Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

mrozilla
Posty: 219
Rejestracja: poniedziałek 12 maja 2014, 18:01
Lokalizacja: Polska

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: mrozilla »

Zrobiłem sobie takie urządzenie, ale nie jestem pewien czy działa prawidłowo m.in. dlatego, że przewody słuchawek nie są izolowane, a lakierowane, tak więc czy żadnego zwarcia nie ma, ale gdy sprawdzam przejścia miernikiem ustawionym na "brzęczyk" wszystko jest ok i jest ciągłość tylko tam, gdzie powinna być.
Również w laptopie najlepszą jakością studyjną przy mikrofonie jest 2-kanałowe, 16-bitowe, 192000 Hz, a z opisu wynika, że powinno być 24-bit.
Głośność mikrofonu ustawiona na 100% oraz zwiększenie wydajności na maximum +30.0 dB.

Podczas gdy czujnik leży umocowany nieruchomo na jednym z ramion w programie pojawia się taki wykres:
Obrazek

Gdy silniki zostają uruchomione (razem ze śmigłami) i trzymają prędkość stałą, taką jaka jest zaraz po odpaleniu silników w Turnigy 9XR PRO (czyjnik przymocowany ciągle do tego samego ramienia jakieś 5 cm od silnika) wyświetla się coś takiego:
Obrazek

Gdy czujnik jest w tym samym miejscu, ale śmigła są zdjęte, a wszystkie 4 silniki kręcą się na maxa z drążkiem odchylonym do końca pojawia się coś takiego.
Obrazek

Czy to są prawidłowe wskazania? Czy wzmocnienie mikrofonu powinno być włączone? Inaczej skala jest na maxa w górę a i tak nie aż tak bardzo wyraźne są wykresy. Myślałem, że ten czujnik będzie reagował na przechyły, ale jak ręką go przechylam nie bardzo się zmienia, bardziej właśnie na jakieś wibracje, tylko też jak nim macham to bardzo tego nie widać w VA, ale gdy jest przymocowany do ramy wykres w VA bardziej to pokazuje gdy się uruchomi silniki, w dodatku od razu po uruchomieniu wykres bardzo szaleje, dopiero parę sekund potem stabilizuje się do tego co widać, a quadro stroi na 4 plastikowych nóżkach robiących za podwozie.
Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: dubik3e »

Proszę o potwierdzenie. Niby pierwszy pik lub pik koło 100Hz ma być TYM pikiem. Rzucie okiem na film.



5 sekunda- pik koło 100Hz jest tym pikiem? Ten koło 70 się nie liczy? U mnie ten pierwszy pik zawsze sporo zmienia swoją wartość, mimo braku zmiany prędkości obrotowej silnika.

24 sekunda - 120Hz właściwy pik?

Tutaj zdjęcie zamontowanego czujnika:

Obrazek
Snafu
Posty: 45
Rejestracja: czwartek 21 maja 2015, 16:17

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: Snafu »

Wiem, że odgrzewam starego kotleta, i liczę się z otrzymaniem nagrody "Złotej Łopaty", ale pytanie czy jest jakiś dostepny zamiennik MMA7361L?
Wszędzie praktycznie dostępne są wersje cyfrowe.
Na pewno nie jeden użytkownik byłby zainteresowany wykonaniem wyważarki ACC.
Awatar użytkownika
pma_
Posty: 4651
Rejestracja: sobota 08 maja 2010, 09:43
Lokalizacja: Gliwice/Katowice

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: pma_ »

Pytanie czy to ma sens skoro każde FC z Betaflight itp pokazuje ładnie wykres wibracji w każdej osi.
samolot max 4579/1293 analog, DJI do końca zasięgu :)
coper max 1729(na 5.8)
nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: nowy »

Oooo, a możesz lekko rozwinąć? Betaflajta poznaję dopiero od kilku dni, i szczerze mówiąc jeszcze nie przetestowałem w działaniu wszystkich opcji - wiem że są manuale, ale głównie po angielskiemu - a na takie info jeszcze nie trafiłem..
ODPOWIEDZ