Jak zamienić zębatkę ?

Zbiór porad dla każdego

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: kazikfer »

Cześć

Wiem że to pewnie podstawy podstaw i wśród postów tutaj to wygląda jak męczarnia laika ale...
Silnik po prawej jest zdrowy a po lewej na śmietnik... Potrzebuję przełożyć zębatkę z lewego silnika na prawy.
Tutaj powstają dwa problemy... pierwszy to taki że zębatka na silniku po prawej nie jest na imbusa tylko jest wciśnięta i nie wiem jak ją ściągnąć. Drugi problem to taki że jak już ją ściągnę to wał jest w przekroju okrągły a zębatka wymaga wału który jest w połowie płaski (tak jak wał po lewej).

Obrazek
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: qemay »

Ja osobiście (z racji braku odpowiedniej ściągarki) przy wymianie zębatek do silników DeWalta których używam w Revo stosuję metodę brutalnej siły.

Stara zębatka (która fabrycznie założona jest na silnik) idzie na szlifierkę, ścinam ją praktycznie do wału, z jednej lub dwóch stron. Później silniejsze puknięcie młotkiem i odpada :). (oczywiście silnik przy tej operacji ma być zabezpieczony przed opiłkami - do worka i dobrze zakleić).

Ze ściągnięciem tej dobrej też nie powinno być problemów - bo jak rozumiem silnikowi już nic nie zaszkodzi. Mocujemy zębatkę na podporze - bo z tego co widzę jest tam trochę kołnierza i mocujemy w imadle - po czym bierzemy element odpowiedniej średnicy przykładamy do wału i młotkiem go.

Co do nacięcia - jesteś pewien że w zębatce którą chcesz założyć jest wypust? Kilka zębatek wymieniłem i jeszcze żadna wypustu nie miała - oczywiście nacięcie na wale jest - ale ja zawsze na nim blokuje nuts'a. Nacięcie też w razie czego tworzę szlifierką. Do tej pory nie miałem problemów.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: pawelsky »

kazikfer pisze:zębatka na silniku po prawej nie jest na imbusa tylko jest wciśnięta i nie wiem jak ją ściągnąć.
Mozesz zaopatrzyc sie w sciagacz (drogi nie jest a moze przydac sie na przyszlosc)
http://www.banggood.com/Walkera-Motor-P ... 09407.html
Jakis wybitnie profesjonalny nie jest ale dziala (mam taki).
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: qemay »

O całkiem fajny - takiego szukałem, metoda młotkowa działa ale jest czasami destrukcyjna, a dobrego ściągacza nie mogłem dorwać (kupiłem jeden ale nadaje się raczej do ściągania łożysk niż porządnie wklejonych/wciśniętych zębatek :)
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: kazikfer »

Qemay powiem tak...
Ten silnik z lewej już jest do wyrzucenia a ten z prawej to silnik z elektrycznej pompki samochodowej na zapalniczkę 12V, która się popsuła i pompka też już jest na śmietnik także drugiego silnika mi nie szkoda gdyby coś poszło nie tak. Może podesłał bym Ci te silniki i poratował byś kolegę z forum przekładając tą zębatkę? Widzę ,że doświadczenie masz.

EDIT - scalenie

Cisza. Może ktoś inny się podejmie? Pokryje przesyłkę w dwie strony oczywiscie =)
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: qemay »

Spokojnie... jestem jestem :) Nie wiem jaki jest rozmiar silników ale wyglądają identycznie jak klasyczne 550 do e-revo.

Naprawdę nie ma w tym jakieś filozofi - Jak nie masz ściągacza który bardzo ułatwia sprawę to jak najbardziej da się to zrobić manualnie.

Jak chcesz możesz wysłać. :P jak by co reszta na PW.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: jelcyn »

Ściągacz zrobiłem z klucza płaskiego. Najpierw przeciąłem klucz na pół, a potem rękojeść naciąłem wzdłuż, tak aby wał wszedł w szczelinę (coś podobnego jak element ze ściągacza powyżej). Do tego metalowa tuleja (nasadka 30), w której chowa się silnik. Z drugiej strony bolec wypychający wał z zębatki. To wszystko wkładam w imadło i praktycznie samym ciężarem pokrętła wychodzi. Młotki i szlifowanie odradzam, szkoda energii.

Wracając do przełożenia zębatki, to dopiero po zdjęciu obu okaże się czy to się da zrobić. Średnice mogą na to nie pozwolić. W jedną stronę będzie można wał zeszlifować, ale w drugą nic się nie wymyśli :-/ No chyba że wejdzie się tam z suwmiarką to od razu będzie można co nieco powiedzieć.
qemay
Posty: 207
Rejestracja: sobota 14 wrz 2013, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: qemay »

Przypomniałem sobie jak wziąłem silnik DeWalta do ręki dlaczego byłem taki brutalny i siłowy w ściąganiu zębatki.

Niestety zębatka na jego wale jest bardzo ciasno osadzona a do tego ma kołnierz sięgający aż po obudowę silnika co uniemożliwia założenie na nią jakiejkolwiek ściągarki.

Już po temacie. Ściąganie poszło całkiem łatwo :)
Średnice się zgadzają można założyć zębatki.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kazikfer
Posty: 774
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 12:33
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: kazikfer »

Serdeczne dzięki dla qemay. Mam nadzieje ze silnik spasuje się idealnie do modelu i będę mógł nim śmigać. :)
Bogaty przedsiębiorca do bezrobotnego na zasiłku podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
- Nie wstyd panu tak wykorzystywać system?
- A Panu?
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: Zbig »

A parametry silnika są takie same? (KV, napięcie pracy itp) - bo może się okazać, że zamiast śmigania będzie żółwik...
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Jak zamienić zębatkę ?

Post autor: Ben »

Panowie, jeżeli zębaka nie jest przykręcana w większości przypadków zębatki są przyklejane na "Loctite" lub jakiś podobny Klej Anaerobowy. Wystarczy podgrzać i zębatka zejdzie bez zaangażowania młotka. Wielokrotnie sprawdzone w czasach gdy o silniku bez szczotkowym można było pomarzyć ;-)
pozdrawiam
Ben
ODPOWIEDZ