Ja tu nooowy :)

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

panzer1987
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 19:29
Lokalizacja: Kołobrzeg/Poznań

Ja tu nooowy :)

Post autor: panzer1987 »

Witam! :) Jestem nowy ale forum juz czytam od miesiaca. Chcę zbudowac swoj wlasny FPV. Na początek chce zlozyc model do latania a dopiero potem sprzet Video, caly czas szukam platformy, ma byc do stabilnych i wysokich lotow niekoniecznie szybkich, myslalem nad ta Model trenerka FPV ver.II z EPP 150cm http://abc-rc.pl/p/63/1168/model-trener ... mery-.html lub Easy Star . Jestem bardzo poczatkujacy i licze na pomoc forum w budowie od A do Z :P Tyle z mojego doswiadczenia ze bardzo interesuje sie lotnictwem cywilnym. Proszę o podpowiedz jaka platforme mam zamowic :) + do tego rurki do usztywnienia i serwa, chcialbym ster kierunku oraz lotki ruchome na stateczniku tylnym i na skrzydlach. Prosilbym takze o wytlumaczenie co znacza kanaly w aparaturze, 4 kanaly = obsluga 4 serw? Dziekuje i pozdrawiam. Michał
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Czesc Michale, jesli to bedzie Twoj pierwszy model to zdecydowanie easy star badz easy glider. Modele trenerka badz ursus juz wymagaja troszeczke wiedzy.

Aparaturę kupujesz z jak największa liczba kanałów, taka na którą Cię stać. Turnigy 9x była by chyba przystępnym modelem, tanio i 9ch.
pozdrawiam
Michał
panzer1987
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 19:29
Lokalizacja: Kołobrzeg/Poznań

Post autor: panzer1987 »

Kurcze bo podoba mi sie ta trenerka, o jaka wiedze chodzi?
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

O wiedzę przy budowie takiego modelu. Jeśli nigdy nie miałeś z tym do czynienia to raczej będzie ci ciężko (trzeba ustawić wszystkie kąty, wyważyć, wytrymować itp)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

ma byc do stabilnych i wysokich lotow niekoniecznie szybkich
Bierz EasyGlidera. Te trenerki owszem wolno latają ale do spokojnego szybowania lepiej się sprawdzi coś co było od początku pomyślane jako szybowiec. Easy Star też jest fajny ale łatwo go przeładować i już wtedy tak ładnie szybować nie chce... Poza tym w związku z tym że jak mówisz, nie masz praktycznie żadnego doświadczenia modelarskiego to lepiej ucz się na gotowcu którego bardzo ciężko złożyć tak żeby nie poleciał - ten trenerek niestety minimum wiedzy na temat budowania modeli a głupio by było gdybyś się zniechęcił do latania przez błąd popełniony podczas budowy.
panzer1987
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 19:29
Lokalizacja: Kołobrzeg/Poznań

Post autor: panzer1987 »

Okej w srode bede juz w Poznaniu i kupuje Easy Star, bo jest dostepny w sklepie bezposrednio. Powiedzcie czy w zestawie jest wszystko zeby go złozyc? Chodzi mi glownie o te prety weglowe do wzmocnienia. Slyszalem ze weglowe zaklujaca zasieg to moze te polipropylenowe. Klej rozumiem ze mam kupic ten UHU zolty? Hmmm co moge ewentualnie dokupic jeszcze zeby go zlozyc, skoro to takie latwe to moze kupie od razu serwa + ciegna i dzwigienki. Kurcze chce juz latac :) Plan mam taki zeby do czasu montazu fpv nie zmieniac silnika tylko uczyc sie na seryjnym, jak przyjdzie pora na fpv to zmienie naped.

P.S. Easy Glidera nie chce bo nie chce widziec smigla w kamerce.
Awatar użytkownika
Mateusz
Posty: 2324
Rejestracja: niedziela 21 mar 2010, 02:17
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Mateusz »

Panzer a może nowość Beta 1400? Jest troszeczke wiekszy od Easy stara, silnik 3fazowy mocny duzo miejsca w kadłubie i co najwazniejsze ma juz lotki wycięte :)
Trutututu nici z drutu.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Nie wiem co dokładnie chcesz kupić ale Easy Star jest z reguły w wersji ARF czyli bez elektroniki. Wszelkie niezbędne wzmocnienia, cięgna, zaczepy i inne takie są w zestawie. Dodatkowo jest silnik szczotkowy i śmigiełko - bezużyteczny do FPV bo za słaby.
Będziesz potrzebował UHU Por albo klej Cyjanoakrylowy (moim zdaniem najlepiej średniej gęstości). Easy Star wykonany jest z Elaporu (takie coś podobne do styropianu tylko mocniejsze) który można kleić dowolnym CA.
Do tego będziesz potrzebował aparaturę sterującą i odbiornik do niej, przynajmniej 2 serwa albo 4 jeżeli chcesz dorabiać lotki, zamiast firmowego silnika przydałby się bezszczotkowy plus regulator do niego i śmigło z piastą. Jeżeli nie chcesz przerabiać łoża silnika to musisz pamiętać że nie wejdzie ci śmigło większe niż 6,5". Osobiście używam silnika RAY B2835/16 z regulatorem Emax 30A i śmigłem Aeronaut 6'5"x4". Daje dość mocy żeby pociągnąć model wraz osprzętem FPV nawet w dość trudnych warunkach atmosferycznych. Wydaje mi się że trzymanie się seryjnego silnika nie ma sensu bo i tak musisz dokupić do niego regulator który będzie bezużyteczny jeżeli zechcesz (a zechcesz) przejść na napęd bezszczotkowy. Poco kupować 2 regle (jeden do seryjnego silnika i potem drugi do bezszczotki) - lepiej od razu dać porządny napęd.

Jeżeli jesteś w stanie wytrzymać jeszcze trochę bez latania to rzuć okiem na model Beta firmy Pelikan. Generalnie jest to klon EasyStar'a z przygotowanymi lotkami a wierz mi - lotki przydają się bardzo.
panzer1987
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 19:29
Lokalizacja: Kołobrzeg/Poznań

Post autor: panzer1987 »

no Panowie właśnie oglądam pelikana i chyba wygrywa lotkami, szczegolnie ten http://abc-rc.pl/p/73/1758/model-beta-1 ... bowce.html juz ma serwa i regulator no i lepszy silnik. Hmmm co myslicie o tym najdrozszym spec-u za 558zl z aparatura? Ta aparatura bedzie wystarczająca? do FPV ? No i ciekawe jaki zasieg. Ja jednak mysle zeby wybrac srodkowa opcje tylko z serwami a aparature kupie sam, lepsza niz w zestawie jest gdyz zalezy mi na zasiegu.
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

panzer1987 pisze:Ja jednak mysle zeby wybrac srodkowa opcje tylko z serwami a aparature kupie sam, lepsza niz w zestawie jest gdyz zalezy mi na zasiegu.
Zdecydowanie dobrze myślisz. Aparaturę kup przyszłościowo, minimum 6 kanalow z komputerem, wyborem kilku modeli i cyfrowymi trymerami.

Jak juz wczesniej mowilem, gdybym mial zaczynac to bralbym turnigy 9x.
Gdybym patrzył głównie na niezawodność i zasieg to drozsza futaba 2.4ghz, jednak roznica w cenie jest dosc duza.
pozdrawiam
Michał
panzer1987
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 19:29
Lokalizacja: Kołobrzeg/Poznań

Post autor: panzer1987 »

okej biore w srode zestaw z serwami i regulatorem za 360zł :) na szczescie jest dostepna w Poznaniu takze :) dzieki chlopaki :) Aparatura, dokladnie jakies 6 kanalow to moze zrobie sobie zdalny cam holder z widokiem na boki i dol. Pozdrawiam

Jeszcze zapytam, beda mozliwe jakies czary na zwiekszenie zasiegu modelu i przesyłu obrazu do okolo 3-5km? oczywiscie biore pod uwage jakies modyfikacje aparatury i czy ten silniczek uciagnie FPV?
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

panzer1987 pisze:
Jeszcze zapytam, beda mozliwe jakies czary na zwiekszenie zasiegu modelu i przesyłu obrazu do okolo 3-5km?
Spokojnie, polataj troche, pozniej wsiadz na fpv. W polowie sezonu juz bedziesz wiedzial co dalej robic, nie wszystko na raz.
pozdrawiam
Michał
panzer1987
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 19:29
Lokalizacja: Kołobrzeg/Poznań

Post autor: panzer1987 »

masz racje Diem, koszty nalezy rozkladac w czasie :)z FPV powinienem sie uwinac do konca stycznia mysle
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Aa widzisz, tu nie chodzi o koszty. Stopniowe przyswajanie tematu oraz nauki latania da o wiele lepsze rezultaty. Probujac ogarnac wszystko na raz, mozesz zapomniec o kilku szczegółach, rozbić się i szybko zniechęcić. Nie od razu Rzym zbudowano :)
pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
marcin.gala
Posty: 2837
Rejestracja: poniedziałek 15 mar 2010, 23:09
Lokalizacja: ...

Post autor: marcin.gala »

diem pisze prawdę...powoli do przodu..
Znalazłem taki ciekawy model
tutaj
FPV nie kupisz.FPV robisz.
Licencja BNUC'S.

Nie ustawisz koptera lepiej niż swój własny poziom latania.
ODPOWIEDZ