Klawiatura lokalna lub pilot do nagrywarki V-Mate

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Klawiatura lokalna lub pilot do nagrywarki V-Mate

Post autor: miś »

Z cyklu: Jak zrobić klawiaturę lub pilota do V-Mate...

Znalazłem w domu walające się resztki po nokii 5110, wziąłem nożyczki, ciach co trzeba, miernik żeby obadać połączenia i jest :mrgreen:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To tylko przykład, może być dowolna klawiatura w układzie 4x4 z telefonu, czy jakiegokolwiek innego ustroistwa. Można poszukać klawiatur do telefonów na alledrogo. Jak ktoś znajdzie jakąś fajną i się pochwali, to dam info.

A do całości potrzeba jeszcze jakikolwiek z poniższych procków:
Tiny24 , Tiny24A , Tiny24V , Tiny44 , Tiny44A , Tiny44V , Tiny84, Tiny84A, Tiny84V, oraz kondensatora ceramicznego 100nF.
Do zaprogramowania standardowy interfejs USB-ASP albo na rezystorach na port LPT, albo dowolny inny ISP do atmeli.
Nogi:
1 - Plus zasilania
14 - Minus Zasilania (masa)
Kondensator 100nf pomiędzy + i - zasilania.
2 - wybór trybu pracy: do plusa albo niepodłączona = klawiatura, do masy = pilot
3 - do masy = tryb konfiguracji, niepodłączona = normalna praca
4 - Niepodłączona.
5 - Wyjście sygnału do odbiornika w V-Mate (punkt "S") albo do diody IR.
6,11,12,13 - wiersze z klawiatury
7,8,9,10 - kolumny z klawiatury

Do V-Mate podpinamy tak:
Obrazek

Jak ma robić za pilot, to bateria CR2032 jako zasilanie, plus do nogi 1, minus do 14, noga 2 do masy, noga 5 na rezystor 22ohm, drugi koniec rezystora na katodę diody IR (taka jak jest w każdym pilocie), anoda diody IR do plusa baterii. I tak samo 100nF pomiędzy + i -
Ot cała filozofia. Plik HEX jak będzie gotowe to udostępnię. Fuse bitów i locków nie ruszać - mają zostać jak z fabryki.

A teraz trochę przedpremierowych fotek :-)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek[img]http://romek_by.republika.pl/MK/V-keyb5.jpg[/img]

Obrazek
ObrazekObrazek

Proszę się nie śmiać z opisów na pilocie :-P To tylko tymczasowe. Docelowo będzie profi wydrukowana naklejka :-)

Edit:
Na szybko projekt folii:
Obrazek

O tak wygląda na pilocie :-)
Obrazek

Schemat:
Obrazek

Wsad do procka:
http://members.upcpoczta.pl/r.bialy6/MK/VmateRC.hex
Fusebitów i Lockbitów nie ruszać.
Używając USBASP i avrdude programujemy taką komendą:
avrdude -p t24 -c usbasp -B 5.0 -D -U flash:w:"VmateRC.hex":i -q

Defaultowo po zaprogramowaniu rozkład klawiszy jest taki jak na schemacie, ale może być dowolnie inny. Możemy to ustawić w dowolny sposób. Jak ?

- Podłączamy do wyjścia S jakąś diodę świecącą z rezystorem (330ohm - 1k) - tak jak w opcji pilot, tyle że rezystor większy i zwykła dioda świecąca a nie podczerwona.
- Na jakiejś kartce rysujemy sobie nasz wymarzony układ klawiszy, po czym sobie numerujemy na kartce po kolei klawisze.
1 - REC
2 - STOP
3 - PLAY
4 - BACK
5 - FFWD
6 - REW
7 - UP
8 - DOWN
9 - LEFT
10- RIGHT
11- OK
12- MENU
13- DELETE
14- INFO
15- VOL+
16- VOL-
17- POWER

- Noge 3 procka (SET) łączymy do masy (14 procka)
- Podłączamy jakieś zasilanie od 3 do 5V (bateria, zasilacz, 1 cela lipo...) Nie pomylić + i - .
- Dioda świecąca mrugnie 6 razy.
- Naciskamy po kolei klawisze z naszymi numerkami od 1 do 17. Każde naciśnięcie będzie potwierdzone mrugnięciem diody od 1 do 4 razy, czyli klawisz 1 - 1 mrugniecie, klawisz 2 - 2 mrugniecia, klawisz 3 - 3 mrugnięcia, klawisz 4 - 4 mrugnięcia, klawisz 5 - znów jedno, klawisz 6 - znów dwa , itd.
- Po 17 klawiszu dioda mrugnie znów 6 razy - gotowe.
- odłączamy zasilanie, nogę 3 od masy, podłączamy do V-Mate i używamy :-)

Wcześniejsze wyłączenie zasilania albo nie naciśniecie żadnego klawisza przez 30 sekund (mrugnie 6 razy) kończy procedurę ustawiania klawiszy, i zapamiętane zostają klawisze które były dotąd naciśnięte.
Przyciśnięcie dwa razy pod rząd tego samego klawisza nie jest rejestrowane, następny klawisz musi być różny od poprzedniego, tak że przypadkowe dwukrotne wciśnięcie tego samego klawisza nic nie zrobi, nie trzeba zaczynać od początku :-)

Jak kto będzie robił na takiej z nokii 5110 według mojego sposobu z prockiem w SMD, to lutując tam procka, jego 14 nogę trzeba dźwignąc do góry (wyprostować), dwa pady od klawiatury pod nogą 14 połączyć razem i tym kenarkiem co jest na fotce do nogi 6 procka, noga 7 procka też jest drucikiem połączona z pierwszym dolnym padem który nie trafia już na nogę procka (przyjrzeć się fotce, widać drucik pomiedzy scalakiem a białym kenarkiem po lewej), no i ta dźwignięta noga 14 jest takim mostkiem w powietrzu do płaszczyzny masy (trzeba odrapać soldermaskę). Cały górny rząd padów z klawiatury był do wyświetlacza, więc po obcięciu płytki są one puste i mogą robić jako konstrukcja nośna.

***************************************************************************************************************************

By Robert:
A tu zdjęcia mojego pilota na bazie naklejki misia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pilot dostanie jeszcze obudowę
Jeśli będzie ktoś chętny mogę wrzucić wzór płytki

By Profesor:
Witam szanownych kolegów :)
Uruchomiłem swojego v-mate :P

Szacun Miś :D Pilot działa od Kopa :)

Montaż zrobiłem w pająku , tiny24 w SMD za około 7zeta z TME, niestety nie opłaca sie zamawiać u nich tylko 2 procków bo zdzierają 16zeta za kuriera :( - już ciśnienie takie na uruchomienie tego miałem że nie mogłem dłużej czekać i zamówiłem :)

Soft wersja Rev G. vmate_02.07.ww.b4 - cieło obraz podczas obracania kamery.
update do vmate_02.07.ww.b8 i jest lepiej.

Wlutowałem podstawkę z baterią 3V wydłubaną ze starej płyty głównej.
- teraz v-mate trzyma datę i nie pyta już o nią podczas każdego uruchomienia :)

Polecam u was taki sam patent zrobić.

Filmik z testu :


Też polecam upgrade softu w V-Mate na ten z końcówką b8. O wiele lepiej nagrywa ruchome sceny, a przecież na tym nam najbardziej zależy.
Pzdr. -----MIŚ-----
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

Pozwolę sobie napisać post w tym wątku licząc na drobne wsparcie. Otóż mam wszystkie niezbędne elementy do zbudowania pilota do vmate wg projektu misia:

- płytka klawiatury od nokii 6070 (gdzieś tam w gąszczu głównego wątku przewinął się motyw tego modelu)
- mikrokontrolerki attiny24 w wersji SMD
- diody IR
- kondensatory 100nF
- rezystory 22om
- baterie

Obrazek

Mam jednak ten problem, że na płytce klawiatury pola w dwóch rzędach są przesunięte względem siebie z grubsza o "wielkość rastra", do tego niektóre są węższe, inne szersze. Pytanie zatem brzmi, czy na tej klawiaturce da się zbudować działający pilot, czy raczej nie bardzo? Zakładam ze się da choć będzie to wymagało sporych kombinacji z prowadzeniem kynarów z padów do nóżek procesora, ale może ktoś mnie wyprowadzi z błędu?

Obrazek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Musisz zacząć od rozrysowania połączeń tej klawiatury, czyli który przycisk co ze sobą łączy. Potem dopiero można kombinować jak podłączyć procek. Być może da się przylutować do tych pól (rozginając łapki procka lekko na boki tak żeby trafiały we właściwe pola. A jak nie, to na kynarkach, może tylko częściowo. Zacznij od rozrysowania połączeń. Trochę żmudna robota, ale bez tego się nie da. Jeśli masz kilka tych klawiatur, to możesz jedną poświęcić, zerwać folię z membranami, a potem już łatwiej pomierzyć który klawisz z którym łączy się w rzędy i kolumny, i gdzie one wychodzą na złączce.
Pzdr. -----MIŚ-----
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

Pomierzyłem dokładnie klawiaturkę miernikiem i wiem co i jak i gdzie się znajduje. Ponieważ jednak całość będzie wymagać sporych kombinacji kabelkami, mam następujące tezy i w związku z tym proszę o ich potwierdzenie:
skoro istnieje procedura programowania kolejności klawiszy, to:
1) zamiana miejscami wszystkich linii kolumn i wierszy miejscami (wszystkie kolumny na wszystkie miejsca) nie powinno mieć znaczenia
2) zamiana miejscami dwóch dowolnych linii kolumn ze sobą lub dwóch dowolnych linii wierszy ze sobą również nie powinno mieć znaczenia.

Jeśli tak to jestem już blisko, jeśli nie to też jestem blisko, ale dziś już nie dam rady.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Obie tezy są poprawne.
Nie wolno tylko zamieniać pojedynczych kolumn z pojedynczymi wierszami wierszami. W obrębie kolumn można tasować do woli, w obrębie wierszy też. A które linie są kolumnami a które wierszami to sprawa umowna.
Jak popodłączasz to i zaprogramujesz kolejność klawiszy i będzie OK to możesz potem zczytać z procka zawartość EEPROM'a (nie Flash). Jak taki plik udostępnisz i ktoś zrobi sobie w ten sam sposób klawiature, to jeśli oprócz softu do flasha wgra do eeprom ten twój plik to będzie miał od razu poustawiane klawisze tak jak Ty to zrobisz, bez konieczności uczenia kolejności.
Pzdr. -----MIŚ-----
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Post autor: Szymon »

miś, dzięki za potwierdzenie. Chętnie udostępnię taki plik razem z rysunkiem jaki klawisz gdzie, jednak klawiaturkę zrobię dopiero jutro. No i jeszcze jedno - klawiaturka z tego modelu jest tania, ale te pady z dziwnym rozmieszczeniem powodują, że wszystko będzie na kabelkach. Sam procesor będzie wisiał na glucie kleju na gorąco. Jednym słowem gdybym kupował drugi raz, kupiłbym klawiaturę od nokii 5110.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

To był wielki przypadek że ta z nokii 5110 podpasowała prawie idealnie wymaga tylko 2 kenarków i podniesienia w górę tylko jednej nogi procka :) Pierwotny plan też zakładał procka z boku i kablowanie, a tu się okazało że jest o wiele lepiej.
A możesz wrzucić jakiś szkic wyjść z zaznaczeniem gdzie są wyjścia kolumn i wierszy (coś ala moja druga fotka) ?
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
ECO400
Posty: 5743
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 13:53
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ECO400 »

Pozwolę sobie zamieścić tutaj zdjęcie vmate z pilotami, które lutowaliśmy z meteorem przez weekend. Jeszcze bez naklejek bo nie było na czym wydrukować :-P
Działają ;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
szymon_wolebez
Posty: 1241
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 18:33
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: szymon_wolebez »

To ja coś dodam od siebie w sprawie klawiatury.

Nabyłem taką zółtą fajną od Meteora.

Oczywiście myślałem, że coś nie teges z klawiaturą ale już się wszystko wyjaśniło i był to mój błąd.

Otóż za jednym zamachem wlutowałem podstawkę pod CRkę na płytkę, zdemontowałem odbiornik IR i przylutowałem kabelek od klawiatury zgodnie z opisem.

Podpinam i nie chce działać. Więc myk na oscyloskop sprawdzić czy na zółtym kabelku sygnałowym coś generuje i okazała się, że utrzymuje się tylko poziom masy. Więc nawet dobrałem się do płytki i przedzwoniłem wg. opisu/schematu.
Dłubałem i dłubałem aż pomyślałem, że przylutuje LED i sprawdzę. Oczywiście dioda led migała więc pilot jest sprawny i co się nasunęło, że widocznie potrzebny jest rezystor pull up.

Już nie chciało mi się więcej bawić to ponownie wstawiłem odbiornik IR i teraz klawiaturka śmiga jak szalona.

Czyli tak jak demontujemy odbiornik IR to trzeba dać jakiś rezystor w roli pull up.
Może nikomu nie przyszło nawet do głowy demontowanie IR :P
Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

szymon_wolebez pisze:Może nikomu nie przyszło nawet do głowy demontowanie IR :P
Nadgorliwcy :lol:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
szymon_wolebez
Posty: 1241
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 18:33
Lokalizacja: WARSZAWA

Post autor: szymon_wolebez »

miś pisze:
szymon_wolebez pisze:Może nikomu nie przyszło nawet do głowy demontowanie IR :P
Nadgorliwcy :lol:

ale za to jakie doświadczenie :)
bezcenne

To takie proste i oczywiste a jednak w pierwszym momencie nawet o tym nie myślałem.
Liczyłem na ładny przebieg sygnału :mrgreen:
Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
vintersky
Posty: 471
Rejestracja: piątek 28 paź 2011, 17:51
Lokalizacja: Warszawa / Józefów

Post autor: vintersky »

Panowie - ktoś dysponuje informacją dotyczącą wtyczki zasilającej 5V do SanDiska - czy plus na bolec, czy na zewnątrz? Nie chcę otwierać piknie zrobionego ustrojstwa coby dobierać się do płyty...
Się lata, się testuje, się mądrzy!
Awatar użytkownika
Ładziak
Posty: 1236
Rejestracja: czwartek 16 cze 2011, 00:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ładziak »

Plus w środku wtyczki. Tylko zwróć uwagę, że gniazdo zasilania jest umieszczone dosyć głęboko i wtyk musi być odpowiednio długi, żeby złapał pewny kontakt. W mojej wtyczce musiałem odciąć nożykiem do tapet prawie 1 mm plastiku i teraz jest OK.

EDIT: na spodzie V-Mate masz rozrysowane połączenie :-)
Awatar użytkownika
vintersky
Posty: 471
Rejestracja: piątek 28 paź 2011, 17:51
Lokalizacja: Warszawa / Józefów

Post autor: vintersky »

Ładziak, dzięki. Zonk w tym że na moim Vmate nic już nie ma, poza klawiaturą :P
Jadę na miasto szukać odpowiedniego wtyku DC.
Się lata, się testuje, się mądrzy!
Awatar użytkownika
vintersky
Posty: 471
Rejestracja: piątek 28 paź 2011, 17:51
Lokalizacja: Warszawa / Józefów

Post autor: vintersky »

Zagadka:
V-Mate włączony. Karta w środku. Klawiatura przylutowana. Dioda IR nie zdejmowana.

Do AV in podłączone GoPro.
Do AV out podłączony telewizor.

Pojawia się czarno-biały obraz z kamery + jeżdżące z prawej w lewą menu / OSD V-mate'a... lecz raz czerwone, potem zielone, następnie niebieskie. I w kółko.
Obraz pod spodem jest czarno-biały.
Podłączenie pod inny monitor powoduje bzykający obrazek z dużą częstotliwością, czarnobiały, z górny na dół.

Przełączanie PAL vs. NTSC nic nie zmienia.

Czyżby uwalone V-Mate?

EDIT: poddaję się, rozkład na wtyczce jest jakiś bez sensu... Idzie w świat. Kupię Archosa czy inne cudo co to nie nadwyręży moich miernych zdolności intelektualnych :P
Ostatnio zmieniony piątek 18 sty 2013, 22:33 przez vintersky, łącznie zmieniany 1 raz.
Się lata, się testuje, się mądrzy!
ODPOWIEDZ