Laminowanie

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
..::ZiZaG::..
Posty: 63
Rejestracja: środa 05 cze 2013, 21:00
Lokalizacja: Bydgoszcz\Lublin

Laminowanie

Post autor: ..::ZiZaG::.. »

Witam. Jako temat pracy przejściowej na studiach, zaproponowano mi budowę oraz opis procesu wykonania formy negatywowej dla procesu akutoklawowego. I tu pojawia się moja prośba, a mianowicie czy zna ktoś jakies oprascowania na podobny temat, lub czy ktoś z Was, osób znających się i doświadczonych w budowie form oraz laminowaniu, mógłby mi pomóc z tym projektem? Oczywiście wszelkie warunki współpracy do omówienia na priv :)
Pozdrawiam
"To nie lot, to majestatyczne, cudowne wniebowstępowanie"
Sebaa
Posty: 66
Rejestracja: czwartek 18 gru 2014, 18:30
Lokalizacja: Wolne Miasto Gdańsk

Post autor: Sebaa »

Hello,

W zasadzie stosujesz te same zasady jak do budowy formy do produkcji zwykłą metodą ręczną, z tym, że trzeba dobrać dużo lepsze i wytrzymalsze materiały na formę. Proces w autoklawie to około 130 - 180 stopni, więc forma musi taką temperaturę wytrzymać. Do tego odpowiedni kołnierz do uszczelnienia folii, która dociska prepreg do formy. Forma musi być też odpowiednio sztywna, żeby w czasie procesu się nie odkształcała pod wpływem temperatury i ciśnienia (podciśnienia). To tak w skrócie, bo zrobienie dokładnej formy do tego typu produkcji nie jest takie proste ;) Możesz próbować mnie zagadać na priv, jeśli będę umiał to postaram się pomóc w miarę możliwości. Trochę kiedyś byłem w temacie i czasem nadal coś tam działam w tym kierunku.

Pozdrawiam
Kto umiera bogatszy, ten wygrywa.
Życie jest pasmem straconych okazji.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 4541
Rejestracja: poniedziałek 27 sty 2014, 21:15
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Laminowanie

Post autor: Kowal »

..::ZiZaG::.. pisze:wykonania formy negatywowej dla procesu akutoklawowego.
A jak sobie Poradzisz z wilgocią :roll: Żywice nie lubią wilgoci :-P
Autoklaw " W zamkniętym naczyniu, jakim jest autoklaw, w trakcie jego podgrzewania wzrasta ciśnienie, głównie w wyniku parowania wody..."
Pozdrawiam, Artur
Lepiej wejść komuś w drogę, niż w tyłek...
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Chestnut »

Kowal "..do uszczelnienia folii, która dociska prepreg do formy." laminat jest pod folią, poza tym są też "suche" autoklawy. ;-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
..::ZiZaG::..
Posty: 63
Rejestracja: środa 05 cze 2013, 21:00
Lokalizacja: Bydgoszcz\Lublin

Post autor: ..::ZiZaG::.. »

I właśnie w moim przypadku, mam dostęp do suchego autoklawu. Sebaa, dziękuję za możliwość współpracy, napewno się odezwę.
Pozdrawiam
"To nie lot, to majestatyczne, cudowne wniebowstępowanie"
Awatar użytkownika
..::ZiZaG::..
Posty: 63
Rejestracja: środa 05 cze 2013, 21:00
Lokalizacja: Bydgoszcz\Lublin

Re: Laminowanie

Post autor: ..::ZiZaG::.. »

Przepraszam wszystkich, którzy byli zainteresowani tematem, za zwłokę :) Model wykonany, oblatany, praca obroniona. :) Poniżej wstawiam dla zainteresowanych całą pracę, w której opisuję poszczególne etapy budowy skrzydła, oraz zdjęcia gotowego, po oblataniu, w takiej formie, którą wiozłem na obronę pracy inżynierskiej.

Praca inz. :https://www.dropbox.com/s/3rs9g9is5d941 ... i.pdf?dl=0

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
"To nie lot, to majestatyczne, cudowne wniebowstępowanie"
ODPOWIEDZ