mikro MultiWii + eLeReS by Brodziek

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

mikro MultiWii + eLeReS by Brodziek

Post autor: brodziek »

Zarezerwowane na publikację dokumentacji po zakończeniu projektu.
Ostatnio zmieniony sobota 25 sty 2014, 11:50 przez brodziek, łącznie zmieniany 1 raz.
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

Ponieważ w trakcie użytkowania eLeReS'a ujawniło się kilka mamkamentów oryginalnego projektu płytki - myślę, że warto stworzyć nową wersję.

Na wstępie:

1. Aby uniknąć niepotrzebnych dyskusji - oświadczam:
Projekt powstaje jako całkowicie darmowy.
Oparty jest na publicznie dostępnych źródłach, i umówmy się, że z założenia ma pracować pod kontrolą publicznie dostępnego kodu MultiWii by Miś.
Pełna dokumentacja po zakończeniu prac zostanie opublikowana na forum i będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.
Wobec powyższego wszelkie dyskusje natury moralno / prawnej uważam za bezzasadne.

2. Aby uniknąć zbędnych pytań - oświadczam:
Nie będzie żadnej produkcji - dystrybucji płytek, czy też gotowych urządzeń.
Chyba, że zechcą się w to zaangażować również inni koledzy z forum i wspólnymi siłami - raczej na zasadzie "PreOrder" powstanie seria urządzeń.
Ze swej strony deklaruję udział w takim projekcie.



Założenia:
- możliwie małe wymiary
- odseparowane wyjścia na zewnętrzne diody LED
- wbudowane rezystory na liniach Rx/Tx
- wbudowany dzielnik napięcia pakietu
- wbudowany port USB
- praca pod kontrolą oprogramowania MultiWii by Miś
- kompatybilność z oryginalnym softem eLeReS'a ( konfiguracja za pomocą przelutowania zworek)

Zdaję sobie sprawę że konfiguracja kodu MultiWii potrafi być męcząca, zwłaszcza że ograniczenia odnośnie jego objętości nakłada pamięć zastosowanego procesora.
Niemniej jak sprawdziłem - kod Misia da się uruchomić wraz z funkcjonalnością eLeReS'a.
Dzięki temu mając odbiornik - praktycznie za darmo w jednym urządzeniu - zyskujemy dodatkowo zupełnie nowe możliwości jakie daje MultiWii
- choć zapewne będzie to opcja dla bardziej zaawansowanych kolegów obeznanych z konfiguracją MultiWii.

Aby nie być gołosłownym przedstawiam bardzo wstępny projekt:

Schemat:
Obrazek

Oraz to co wstępnie udało mi się zrobić:

Obrazek . Obrazek


Jak widać na płytce o wymiarach praktycznie oryginału udało się wstępnie zrealizować założenia, a nawet znalazło się miejsce na spodzie płytki na MPU6050.
Po konsultacji z kolegą Profesor będą jednak zmiany, mianowicie gniazdo U.FL zostanie zastąpione standardowym SMA, oraz nielubiane MicroUSB zostanie zastąpione przez MiniUSB.
Ze względu na większe wymiary tych elementów - będzie się to wiązało z wydłużeniem płytki o kilka mm.

Bardzo proszę wszystkich kolegów o wyrażanie wszelkich uwag i sugestii które postaram się uwzględnić w projekcie.

Szczególna prośba do Misia:
W oryginalnym projekcie, dzielnik napięcia pakietu jest trochę bandycko podczepiony do linii SDA procesora.
Czy od strony software jest możliwe bezbolesne przeniesienie go pod ADC7?
W związku z nową funkcjonalnością - pomiarem prądu - proszę o więcej szczegółów odnośnie dzielnika.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

brodziek pisze:- praca pod kontrolą oprogramowania MultiWii by Miś
Yyyy, czy soft MultiWi pozwala zrobić z multiwii odbiornik RC ? Bo mnie się wydaje że nie.
brodziek pisze:Czy od strony software jest możliwe bezbolesne przeniesienie go pod ADC7?
Jakbyś przestudiował opis zmian w sofcie tobyś wiedział że się da, i jest to automatycznie rozpoznawane.
Pzdr. -----MIŚ-----
in4fan
Posty: 270
Rejestracja: sobota 22 gru 2012, 20:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: in4fan »

ja bym zasugerował rozmiar:
36x36 z otworami o średnicy 3,1mm w odległości 30,5mm

czy nie warto przemyśleć większej liczby czujników, podobnie jak w projekcie:
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... O_MAG.html
by nie wpływała to na cenę może rozwiązanie takie jak w MWC lite - miejsce do przylutowania (niekoniecznie w polu płytki) 6-9-10dof; goldpiny w kolejnosci sda,scl,gnd,3,3v

Obrazek

i może inna atmega z "ciut" więcej pamięci (myslalem o atmedze 32u4 ale datasheet nie wskazuje na to, że jest lepsza)
Finwing Penguin/FPV Raptor/V120D03/GeniusCP
PhoenixRC/RealFlightG5/Reflex/AeroFly
FSX/DCS/TakeOn/WorldOfWarplanes/WarThunder
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Zaraz, zaraz - bo tytuł jest mylący - to jest projekt kontrolera kopterowego opartego na ATmedze 2560 (chyba nie? bo z 328 to soft Misiowy jest za barszo wypasiony :-) )z dodanym odbiornikiem RC opartym na pomyśle eLeReS ?
No to taką daj mu nazwę. MultiWii by Brodziek + eLeReS.
Ostatnio zmieniony sobota 25 sty 2014, 11:31 przez Rurek, łącznie zmieniany 1 raz.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

in4fan pisze:ja bym zasugerował rozmiar:
36x36 z otworami o średnicy 3,1mm w odległości 30,5mm

czy nie warto przemyśleć większej liczby czujników, podobnie jak w projekcie:
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... O_MAG.html
by nie wpływała to na cenę może rozwiązanie takie jak w MWC lite - miejsce do przylutowania (niekoniecznie w polu płytki) 6-9-10dof; goldpiny w kolejnosci sda,scl,gnd,3,3v

Obrazek

i może inna atmega z "ciut" więcej pamięci (myslalem o atmedze 32u4 ale datasheet nie wskazuje na to, że jest lepsza)
Procesora nie zmieni bo wyjdzie poza uniwersalność modułu (eleres lub multiwii).
Zasugerowałem dzisiaj rano o wywaleniu z płyty Baro i użyciu na złączu doczepianego modułu 10DOF nad i trochę obok RFM22B w wersji opcjonalnej.

Złącze UFL przesuń troche i dorób pady pod złącze proste SMA ewentualnie uniwersalnie żeby można wlutować co się chce , przyda się jedno i drugie gdyby ktoś chciał sobie obudowe wystrugać na RepRapie i wyjechać antenką bezpośrednio na zewnątrz kablem.

Wychodząc poza ramy tego projektu to przydał by się projekt odbiornika z RFM23BP o mocy 1W przesyłający telemetrie na ziemię. Mowa oczywiście o wariancie Dipol <> Dipol bez trakera dla anteny eleresa w bazie
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

Tytuł zmieniłem.
Z założenia ma to być płytka z procesorem Atmega328 i wbudowanym modułem RFM22 która po wgraniu kodu MultiWii będzie stanowić bazę do zbudowania prostego FC kompatybilnego z systemem eLeReS ( odchudzony kod Misia).
Dodatkowo ma być kompatybilna z normalnym softem eLeReS'a (przelutowanie trzech zworek) - po wgraniu softu eLeReS'a ma stanowić w pełni funkcjonalny odbiornik rozszerzony o wbudowany port USB, oraz wbudowany dzielnik napięcia.

Nie chcę składać kolejnego kompletnego FC, skłaniam się raczej ku uniwersalnej płytce - sam procesor i moduł odbiorczy, a zestaw ewentualnych czujników podpinany na kanapkę.
in4fan
Posty: 270
Rejestracja: sobota 22 gru 2012, 20:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: in4fan »

moje dalsze propozycje:
Obrazek
może na zasadzie kanapki by nie tracić miejsca jak w diy headtrackerze:
Obrazek
lub
Obrazek
przeglądam jeszcze różne rozwiązania do multiwii i tak niewiem czy to nie za dużo, dla tak małej atmegi ale:
mały bec dla LED
port dla OLED
port dla buzzer
port dla sonar HC-SR04
i może I2C-GPS
Finwing Penguin/FPV Raptor/V120D03/GeniusCP
PhoenixRC/RealFlightG5/Reflex/AeroFly
FSX/DCS/TakeOn/WorldOfWarplanes/WarThunder
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

in4fan pisze:port dla OLED
port dla buzzer
port dla sonar HC-SR04
i może I2C-GPS
I w zestawie pompka do napompowania flasha w procku, aby urósł tak ze 2x przynajmniej :lol:
Pzdr. -----MIŚ-----
in4fan
Posty: 270
Rejestracja: sobota 22 gru 2012, 20:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: in4fan »

może nie na raz, ale jak by to było przewidziane w formie plug and fun
oddzielnie/osobno to dało by radę na 95%
oled tak jak w kk2.0 (jest)
buzzer to chyba ma każdy
sonar HC-SR04 jak w http://www.youtube.com/watch?v=XgwvELCkmI8
i2c dla gps o to zawsze pojawia się pytania
led może proste pilot lamp (poziom baterii lub tryb lotu lub przepustnica lub tylko on/off)
dla mnie jest jasne, żę wybieram 2 funkcje nie wszytko:
Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota 25 sty 2014, 14:36 przez in4fan, łącznie zmieniany 2 razy.
Finwing Penguin/FPV Raptor/V120D03/GeniusCP
PhoenixRC/RealFlightG5/Reflex/AeroFly
FSX/DCS/TakeOn/WorldOfWarplanes/WarThunder
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

in4fan no nie przesadzaj.
Od tego są pełnowymiarowe FC na Mega lub STM.
To ma być wersja minimalistyczna umożliwiająca podpięcie tylko podstawowych sensorów.
Zresztą złącze I2C daje tu dużą dowolność konfiguracji - tyle że nie wszystko naraz.
in4fan
Posty: 270
Rejestracja: sobota 22 gru 2012, 20:37
Lokalizacja: Łódź

Post autor: in4fan »

żeby, było jasne, dla mnie nawet w podstawowej wersji będzie wypas;
Finwing Penguin/FPV Raptor/V120D03/GeniusCP
PhoenixRC/RealFlightG5/Reflex/AeroFly
FSX/DCS/TakeOn/WorldOfWarplanes/WarThunder
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

Zmieniłem gniazdo USB oraz jego położenie.
Opcjonalnie, zamiast U.FL doszła możliwość montażu gniazda SMA.
Przeniosłem też diody LED - może w parce będą ładniej mrugać? :-D

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
JasQ
Posty: 921
Rejestracja: środa 19 paź 2011, 10:43
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

Post autor: JasQ »

Szczerze podziwiam tych co umieją więcej niż parę linijek do migania diodkami napisać pod procka, nie rozumiem tylko po gwoździa powstaje kolejny mutant eleresa już się robi gorzej jak z grypą . Jest już MultiWii z eleresem jest KFC z eleresem był serownik biedrony z eleresem , i o dziwo jest jeszcze eleres ,co jeszcze ?......

Męczyłem Misia i Michała od samego początku eleresa żeby wzbogacili go o funkcję stabilizacji takiej prostej na doczepionym module do standardowej płytki ale nigdy nie powstała ( zamiast wszelkich stabilizatorów lotu typu FY30A i temu podobnych co by czasem żona mogła polatać nie tylko po sklepach )

Ale jak uda ci się wcisnąć to wszystko w 1 płytkę i wsadzić soft do obsługi samolotów to jestem 1-wszy chętny do testów i szczerze kibicuję .
DJI Mavic 2 Zoom
DJI Spark
KFC32FTB SkyHunter Mini
Ptyczak Matek F405 DJI Ocusync AirUnit
Żaglówka Phantom
KFC32FTB:SW1900,Chasser,Patyczak2,Pionieer2
KFC32+OSD:QX450,QX330,Legwan,Combat
KFC32F1:Race250,9' Carbon
KFC32mini:Dragon,QX300
FY30-A:QX550,Vega1600,Patyczak1
Naza_v2+iOsd:Shadow
Inne:Tello,Motorówka,T-Rex450Plus,QX90
mader
Posty: 212
Rejestracja: wtorek 07 sie 2012, 18:57
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mader »

brodziek, nie widzę możliwości, żeby na atmedze328 zbudować układ który opisujesz.
Jedyne sensowne rozwiązanie to atmega2560 i czterowarstwowa płytka żeby możliwe było zmniejszenie wymiarów.

Natomiast w pierwszej propozycji przypięcie SDA i dzielnika napięcia pakietu do jednego pina procesora było troszkę bez sensu. Nie wiem jak dokładnie działają w atmedze peryferia, ale takie połączenie nie mogło działać.
Zanim zadasz pytanie: http://rtfm.killfile.pl/
ODPOWIEDZ