Ciekawy wykład o antenach

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
FPV Olo
Posty: 547
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 13:43
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Ciekawy wykład o antenach

Post autor: FPV Olo »

Bardzo ciekawy wykład o antenach jakich uzywamy do FPV.
Mi rozjasniło w koncu o co chodzi z ta polaryzacja :->
Moze komus sie przyda.
http://vimeo.com/8826952

Tlumaczone ze słuchu :-)
Ten film ma pokazać różnice miedzy antenami, polaryzacja, czułość, promieniowanie.
Każda antena ma inne promieniowanie.
My używamy w samolocie „gumowej kaczki” J, OMNI 2 dBi ustawionej wertykalnie. Można również instalować horyzontalnie.
Są to standartowe anteny które otrzymujemy z nadajnikami video ,dołączony jest również rysunek przedstawiający promieniowanie.
Na początek czułość „GAIN” – określenie promieniowania
Antena 2dBi ma „LOW GAIN” co daje promieniowanie dookolne.
Antena 0dBi daje promieniowanie o idealnym kształcie kuli we wszystkich kierunkach.
Antena 2dBi posiada obniżoną czułość na biegunach sfery .Ta antena wytwarza promieniowanie liniowe ułożone wertykalnie .W zależności od ułożenia anteny.
W bazie mamy zainstalowana taka sama antenę OMNI 2 dBI o takim samym promieniowaniu .Kiedy latamy samolotem promieniowania nachodzą na siebie wtedy mamy dobry zasięg wideo.
Najlepsze rezultaty uzyskujemy kiedy promieniowania anten ustawionych np. pionowo nakładają się na siebie w jak największym obszarze .Powstają tzw. połączenia krzyżowe.
Możemy liczyć tylko na zasięg dopóki nie zaczniemy go tracić .Zaletą tych anten jest możliwość latania dookoła bazy w odpowiedniej odległości.
Problem może powstać kiedy samolot odwraca się do stanu horyzontalnego (podczas zakrętów w dalszej odległości od bazy).Wtedy mamy dwa rożne promieniowania .W bazie pozostaje wertykalne a w platformie horyzontalne.
Aby zapobiec takiej sytuacji należy stosować system diversity (układ anten).
Np. antena diversity PATCH panelowa 11 dBi, która posiada wbudowane dwie anteny (stad dwa kable wychodzące) o polaryzacji poziomej i pionowej.
Antena ta ma promieniowanie kierunkowe które pozwala na dalsze loty ale model musi pozostać w wiązce promieniowania.
Następną popularna antena jest panel o polaryzacji kołowej(nie dookolnej) 8dBi.Polaryzacja kołowa pozwala na uzyskaniu bardzo dobrego połączenia nawet przez przeszkody jak np. drzewa.
Posiada ona cechy układu diversity .Nie można łatać za antena .Powinna być skierowana frontalnie na samolot.
Teraz HIGH GAIN anteny o wysokiej czułości .Bardzo popularne anteny to YAGI 15dBi (panelowe tez mogą być)
Aby mieć dobre połączenie antena musi być wcelowana w model dlatego stosuje się je jako anteny śledzące .Tutaj również występuje problem liniowości polaryzacji i aby tego uniknąć należy stosować układ diversity .
Setup anten w bazie jaki proponuje autor to diversity YAGI (mogą być PATCH) i antena PATCH 8dBi.Całosc połączona do systemu ORACKLE który szuka najsilniejszego sygnału video.
Ostatnio zmieniony niedziela 21 lut 2010, 16:08 przez FPV Olo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Dla mnie absolutna rewelacja i wyraźne podstawy naukowe po co mi diversity.
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

No dla mnie też szczególnie bo nie znam Angielskiego :)
Awatar użytkownika
FPV Olo
Posty: 547
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 13:43
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: FPV Olo »

kefir pisze:bo nie znam Angielskiego :)
Na ile znam na tyle przetłumaczyłem mozna jeszcze cosik dopisac.
Aleksander Sitnikow
KONDOR FPV;DX 201; VIDEO Tx LM 1W 1,2 2,4Ghz;Diversity by Zbig;OSD 644 by Zbig ;Antena śledząca by Zbig 14dBi; RC:MX 16s, LRS by THOMAS
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

Super kefirek dziękuje :)
ODPOWIEDZ