Pakiety do dłuuugiego latania.

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Pakiety do dłuuugiego latania.

Post autor: Zbig »

Opisywaałem na innych forach swój pakiet z ogniw cylindrycznych Li-Ion Panasonic.
CGR18650CH
Ogniwa mają takie parametry:
pojemność 2250mAh (min 2200),
waga 48gr
Obciążalność 10A
napięcie nominalne 3,7V, max 4,2V, minimalne 2,8V - ładowane jak LiPol
Kupiłem je tutaj: chyba najtaniej w sieci, z darmową przesyłką
http://www.fasttech.com/products/1499/1 ... h-37v-1865

Złożyłem z tego pakiet 3S3P 6600mAh o obciążalności 30A.
Z tą obciążalnością to oczywiście maksymalny ciągły prąd, które wytrzymuja ogniwa.
Pod koniec rozładowania jest już słabo z prądem, ale 18-20A dysponuje prawie do samego końca. Dla mnie jest to spoko, bo SkySurfer potrzebuje 5-6A żeby się utrzymać w powietrzu.
Wyciągam z niego do 6,4Ah - czyli spoko.
Obrazek

Pakiet jest "bananowy" - wygina się, żeby łatwiej wchodził do kadłuba modelu.
To obecnie mój podstawowy pakiet do SkySurfera.
Po roku nie wykazuje żadnych oznak zużycia: spadku pojemności czy wydajności prądowej

Dostępne są również panasoniki o pojemności 2900mAh - nie napiszę o nich nic, bo przesyłka trafiła w czarną dziurę podczas znanego wszystkim zamieszania w Chinach z przesyłkami zawierającymi baterie i ogniwa do mnie nie dotarły.

Ale może to lepiej? Bo właśnie zamówiłem sobie ogniwa Panasonic-a o pojemności 3200 mAh
i obciążalności 10A. Tym razem na pakiet 3S4P (12,8Ah :shock:, 600gr, 40A).
Lipole mogą tylko pomarzyc o takim stosunku pojemności do masy...
Oczywiście nie ma róży bez kolców - cena jest znacząco wyższa. Ale za to z pewnością zwróci się dzięki wielokrotnie lepszej trwałości.

http://www.fasttech.com/products/1420/10001980/1674900

Jak dojadą, oczekujcie kolejnych rekordów długotrwałości lotu.
Na poprzednich było 150 minut, na nowych może uda się 300 minut (5 godzin) :mrgreen:

[MOD - dodano ciekawe zestawienie od tom1ek, kontynuacja od str.50 wątku]

Jakie ogniwa kupować, a jakie nie? Mogę "w ciemno" polecić 5 renomowanych firm, które robią naprawdę dobre ogniwa 20A+ wysokiej jakości, gdzie pojemność i wydajność są takie jak deklarowane:
- Samsung
- LG
- Panasonic (w tym ogniwa firmy Sanyo)
- Sony
- KeepPower
Ogniwa tych firm są naprawdę dobre i łatwo dostępne w Polsce. Znajdziecie je na allegro oraz w różnych sklepach stacjonarnych i internetowych.
Na allegro można też znaleźć duuużo różnych tanich ogniw dziwnych firm typu Ultrafire i innych chińskich dziwadł... Krótko - nie polecam, tanie podróby, fałszywa pojemność i niska wydajność, na takich chińskich badziewiach raczej nie polatamy.

Jakie ogniwa najbardziej opłaca się kupować? Poniżej dam listę wydajnych ogniw w przystępnej cenie. Kieruję się następującymi wytycznymi: prąd rozładowania 20A i więcej, najlepiej min. 30A, wysoka pojemność, niska cena. Zestawienie obejmie tylko ogniwa 18650 (18x65mm) 3,7 V. Wszystkie ogniwa ważą w granicach 43-49g, ceny są podane jako ceny W POLSCE, wiem że niektóre ogniwa można kupić taniej importując z Chin itp., ale moje zestawienie obejmuje ceny tylko w polskich sklepach. Czasem te ogniwa można dostać jeszcze taniej nawet w Polsce, na promocjach/wyprzedażach albo przy zakupie większej ilości sztuk.

1. SAMSUNG INR18650-25R - 2500mAh
Ogniwo bardzo wydajne, niby max ciągły prąd rozładowania to 20A, ale Samsung z powodzeniem testuje te ogniwa także przy ciągłym prądzie rozładowania 30A, ogniwo świetnie się zachowuje nawet przy prądzie rozładowania 32A. Tutaj film jako dowód:
https://www.youtube.com/watch?v=_3TKXrglYxk
A poniżej wykresy jak ogniwo się zachowuje przy rozładowywaniu prądem do 40A (dla wersji zielonej i niebieskiej ogniwa):
Obrazek Obrazek
CENA: od 23zł w Polsce, wychodzi 9,20zł za 1Ah

2. LG 18650 HE4 - 2500mAh
Ogniwo też "tylko" 20A, ale realnie można je spokojnie rozładowywać prądem 25A bez większych strat. Przy prądzie 30A realna uzyskana pojemność będzie w granicach 2300 mAh, więc wciąż świetnie, aczkolwiek o około 100 mAh mniej niż wspomniane w zestawieniu nr 1 ogniwo Samsunga. Poniżej wykres i ceny:
Obrazek
CENA: od 22zł w Polsce, wychodzi 8,80zł za 1Ah

3. Samsung INR18650-30Q - 3000mAh
Wysoka pojemność. Deklarowane przez producenta 20A prądu, ale ogniwo dobrze sobie radzi i przy wyższych obciążeniach, poniżej wykres:
Obrazek
CENA: od około 30zł w Polsce, wychodzi ok. 10zł za 1Ah

4. Sony US18650VTC5 - 2600mAh
Bardzo wysoki prąd maksymalny wg producenta do 30A, realnie jest nawet lepiej i przy 35A mamy pojemność rzeczywistą ponad 2500mAh. Poniżej wykres:
Obrazek
CENA: od 22zł w Polsce, wychodzi 8,46zł za 1Ah

5. Panasonic (Sanyo) NCR18650GA - 3450 mAh
Jeżeli komuś zależy na jak najwyższej pojemności, a wystarczy mu prąd 10A z możliwością pulsowego rozładowania max. 20A, wtedy powinien się zainteresować tym ogniwem. W przedziale prądu do 10A (z pulsowym do 20A) ogniwo ma najlepszą pojemność z wszystkich dostępnych na rynku. W testach do 10A bezproblemowo pokonuje konkurencyjne ogniwa Samsunga czy LG tej samej pojemności. Poniżej testy porównawcze:
Obrazek
CENA: od 28zł w Polsce, wychodzi 8,12zł za 1Ah (na forum swiatelka.pl można to ogniwo kupić za 15zł/szt.)
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Pieth »

Zbig pisze:Na poprzednich było 150 minut, na nowych może uda się 300 minut (5 godzin)
Sky Surferem 2000 czy Cularisem?
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
ArTaNiS
Posty: 64
Rejestracja: piątek 25 kwie 2014, 22:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ArTaNiS »

da sie takas baterie zamonotowac do phantoma DJI 1.1.1 ?
DJI Phantom 1 + FPV + Gimbal
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

SkySurferem. Do Cularisa taki pakiet się nie zmieści.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

Cześć,
Jak jest z lutowaniem takich ogniw?, nie przegrzewają się? czy trzeba zgrzewać jakąś cudowną maszynką?

Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Krzysiek5lkg
Posty: 115
Rejestracja: czwartek 10 sty 2013, 19:29
Lokalizacja: Załubice

Post autor: Krzysiek5lkg »

qczek pisze:Cześć,
Jak jest z lutowaniem takich ogniw?, nie przegrzewają się? czy trzeba zgrzewać jakąś cudowną maszynką?

Pozdrawiam
Krzysiek
Zwykłą lutownicą, najlepiej tak ze 100/150 W i szybko żeby nie przegrzać.
Obrazek
Krzysiek
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

Ja je polutowałem. Nie polecam lutowania ogniw osobom, które nie mają wprawy w lutowaniu

Trzeba spełnić kilka warunków:
1. Lutownica typu "kolba" o dużej pojemności cieplnej. Transformatorówka lub mikrus do "smd" odpada.
2. Przetarcie miejsca lutowania drobnym papierem ściernym i nałożenie pasty lutowniczej (nie polecam samej kalafonii)
3. Lutujemy bardzo krótko (po to jest lutownica z grotem o dużej masie), żeby nie zagotować ogniwa
4. W prawidłowo polutowanych ogniwach cyna rozpływa się tworząc łagodne przejście od powierzchni ogniwa do przewodu. Jeśli spoina przypomina kroplę wody - eksperyment się nie udał.
5. Po zalutowaniu usuwamy pastę, bo może powodować korozję

Ja lutuję plecionką - oczywiście najpierw "pobieloną" cyną
Dobrze jest potrenować na jakiś starych ogniwach.

edit - byłeś szybszy :-)
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Post autor: qczek »

dzięki.
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

Zamiast szorowania papierem ściernym na sucho i potem nakładania pasty lutowniczej polecam napuścić jakąś pipetą/strzykawką trochę zwykłego oleju roślinnego, dopiero wtedy oczyścić skrobiąc jakimś nożykiem i bez ścierania oleju lutować. Pozytywny efekt lutowniczy i zapach frytek w mieszkaniu gwarantowany :D

Tak można też lutować 'domowym sposobem' inne "trudne" elementy (ja przykładowo z powodzeniem lutowałem tak pakiety LiPol, które jak wiadomo mają bieguny z aluminium).
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
loop
Posty: 1529
Rejestracja: czwartek 27 sty 2011, 08:20
Lokalizacja: Kielce

Post autor: loop »

Zbigu, jeśli potrzebujesz 74W aby lecieć surferem, to pomyśl o solarnych panelach, bez problemu uda Ci się wspomóc aku :-)

Tylko nie te głupie panele z plastikami, są takie płytki - samo ogniwo - lekkie jak piórko, dają coś koło 3V sztuka. Są też inne wymiary.

Obrazek
^ sens tylko w postępie ^
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Tylko ile takie ogniwa ważą i ile ich trzeba zastosować?
kondiz
Posty: 1731
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2011, 09:14
Lokalizacja: Jelenia Góra / Wrocław

Post autor: kondiz »

Ile A daje taka 1 płytka?
Konrad
Awatar użytkownika
Air
Posty: 543
Rejestracja: piątek 27 lip 2012, 14:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Air »

loop pisze:Zbigu, jeśli potrzebujesz 74W aby lecieć surferem, to pomyśl o solarnych panelach, bez problemu uda Ci się wspomóc aku :-)

Tylko nie te głupie panele z plastikami, są takie płytki - samo ogniwo - lekkie jak piórko, dają coś koło 3V sztuka. Są też inne wymiary.

Obrazek
Już w katalogu Graupnera z pierwszej połowy lat 90. miałem fotkę tego szybowca:

Obrazek

Więc pomysł jak najbardziej trafiony tym bardziej, że technologia ogniw słonecznych (jak też silników) od tamtego czasu poszła nieźle do przodu...
Moje DRONY: Y6 copter, ST-330 glider, bezzałogowy helikopterek meteorologiczny "Putas"
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zbig »

kiepuri pisze:Tylko ile takie ogniwa ważą i ile ich trzeba zastosować?
Waga jest podana w pierwszym moim poście.
Ile ogniw trzeba? Zależy ile prądu potrzebujesz i jakie chcesz mieć napięcie pakietu.

Przykładowo: pakiet 3S, prąd max 40A - czyli potrzebujesz po 4 ogniwa równolegle (10A/10A=4) i po 3 szeregowo - razem 12 ogniw.

Ale żeby napięcie na pakiecie nie siadało mocno pod koniec rozładowania, trzeba albo oszczędniej operować gazem na koniec, albo dać więcej "P".

Ja w nowej platformie mam max pobór 30A, spoko latałem na 3S3P, ale z nowych ogniw już dam 4P, bo nowa platforma jest ogólnie bardziej prądożerna niż Sky Surfer (waży 3kg i potrzebuje 8A do poziomego lotu)
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kiepuri »

Waga jest podana w pierwszym moim poście.
Ile ogniw trzeba? Zależy ile prądu potrzebujesz i jakie chcesz mieć napięcie pakietu.

Przykładowo: pakiet 3S, prąd max 40A - czyli potrzebujesz po 4 ogniwa równolegle (10A/10A=4) i po 3 szeregowo - razem 12 ogniw.

Ale żeby napięcie na pakiecie nie siadało mocno pod koniec rozładowania, trzeba albo oszczędniej operować gazem na koniec, albo dać więcej "P".

Ja w nowej platformie mam max pobór 30A, spoko latałem na 3S3P, ale z nowych ogniw już dam 4P, bo nowa platforma jest ogólnie bardziej prądożerna niż Sky Surfer (waży 3kg i potrzebuje 8A do poziomego lotu)
Zabawnie wyszło, bo moje pytanie było skierowane do loopa o ogniwa fotowoltaiczne ;-) A wyszło rzeczywiście tak jak bym zapytał Ciebie Zbyszku. W każdym razie dzięki za odpowiedź, bo nie do końca wiedziałem jak to się przelicza.

Jak bym chciał mieć około 10Ah 3s to sporo tych ogniw trzeba kupić.
ODPOWIEDZ