Pakiety do dłuuugiego latania.

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

prompt
Posty: 106
Rejestracja: środa 15 sty 2014, 18:01
Lokalizacja: Świecie

Post autor: prompt »

Zbig pisze:Czy jest na sali jakiś moderator?
Skoro temat został wywołany "do tablicy", to trzeba go wyjaśnić.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Interesujące są również ogniwa Sony US18650VTC5 -wysokoprądowe.
2600mAh
30A ciagły/60A w impulsie
prądowo duuużo lepsze od ogniw Panasonic.

Znalazłem tez charakterystykę rozładowania do 20A, wygląda nieźle:

http://www.alibaba.com/product-detail/O ... image.html
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Zbig pisze:Czy jest na sali jakiś moderator?
Jestem, jestem :-) Panowie zapraszam do dyskusji o panelach słonecznych do wątku http://www.rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=125670#125670 gdzie dość obszernie temat został przeanalizowany. Niestety silnik tego forum nie pozwala na "doklejenie" postów stąd do tamtego wątku, mogę jedynie wyciąć stąd fotowoltaikę i zrobić nowy temat.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

No i przyjechały Panasoniki 3200 mAh/10A

No to bierzemy się za pakiet:
-ogniwa
-lutownica "kolba"
-pasta lutownicza
-cyna
-papier ścierny
-plecionka do łączenia ogniw (musi wytrzymac prąd pojedyńczego ogniwa
-srubokręt do przytrzymania, żeby po odjęciu grota drut nie "odszedł"
Obrazek

pakiet będzie 3S4P składający się z dwóch bloków 3S2P (po 6 ogniw)
Lutuję łaczniki pomiedzy ogniwami. poniżej łącznik "wewnetrzny"
Obrazek

I tu przylutowany łacznik "zewnetrzny" (na + i - pakietu).
Po drugiej stronie jest podobnie, tylko oczywiście "odwrotnie", żeby wyszło 3S2P i nie było zwarcia :-)
Dobrze jest podłożyc kawałek papieru/tekturki, żeby lutowany łącznik nie stopił plastikowego opakowania ogniwa i nie zrobił zwarcia.
No i przed lutowaniem wszystko sprawdzamy 3 razy - w przypadku błędu bediemy mieli naprawdę malo czasu na rozlutowanie zwarcia :roll: :-)
Obrazek

Potem takie 2 pakiety połaczyłem razem przewodami, przylutowałem kable balansera i kable wyjściowe (zapomniałem cyknąć fotkę :-( )

Efekt końcowy wygląda tak:
Obrazek

Dla porównania dwa pakiety 3S 5Ah
- wysokość i szerokość prawie identyczna,
- pakiet LiIon jest krótszy: 13,8cm vs. 15,5cm liPol
-pakiet LiIon jest pojemniejszy: 12,8h vs. 10Ah LiPol
-pakiet LiIon jest lżejszy: 611gr vs. 760gr liPol

Oczywiście pakiet LiIon ma mniejszą wydajność - 40A ciągłego rozładowania (w modelu silnik bierze 32A)
Pinio
Posty: 270
Rejestracja: wtorek 17 wrz 2013, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pinio »

Czy dobrze rozumuję, że 3s3p czyli 3x szeregowo x 3 i wszystko połączone równolegle będzie dawało w sumie przy pakietach 10A 30A ciągłego rozładowania?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Zagmatwałeś ;-) Połączenie równoległe 4szt ogniw = 4x pojemność pojedynczego oraz 4x prąd pojedynczego ogniwa. Napięcie wyjściowe pozostaje bez zmian czyli 3,7V nominalnie.
I teraz połączenie szeregowo takiej baterii podnosi napięcie wyjściowe. Sumują się napięcia poszczególnych baterii składających się z 4szt ogniw.
Czyli 4P + 4P + 4P = 11,1V 12,8Ah 40A
Balancer jest typu 3S bo z tego punktu widzenia jest to jakby pakiet składający się z trzech cel (nieważne że cela składa się z czterech ogniw połączonych równolegle)

Gdybyś te 12 ogniw połączył jako 4S3P to dostałbyś całość o wyższym napięciu (14,8V nominalnie) ale o mniejszej pojemności (9,6Ah) i mniejszym prądzie rozładowania 30A. I złącze balancera jak dla 4S.

Edicao: aaa nie spojrzałem że pytasz dokładnie o 3S3P ? No to podobnie jak powyżej czyli wyjdzie pakiet 3S (11,1V) o pojemności 9,6Ah i prądzie rozładowania 30A

Edicao2: a policzmy sobie pakiet ekstremalny ;-) np do Hexakoptera o poborze powiedzmy 100A :mrgreen: na napięcie 14,8V
To by było potrzeba konfigurację 4S10P :shock: i pojemność 32Ah :!: :!: :!: tylko masa i gabaryt trochę boli... 2 kilogramy z kabelkami... no ale to latająca elektrownia - pewnie dla ekstremistów na długotrwałość lotu w sam raz :mrgreen:
Policzyłem z grubsza ale jakby naprawdę przeanalizować i znaleźć wydajne (sprawnościowo) zespoły napędowe na powiedzmy 1,5kg ciągu i poborze na taki ciąg 10A na jeden silnik - to już tylko potrzeba pakiet 4S6P czyli masa ok 1200g i pojemność "tylko " 19,2Ah ;-) I taki długolot myślę że MTOW wyjdzie poniżej 3kg bez bajerów typu gimbal. Jest o co walczyć :idea:
Ostatnio zmieniony czwartek 15 maja 2014, 10:44 przez Rurek, łącznie zmieniany 4 razy.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Sonix
Posty: 317
Rejestracja: piątek 19 lis 2010, 15:11
Lokalizacja: Strzelin

Post autor: Sonix »

Pinio pisze:Czy dobrze rozumuję, że 3s3p czyli 3x szeregowo x 3 i wszystko połączone równolegle będzie dawało w sumie przy pakietach 10A 30A ciągłego rozładowania?
Dobrze myślisz.

Jeżeli jeden pakiet np. 3s daje 10A prądu rozładowania, to 3 takie pakiety połączone równolegle (3p) dadzą 30A
Pinio
Posty: 270
Rejestracja: wtorek 17 wrz 2013, 23:22
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pinio »

Ok kolejne pytanie, taki pakiet np 3s3p ma jedno złącze do balansowania jak dla 3s czyli 3 ogniwa są balansowane jak jedno, zapewne przed zlutowaniem takiego pakietu trzeba wszystkie ogniwa z takiego 3-packa rozładować do minimum lub naładować na maxa?
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Nic takiego nie trzeba robić. Byleby nie było kolosalnej różnicy że jeden ma 3V a drugi 4,2 :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Ogniwa które kupowałem w Fasttech miały rozjazd pojedynczych miliwoltów, łaczysz bez wyrównywania. Oczywiscie dla bezpieczeństwa byłoby lepiej lutować rozładowane, ale to spory kłopot.

Rurek, dla 100A lepiej wziąć ogniwa Sony 2600mAh/30A ciagłego (60A chwilowego).

Wystarczy wtedy pakiet 4S4P (120A), 10,4Ah, 800gr :-).
Capo
Posty: 592
Rejestracja: czwartek 09 lut 2012, 17:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Capo »

Te ogniwa wychodzą trochę drogawo, są jakieś tańsze ogniwa które trzymają pojemność? Nie potrzebuję dużej wydajności, wystarczy 1C.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Zbig pisze:Rurek, dla 100A lepiej wziąć ogniwa Sony 2600mAh/30A ciagłego (60A chwilowego).

Wystarczy wtedy pakiet 4S4P (120A), 10,4Ah, 800gr .
No to w tym wypadku to już jest lżej niż w wersji LiPo :!:
Trzeba się będzie zastanowić... no bo skoro żywotność 10x dłuższa a cena tylko 3x wyższa...
A jakim to prądem można ładować? Bezpiecznie pójdzie na 2C ? Czyli w tym przykładzie 20 A prąd ładowania?
To jest bardzo mocny pakiet Zbyszku, skoro chwilowo może wydać 240 Amperków :-) Wystarczające do każdego hobbystycznego wielowirnikowca :idea: A nawet bym się pokusił o 4S3P :-) i to jest chyba dla mnie do głębokich przemyśleń i rozmów na osobności z moim portfelem ;-)

Edicao: aa znalazłem 10A prąd ładowania na ogniwo czyli przy 3P 30A czyli luzik, nawet 4C od biedy pójdzie. A które to ogniwo na fasttechu bo nie wiedzę w temacie linka do niego?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

http://www.fasttech.com/products/1420/1 ... 6v-2600mah

Gdzie znalazles 10A? Dla ogniw VTC4 (2100mAh) jest podane 4A (2C). Dla VTC5 nie znalazłem, ale pewnie też do 2C czyli 5A.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

naładowałem i rozładowałem pakiet.
wyszło z pakietu 12,2 Ah przy 6A, i napięciu końcowym 2,8V/celę
(Moja ładowarka potrafi max rozładowanie 6A przy 3S - ale to akurat tyle ile potrzebuje SkySyrfer do poziomego lotu)
Czyli bez ściemy, ogniwa można rozładować do 2,5V, przy dodatkowo mniejszym prądzie wyszłoby "nominalne" 12,8Ah

W modelu trzeba liczyć na efektywne użycie 11-11,5 Ah, a reszta to margines bezpieczeństwa.
Wygląda, że będziemy bić kolejne rekordy :mrgreen:
Awatar użytkownika
janjazda
Posty: 475
Rejestracja: poniedziałek 13 maja 2013, 18:45
Lokalizacja: Wawa

Post autor: janjazda »

Bardzo ciekawa sprawa z tymi pakietami. Ciekawe jaki czas teraz wykręcisz :-)
Muszę się zastanowić czy rzeczywiście nie lepiej przejść na taki zestaw.

Zbyszku, trochę zrobię małe OT.
Jaki posiadasz silnik i śmigło w swoim SS? Zaciekawiło mnie to bo napisałeś, że Twój Surfer pobiera 32A.
U mnie pomiar na ziemi wskazał, że model bierze tylko 18A i odnoszę wrażenie, że dość ociężale staruje (przy masie 1,6kg bez FPV).
9XR + eLeReS MOD, Sky Surfer 2000, eLeReS V2 AP, Fox 800, Remzibi OSD, Mobius
Q7.6 MAX +KFC32
ODPOWIEDZ