Składane Zagi 1,2m

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Miles

Składane Zagi 1,2m

Post autor: Miles »

Zmuszony budową mobilnego skrzydełka, w celu transportowania go w plecaku, wpadłem na pewien pomysł. Na początku plany szły w kierunku Xeno Multiplexa, jednak dużym problemem byłoby "rozpołowienie" modelu, gdyż na środku znajduje się cała aparatura, silnik i akumulatory. Postanowiłem więc, że rozsądniejszym rozwiązaniem byłoby stworzyć dwa miejsca "zgięcia" skrzydełka. Myślę, że rysunek wszystko wyjaśni:

Obrazek

W miejscu zgięcia, zostałyby zamontowane od spodu zawiasy, a na górze prosty mechanizm zatrzaskowy. Przewody do serwomechanizmów miałyby w tym miejscu trochę "zapasu".

No i pytanie do Was... czy to wypali? Bo latać zapewne będzie, ale chyba straci trochę na sztywności i wytrzymałości przy kretach.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Zaznaczam że nigdy czegoś takiego nie robiłem ale tak na pierwszy rzut oka to mam takie sugestie:
-jeżeli chcesz się bawić w zawiasy i zatrzaski to czemu robić podwójne? Zrób zawiasy tak jak narysowałeś ale tylko jedno skrzydło łamane. Łatwiej to spakować niż taki trójkąt.
-jakbym miał robić składane Zagi to raczej zrobiłbym coś a la kadłub z całą elektroniką i skrzydła na bagnecie plus 1 albo 2 kołki ustalające i mocowanie np na magnesy neodymowe. Zawiasy ciężko zrobić tak aby się trzymały skrzydła, zatrzaski też a poza tym wydaje mi się że to wyjdzie zbyt ciężkie...
-Pamiętaj że winglety też powinny być demontowane inaczej o uszkodzenie nie trudno
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Zbudowalem juz kilka Zagi i tez na pewnym etapie myslalem o skladanych platach.
Kilka miesiecy temu zbudowalem UAV'a na bazie Zagi i na tym etapie silnie myslalem nad takim rozwiazaniem, ale sobie odpuscilem dzielenie skrzydel.

Glowkowalem troszke i w sumie najlepszym pomyslem na jaki wpadlem to taki jak kolega powyzej opisal:
- kadlub z elektronika
- dwie czesci skrzydla laczone bagnetem

Zrezygnowalem z tego pomyslu z uwagi na mase i sztywnosc calego plata.
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

esamolocik pisze:Zbudowalem juz kilka Zagi i tez na pewnym etapie myslalem o skladanych platach.
Kilka miesiecy temu zbudowalem UAV'a na bazie Zagi i na tym etapie silnie myslalem nad takim rozwiazaniem, ale sobie odpuscilem dzielenie skrzydel.

Glowkowalem troszke i w sumie najlepszym pomyslem na jaki wpadlem to taki jak kolega powyzej opisal:
- kadlub z elektronika
- dwie czesci skrzydla laczone bagnetem

Zrezygnowalem z tego pomyslu z uwagi na mase i sztywnosc calego plata.
Pokaż zdjęcia twoich prac
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

A prosze...

A tu troszke wiecej szczegolow:
http://gluonpilot.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=81
Załączniki
1.JPG
2.JPG
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

Ło Matulu :shock: ale cacko.....
Co to jest? Styro kryte fornirem? Wygląda jak wystój Maybacha
Sławek
Posty: 323
Rejestracja: poniedziałek 14 cze 2010, 17:26
Lokalizacja: Mielec

Post autor: Sławek »

Latający panel podłogowy :mrgreen:
Ale ja się nie znam więc nie ponoszę odpowiedzialności za skutki wynikłe z jakichkolwiek decyzji podjętych na podstawie moich wypowiedzi :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
kefir
Posty: 4871
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 08:39
Lokalizacja: skąd

Post autor: kefir »

No pięknie tyle roboty wsadzone ale czemu dałeś takie słabe serwa i tego rexa (nie boisz się)?
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Roboty az tak duzo nie bylo. Kilka wieczorow i model powstal.

Co do serw i odbiornika to sie zgodze. Nie sa najlepszej jakosci ale do celow testowych narazie starcza.
Latam w zasiegu wzroku wiec odbiornik tez styknie.
Przy lotach na auto pilocie informacje z odbiornika sa mi niepotrzebne :)
Sterowanie nad modelem przejmuje jak jest w zasiegu wzorku.

W nadchodzacych tygodniach bedzie upgrade serw. Jeszcze nie zdecydowalem na jakie ale napewno cos dobiore. Odbiornik tez bedzie szedl do wymiany :)

Narazie sie skupiam na wykaliborowaniu calosci i testowaniu oprogramowania.
Ostatnio zmieniony niedziela 10 paź 2010, 21:37 przez esamolocik, łącznie zmieniany 1 raz.
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Verid pisze:Ło Matulu :shock: ale cacko.....
Co to jest? Styro kryte fornirem? Wygląda jak wystój Maybacha
Model ma rdzen styropianowy - wlasnorecznie wycinany.
Kryty jest balsa 1mm i folia termokurczliwa.
Calosc jest nadzwyczaj sztywna i wytrzymala.

Calos z wyposazeniem wazy od 600 do 650g - zalezy od zastosowanego aku.
Miles

Post autor: Miles »

Wracając do tematu mobilnego skrzydła, to kadłub z elektroniką (i ewentualnie z silnikiem) lepiej żeby znajdował się na skrzydle, czy pod?

Może ktoś posiada przykładowe zdjęcia skrzydeł łączonych bagnetem? Patent sobie wyobrażam, ale nie wiem jakich materiałów i techniki użyć (metalowe/drewniane pręty/listwy?)
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Ja sobie wyobrazam kadlub czescia skrzydla.
Choc oczywiscie mozna zrobic odzielny kadlub pod lub nad skrzydlem - lepszy z mojego punktu widzenia jest ten montowany pod skrzydlem - latwiej wyrzucac model, ale wszystko zalezy od potrzeb.

Co do skladanego skrzydla to jako bagnet bym zastosowal dwie rurki weglowe - jedna wsuwana w druga.
Wiekszej srednicy rurka by siedziala na stale wklejona w skrzydla a bagnet bylby w nia wsuwany.
Rurki wkelejane w skrzydlo powiny sie opierac na dwoch zebrach - sklejka 2-3mm (jedno zebro wewnatrz skrzydla (na koncu rurki weglowej) a drugie na styku platow).
Miles

Post autor: Miles »

esamolocik pisze: Co do skladanego skrzydla to jako bagnet bym zastosowal dwie rurki weglowe - jedna wsuwana w druga.
Wiekszej srednicy rurka by siedziala na stale wklejona w skrzydla a bagnet bylby w nia wsuwany.
Rurki wkelejane w skrzydlo powiny sie opierac na dwoch zebrach - sklejka 2-3mm (jedno zebro wewnatrz skrzydla (na koncu rurki weglowej) a drugie na styku platow).
Jako, że przygodę z lotnictwem RC dopiero zaczynam, to nie do końca mogę sobie tego wyobrazić. Możesz jakoś to rozrysować?
Awatar użytkownika
--mi--
Posty: 311
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 16:50
Lokalizacja: Wwwawa

Post autor: --mi-- »

Ten wątek powinien się przydać. Sam się zastanawiam od dłuższego czasu czy nie pójść w ślady FMKITa.
Obrazek
Ostatnio zmieniony poniedziałek 11 paź 2010, 21:58 przez --mi--, łącznie zmieniany 1 raz.
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: esamolocik »

Miles pisze:
esamolocik pisze: Co do skladanego skrzydla to jako bagnet bym zastosowal dwie rurki weglowe - jedna wsuwana w druga.
Wiekszej srednicy rurka by siedziala na stale wklejona w skrzydla a bagnet bylby w nia wsuwany.
Rurki wkelejane w skrzydlo powiny sie opierac na dwoch zebrach - sklejka 2-3mm (jedno zebro wewnatrz skrzydla (na koncu rurki weglowej) a drugie na styku platow).
Jako, że przygodę z lotnictwem RC dopiero zaczynam, to nie do końca mogę sobie tego wyobrazić. Możesz jakoś to rozrysować?
Przerobilem co twoj szkic. Nie mialem dostepu do "fachowych" narzedzi.
Na czerowno masz zaznaczony weglowy bagnet.
Niebieska linia zaznaczylem rurki w ktore ow bagnet wkladasz.
Na zielono sa zaznaczone zebra - po dwa na plat.
Czarna linia pokazuje punkt podzialu platow

Na zebrach zaznaczylem otwory przez ktore bedziesz wsowal bagnet.

Mam nadzieje ze rysunek oddaje moja ide.
Załączniki
11001i_v2.JPG
ODPOWIEDZ