Pakiety do dłuuugiego latania.

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Jeden taki wafel 15x15cm daje 3.8W, max 7,5mA i 0,5V. Owszem jest lekki ale niezwykle łamliwy. Dlatego mówią na to wafle :D
Żeby wytworzyć 10A musiałbyś mieć 1333 ogniwa. Układając je jeden obok drugiego wychodzi mniej więcej 5,5m x 5,5m :mrgreen:
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Coś masz w rachunkach nie teges. moc nie zgadza się z prądem i napięciem.
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Solarne z powodzeniem już latają i mają się coraz lepiej.

Obrazek

Aby wiedzieć ile potrzeba ogniw fotowoltaicznych, trzeba trochę policzyć.
Trzeba wejść w jakiś sajt z tabelkami dot. parametrów danego ogniwa.
Jednak w naszych warunkach latanie na samym słońcu raczej ciężka sprawa (za blisko bieguna ;), dlatego napisałem, że można wspomagać akumulator takimi ogniwami, w końcu jak się złapie komin i wyłączy napęd to spokojne zasilą całe fpv, serwa i jeszcze doładują akumulator :)
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Zbig pisze:Coś masz w rachunkach nie teges. moc nie zgadza się z prądem i napięciem.
Obrazek
Obrazek

loop żeby zasilić foxa potrzebujesz przynajmniej 26 takich ogniw w pełnym słońcu.
Awatar użytkownika
szeri88
Posty: 203
Rejestracja: czwartek 23 sty 2014, 20:49
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: szeri88 »

shaggee pisze:Jeden taki wafel 15x15cm daje 3.8W, max 7,5mA i 0,5V. Owszem jest lekki ale niezwykle łamliwy. Dlatego mówią na to wafle :D
Żeby wytworzyć 10A musiałbyś mieć 1333 ogniwa. Układając je jeden obok drugiego wychodzi mniej więcej 5,5m x 5,5m :mrgreen:
Pomyliłeś jednostki. Oczywiście mowa o prądzie 7,5A (a nie jak napisałeś 7,5mA) co przy napięciu 0,5V daje około 3,8W mocy.
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

też mi coś nie pasowało, znajomy się tym trochę bawił ostatnio i taki panel 70cm na 100cm naładował przez cały dzień aku 44Ah.

Edycja: Właśnie o przetwornicy zapomniałem napisać. Jest i to jakaś dziwna zaprogramowana fabrycznie i nijak sie jej nie da ustawić np. są czujki dbające o ładowanie ale tylko na konkretny akumulator (tzn da się przestawiać ale programator to parę dodatkowych stówek)
Ostatnio zmieniony poniedziałek 05 maja 2014, 10:31 przez Artgraf1981, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
szeri88
Posty: 203
Rejestracja: czwartek 23 sty 2014, 20:49
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: szeri88 »

shaggee pisze:loop żeby zasilić foxa potrzebujesz przynajmniej 26 takich ogniw w pełnym słońcu.
26 ogniw pozwoli nam pobrać prawie 8A przy napięciu 13V. FOX 800mW bierze raptem około 0,3A. Podejrzewam, że do zasilenia samego FOXa wystarczyłoby jedno, ewentualnie dwa ogniwa i do tego przetwornica...
Awatar użytkownika
shaggee
Posty: 2718
Rejestracja: piątek 03 lut 2012, 00:32
Lokalizacja: Poznań/Kalisz

Post autor: shaggee »

Macie racjendę. W tej tabelce są jakieś dziwne jednostki
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Bawiłem się panelami, a jeden wożę non stop w samochodzie, który non stop ładuje mi akumulator.
Mam już o tym pewne pojęcie praktyczne :-) miernikiem też się bawiłem.
Da się na tym latać robiąc ultra lighta, no i da się wspomagać maszynę tj opisałem wyżej.
^ sens tylko w postępie ^
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

W słoneczny, letni dzień...
Spójrzcie na tabele nasłonecznienia, np. tu
http://www.ogniwafotowoltaiczne.pl/pl/e ... h-miastach

z tego ładnie wychodzi na co i kiedy możemy średnio liczyć. Chyba wolę liczyć na własne baterie :-)
Awatar użytkownika
Myszon
Posty: 1054
Rejestracja: wtorek 19 mar 2013, 13:56
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: Myszon »

Artgraf1981 pisze:też mi coś nie pasowało, znajomy się tym trochę bawił ostatnio i taki panel 70cm na 100cm naładował przez cały dzień aku 44Ah.

Edycja: Właśnie o przetwornicy zapomniałem napisać. Jest i to jakaś dziwna zaprogramowana fabrycznie i nijak sie jej nie da ustawić np. są czujki dbające o ładowanie ale tylko na konkretny akumulator (tzn da się przestawiać ale programator to parę dodatkowych stówek)
A nie można wpiąć panelu jako zasilania naszej modelarskiej ładowarki i ładować lipole? Można by użyć jakiejś żelówki jako bufora.
Ukończył Szkołę Latania San Andreas
Artgraf1981
Posty: 491
Rejestracja: piątek 10 sty 2014, 11:46
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Artgraf1981 »

właśnie ten panel już jakis taki pokombinowany kupił, działa to tylko z ta dziwną przetwornicą. Jak chciał się wpiąć bezpośrednio w ogniwa to strasznie skakało napięcie. Mam wrażenie że ta przetwornica właśnie robi za jakiś "inteligentny" bufor i oddaje prad dopiero jak się go nałapie odpowiednia ilość. No i bez sprzętu śledzącego słońce to sprawność leży. Albo ganiasz i przestawiasz.

Tu na nasze kieleckie warunki to chyba raczej
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Taaa, widziałem kiedyś też ogniwa z kartofla.
Ale jak się to ma do tematu tego wątku???
Miało być o ogniwach LiIon a nie słonecznych i wiatrowych.
prompt
Posty: 106
Rejestracja: środa 15 sty 2014, 18:01
Lokalizacja: Świecie

Post autor: prompt »

Artgraf1981 pisze:właśnie ten panel już jakis taki pokombinowany kupił, działa to tylko z ta dziwną przetwornicą. Jak chciał się wpiąć bezpośrednio w ogniwa to strasznie skakało napięcie. Mam wrażenie że ta przetwornica właśnie robi za jakiś "inteligentny" bufor i oddaje prad dopiero jak się go nałapie odpowiednia ilość
Ogniwo fotowoltaiczne jest specyficznym źródłem energii. W danych warunkach oświetlenia istnieje tylko jedna wartość prądu (i napięcia na zaciskach), przy której ogniwo pracuje z maksymalną mocą. Zwiększenie lub zmniejszenie pobieranego prądu powoduje zmniejszenie mocy ogniwa. Dlatego właśnie ogniwo fotowoltaiczne wymaga "specjalnej" przetwornicy z układem śledzenia punktu pracy, w którym wydajność energetyczna jest największa.

Niezłą "jazdę" mają układy regulacji np. w samochodach, gdy panele są na dachu, a samochód jedzie pod drzewami i słońce działa jak stroboskop ;-)
Ostatnio zmieniony wtorek 06 maja 2014, 11:02 przez prompt, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Czy jest na sali jakiś moderator?
ODPOWIEDZ