Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
MorF
Posty: 570
Rejestracja: piątek 05 cze 2015, 13:30
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: MorF »

Cos mi sie skaszanilo z prawie nowym pakietem,
sprawdzilem napiecie na 1 celi spadlo ponizej 1V.

Co z tym zrobic? jakos zutylizowac sprobowac usunac ta 1Celke? szczerze mowiac boje sie nawet dotykac tego pakietu :-)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: Verid »

To się nie bój tylko odczep tą jedną celę a to co ci zostanie będziesz miał do innych zastosowań. Tylko nie szarp a delikatnie, pomału nożykiem.
Ten wredny...
Tummi
Posty: 108
Rejestracja: niedziela 23 mar 2014, 19:24
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: Tummi »

A najlepiej odlutuj ta padnieta cele. Jak wytniesz blaszki, to moze byc problem z przylutowaniem sie do nich ;)

T.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: Verid »

Tummi pisze:Jak wytniesz blaszki
Pisałem o oddzielaniu cel od siebie, nie o odcinaniu blaszek.
Ten wredny...
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: maxxxior »

czy to normalne że pakiet o napięciu 14,9(4S) podłączony do ładowarki w tryb Storage- ładowarka pierw ładuje go do 15,55V a później obniża do 15,3V??? Ładowarka to Turnigy 4x6s. Może ktoś to sprawdzić u siebie? czy to nie jest czasem niezdrowe dla pakietu?

btw to jak to jest z pakietami? każdy ma "swoje" napięcie storage? czy mogę każdy pakiet np odłączać przy 3,84V/cele? bo ta ładowarka ładuje do różnych wartości storage z zakresu 3,80-3,86V - zależy od pakietu/portu ładowarki.
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: IvanM »

maxxxior pisze:czy to normalne że pakiet o napięciu 14,9(4S) podłączony do ładowarki w tryb Storage- ładowarka pierw ładuje go do 15,55V a później obniża do 15,3V??? Ładowarka to Turnigy 4x6s. Może ktoś to sprawdzić u siebie? czy to nie jest czasem niezdrowe dla pakietu?
Nic nie obniża. Napięcie pakietu po odłączeniu prądu ładowania samo lekko spada.
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: maxxxior »

no ale to na wyświetlaczu podczas ładowania widać... pierw rośnie do 15,55V a później spada to 15,22V (pakiet podłączony podczas procesu STORAGE)
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: RW »

maxxxior pisze:bo ta ładowarka ładuje do różnych wartości storage z zakresu 3,80-3,86V - zależy od pakietu/portu ładowarki.
Ładuj w storage małym prądem, to napięcie na każdym używanym pakiecie będziesz miał identyczne.

Jak ja w storage miałem ustawiony taki sam prąd jak przy zwyczajnym ładowaniu, to w różnych pakietach uzyskiwałem napięcia na cele od 3,8 do 3,85V. Wszystko zależne od kondycji pakietu.

Dopiero kiedy po zakończeniu ładowania w storage, ustawię jeszcze jakiś mały prąd, powiedzmy 1A, to mam pewność, że na każdym pakiecie będę miał 3,8V na cele.
Rafał Wojtyniak
maxxxior
Posty: 1019
Rejestracja: wtorek 21 paź 2014, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: maxxxior »

no ja maksymalny mogę ustawić 1A więc wiesz... a i tak mi ładuje przy końcu procesu 0.3A...tylko chodzi mi o to ładowanie do ok 3,9V na cele a później rozłądowywanie do 3,8 - czy to jest aby nieszkodliwe dla pakietu?
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: jelcyn »

maxxxior, jak ze wszystkim, a w szczególności łatwopalnym. Zanim użyjesz, zapytasz, zepsujesz - przeczytaj dokumentację. http://abc-modele.pl/akumulatory-li-po- ... um-wiedzy/
Cyborg
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 12 wrz 2016, 17:56
Lokalizacja: Kraków

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: Cyborg »

jelcyn pisze:przeczytaj dokumentację. http://abc-modele.pl/akumulatory-li-po- ... um-wiedzy/
W tym artykule jest kupa bzdur, więc ostrożnie z tym czytaniem.
IvanM
Posty: 1566
Rejestracja: wtorek 25 wrz 2012, 19:25
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: IvanM »

maxxxior pisze:no ale to na wyświetlaczu podczas ładowania widać... pierw rośnie do 15,55V a później spada to 15,22V (pakiet podłączony podczas procesu STORAGE)
Ale się upierasz... :roll: Opada, bo obniża się prąd ładowania. To prosta ładowarka i wg. praw fizyki - im większy prąd ładowania i im większa rezystancja pakietu - tym wyższe będzie pokazywane na wyświetlaczu napięcie.
Proces ładownia LiPo polega właśnie na ładowaniu stałym prądem do ustawionego napięcia, przerwaniu ładowania, spadku napięcia i ponownym włączeniu ładowania z mniejszym prądem ... i tak kilka razy po sobie, dopóki pakiet sam nie trzyma wskazane napięcie.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Posty: 852
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 18:24
Lokalizacja: UE
Kontakt:

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: Gmeracz »

MorF pisze:Cos mi sie skaszanilo z prawie nowym pakietem,
sprawdzilem napiecie na 1 celi spadlo ponizej 1V.
No to masz pecha. Czasem Chinole robią pakiety z wadliwymi celami. Ostatnio np. dwa Grapheny mi tak padły. I nic nie pomoże.
Możesz tylko zapomnieć i... Popić wodą :P
Od śmigła...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: Adrián »

Do dna.. ;-)
(hehe w tym tyg, weekend zaczął się trochę szybciej.. :D)
Cela do wymiany, lub wykastrowania :-)
ar_czi
Posty: 2
Rejestracja: sobota 25 lis 2017, 22:53
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Przechowywanie LiPo w trakcie ładowania i nie tylko

Post autor: ar_czi »

Witam wszystkich,
mam pytanie odnośnie przechowywania nowego Li-Po, otóż kupiłem sobie małe ogniwo 3.7V 1S 150mAh i fabryczne naładowanie wynosi 3.40V, pytanie brzmi czy mam doładować je do 3.7-3.8V czy zostawić je tak do wiosny w fabrycznym stanie?
Mam jeszcze pytanie odnośnie pierwszego użycia nowego akumulatorka, rozładowywać głębiej czy raczej przez kilka pierwszych rozładowań utrzymywać te 3.40V? Układ w moim śmigłowcu odcina zasilanie przy ok. 3V.
ODPOWIEDZ