Osłona na elektronikę CANOPY przykład

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Osłona na elektronikę CANOPY przykład

Post autor: maxiiii »

Na forum nie znalazłem postu z informacją jak wykonać prostą osłonę (canopy) na całą elektronikę w kopterze,postanowiłem więc napisać prosty tutorial jak takie canopy wykonać w prosty domowy sposób.
Na początek musimy zgromadzić:
- wzornik
- żywicę poliestrową z utwardzaczem
- matę szklaną
- słoiczek
- pędzelek
- farba i ewentualnie inne dodatkowe elementy ozdobne
- kawałek druta od migom atu
- gumka recepturka
- nożyczki, ostry nożyk lub szlifierkę kontową.
Obrazek
Największym problemem jest znalezienie wzornika do formy. W moim przypadku jest to szklany klosz od starej lampy sufitowej:) :-D
Obrazek
Do słoika lub innego pojemnika wlewamy żywicę ok. 100ml. Dodajemy 2% utwardzacza i mieszamy.
Obrazek
Pędzelkiem nanosimy żywicę na wzornik. Na całą czynność mamy 10-15 minut. Potem żywica zacznie się żelować i nie będzie możliwe prawidłowe nanoszenie jej.
Następnie małe kawałki maty szklanej układamy na wzorniku nanosimy dodatkowo żywicę na matę.
Po ułożeniu pierwszej warstwy układamy drugą. Minimalna ilość warstw to 2. Nie ma sensu układać więcej warstw niż 3.(waga)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Po nałożeniu ostatniej warstwy czekamy ok. 1 godz. aż żywica stwardnieje i będzie możliwa jej obróbka.
W miedzy czasie wykonujemy 3 dodatkowe elementy z drutu do migomatu.
Obrazek
Obrazek
Haczyk lutujemy jak na zdjęciu i dołączamy gumkę recepturkę, taki zestaw będzie służył do mocowania canopy do ramy coptera.
Obrazek
Po stwardnieniu żywicy nożyczkami, ostrym nożykiem lub szlifierką usuwamy wystające i zbędne elementy i powstałe ostre krawędzie szlifujemy papierem ściernym.
Obrazek
Obrazek
Oddzielamy delikatnie wzornik od naszej nowej osłony.
Obrazek
Od wewnętrznej strony doklejamy na żywicę dwa okrągłe elementy i znowu czekamy.
Obrazek
Obrazek
Tak wygląda surowa wersja canopy.
Obrazek
Teraz pozostaje tylko dekoracja. Wskazana twórczość dowolna.
W moim przypadku pomalowałem farbą akrylowa w spraju na kolor czarny.
Dodałem oczka i polakierowałem całość lakierem bezbarwnym matowym.
Obrazek
Obrazek
Tak wygląda mocowanie do ramy.
Obrazek

A tak gotowe osłony już na copterze.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: Osłona na elektronikę CANOPY przykład

Post autor: mzyla »

Gdybys ukladal zywice od srodka klisza, powierzchnia byla bh gladka i nie brudzaca.
Tez mozesz zabarwic zywice w masie.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Geronimo
Posty: 77
Rejestracja: wtorek 01 mar 2016, 16:37

Re: Osłona na elektronikę CANOPY przykład

Post autor: Geronimo »

Witam, co to znaczy "Oddzielamy delikatnie wzornik od naszej nowej osłony." Żywica nie przyklei się do szklanego klosza ? Czy stosowałeś jakiś rozdzielacz ? Jak Kolega wyżej pisał, laminowane od wewnątrz klosza wyglądałoby lepiej, ale gratulacje :-)
Ostatnio zmieniony czwartek 10 mar 2016, 10:30 przez Geronimo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2353
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Osłona na elektronikę CANOPY przykład

Post autor: maxiiii »

Już to robiłem ale wyszło, że te nierówności stanowią całkiem dobry efekt wizualny.

Zywica nie przykleja się do szkła, a raczej przykleja się bardzo słabo i można to bez większego problemu zdjąć używając minimalnej siły.
ODPOWIEDZ