Autopilot by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Baqsthc »

Ogólnie jak dla mnie funkcja mocno do poprawy.. Bezpieczne dla latadeł są tylko najmniejsze kąty schodzenia bo inaczej często kończy się to gwiazdą śmierci, a jeśli nie latamy szybowcopodobnym modelem kończy się to przedczesnym odłączeniem silnika i lądowaniem dużo przed punktem. A 2 to nawrót na auto do podejścia do lądowania, przy niskich kątach podejścia jest na tak niskiej wysokości że będąc 200m od budynku który ma może 15m wysokości przeleciał z max 2m nad nim. Przydała by się funkcja określająca na jakiej wysokości i analogicznie odległości od pasa ma robić nawrót na ścieżkę podejścia..
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: saticzek »

Kolego Baqsthc proszę zwrócić uwagę na wysokość realizacji funkcji proponowanej ( 50 centymetrów nad ziemią). Nim funkcja doprowadzi do lotu poziomego wskutek zwiększenia kąta natarcia model opadnie jeszcze ze 20-30 cm. Do fpv mam FX-79 Buffalo i ląduję tak jak to jest zalecane : czyli nad lotniskiem tuż przed doziemieniem płynnie podnoszę nos modelu. Bardzo to przypomina lądowanie prawdziwego samolotu. Tuż przed doziemieniem OSD pokazuje +5 st . Jest to w pełni wykonalne bez wspomagania stabilizacji. ( NO w sumie u nas na lotnisku na 10 latających tylko ja zadaję sobie ten trud).
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: TorFPV »

Czy mogę podpiąć do złącz serwowych zasilanie z zewnętrznego beca oraz zasilanie z beca regulatora ? Chodzi o zdublowanie zasilania. Jak padnie zewnętrzny bec to zasilanie nadal jest z beca z regulatora.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: PitLab »

toretto1995 pisze:Czy mogę podpiąć do złącz serwowych zasilanie z zewnętrznego beca oraz zasilanie z beca regulatora ? Chodzi o zdublowanie zasilania. Jak padnie zewnętrzny bec to zasilanie nadal jest z beca z regulatora.
Generalnie tak. W praktyce czasami regulatory nie współpracują dobrze ze sobą i wtedy grzeją się bo jeden próbuje stabilizować pracę drugiego. Żeby tego uniknąć łączy się je przez diody schottkego zaprojektowane na odpowiednio duży prąd (najlepiej >= 3A), tak aby prąd wychodził z BECa przez diodę, ale już się nie cofał do niego. Można kupić albo wymontować ze złomu komputerowego takie kilkuamperowe diody w obudowie tranzystora mocy, gdzie w środku są dwie diody połączone katodami. Wtedy oba BECe łączysz do anod a wspólną katodę dajesz na AP.
W takim układzie prąd brany jest z tego BECa, który daje wyższe napięcie a dopiero gdy napięcie przysiądzie mu pod obciążeniem, albo skończy mu się prąd na wejściu to zaczyna przewodzić druga dioda.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: TorFPV »

Czy taka dioda 5A będzie okey, chcę ją dać tylko na bec z regulatora?

https://www.tme.eu/pl/details/sb5100/di ... 1sEALw_wcB
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: PitLab »

Będzie dobra. Oczywiście każdy BEC musi mieć swoją.
Ewentualnie jeżeli masz jakiś zezłomowany zasilacz od PC, to prawie na pewno siedzą tam takie podwójne, takie jak te: https://www.tme.eu/pl/katalog/diody-sch ... 1497057%3B
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: TorFPV »

Czyli zewnętrzny BEC muszę podłączyć przez tą diodę i wbudowany w regulator bec też przez drugą diodę ? Nie mogę zewnętrznego beca podłączyć bezpośrednio do AP a BEC z regulatora właśnie przez diodę? Na zewnętrznym becu ustawiłbym 6V a bec z regulatora 5V. Kiedy zasilanie z zewnętrznego beca pada wtedy prąd zaczyna płynąć z beca regulatora ?
zas ap.png
zas ap.png (9.91 KiB) Przejrzano 11041 razy
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: PitLab »

Najlepiej będzie jeżeli przećwiczysz jedyną potencjalnie niebezpieczną sytuację, czyli tą w której BEC 5V z ESC ma zasilanie a zewnętrzny 6V nie ma ale ma podane na wyjściu 5V. Sprawdź czy nie będą się grzały. Najlepiej podłączyć i trzymać w ręku po to aby wyczuć ewentualny wzrost temperatury każdego z nich. Najprawdopodobniej nic nie będzie się działo, ale lepiej być zaskoczonym na spokojnie w domu niż na lotnisku.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: TorFPV »

Dzięki, jednak poszukam polecanej przez Ciebie diody z zasilacza komputerowego.
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
Wania
Posty: 180
Rejestracja: poniedziałek 27 sie 2018, 18:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Wania »

W dokumentacji od pixa jest opisany ten sposob dodatkowego zasilania
http://ardupilot.org/copter/docs/common ... xhawk.html
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Ben »

Zbig pisze:Sprawa jest bardzo prosta:

1. Konfigurujemy aparaturę (nadajnik) tak, jakbyśmy latali bez autopilota. Ustawiamy wszystkie miksery, rewersy itd.
Możemy sobie nawet oblatać model bez autopilota, albo z autopilotem w trybie OFF (manual), bo AP w tym trybie w ogóle nie ingeruje w sygnały sterujące, tylko je przekazuje z odbiornika na serwa.

2. następnie idziemy do OSD menu->Autopilot->miksery->Kreator ustawień i wykonujemy polecenia kreatora. To "uczy" autopilota jakie są miksery i rewersy w aparaturze (nadajniku). System automatycznie rozpozna czy to usterzenia klasyczne, latające skrzydło czy usterzenie Rudlickiego (V-ka). Po tym możemy już latać w trybie STAB i AUTO.

No i rzeczywiście manuale są lekko "przeterminowane" :-( Zrobiłem stosowną poprawkę do przyszłej wersji.
Wszystko sobie ładnie poustawiałem i jest OK, ale mam dodatkowe pytanko - podczas konfiguracji wszystkie drążki powinny być na "0" a co z drążkiem gazu, też "0" czy minimum? Nidzie nie znalazłem odpowiedzi na to pytanko, wiec zadaję je u źródła.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: zbipok »

minimum
Zbyszek
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Ben »

zbipok pisze:minimum
Tak przypuszczałem, ale zapytnąć dla pewności zawsze można ;-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

Tak naprawdę to gaz jest bez znaczenia (dla elektryków, gdy jest wyłączony trym gazu), ale lepiej na minimum, żeby silnik się nie kręcił :-).
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Ben »

Zbig pisze:... ale lepiej na minimum, żeby silnik się nie kręcił :-).
Jasne, a jak już jestem przy głosie - Kreator to świetna sprawa czyli, szybko łatwo i przyjemnie :-)
pozdrawiam
Ben
ODPOWIEDZ