Latanie FPV "TERMIKA"

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Latanie FPV "TERMIKA"

Post autor: marcin.gala »

Krótko i zwięźle czy jest jakaś technika latania "FPV" w termice "na wysokościach" czy jakieś sprawdzone sposoby jak to się robi po prostu w górę i sobie lecę czy muszę się trzymać prądów powietrznych.
Takie krótkie info od "pilotów zawodowców" może się przydać nie tylko mnie ale i innym dlatego pytam.
Latam heli jak wiadomo a tu termika cóż niewiele mnie obchodzi :lol:
Awatar użytkownika
L_I_S
Posty: 902
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 09:48
Lokalizacja: Zgorzelec, Monachium

Post autor: L_I_S »

tutaj chyba najlepiej byloby miec akustyczne vario, bo nie poczujesz na wlasnym ciele jak w szybowcu, ze ciagnie a i nonstop nie bedziesz przeciez na cyferke vario w OSD patrzec. Tak czy inaczej proponuje poszukac o lataniu w termice szybowcami, jest sporo poradnikow na stronach aeroklubuff, a nawet cale podreczniki (nierzadko jeszcze z ilustracjami rysowanych gliderow ;) )...a jak chcesz pocwiczyc "na sucho" to polecam symulator CONDOR i klawiszem H pokazujesz sobie wszystkie prady. POgode, zachmuurzenie itd mozesz dowolnie konfigurowac, wiec w ten sposob szybko poznasz, gdzie nalezaloby sie spodziewac termiki itd....
Ostatnio zmieniony niedziela 21 mar 2010, 23:52 przez L_I_S, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam


"If flying were the language of man, soaring would be it's poetry"
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

http://www.piotrp.de/MIX/latanie.htm
Właśnie wpadłem na dosyć wyczerpujące wiadomości na ten temat.
Dzięki a co to jest to "akustyczne vario" tak dokładniej.
Awatar użytkownika
L_I_S
Posty: 902
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 09:48
Lokalizacja: Zgorzelec, Monachium

Post autor: L_I_S »

dokladnie, a co do vario akustycznego to mam namysli sygnal dzwiekowy podawany z OSD kanalem Audio. Jak sie wznosisz slyszysz inny sygnal niz jak opadasz. Takie pipkanie ;-) wesole pip jak Cie ciagnie w gore, rozkoszne pipkanie jak masz kilka m/s w gore, a smetne pipowanie tesciowej jak opadasz :mrgreen:
Pozdrawiam


"If flying were the language of man, soaring would be it's poetry"
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Rozumując najbardziej "na pałę" i bez zbędnych teorii - chcesz wykorzystać prądy wznoszące żeby jak najdłużej się utrzymać w powietrzu. Niestety prądy te mają dwie wady - nie występują wszędzie tylko w określonych miejscach (tzw. kominy) i ich nie widać. Żeby je znaleźć możesz wykorzystać dwie rzeczy. Naturę i elektronikę. Naturę - obserwując charakterystyczne dla obecności kominów chmury tudzież zachowanie szybujących ptaków. Bociany świetnie pokazują takie miejsca. Co do elektroniki to minimum jest OSD z GPS. OSD Remzibiego ma wariometr ale jako że jest on oparty na GPSie ma spore opóźnienia więc może się zdarzyć że przelecisz przez komin zanim OSD cyferkami zasygnalizuje noszenie. Lepszym rozwiązaniem jest np. SkyAssistant Pitlaba - solidne wario sygnalizujące zmienną wysokością dźwięku wznoszenie lub opadanie modelu.

O metodach "centrowania komina" czyli ustawianiu się tak aby komin najlepiej wykorzystać poczytasz w podręcznikach szybownictwa i na forach zajmujących się toą tematyką.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

OSD Zbiga ma czujnik cisnienia, vario akustyczne, dokladnosc bodajze 20cm.
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
--mi--
Posty: 311
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 16:50
Lokalizacja: Wwwawa

Post autor: --mi-- »

Tu jest vario specjalnie do szybowców FPV.
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1585
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Więc tak, latałem troche fpv w termice :D

OSD ZBiga m644 ma jak najbardziej ciśnieniowy czujnik wysokości sygnalizację dźwiękową i jest wystarczające do tego aby "złapać termikę".

Jak wlatujesz w komin to i tak widzisz po modelu - ospałość - wznoszenie itp, ale oczywiście elektronika jest przydatna i ułatwia zadanie.

Czasem udało mi się też łapać termikę na osd remzibiego a tam wysokość po prostu odczytuje z GPS czyli z opóźnieniem i nie dokładnie.

Im wyżej latasz tym jest lepiej z "termiką".

Do nauki latania z termiką bez fpv polecam wariometr np pitlaba. Mam taki - super się sprawuje, choć od momentu pojawienia się technologii FPV coraz mniej go używam ;)
Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa.
Julian T.
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

marceli pisze:Do nauki latania z termiką bez fpv polecam wariometr np pitlaba. Mam taki - super się sprawuje, choć od momentu pojawienia się technologii FPV coraz mniej go używam ;)
Obiecuję że następny wariometr będzie miał wsparcie dla technologii FPV (będzie obsługiwał OSD). Jest też szansa że kilkudziesięciokrotnie większy nakład mocy obliczeniowej da lepsze efekty w postaci czułości, kompensacji dryftów i przeciążeń. Sam dźwięk też wreszcie ma szansę być konfigurowalny, co nie udało się w SA.
Moim marzeniem jest automatyzacja obsługi termiki, typu znajdujesz komin i elektronika automatycznie go centruje.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

A ja dodam, ze vario Pitlaba jest mniejsze niz niektore OSD na rynku :-D
ODPOWIEDZ