Gimbal do wykonywania zdjęć panoramicznych 360 z drona

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
FlashStudio
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 23:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Gimbal do wykonywania zdjęć panoramicznych 360 z drona

Post autor: FlashStudio »

Witam,

Chciałbym poznać waszą opinię i wymienić doświadczenia związane z wykonywaniem panoram 360 z użyciem drona. Jakiś czas temu zgłębiałem intensywnie temat i nie znalazłem gotowego rozwiązania w tym zakresie. Wtedy też powstał pomysł stworzenia dedykowanego rozwiązania, które dziś chciałbym krótko zaprezentować:

Gimbal składa się z części nieruchomej mocowanej na przegubach tłumiących drgania do podwozia mikrokoptera DJI S800 i z części ruchomej, do której przy pomocy regulowanego trzymaka mocowany jest aparat fotograficzny.

Część ruchoma osadzona jest na łożyskach zapewniając odpowiednią stabilność dla zamontowanego aparatu foto o całkowitej wadze nie przekraczającej 1,5 kg

Część ruchoma obracana jest przy pomocy serwa, każdorazowo po uruchomieniu aparaturą RC gimbal wykonuje 1 pełen obrót o 360 stopni, zatrzymując się co wskazany kąt i wykonując pojedyncze zdjęcie lub zadaną przez użytkownika serię zdjęć.

Gimbal jest wyposażona w port USB dający możliwość ustawienia wszystkich parametrów technicznych z poziomu komputera (tzn. po podłączeniu do komputera można ustalić ile razy gimbal ma się zatrzymać w trakcie obrotu, ile zdjęć ma wykonać przy każdym zatrzymaniu oraz zdefiniować dokładny czas każdego postoju).

Gimbal posiada możliwość wyzwalania aparatu foto poprzez wężyk spustowy lub poprzez złącze irda.

Krótki pokaz działania: https://www.youtube.com/watch?v=nZrkCXuNh3w

Efekty działania - 4 panoramy wykonane w technice hdr, tzn. 15 zdjęć na 1 panoramę z czego każdy lot trwał około 4 minut. http://www.flashstudio.eu/krasnosielc/vtour/

Pytania:

Czy waszym zdaniem takie rozwiązanie jest przydatne do wykonywania panoram lotniczych?

Czy ktoś z Was byłby w przyszłości zainteresowany zakupem takiego gimbala? Jeżeli tak, to ile bylibyście skłonni przeznaczyć na zakup takiego gimbala?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam

Michał
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

Samo działanie fajne, ale niestety moim zdaniem efekt jest słaby. Żeby to działało w tak prosty sposób, obiektyw musi mieć bardzo szeroki kąt. A wówczas panorama nie ma już tak dobrej jakości.
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Post autor: mzyla »

Zrób kolego ruchome podwozie lub ogarnij obrót o w miare powtarzalne 20stopni i rób zwykłym "50mm" nie szerokim, tak co 20 stopni.
Później składasz i jest ok.

Teraz masz mało zakładki ;-)
I jeszcze nie masz nic direct w dół, a to jest dosyć istotne jak nie robisz z kilkuset metrów.
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

Myślę, że nie ma sensu obracać aparatem w kółko, skoro ten ruch może wykonać kopter. Jest to dokładanie niepotrzebnego sprzętu, który przecież ma swoją masę. Zamiast tego lepiej zrobić pochylanie aparatu w osi pionowej. Wtedy możesz zastosować węższy obiektyw, bo zamiast jednego zdjęcia w pionie robisz dwa albo trzy.
Awatar użytkownika
FlashStudio
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 23:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: FlashStudio »

Przede wszystkim wykonując ruch samym kopterem musimy śledzić na monitorze czy zdjęcia się "prawidłowo układają" przez co tracimy cenny czas lotu Dodatkowo powstają przesunięcia pomiędzy zdjęciami i taką panoramę jest potem ciężko poskładać (tzn. dobrze jak uda się złożyć jedną na kilka)

Ten gimbal bardzo ułatwia wykonanie panoramy, bo wszystko odbywa się całkowicie automatycznie (po naciśnięciu 1 przycinku na aparaturze w kilkanascie sekund mamy kompletną panoramę).

Aparat w osi pionowej można pochylać o dowolny kąt. W praktyce przechył o 12 stopni z obiektywem sigma 8 mm daje najlepszy efekt.
Samo działanie fajne, ale niestety moim zdaniem efekt jest słaby. Żeby to działało w tak prosty sposób, obiektyw musi mieć bardzo szeroki kąt. A wówczas panorama nie ma już tak dobrej jakości.
Oczywiście zawsze można wykonać gigapanoramę z powietrza, ale to wymaga zajmuje dużo czasu i wymaga sporych umiejętności pilotażu. Tym sprzętem wykonuję panoramy z ziemi i jakoś nikt nie narzeka na jakość (rozdziel zdjęcia to 13283 x 5852 pikseli)


[/quote]
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

FlashStudio pisze:Przede wszystkim wykonując ruch samym kopterem musimy śledzić na monitorze czy zdjęcia się "prawidłowo układają" przez co tracimy cenny czas lotu Dodatkowo powstają przesunięcia pomiędzy zdjęciami i taką panoramę jest potem ciężko poskładać (tzn. dobrze jak uda się złożyć jedną na kilka)
Wrzucasz sobie position hold i tylko obracasz kopterem. Nie ma w tym wielkiej filozofii. Czasu może odrobinę więcej, ale ile zyskasz? Minutę, dwie? Różnica pomijalna.
Jak składasz dobrym programem, to nie ma też problemów z pozlepianiem tego w całość.
FlashStudio pisze:Aparat w osi pionowej można pochylać o dowolny kąt. W praktyce przechył o 12 stopni z obiektywem sigma 8 mm daje najlepszy efekt.
W tym układzie lepiej zastosować węższy obiektyw. Myślę, że 28mm przy pełnej klatce byłoby optymalne.
FlashStudio pisze:Oczywiście zawsze można wykonać gigapanoramę z powietrza, ale to wymaga zajmuje dużo czasu i wymaga sporych umiejętności pilotażu. Tym sprzętem wykonuję panoramy z ziemi i jakoś nikt nie narzeka na jakość
Nie narzeka, bo nie widział gigapanoramy :mrgreen: Przecież chodzi o to, żeby podnosić poziom, a nie poprzestawać tylko na tym, co ludzie akceptują.
Awatar użytkownika
FlashStudio
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 23:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: FlashStudio »

Nie narzeka, bo nie widział gigapanoramy :mrgreen: Przecież chodzi o to, żeby podnosić poziom, a nie poprzestawać tylko na tym, co ludzie akceptują.
...oczywiście po podpięciu pełnej klatki efekt byłby na pewno lepszy, ale ja puki co latam z canonem 550 (wole nie ryzykować utraty droższego sprzętu)

A propos masz może jakieś giga z powietrza do "pochwalenia się" :-)
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

Ja tam jakimś fachowcem nie jestem, zrobiłem sobie kilka panoram na próbę. Użyłem Nexa ze standardowym naleśnikiem 16mm.

http://sakiewicz.com/bielany/virtualtour.html
Awatar użytkownika
FlashStudio
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 23:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: FlashStudio »

Bardzo ładna panoram. Rozdzielczość też chyba całkiem przyzwoita?

Może jedynie przy większym przybliżeniu powstaje efekt jakby zdjęcia były "zaszumione", choć to i tak pewnie lepsze to, niż brak ostrości.

Z ilu zdjęć to powstało i jakie są wymiary?

PS. Zaletą nexa z obiektywem 16mm jest na pewno waga. Mój zestaw (aparat, obiektyw, gimbal itp) waży nieporównywalnie więcej, więc nie da się tym za długo latać.

Za to myślę, że po wstawieniu pełnej klatki, efekty mogłyby być nieporównywalnie lepsze niż w podesłanych wczesniej przykładach.
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Post autor: mzyla »

FlashStudio pisze:Przede wszystkim wykonując ruch samym kopterem musimy śledzić na monitorze czy zdjęcia się "prawidłowo układają" przez co tracimy cenny czas lotu Dodatkowo powstają przesunięcia pomiędzy zdjęciami i taką panoramę jest potem ciężko poskładać (tzn. dobrze jak uda się złożyć jedną na kilka)

Panie kolego, nie mówię o ręcznym kręceniu tylko o kawałku kodu który zrobi to za Ciebie i dodatkowo powtarzalnie.

Dodatkowo pełna klatka będzie wyglądała profi, ale raczej nie będzie lepiej...
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

FlashStudio pisze:Z ilu zdjęć to powstało i jakie są wymiary?
Ha, niestety nie pamiętam wymiarów. Zdjęć weszło chyba około 70.
Awatar użytkownika
kwinto
Posty: 304
Rejestracja: środa 27 lis 2013, 04:16
Lokalizacja: Toronto GTA

Post autor: kwinto »

fajne te panoramy z powietrza :-> ciekawi mnie jak się spisuje ten ruski sprzęt bo też dobry pomysł
https://www.youtube.com/watch?v=Iy7xtlk7Oi8
Pozytywnie Zakręcony :)
Awatar użytkownika
FlashStudio
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 23:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: FlashStudio »

fajne te panoramy z powietrza :-> ciekawi mnie jak się spisuje ten ruski sprzęt bo też dobry pomysł
Jakość zdjęć z gopro niestety pozostawia dużo do życzenia, ale zyskujesz za to możliwość kręcenia video 360.

Moim zdaniem dużo lepsze pod tym względem jest rozwiązanie Darka z panoforum - http://vr360.pl/360-rig
"Ha, niestety nie pamiętam wymiarów. Zdjęć weszło chyba około 70."
Jeżeli możesz zdradzić "szczegóły warsztatu", to jestem ciekaw jak udało Ci się wykonać te 70 zdjęć z powietrza i potem złożyć z tego prawie idealną panoramę? Zdjęcia wykonałeś "ręcznie", czy wspomagałeś się jakąś automatyką?

Co myślisz o modyfikacji mojego gimbala do panoram 360 tak, aby umożliwiała automatyczny obrót aparatu w 2 płaszczyznach. To pozwoliłoby teoretycznie na wykonywanie gigapanoram lotniczych.
Awatar użytkownika
From_heaven
Posty: 1301
Rejestracja: czwartek 04 lut 2010, 13:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: From_heaven »

Nie było w tym żadnej filozofii. Tak, jak wcześniej pisałem, kopter na position hold, a potem zdjęcia robiłem ręcznie obracając się kopterem. Jakakolwiek automatyka wydaje mi się zbędna.
Awatar użytkownika
FlashStudio
Posty: 13
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 23:02
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: FlashStudio »

W kwestii automatyzacji, to się nie do końca z Tobą zgadzam.

Przykładowo, gdybyś miał do wykonania przynajmniej 1-gigapikselową panoramę (pojęcie giga dotyczy panoram mających co najmniej 1 miliard pikseli - 1 000 000 000) to moim zdaniem wymagałoby to wykonania około kilkuset zdjęć (oczywiście dokładną liczbę zdjęć można podać znając parametry zestawu foto)

Nie jestem mistrzem pilotażu, ale wydaje mi się to przedsięwzięciem raczej ciężkim do zrealizowania bez użycia "automatyki".
ODPOWIEDZ