Pakiety do dłuuugiego latania.

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

rckuba
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 15 lut 2016, 10:55

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: rckuba »

Przepraszam za off-top, lecz nie widzę żebyście gdzieś pisali o akumulatorach Gens Ace Tattu. Czy to dobra marka? Kosztują trochę więc zawsze myślałem że to coś z górnej półki a tu nie widzę nic o nich :P Te całe prezentacje itd.:

Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: kamilborkowski »

Gens Ace Tattu to jedne z najlepszych pakietów w segmencie racing quadów, więc ich duże odpowiedniki też chyba będą dobre.
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: Adrián »

rckuba pisze:nie widzę żebyście gdzieś pisali o akumulatorach Gens Ace Tattu. Czy to dobra marka? Kosztują trochę więc zawsze myślałem że to coś z górnej półki a tu nie widzę nic o nich :P
Słabo szukałeś ;-)
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: marekj »

A ja dzisiaj testowałem w moim SS2000 pakiet 4s3p 7,8 Ah, złożony z krytykowanych tu ogniw US18650VTC5. Dobrze, że te krytyczne opinie przeczytałem po zakupie, bo nie miał bym fajnej baterii, z której jestem bardzo zadowolony :-D. Uzyskałem czas lotu 98 min. w tym 48 min na silniku. Przebyta trasa 64 km. W pakiecie zostało jeszcze 2,2 Ah, ale dłużej już nie dałem rady latać, bo po prostu zrobiło mi się zimno. Pod koniec lotu dałem silnik na full, aby zobaczyć napięcie pakietu pod dużym obciążeniem. OSD pokazało 13,2V. Mogę z tego wnioskować, że w takim zastosowaniu można zapewne wyciągnąć z ogniw niemal pełną ich pojemność. Poniżej filmik z lądowania, ze statystyką lotu na końcu.

Ostatnio zmieniony sobota 21 maja 2016, 13:25 przez marekj, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Marek
pixi2000
Posty: 8
Rejestracja: sobota 05 mar 2016, 13:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: pixi2000 »

Witam
Zainspirowany tematem pakietów Li-ion stworzyłem swoje własne pakiety na podstawie idei autora - za co serdecznie dzięki Zbig.
Kupiłem 12 ogniw 18650 LG HG2 i zrobiłem z nich 2 pakiety 3S2P. Tak ułożone, bo mi do układu wnętrza prawie pasuje.
Obrazek
Zgrzanie wykonał dla mnie człowiek z forum światełkowego. Piękna robota.
Po zalutowaniu chałupniczym zalutowaniu kabelków i oklejeniu taśmą, wyszły dwa klocki:
Obrazek
Każdy ma 6000mAh i może dać (teoretycznie) 40A ciągłego prądu. Dłuuugo się ładują 3A prądem.
Będą latały w FX-61. Zakładałem, że na początek, będę latał na jednym pakiecie koło nogi, tzn. jak daleko L9R i 5.8GHz zaniosą, a może na dłuższe dystanse polecą obydwa.
Zrobiłem dziś test. Po pełnym naładowaniu zapakowałem je do samolotu, podłączyłem równolegle (3S2P *2 = 3S4P czyli razem 12Ah, 80A ciągły teoretyczny), zabezpieczyłem model i jazda... ale w miejscu. Śmigło ładnie ruszało powietrzem - huragan w biurze.
Ustawiałem gaz tak, żeby pobór mocy wynosił 4,0A. Z czasem, wraz ze zmniejszaniem napięcia podkręcałem gaz, żeby te 4,0A utrzymać. Podgląd wszystkiego przez OSD i AP Zbig&Pitlab, ale czujnika prądu nie kalibrowałem.
Napięcie pakietu:
* start: 12,3V
* 60min: 11,5V
* 120min: 10,6V
* 170min: 9,0V
* 178min: 8,3V - wtedy silnik osłabł do poboru 2,3A i po minucie go wyłączyłem. Nie pamiętam jak mam ustawiony regulator, ale chyba na wyłączenie na najniższej opcji napięcia.
W sumie pakiet oddał 11,7Ah, co wydaje mi się niezłym wynikiem.
W rzeczywistości przypuszczam, że do lotu poziomego potrzebne będzie więcej niż 4,0A ciągłego, więc pewnie odda mniej wtedy, ale z pewnością 2 godziny polatam.
Naprawdę fajna idea pakietów Li-Ion. Mam li-pol 3Ah redoxa i to jest tragedia. Dopiero po 7 ładowaniach się jakoś ułożył i zaczął oddawać te 3Ah, ale w SkySurferze1400 i tak szybko miękł tak, że po 10 minutach tylko spokojne latanie było, a jak dałem w palnik, to tylko pisk alarmu napięcia było słychać.

Pozdrawiam

EDYTA #1
Naładowałem pakiety, weszło po 6Ah bez kilku groszy. Przed rozpoczęciem ładowania miały po 3,1V nieobciążone.
Ostatnio zmieniony piątek 06 maja 2016, 13:18 przez pixi2000, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: Pieth »

cyt>Zakładałem, że na początek, będę latał na jednym pakiecie koło nogi,>

Chyba źle zakładasz, 20A to trochę mało na ten model.
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
pixi2000
Posty: 8
Rejestracja: sobota 05 mar 2016, 13:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: pixi2000 »

Jeden pakiet daje mi 40A ciągłego prądu, a nie 20A. Taki też mam regulator.
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: kamilborkowski »

No ale druga sprawa to wyważenie. Sam mam FX-61 i ciężko go wyważyć odpowiednio na jednym pakiecie 4S 5200mAh.
Możliwe więc że łatwiej byłoby dla Ciebie żebyś wkładał 2 pakiety.
pixi2000
Posty: 8
Rejestracja: sobota 05 mar 2016, 13:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: pixi2000 »

Na razie latałem nim bez osprzętu FPV z jedną baterią Lipol 3Ah, to musiałem na dziób dać 100g ołowiu i bateria max z przodu, bo inaczej nie dało się latać. Teraz właśnie przerabiam półkę na AP&OSD, ale będzie dobrze. Pakiety pójdą pod połką i mam z nimi spore pole manewru. W sumie mógłbym tam wcisnąć 4 takie pakiety (przymierzałem). Mogę go wyważyć z jednym i z dwoma pakietami. Mam bardzo ciężki silnik (108g), więc czego bym nie dał przed poprzeczką to jest ok.
Naimad
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 17 maja 2016, 08:18
Lokalizacja: Chorzów

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: Naimad »

Czy ktoś już próbował używać takiego patentu do cięższego wielowirnikowca - ma to szanse działać tam?

Temat jest bardzo ciekawy zwłaszcza biorąc pod uwagę zaostrzenia przepisów jeśli chodzi o latanie z pakietami. Może idąc tą drogą jest szansa na ominięcie limitów i problemów na lotniskach...
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: lotpawel »

Panowie czy ktoś użytkuje pakiet poskładany z NCR18650GA ? Na sąsiednim forum można nabyć w bardzo fajnej cenie i się zastanawiam...
Awatar użytkownika
wendry
Posty: 363
Rejestracja: poniedziałek 04 lip 2011, 18:28
Lokalizacja: warszawa

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: wendry »

Obrazek
20szt ------- 90$
chyba najlepsza cena
http://pl.aliexpress.com/item/20pcs-lot ... cgodeFQMSQ
Awatar użytkownika
marekj
Posty: 791
Rejestracja: środa 07 sie 2013, 20:31
Lokalizacja: Bestwinka

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: marekj »

Nie jestem pewien. 120$ z przesyłką + zapewne podatek i wyjdzie przynajmniej tyle co w kraju, o czasie dostawy nie wspominając.
Pozdrawiam
Marek
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: Lee »

Ogniwa płyną statkiem, więc na 2-3 miesiące trzeba się przygotować.
Z samym podatkiem wychodzi prawie 30zł/szt. a najprawdopodobniej będzie jeszcze cło.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: lotpawel »

Na swiatelkach sa po 15pln sztuka, niby nowe, niby swierze,
Lee sam.ostatnio w dziale handlowym je oferowales, wiec pytanie raczej nie ile pojdado Polszy i ile kosztuja tylko jakie czyjes wrazenia z pakietu zlozonego z tych ogniw:)
ODPOWIEDZ