Autopilot by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Skipper
Posty: 256
Rejestracja: sobota 07 kwie 2012, 06:47
Lokalizacja: Szczecin

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Skipper »

Assur92 pisze:.... czy zapisanie w trybie krążenia to spowodowało?
Tak. Jak już musisz zapisać trymery w locie to:
- przełączasz na tryb manualny
- zapisujesz trymery.

Zwykle nie ma potrzeby zapisywania trymerów w locie. Można to zrobić po wylądowaniu i przełączeniu w tryb manualny i puszczeniu drążków do pozycji neutralnych.

U ciebie pewnie autopilot akurat wychylił lotkę w trakcie krążenia a Ty zapisałeś trymery w tym momencie
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

Assur92 pisze:Mam pytanie odnośnie trymowania. Wczoraj podczas trymowania stało się coś dziwnego podczas tej operacji. Po wystartowaniu wszystko było ok bo oblatany był w poprzednim sezonie, jednak model miał wprowadzonych parę zmian więc lekko go ściągało na lewo więc zacząłem ponownie trymować. Po wstępnym wytrymowaniu chciałem zapisać trymery, a że model był dość wysoko, a słońce dość nisko z racji późnej godziny to wrzuciłem zataczanie kółek nad głową i spokojnie usiadłem przed monitorem by zapisać trymery.

Po zapisaniu trymerów jednak coś się stało niedobrego, po przełączeniu na staba nagle zaczął przewalać się na skrzydło. Dopiero po wychyleniu drąga od lotek mniej więcej o połowę wartości wrócił do poziomu więc postanowiłem wylądować i sprawdzić co się dzieje. Okazało się że w stabie lewa lotka jest maksymalnie wychylona do góry pomimo że model był poziomo. W manualu lotka powraca do neutrum prawidłowo. Na apce nie mam ustawionego żadnego zróżnicowania wychyłu lotek ani innych rzeczy.
Chciałbym się dowiedzieć gdzie popełniłem błąd, czy zapisanie w trybie krążenia to spowodowało?
Nie, możesz zapisać trymery w dowolnym trybie autopilota, byle drążki aparatury były w położeniu neutralnym. Którą wersję firmware masz w OSD?
Jak masz ustawione lotki: na jednym kanale RC, czy na dwóch oddzielnych kanałach RC (klapolotki?)
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Assur92 »

Mam na 2 kanałach, zamierzam zaprogramować właśnie klapolotki. OSD najnowsza ze strony, bodajże 2.50.
Gaz był na max by krążył nad punktem, reszta była w pozycji neutralnej.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
Skipper
Posty: 256
Rejestracja: sobota 07 kwie 2012, 06:47
Lokalizacja: Szczecin

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Skipper »

Zbig pisze:...możesz zapisać trymery w dowolnym trybie autopilota, byle drążki aparatury były w położeniu neutralnym....
Czy aby na pewno? To przecież nie jest "zapis trymerów" tylko zapis neutralnego położenia lotek. Jak AP w Stab czy krążeniu coś tam sobie wygeneruje to klinięcie "zapisz trymery" oznaczające "zapisz aktualny stan sygnałów na lotkach" może (przynajmniej teoretycznie) powodować, że zapisany jest nie "sygnał neutrum" a "stan aktualny" z nałożonym tym co wypracował AP. Wiem, wiem Ty napisałeś kod to z pewnością wiesz jak to jest zrobione :-) Ja bym tego po prostu nigdy nie zrobił w locie a tym bardziej w locie automatycznym w krążeniu. :-)
Awatar użytkownika
Baqsthc
Posty: 1076
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 21:12
Lokalizacja: Legnica

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Baqsthc »

Zapis trymerów zapisuje aktualny stan sygnału RC, nie tego wychodzącego na serwa.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

Assur92 pisze:Mam na 2 kanałach, zamierzam zaprogramować właśnie klapolotki. OSD najnowsza ze strony, bodajże 2.50.
Gaz był na max by krążył nad punktem, reszta była w pozycji neutralnej.
A jak teraz zapisujesz trymery to nadal druga lotka jest uniesiona?
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Assur92 »

Dopiero przed chwilą miałem czas sprawdzić.

Leży model poziomo, wszystkie drągi w neutrum, tryb manual. Na wszelki wypadek z klawiatury zapisałem trymy, niestety dalej w stabie wychyla lewą lotkę do góry lotkę na max.
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
uszy19922
Posty: 824
Rejestracja: poniedziałek 23 lip 2012, 08:31
Lokalizacja: Wrocław/Sulechów

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: uszy19922 »

Dwie sprawy:
1) GPS pokazuje 11 satelit ale brak fix :( co się mogło stać?
2) Rssi z eleresa puszczone po kanale 8 gdy włączam kalibracje (przy wyłączonym nadajniku) pokazuje 12 jednostek, włączam skacze prawie do 2000, klikam guzik, wyłączam zasilanie moda ale Rssi już nie maleje ;/ zostaje na tym wysokim poziomie
FPV Forever!! :)
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: miś »

Jaki tryb Failsafe masz zaprogramowany w eLeReS'ie ? "Programmed values" (samolotowy) czy "No PWM/PPM" (copterowy) ?
Jeśli ten pierwszy, to problem może leżeć w eleresie jeśli korzystasz z firmware w wersji starszej niż 1.26. W 1.26 było to poprawione.
Jeśli ten drugi to problem leży w AP - brak zerowania wartości RSSI po utracie sygnału PPM w AP.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

Assur92 pisze:Dopiero przed chwilą miałem czas sprawdzić.

Leży model poziomo, wszystkie drągi w neutrum, tryb manual. Na wszelki wypadek z klawiatury zapisałem trymy, niestety dalej w stabie wychyla lewą lotkę do góry lotkę na max.
czy możesz wgrać firmware 2.52rc3 i sprawdzić zapis trymerów? Mam wrażenie że taki błąd poprawiałem
http://www.bigaj.com.pl/fpvsystem/Firmware252rc3.zip

OSD nie zeruje RSSI po zaniku CPPM.
Assur92
Posty: 674
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 02:25
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Assur92 »

Wrzuciłem nowy firmware i wygląda że pomogło. Zapisałem trymery w auto z różnymi kombinacjami i sytuacja się nie powtórzyła więc mam nadzieję że będzie ok.
Teraz tylko zostało mi poczekać i spróbować jeszcze raz wytrymować moją cegiełkę.
Dzięki :)
RIP Bixler 1.1, quadro 15, QAV 250, Pioneer XL
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: TorFPV »

Czy autopilot z fabrycznym czujnikiem prądu może mierzyć wartości ujemne ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
KamilCK
Posty: 658
Rejestracja: sobota 23 sie 2014, 07:55
Lokalizacja: Kielce

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: KamilCK »

toretto1995 pisze:Czy autopilot z fabrycznym czujnikiem prądu może mierzyć wartości ujemne ?
Zamierzasz panele fotowoltaiczne montować bo do czego by Ci to było potrzebne
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Zbig »

Nie, zarówno czujnik jak i OSD mierzy prąd tylko jednokierunkowo - pobierany z baterii.
Awatar użytkownika
Andrzej_P
Posty: 206
Rejestracja: wtorek 08 maja 2012, 20:40
Lokalizacja: Milanówek

Re: Autopilot by Zbig & Pitlab

Post autor: Andrzej_P »

Pogubiłem się ; jak model w trybie hold leci wężykiem, który parametr mam zwiększyć lub zmniejszyć?
Pozdrawiam
Andrzej
ODPOWIEDZ