OSD by Zbig & Pitlab

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

Rurek pisze:Tak jak pisałem MultiWii to nie obcy ino wspólny , otwarty projekt a do tego jego twórca jest bardzo otwarty na wdrażanie dobrych pomysłów do kodu , przykład: OSD Misiowe które funkcjonuje od ponad pół roku w kodzie i mimo kolejnych wersji to część odpowiadająca za komunikację z OSD jest niezmiennie na bieżąco aktualna i sprawna.
Dodanie obsługi OSD to nawet ja mogę zrobić, bo mam już przećwiczone w swoim projekcie.
Natomiast sprawy związane z nawigacją są poza moim zasięgiem i tutaj po prostu trzeba rozmawiać bezpośrednio ze Zbigiem.

Rurek pisze:Póki co - wracając do meritum - chyba najlepszym mechanicznym rozwiązaniem na użycie Waszego OSD ze standardem 44,5mm to "odrąbywane" uszy, np na dolnej krawędzi OSD, odsunięte od obecnych otworów na odległość, jeśli się nie mylę 10,5mm oraz przesunięcie w bok jednego z obecnych otworów przy górnej krawędzi o 0,5mm i muzyka gra :-)
Tak się jeszcze zastanawiam. Pomijając sprawy związane z mechanicznym stykaniem się śrub, co mogę rozwiązać przesuwając do środka otwory wewnętrzne, wydaje mi się że wersja z 4 uszami będzie symetryczna przez co bardziej estetyczna. To jest ważne, bo ludzie kupują oczami a przynajmniej ja bym nie chciał mieć garbatej płytki. Z cyckami może być :-)
Będzie też łatwiej obsadzić ją w jakimś adapterze pod nietypowe mocowanie. Nie tylko na kołkach, ale na gumkach właśnie przez otwory w 4 uszach.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 374
Rejestracja: niedziela 16 maja 2010, 20:20
Lokalizacja: Kutno

Post autor: kostek »

Przestaje mi się podobać ten koncert życzeń .Piotr , nigdy tego nie skończysz jak się w to wdasz.Zaraz mnie zlinczują ale według mnie mocno psujesz funkcjonalność w samolotach .Ta płytka i tak jest duża .I niby dlaczego masz się dopasowywać do czegoś tam .Spójrz na wyroby Klenia .
Kazimierz
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

kostek pisze:według mnie mocno psujesz funkcjonalność w samolotach .Ta płytka i tak jest duża .I niby dlaczego masz się dopasowywać do czegoś tam .Spójrz na wyroby Klenia .
Jeżeli chodzi o samoloty, to biorę kombinerki, robię 4x klik i już mam prostokątną płytkę bez uszu.
Dopasowywać się muszę aby mieć szerszy rynek. Kopterów już trochę jest i raczej nie będzie ubywać. Integracja OSD z dowolnym projektem jest łatwa o ile tylko ma się jego źródła i wolny UART.
Płytki istotnie mniejszej nie zrobię, bo nie zmieszczę się ze wszystkimi interfejsami i ścieżkami. Nie chcę też iść w stronę 4 warstw ze względu na koszty. To ma być relatywnie tanie.
Aluzji do wyrobów Klenia nie rozumiem. Widziałem je i podziwiam ale nie wiem co masz na myśli.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 374
Rejestracja: niedziela 16 maja 2010, 20:20
Lokalizacja: Kutno

Post autor: kostek »

Nikogo nie naśladował , miał odwagę lansować swoje rozwiązanie.Swój własny standard .
Kazimierz
Wojekkk
Posty: 242
Rejestracja: sobota 07 maja 2011, 20:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojekkk »

Oj Kostek Kostek. Z takim podejsciem jak bys zabieral sie za konstruowanie tego typu rzeczy to bys bieda piszczal dlugie lata bo "Ja zrobie tak i bo tak mi sie podoba a inni maja g do powiedzienia." Pitlab po to jest na forum ze tworzy cos dla uzytkownika a kto lepiej powie czego oczekuje jak nie uzytkownik... Z wielu "moze by" wyciagnie kilka poprawek zanim wypusci projekt na rynek. Po co w ostatnim czasie wymyslono standaryzacje zlacz ladowania telefonow komorkowych?? Zeby bylo ladnie? Nie. Zeby bylo lepiej dla Uzytkownika bo to on nam daje kase jak kupi nasz produkt. A jesli odlamanie 4 kawalkow laminatu i wyrownanie brzegu papierem sciernym albo pilniczkiem jest dla Ciebie wyzwaniem to przepraszam....
"Ja i Ty, nasze myśli jak i czarne sny."
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Wojtekk ok to racjonalne podejscie ale co jesli chlopaki chca stworzyc niepowtarzalny brand i nowa funkcjonalnosc dla tego typu urzadzen jakiej jeszcze nie widzielismy ? Albo robia pod kogos albo buduja swoj system bazujac na uwagach kolegow. Albo robia biznes nie majac satysfakcji albo wolniej ale wprowadzaja swoja jakosc,produkt itp . Nie wierze ze Zbig ktory wg mnie jest perfekcjonistą w swoich projektach oraz Pitlab ze swoja analiza rynku i intuicja konstruktora chca tylko na tym zarobic . To jest nowa idea , projekt , system , jakosc obslugi . Pokaz mi osobe ktora jest niezadowolona ze Zbigowego OSD albo diversity itp .
Ten projekt jest komercyjny i jesli podazy wlasciwą drogą to za chwile bedziemy miec link RC , dedykowane FC do kopterow i super komputer pokladowy. Nowy brand - zrobiony i szyty na miare podana przez spolecznosc FPV - chyli cos czego wielu szuka ods dawna.

Ale poslodzilem
Jedna plytke za darmo prosze :-D
Wojekkk
Posty: 242
Rejestracja: sobota 07 maja 2011, 20:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Wojekkk »

Ok ale dolozenie kawaleczka laminatu zeby bylo kompatybilne z tym co ma duza czesc uzytkownikow jest pozytywnym zagraniem a pozbawianie mozliwosci latwego montazu do koptera odwroci od nich czesc ludzi a to nie tedy droga zeby na sile byc oryginalnym.. Napewno nie w ksztalcie.
"Ja i Ty, nasze myśli jak i czarne sny."
Awatar użytkownika
lukisek
Posty: 1333
Rejestracja: niedziela 28 lut 2010, 16:24
Lokalizacja: Bydgoszcz/Limerick

Post autor: lukisek »

Oczywista - montaz to podstawa - tu mysle ze chlopaki wezma pod uwage :-) reszte narazie chyba musimy pozostawic autorom projektu. Na pewno nas czytają i wyciagają wnoiski . Pewnie w przyszlosci zrobia soft ktory bawi sie z danymi z koptera tak jak tego oczekuja uzytkownicy
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

a co Wy z ta kompatybilnoscia jak na horyzoncie jest juz oryginalny ZbiPiCopter kontroler 8-)
Awatar użytkownika
kostek
Posty: 374
Rejestracja: niedziela 16 maja 2010, 20:20
Lokalizacja: Kutno

Post autor: kostek »

Oj Kostek Kostek. Z takim podejsciem jak bys zabieral sie za konstruowanie tego typu rzeczy to bys bieda piszczal dlugie lata bo
Fakty , czyli praktycznie stan konta w banku mówi mi że się mylisz.
Nigdy na takim podejściu się nie zawiodłem a zawodowo konstruuję elektronikę 30 lat.
Oczywiście podpatruję konkurencję po to żeby zrobić lepiej , ale nie naśladować.
Kazimierz
Awatar użytkownika
JR65
Posty: 1690
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 12:23
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: JR65 »

Ja jestem za miniaturyzacją tak jak mówi Kostek wiemy dobrze jak jest ciasno w samolotach

płytka zrobi się duża i każdy powie jaka "kobyła" jak to zamontować takie opinie też często słyszeliśmy płytka RVD5 ma rozmiary 80x40 i to bez otworów
Piotr zmniejszył jeszcze do 70x40 i to z otworami a jeżeli ktoś będzie chciał zamontować nowe OSD Zbiga do Quadrokopera po aktualizaji lub wyboru oprogrogramowania a takowy Zbyszek posiada bo lata swoim wielowirnikowcem na swoim projekcie

wtedy może być prześciówka montażowa

choć pomyśł z odrywanymi uszami też jest dobry + przejściówka dlatego jak komuś po oderwaniu uszu zachce się ją zaistalować w wielowirnikowcu użyje przejściówki :-)
Pozdrawiam, Andrzej http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1441
Penguin 1720 Pixim 690,Diversity 900-2,5 GHz byJR65,Antena śledząca,Autopilot by Zbig, gogle Z800 ES Mordeczka2 Thomas 433MHz, BATMAN Y6 by JR65, SKŁADANY QUAD PANTHER NAZA V2, usługi CNC
Awatar użytkownika
mifau
Posty: 1740
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:10
Lokalizacja: Sopot

Post autor: mifau »

Pitlab... super, ze w koncu udalo sie komus Zbiga namowic na przedsiewziecie komercyjne :-D
Jestem Waszym fanem i trzymam kciuki!
Tyle jesteś wart...ile Twój ostatni projekt
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: PitLab »

kostek pisze:Nikogo nie naśladował , miał odwagę lansować swoje rozwiązanie.Swój własny standard .
Moim zdaniem wszystkie kryteria tego co piszesz są spełnione. Jest to historycznie jedno z pierwszych graficznych OSD, teraz wydawana jest jego druga wersja. Ma swój autorski design, swój protokół a układ otworów do mocowania to kosmetyka.
OSD może być używane niezależnie od pozostałych elementów autorskiego systemu Zbiga. Remzibi kiedyś napisał że sam był zdziwiony mnogością zupełnie niemodelarskich zastosowań jego OSD. Uważam że wręcz nierozsądne było by pozbawianie się możliwości współpracy ze światem. Uszy mają być jednym z elementów ułatwiających współpracę.
Porównanie z projektami Klenia moim zdaniem nie jest trafne. OSD ma inną specyfikę od wielowirnikowca. Inne są też realia biznesowo-projektowe. Te rzeczy nie są porównywalne.

Zbyszek opublikował układ ekranów w OSD. Cytuję:

No dobrze, czas na trailery :-)
OSD ma 4 układy ekranu, pomiedzy którymi można sie w dowolnym momencie (tez w locie) przełaczać

Obrazek

Dwa układy są zdefiniowane na stałe, to układ F16 (moze komus się skojarzy)

Obrazek

oraz layout M644

Obrazek

Ponadto są dwa układy użytkownika, które są już wstępnie przygotowane, ale moga byc swobodnie poukladane przez uzytkownika (z poziomu aplikacji na PC-ta, przez UART-a) - ponizej wariacja na temat ukladu F16

Obrazek

To samo z drugim ukladem, tu wersja troche poprzekladana.

Obrazek

Napisalem że układy F16 i M644 sa "sztywne" - to nie do konca prawda, z poziomu API (UART) można je swobodnie modyfikować, ale zmiany nie zostaną zapamietane. Dzieki temu mamy dwie fajne cechy:
-możemy na nich eksperymentowac bez obawy, ze coś popsujemy. Po wyłączeniu zasilania OSD zmiany znikną.
-mając wlasny kontroler wspólpracujący z OSD, mamy tak naprawde 4 układy do dyspozycji, tylko 2 z nich trzeba "załadowac" dynamicznie po kazdym starcie systemu.

Uwazny użytkownik mojego OSDM644 zauwazy takiego sympatycznego pana na obrazku, mam nadzieję, ze wyszedł mi podobny do tego z filmu "czy leci z nami pilot?". Szczeólnie jedna scena z tego filmu utkwila mi w pamięci, dlatego moj tez ma szeroki usmiech ;-)

Juz nie bedzie trzeba celować kamerą w migajacą diodke!
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
Kuba
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 15:50
Lokalizacja: Gdynia - Warszawa

Post autor: Kuba »

PitLab pisze:(moze komus się skojarzy)
RVOSD :D
Pozdrawiam
Kuba
Awatar użytkownika
diem
Posty: 5825
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 02:25
Lokalizacja: Radzionków

Post autor: diem »

Uszy bądź podstawka w zupelnosci wystarczą. Chodzi tylko o to by osd było user friendly, by nie trzeba było głowić się nad montażem ponieważ śrubki mijają się o 2mm :) Rurku wiem, że lubisz multiwii ale dziobanie autopilota do tego projektu to przerost formy nad treścią. Multiwii ma być z założenia tanim rozwiązaniem, kto potrzebuje autopilota to kupuje MK bądź inne FC.
pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ