Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

W 3 silnikach udało mi się zejść mocno z wibracjami ale w jednym (silnik nr 2) pojawiają się na wykresie drgania w okolicach 430Hz.
Czy to łożyska się odzywają?

Obrazek
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Tak, wysokie częstotliwości to zawsze łożyska.
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: FlyHigh »

OK, dzięki za wskazówkę :)
Czas zatem na wymianę.
sliver001
Posty: 186
Rejestracja: sobota 18 paź 2014, 17:43
Lokalizacja: Kutno

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: sliver001 »

Czy MPU-6050 można użyć zamiast MMA7361L ?
http://www.banggood.com/6DOF-MPU-6050-3 ... 80862.html
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: marbalon »

Oczywiście nie bo to czujnik cyfrowy... potrzebny jest analogowy.
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: Lee »

jumpertomek
Posty: 632
Rejestracja: czwartek 15 sty 2015, 19:17
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: jumpertomek »

"Witam, piszę w imieniu kolegi który nie jest tutaj zarejestrowany, polutował on sobie czujnik MMA7361L aby wyważyć silniki DYS BE1806 2300 kv w quadzie fpv 250. Wszystko działa, VisualAnalyser pokazuje coś tam na wykresie ale niestety strona http://www.vibronurse.com/NoPhaseBalance.html już nie działa i nie mogę znaleźć jej odpowiednika. Ktoś pomoże? Bo nie mam pojęcia jak sobie inaczej poradzić z wyważeniem bez tej strony"
Awatar użytkownika
FlyHigh
Posty: 1091
Rejestracja: poniedziałek 09 sty 2012, 22:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: FlyHigh »

Tu znajdziesz flashową aplikację NoPhaseBalance i Visual Analyser :)
https://www.dropbox.com/sh/v1xdks8ihm63 ... 7mqKa?dl=0
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: Verid »

Poradźcie Panowie - złożyłem sobie to ustrojstwo zgodnie z instrukcją, przytroczyłem do ramienia, odpaliłem VA i silnik i ..... coś jest nie tak.
Po pierwsze zaraz na wstępie mam monstrualny pikor niezależnie od tego czy silnik pracuje czy nie - na waszych screenach tego nie widziałem...
Po drugie, w okolicach rzeczonych 100Hz nie mam nic spektakularnego. Jakiekolwiek szpilki pojawiają się dopiero w okolicach 1k

Screen:

Obrazek

Co skopałem?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: marbalon »

Zobacz moze inny komp... może ta karta dźwiękowa coś dolne częstotliwości słabo chwyta...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: Verid »

marbalon pisze:Zobacz moze inny komp... może ta karta dźwiękowa coś dolne częstotliwości słabo chwyta...
Jednak co spec to spec :mrgreen: Podpiąłem do laptopika polowego zamiast do stacjonarnego.

To

Jest

Genialne!!

Do testu poszedł silniczek czerwony DJI. Wcześniej wyważany za pomocą KFC32FTB. Inicjalne wibracje @160Hz=5,12. Po 5 minutach zabawy spadło do 1,98.

Obrazek
Ten wredny...
Awatar użytkownika
rufffus
Posty: 300
Rejestracja: poniedziałek 16 wrz 2013, 08:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: rufffus »

Częstotliwości i wartości zależą od silnika i rozkręconych obrotów ale te 160Hz to nie jest za dużo (na pewno właściwą wartość bierzesz)? Poza tym dodam po wieeeeelu próbach jakie już miałem z czujnikiem ACC, że da radę spokojnie zejść do wartości rzędu 0,05 ~ 0,15 ale robiąc to nieco bardziej łopatologicznie tzn. najpierw przeprowadzamy procedurę opisaną w tutku a gdy już mam wyznaczone miejsce i wagę zaczynamy się bawić z delikatnym przesuwaniem obciążenia w lewo i w prawo aż znajdziemy miejsce idealne. W ostatnim kroku natomiast dodajemy/ujmujemy po kawałeczku taśmy. W ten sposób można naprawdę idealnie wyważyć silnik. Jeśli natomiast wartości dla np. 20% mocy silnika są dość niskie a w wyższych obrotach pojawiają się niewspółmiernie dużo to pewnie do dupy jest śmigło, np. chodzi nieosiowo.
"Optymista i pesymista to osoby w gruncie rzeczy do siebie podobne. Obaj uważają, że świat stoi przed nimi otworem. Tyle, że pesymista zdaje się wiedzieć który to otwór."
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: Verid »

rufffus pisze:Częstotliwości i wartości zależą od silnika i rozkręconych obrotów ale te 160Hz to nie jest za dużo (na pewno właściwą wartość bierzesz)?
Innego piku w pobliżu nie ma i nie tylko reaguje na zmiany masy w wyznaczonych miejscach ale i w ręku czuć ze rama mniej wibruje.
rufffus pisze:Poza tym dodam po wieeeeelu próbach jakie już miałem z czujnikiem ACC, że da radę spokojnie zejść do wartości rzędu 0,05 ~ 0,15
Wiesz - do testów użyłem silnika który uważałem za całkiem nieźle wyważony a i tak jeszcze dało się obniżyć i to co czuć i odczyty więc jestem kontent. Poza tym ja się nie bawię z taśmą - po stronie przeciwnej do wyznaczonej idzie w ruch wiertło lub pilnik.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
janjazda
Posty: 475
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 18:45
Lokalizacja: Wawa

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: janjazda »

A jak mocujecie ten czujnik? Woskiem pszczelim?
9XR + eLeReS MOD, Sky Surfer 2000, eLeReS V2 AP, Fox 800, Remzibi OSD, Mobius
Q7.6 MAX +KFC32
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Re: Wyważanie silników za pomocą czujnika ACC

Post autor: marbalon »

rufffus pisze:Częstotliwości i wartości zależą od silnika i rozkręconych obrotów ale te 160Hz to nie jest za dużo
Ja dobieram ją tak aby szpilka była najwyższa... wtedy wiem że jest to częstotliwość rezonansowa i najłatwiej się to analizuje. A czy to jest 100-200-300 to juz mniej waznie bo jak pisze Verid kolejne prążki są znacznie "dalej"
janjazda pisze:A jak mocujecie ten czujnik? Woskiem pszczelim?
Taśmą izolacyjną, rzepem - w zasadzie dowolnie.
ODPOWIEDZ