eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: miś »

Strzałka pokazuje tym precyzyjniej im bliżej bazy jest model. Uwierz mi że przy nawet tak kiepskiej rozdzielczości strzałki to jak będziesz 200 czy 300m od bazy i będziesz utrzymywał strzałkę w dół to masz dużą szansę oberwać modelem w czoło :lol:
Jak model będzie spychany przez wiatr to (zakładając nie ruszanie sterami) w pewnym momencie strzałka ucieknie w którąś stronę, bo model nie będzie leciał już wprost na bazę. Wtedy wystarczy korekta sterami tak aby znów pokazywała w dół.
Co do pozostałych pozycji strzałki, to jak pokazuje w prawo to model leci z lewej na prawą, czyli jest prawym skrzydłem skierowany do nas, jak w lewo to jest lewym skrzydłem do nas.
Pozycja strzałki nie ma nic wspólnego z kierunkami geograficznymi. Trzymając strzałkę w dół model przyleci do nas, ale nie wiadomo z którego kierunku - znaczy się wiadomo jak sprawdzimy wartość kursu lotu. Jak przeleci nam nad głową, to strzałka zaraz obróci się w górę sygnalizując że model się od nas oddala.
No i jeszcze jedna rzecz. Aby strzałka oraz podawana na eLDispie odległość od bazy działały prawidłowo, to eLDisp musi w sobie zapisać pozycję bazy przed startem. Powinien to zrobić automatycznie po złapaniu FIX'a i conajmniej 5 satelitach.
Jeśli eLDisp nie zapisał jeszcze bazy, to strzałka będzie mrugać.

Co do trybów lotu dla APM to w każdej wersji APM jest inaczej. Inaczej dla kopterów, inaczej dla samolotów, a jeszcze inaczej w każdej nowej wersji softu. Nie sposób nad tym zapanować a tym bardziej zrobić tak żeby zawsze było dobrze.
W tej chwili tryb nr5 (czyli ponoć FWBA) jest wyswietlany jako GP a tryb 6 jako CH. I tak powinno być wyświetlane.
Pzdr. -----MIŚ-----
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: oko »

No dobrze, przetestuję z tą strzałką jak tylko będzie okazja, ale jednak bardzo bym zachęcał do dodania pola "kurs modelu do bazy", na podstawie którego jak sądzę jest generowana strzałka.

Co do oznaczeń trybów, to może lepiej zrobić opcje do wyboru, jaki tekst wyświetlać dla danego kodu trybu? To by w znacznej mierze rozwiązało problem, choć obecnie chyba jest tak że nawet APM ma inne tryby dla tych samych kodów w ArduPlane, a inne w ArduCopterze. Możliwe że zmniejszyło się zużycie pamięci, bo wystarczyłoby mieć jednocześnie ustawione mapowanie dla 6 trybów.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: miś »

Pomyślę nad dodatkowymi polami w eLDispie, ale tylko w eLDisp v2. Wersja V1 eLDispa nie zmieści już nic więcej.
Pzdr. -----MIŚ-----
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: oko »

miś pisze: Wersja V1 eLDispa nie zmieści już nic więcej.
A może chociaż by zmieściła tyle, by (opcjonalnie) wyświetlać po prostu kod trybu, a nie skrót? Te numery znam na pamięć i wydaje mi się to prostsze niż odszyfrowywanie skrótów :)
Awatar użytkownika
gazor
Posty: 1028
Rejestracja: piątek 10 sie 2012, 01:25
Lokalizacja: wawa

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: gazor »

A czy można zmienić ekran w eldisp na większy? Marzy mi się taki ze 4x4 cm. :-)
Czy jest jakiś , który pasuje bez zmiany softu?
Vega, trzepakolot, heksa z gimbalkiem, diy gogle
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: oko »

Latałem dziś Sky Surferem 2000 wyposażony już w wiedzę o interpretacji strzałki. I nie jestem zadowolony. Strzałka sprawia wrażenie uaktualniającej się wolniej niż pozostałe parametry, i mającej od czasu do czasu wyskoki czyli wskazania bez sensu. Korzystając z jej pomocy nie w każdych warunkach doleci się do bazy, a jeśli nawet, to mocno zygzakując.

Przykład: dron leci po stycznej do okręgu jakieś 300 m. ode mnie, w lewo, strzałka też w lewo - OK. Zaczynam skręcać w lewo, promień skrętu 100 m. Po wykonaniu połowy okręgu dron jest więc ode mnie 100 m. i leci w prawo, a strzałka pokazuje wtedy lewo albo lewo-dół (niekiedy lewo-góra). Czyli skręcając dalej w lewo oddalam się od bazy, i robię 3/4 okręgu. I tak ciągle - poza tym, gdy chcę by strzałka była w kierunku S, to gdy zrobi się SW albo SE, powstaje potężny zygzak, jeśli nie dojdzie do sytuacji jak powyżej i się nie zacznę oddalać.

Ogólnie sprawia wrażenie niemrawej, podczas gdy kurs, wysokość, odległość od bazy i inne parametry aktualizują się często i - na ile mogłem to widzieć i porównać do logów APM - poprawnie. Dla koptera by to działało dobrze, ale dla szybszego samolotu jak widać nie.

Druga kwestia: nie latałem tym SS2000 od dawna, coś był jak widać niedotrymowany albo miał inny problem, bo w finalnym zakręcie wpadł w korkociąg i nie dał się wyprowadzić. Wpadł w totalne chaszcze, znalazłem go elegancko dzięki telemetrii :), elastyczność tej roślinności taka że chyba pełnowymiarowemu szybowcowi nic by się nie stało a co dopiero modelowi... ale ostatnia próbka w pamięci eldispa była zapisana na wysokości 80 m. (w momencie pogrążenia się w trawach się bateria rozłączyła albo z innego powodu transmisja zanikła). Czy nie było późniejszej ramki, a jeśli była to czy w momencie utraty linku zostaje zapisana "poza kolejnością"? Jak często są zapisywane dane w pamięci? Wbrew pozorom przeczesanie terenu przy takim rozrzucie nie jest wcale proste! Dron był ok. 20 metrów od ostatniej próbki i to wcale nie w linii wiatru (korkociąg - nie dziwne).
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: Verid »

oko pisze:Jak często są zapisywane dane w pamięci?
Pierwszy post polecam...
miś pisze:Wyświetlacz posiada też logger zapamiętujący od 15 do 40 (zależy to od wybranej ilości możliwych ekranów z ustawieniami) ostatnich pozycji modelu wraz z czasem ich zapisania. Zapisy są robione co 10 sekund.
W wersji PLUS (z zamontowaną dodatkową pamięcią) zapisów jest zawsze 511, robione są częściej, czyli co 5 sekund, i mają dodatkowo dane kursu, wysokości, prędkości, RSSI i odległości od bazy.
Ten wredny...
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: oko »

No dobrze, jeśli to stały interwał 5 s., to zgłaszam postulat by w razie utraty linku (i braku jego powrotu przez pewien czas) zapisać ostatnią ważną pozycję, która zapewne jest pamiętana?
zybyzy
Posty: 1346
Rejestracja: sobota 18 sie 2012, 10:06
Lokalizacja: Breslau

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: zybyzy »

oko pisze:to zgłaszam postulat by w razie utraty linku (i braku jego powrotu przez pewien czas) zapisać ostatnią ważną pozycję, która zapewne jest pamiętana?
No ale przecież masz ostatnie 511 pozycji to czego chcieć więcej?
bo latać to cza umić ;) - więc ciągle się uczę.
SkyWalker X-6 FPV - 2Fat2Fly, SkyWalker 1900 FPV Z&P, Mini SkyWalker eleres AP, Mini Talon FPV Z&P
BadCat FPV - KFC32FTB
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: oko »

zybyzy pisze:No ale przecież masz ostatnie 511 pozycji to czego chcieć więcej?
Ostatniej ważnej pozycji, jaka dotarła do eldispa, a niekoniecznie załapała się na interwał 5 sekund. Z 511 przy poszukiwaniach istotne informacje niesie kilka ostatnich rekordów, ale już na miejscu, zwłaszcza gdy był korkociąg czy inna dynamiczna i nieprzewidywalna sytuacja, tych kilka sekund daje spory rozrzut.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: Verid »

Myślę że lepiej wyjdziesz na montażu wyjca w modelu. Dane z dżipsa tez się potrafią rozjechać...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: miś »

oko, Jakby po glebie model miał dalej FIX'a GPS i dał by radę wysłać telemetrię, a TX ją odebrał, to byś miał tę pozycję nawet jak by minęło 10,11 czy 45 sekund od poprzedniego zapisu. W twoim przypadku albo model zgubił fix'a GPS albo przestał wysyłać dane, i dla tego nic więcej się nie zapisało.

gazor, Niestety nie. 1.4'' LCD jest największy, i pod ten typ wyświetlaczy został przystosowany eldisp2. Nie znalazłem większych kompatybilnych z eLDispem.
Pzdr. -----MIŚ-----
oko
Posty: 919
Rejestracja: wtorek 22 paź 2013, 10:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: oko »

miś pisze:W twoim przypadku albo model zgubił fix'a GPS albo przestał wysyłać dane, i dla tego nic więcej się nie zapisało.
No właśnie o to chodzi. Powiedzmy, że próbki przychodzą w interwałach co 5 s: 10, 15, 20,... katastrofa się wydarzy w 49 sekundzie, i mamy ostatnią próbkę z 45, choć ważny fix był odebrany np w 48 albo 49. I chodzi o to, by to zapisać.

Inna kwestia: powiedzmy że z jakiegoś względu (np góry, odległość, schowanie się za drzewami) przed rozbiciem zanika sygnał GPS albo link rc, nie ma próbek z 35, 40, 45 sekundy, ale jedna ważna była odebrana w 44. I taką też by warto umieścić w historii.

EDIT - scalenie
Verid pisze:Myślę że lepiej wyjdziesz na montażu wyjca w modelu. Dane z dżipsa tez się potrafią rozjechać...
Wyjca też próbowałem, ale jest tu sporo problemów. Zasilanie po wypadku, słaby ogólnie zasięg zwłaszcza gdy lądowanie było na drzewie albo w gęstej roślinności, no i taka sprawa żeby ktoś postronny nie znalazł obiektu przed nami. GPS jest OK, plus jeszcze drugi przez GPRS (tam gdzie jest zasięg), tylko trzeba to dopracować.

Dziś latałem z MinimOSD i wreszcie zrozumiałem, jak działa jego strzałka. Otóż tak jak ta eldispowa, tylko ma odwrotną orientację: do góry to do bazy. Bardzo by było fajnie, gdyby w eldispie dało się zmienić na taką, by było tak samo.

Na tę z Minima się bez trudu dolatuje do bazy, specjalnie wyłączyłem kamerkę i latałem tylko na strzałkę. Oto wnioski z porównania obu strzałek:

-minimowa zawsze działała mi poprawnie
-niekiedy ta eldispowa pokazuje zupełnie bez sensu (rzadko)
-eldispowa ma spore opóźnienie (często)
-eldispowa ma niewystarczającą precyzję. 8 pozycji to za mało. Nie wiem, jaką tamta ma rozdzielczość, ale różnica jest ogromna. Sugerowałbym (w eldispie v2, jeśli pierwszy nie daje rady):

-wskaźnik liczbowy kursu na bazę jako opcję
-dużą strzałkę na pół ekranu? 2x obecną wielkość strzałki? I co najmniej 16 pozycji. Ogólnie strzałka jest bardzo przydatna, i w wielu sytuacjach może nas uratować.
esamolocik
Posty: 814
Rejestracja: niedziela 19 wrz 2010, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: esamolocik »

Miś, telemetria z arducopter 3.3 r5 nie działa na eldisp. Brak informacji z GPS. Mógłbyś na to zetknąć?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: eLDisp czyli wyświetlacz LCD do eLeReS'a

Post autor: miś »

A na starszej wersji arducoptera działa ?
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ