OSD by markac

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Trochę mam problem z oświetleniem w domu i telefon ledwo łapie ostrość, ale wygląda to tak:
Obrazek
;-)
Stabilizator i goldpiny, z tym miałem problem, ale w miarę upływu czasu szło coraz lepiej bez zbędnego zastanawiania się.
Awatar użytkownika
krzysztof21
Posty: 1038
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 13:22
Lokalizacja: Wschodnia polska i okolice

Post autor: krzysztof21 »

proponuję przeprojektować płytkę pod SMD, bo straszny kolos wyszedł
zależy do jakiej wielkości modelu ;-) - a plus taki , ze na żelazku można zrobić w niedziele .
Krzysiek
Awatar użytkownika
GoldTiger
Posty: 302
Rejestracja: sobota 04 lut 2012, 00:05
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Post autor: GoldTiger »

Mi osobiście podoba sie bardzo. Jestem ciekaw pierwszych testów.
A co do wielkości to wcale takie duże nie jest. Widać na zdjęciu z jedno groszówką
What I've felt, what I've known
Sick and tired, I stand alone
Could you be there, 'cause I'm the one who waits for you
Or are you unforgiven, too?
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

65mm x 35mm to chyba nie tak znowu dużo, a zalet jest więcej niż wad w stosunku do SMD, bo przewiduję zestaw do samodzielnego montażu, żeby za bardzo się nie napracować i nie odbierać przy tym przyjemności z montażu samodzielnego :mrgreen:
Użytkownik będzie wtedy w stanie sam zadecydować, jakie elementy chce montować.
Dodatkowo jest możliwość wymiany uwalonego procka, bo siedzi na podstawce.
Jest radiator, który powinien poradzić sobie z odprowadzeniem ciepła nawet w przypadku zasilania kamery 5V z pakietu 3S (co raczej się nie zdarzy, bo sugerowany wtedy pakiet to 2S) itp.
Ale niczego nie wykluczam w przyszłości...
Chce to skończyć i zając się potem telemetrią.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

No i znalazłem niedoróbkę...
Zasilanie kamerki zamiast na porcie VIN dałem na VOUT :-(
Na szczęście łatwo było to naprawić przez wlutowanie kabelka od strony ścieżek, ale jednak płytka do nieznacznej poprawy.

Miałem też mały problem z uruchomieniem zestawu przez niewlutowanie głupiego kondensatora!
Męczyłem się z oscyloskopem co jest nie tak, a brakowało kondensatora na wejściu video.
Zamiast niego przez pomyłkę wlutowałem zworkę (nie w tym miejscu co trzeba).

Mimo wszystko można powiedzieć, że jest lepiej niż się spodziewałem :mrgreen:

-edit-
Chociaż w sumie nie trzeba nic przerabiać. VIN i VOUT są połączone równolegle, więc w zasadzie można zmienić funkcje portu VIN <=> VOUT.
Zmieni się tylko to, że kamerkę można będzie już zasilić bezpośrednio z portu VOUT (środkowy pin).
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Wiem, że może zacząłem od d. strony, a użytkownika końcowego interesuje raczej jak to będzie wyglądało na jego ekranie, ale layout i soft jest jeszcze w budowie.
Na tą chwilę postanowiłem zaprojektować ikonkę zasięgu i klepsydrę dla czasu lotu.
To tylko demo nagrane z kamery znajdującej się pod krzesłem :D
Regulacja RSSI następuje przez potencjometr.
Detekcja systemu na początku klipu to tylko blef. Później sprawdzę, czy moja kamerka umożliwia zmianę systemu poprzez OSD na NTSC, jeśli nie, będę musiał takową dokupić dla testu.
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Post autor: jelcyn »

W imię oszczędności miejsca na ekranie - jeśli dajesz antenkę to zrezygnuj z % lub odwrotnie.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Jestem już na skraju 4kB kodu - ograniczenie wersji Demo Bascoma :-)
Jednak nie jest to jeszcze zoptymalizowane pod tym względem, więc głowa moja spokojna.
Wyrzucę kilka zmiennych pomocniczych i jakoś to będzie.

Zostało jeszcze mierzenie mAh i tutaj myślę nad jako taką dokładnością pomiaru, częstością pobierania próbek itp., jak to rozwiązać, ponieważ pobieranie kolejnych próbek w pętli głównej funkcji main nie jest stałe czasowo, ze względu na obsługę przerwań, które te pomiary stopują.

Port z przyciskiem (reset statystyk na razie) nie działa, prawdopodobnie z powodu odwrotnego podłączenia programatora ISP na samym początku.
Aż dziw, że to działało i dioda zasilania normalnie się świeciła...
Widać trafiłem idealnie na + i -, ale któryś port mógł się jednak spalić.

Nad szablonem też trochę myślałem i na razie nic nie wymyśliłem.
Chyba nie wszystko się zmieści w jednej linii.
Może dane będą co kilka sekund się wymieniać, te jakoś ze sobą powiązane (zgrupowane)...
Nie jestem ograniczony co do ilości linii (w granicach rozsądku), ale wolałbym nie powiększać bufora na ekran.

Muszę potem rozwiązać problem detekcji przyłączonych urządzeń pod ADC, bo jak pamiętam, kiedy nic nie jest podłączone, napięcie chyba było losowe lub stałe, w każdym bądź razie, inne niż zero.

Nie spotkałem się z podciąganiem wejść ADC do masy, bo to nie jest operowanie na logicznym 0 czy 1, a pomiar analogowy.
Takie podciągniecie do masy przez rezystor, kiedy urządzenie ma dużą impedancję spowoduje tylko wyzerowanie napięcia na wejściu ADC lub zafałszowanie wyników...?
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

Na wejściach ADC stosuje się najczęściej dzielniki czyli rezystor (no i dodatkowo kondensator) do masy i rezystor do sygnału. Wiec jest to takie "podciągnięcie" do masy które rozwiązuje twój problem.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Na szczęście to przewidziałem dla portu RSSI. Reszta będzie więc obowiązkowa, czyli czujnik prądu i napięcia Pitlab&Zbig :-)
Jeśli będzie więcej zmian, to się może zdecyduję na przeróbkę PCB, ale nie widzę na razie takiej potrzeby.
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Próbuję wykorzystać przykładowy bootloader z sampli Bascoma na Atemaga8 i jestem zmieszany...
Na stronie MCS podane jest info, że rozmiar na bootloader ma być ustawiony na 1024 słowa.
BootLoader.bas się do tego stosuje i jest tam adres bootloadera ustawiony na 0xC00.
Natomiast dołączany plik BootM8.bas przez powyższy BootLoader.bas ma w komentarzach podane zupełnie inne zalecenia, czyli wielkość booloadera 128 słów i zupełnie inny adres skoku 0xF80!!
O co tutaj chodzi?? Czy nie powinienem wierzyć w poprawność tych plików?

Z noty katalogowej procesora:

Obrazek

To w zasadzie ostatnia rzecz jaka mnie męczy, a chciałbym wykorzystać MCS Bootloadera.
Awatar użytkownika
slawko_k
Posty: 1596
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 14:24
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: slawko_k »

Wgraj megaload.
Ja używam i jestem zadowolony.
Mogę ci podesłać tylko podaj jaki masz kwarc
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Dzięki za chęć pomocy, ale na szczęście nie będzie raczej potrzebna.
Zainstalowałem te ICCV8 for AVR, ale kompilator nie mógł znaleźć main.s z proponowanego przez Ciebie bootloadera, więc wróciłem to rozkminiania bascomowego i doszedłem do tego, że te dwa pliki nie mają ze sobą nic wspólnego :mrgreen:
Uff, to teraz zostało napisać warunek uruchomienia bootloadera przy starcie, tylko trudno to robić, kiedy ma się limit 4kB kodu założony w Bascomie DEMO ;/
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Przeciez jak sama nazwa wskazuje bootloader startuje przy starcie, po co warunek? Jak zaprogramujesz odpowiednio "fusy" to procek nie startuje z bootsection. Nie rozumiem co chcesz jeszcze robic przy starcie zeby bootloader startował.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
markac
Posty: 1506
Rejestracja: poniedziałek 27 gru 2010, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markac »

Początkowo miał startować przy wciśniętym przycisku podczas resetu (OSD ma przycisk konfiguracyjny).
Nie chciałem żeby startował i czekał na akcję (normalnie bootloader komunikuje się przez UART z komputerem i próbuje nawiązać połączenie), bo zależało mi na szybkim restarcie i powrocie do normalnej pracy.
Bo to, że on startuje od razu to ja wiem :D Tylko kwestia warunku powrotu do programu głównego.
ODPOWIEDZ