tuning DIVERSITY z RangeVideo

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

tuning DIVERSITY z RangeVideo

Post autor: cholo »

Temat dotyczy modyfikacji oprogramowania diversity z rangevideo.com, takiego jak w tym linku.
Plytka zawiera na pokladzie procesor Atmel Tiny 25 oraz dwu-kanalowy uklad przelaczajacy video Maxim MAX4313.


Mozliwosci zmodyfikowanego programu sa nastepujace:

* jezeli sila sygnalu na jednej z glowic podczas startu urzadzenia jest wysoka (znaczy jestesmy na ziemi) urzadzenie wykonuje "zimny" start i przelacza okresowo glowice przez okolo 30 sekund. umozliwia to przykladowo zorientowanie sie, ze jedna z glowic odbiera inna czestotliwosc lub jest uszkodzona.
gdy w trybie startowego przerzucania glowic nacisniemy przycisk monostabilny podlaczony do nozki PB0 wchodzimy w tryb ustawiania czulosci przelaczania glowic co potwierdzone jest szybkim mrugnieciem. nastepnie, po chwili przerwy urzadzenie mruganiem diod informuje nas jaki jest aktualny poziom (nie)czulosci od 1 do 6 (domyslnie 3). krotkie klikniecie podnosi poziom przez co urzadzenie staje sie mniej czule na zmiane poziomu rssi. dlugie przytrzymanie zapisuje ustawienie i powraca do zimnego startu.

* po zakonczeniu zimnego startu lub gdy poziom rssi jest niski (co moze oznaczac, ze jestesmy podczas lotu a urzadzenie zostalo zrestartowane) diversity przechodzi w tryb normalnej/automatycznej pracy z zadana czuloscia. jezeli podczas pracy w tym trybie nacisniemy krotko przycisk urzadzenie wejdzie w tryb manualny i przelaczy glowice. kolejne klikniecie wykona kolejne przelaczenie itd. wyjscie z trybu manualnego wykonujemy przez przytrzymanie przycisku.

* jezeli w trybie automatycznym przytrzymamy przycisk wejdziemy w tryb podgladu, ktory z zadana czestotliwoscia przelacza glowice w sposob ciagly. w ten sposob majac przykladowo glowice ustawione na dwie, rozne czestotliwosci mozemy podgladac lot dwoch osob. poprzez wykonywanie krotkich klikniec mozemy wydluzyc czas przelaczenia glowic (6 poziomow) co potwierdzane jest odpowiednia liczba mrugniec. powrot do trybu automatycznego oraz zapis wybranej wartosci opoznienia wykonujemy przez dlugie przytrzymanie przycisku.


Opis programowania za pomoca programatora STK500 z allegro:

* ja przecialem kabelek od tego programatora na dwa i jedna czesc przylutowalem jak na obrazku:
Obrazek

najlatwiej ustawic ten programator na tryb hid (zworka JP3 zwarta) i wykorzystac prgoram avrdude-gui jak na obrazku (programujemy za pomoca funkcji "Erase - Write"):
Obrazek

instrukcja do stk500 jest tutaj:
http://www.and-tech.pl/Stk500/stk500.pdf

UWAGA: po wgraniu zmodyfikowanego softu nie bedzie mozliwosci powrotu do oryginalnego!


Przykladowa aplikacja plytki diversity wyglada nastepujaco:

* w pudelku diversity dwie plytki sterujace glowicami ulozone jedna pod druga. dolna plytka ma wyjety wyswietlacz bo zaslania on otwor na srubke.
dolna plytka ma podlaczone przyciski do gornej i w ten sposob zmieniam kanaly w obu na raz.

* w przypadku gdy chce sterowac osobno mam przelacznik z przodu obudowy, ktory przerywa obwod pomiedzy swiczami dolnej i gornej plytki. w ten sposob moge ustawic inne kanaly w obu glowicach.

* potencjometr na plytce na poczatek nalezy ustawic na srodek zakresu a potem doregulowac jezeli przelaczenie bedzie za wczesniej (sygnal z drugiej glowicy jest gorszy po przelaczeniu) lub zbyt pozno (sygnal z drugiej glowicy jest znacznie lepszy po przelaczeniu).


-> LINK DO WSADU <-


Obrazek

Obrazek

Załączniki

[Rozszerzenie zip zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Ostatnio zmieniony poniedziałek 02 cze 2014, 21:48 przez cholo, łącznie zmieniany 15 razy.
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

Cholo, różnica w jasności obrazu z moich dwóch odbiorników nie jest związana z diversity. Muszę to wyregulować i będzie ok.
Samo przełączanie nie jest takie "gładkie", trudno trochę powiedzieć - tak jakby rwie synchronizację.
Brak histerezy jest widoczny, gdy np. mamy dwa baciki odbiorcze ustawione podobnie (podobny poziom sygnału). Przełączanie następuje ciągle w stałym rytmie ok. 1 Hz - i cięgle lekko zrywa synchro.
Świetnie byłoby mądrzej to oprogramować (jeśli się da).
Wersji teraz nie sprawdzę. Chodzi o jakiś nadruk na płytce?
________________
Cobra
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

u mnie na plytce jest wersja 1.02.
czyli mowisz, ze nawet jak lezy na stole i jest podobny poziom to przelacza co sekunde. w sumie w locie to nie powinno byc uciazliwe ?
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

ok, podpialem to i rzeczywiscie na granicy bardzo szybko przelacza.
napisalem wiec programik, ktory wydaje mi sie, ze dziala lepiej.
jak ktos chce to na priv.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Cholo, mistrzu, ja chcę :-) Jak to się programuje te diversity?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

cobra pisze:Mam programator stk500
no to bedzie ok.

ja przecialem kabelek od tego programatora na dwa i jedna czesc przylutowalem jak na obrazku:
http://cholo.republika.pl/diversity.jpg
na razie sobie przylutuj i tak zostaw bo moze beda kolejne poprawki wiec bedzie latwo wgrac.

najlatwiej ustaw ten programator na tryb hid (zworka JP3 zwarta) i ustaw avrdude-gui jak na obrazku (funkcja "Erase - Write"):
http://cholo.republika.pl/avrguiattiny.jpg

tu masz instrukcje do stk500:
http://www.and-tech.pl/Stk500/stk500.pdf

UWAGA: po wgraniu zmodyfikowanego softu nie bedzie mozliwosci powrotu do oryginalnego!

nie testowalem tego w locie (a w domu moze ze 20 minut) wiec czekam na uwagi.
byc moze konieczne bedzie dodane jednak tej histerezy na rssi ale w testach domowych moj program nie ma efektu szybkiego przelaczania wiec moze bedzie lepszy.
nie wiem tez czy nie trzeba zwiekszyc/zmniejszyc czulosci dzialania podkowki.


powodzenia
Ostatnio zmieniony poniedziałek 12 gru 2011, 23:43 przez cholo, łącznie zmieniany 1 raz.
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

powyzszy tekst dotyczy diversity z rangevideo.
plytka z bevrc powinna byc identyczna ale porownajcie sobie po moim zdjeciu.

EDIT: porownalem zdjecia i jest jednak inna wiec jezeli ktos ma ochote to musieli bysmy pokombinowac ;-)
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

no, dobra, dzisiaj wymienilem filterki saw na wezsze i zlozylem pudelko.
na zewnatrz zostana wyprowadzone diody pracujacej glowicy, przelacznik rozsynchronizujacy przelaczanie kanalow pomiedzy odbiornikami oraz przelacznik bistabilny sluzacy do:
- przelaczenia na kolejna glowice (wyjscie z trybu auto) oraz powrot do trybu auto przez przytrzymanie przycisku,
- wejscia w tryb podgladu (dlugie przytrzymanie w trybie auto) czyli ciaglego, okresowego przelaczania pomiedzy dwoma glowicami. czestotliwosc przelaczania mozna zmieniac klikajac krotko przyciskiem. dlugie przycisniecie wraca do trybu auto.

Obrazek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

No pikna robota Panie, wchodzę w to :-) Tyle że ja mam plasticzaną obudowę wyrychtowaną na ten cel...czy mam ją wykleić folią samoprzylepną alu od środka i połączyć z masą?
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

mysle, ze spoko przy zalozeniu, ze nie zapodasz 7w z lrs'a w poblizu ;-)
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

spoko = kleić folię czy spoko= nie kleić ?
:mrgreen: LRS z 70W będzie na 26 metrowym maszcie :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

Rurek pisze:spoko = kleić folię czy spoko= nie kleić ?
ja bym nie kleil, glowice sa zaekranowane i to najwazniejsze. mozna tylko doprowadzic im masioche grubym kablonem.
cholo
Posty: 3371
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 21:38
Lokalizacja: Kraków

Post autor: cholo »

w zwiazku z pytaniami mam w pudelku diversity dwie plytki sterujace glowicami ulozone jedna pod druga. dolna plytka ma wyjety wyswietlacz bo zaslania on otwor na srubke.
dolna plytka ma podlaczone przyciski do gornej i w ten sposob zmieniam kanaly w obu na raz.
w przypadku gdy chce sterowac osobno mam przelacznik z przodu obudowy, ktory przerywa obwod pomiedzy swiczami dolnej i gornej plytki. w ten sposob moge ustawic inne kanaly w obu glowicach.

dorzucam nowy soft:

* jezeli sila sygnalu na jednej z glowic podczas startu urzadzenia jest wysoka (znaczy jestesmy na ziemi) urzadzenie wykonuje "zimny" start i przelacza okresowo glowice przez okolo 30 sekund. umozliwia to przykladowo zorientowanie sie, ze jedna z glowic odbiera inna czestotliwosc lub jest uszkodzona.
gdy w trybie startowego przerzucania glowic nacisniemy przycisk monostabilny podlaczony do nozki PB0 wchodzimy w tryb ustawiania czulosci przelaczania glowic co potwierdzone jest szybkim mrugnieciem. nastepnie, po chwili przerwy urzadzenie mruganiem diod informuje nas jaki jest aktualny poziom (nie)czulosci od 1 do 6 (domyslnie 3). krotkie klikniecie podnosi poziom przez co urzadzenie staje sie mniej czule na zmiane poziomu rssi. dlugie przytrzymanie zapisuje ustawienie i powraca do zimnego startu.

* po zakonczeniu zimnego startu lub gdy poziom rssi jest niski (co moze oznaczac, ze jestesmy podczas lotu a urzadzenie zostalo zrestartowane) diversity przechodzi w tryb normalnej/automatycznej pracy z zadana czuloscia. jezeli podczas pracy w tym trybie nacisniemy krotko przycisk urzadzenie wejdzie w tryb manualny i przelaczy glowice. kolejne klikniecie wykona kolejne przelaczenie itd. wyjscie z trybu manualnego wykonujemy przez przytrzymanie przycisku.

* jezeli w trybie automatycznym przytrzymamy przycisk wejdziemy w tryb podgladu, ktory z zadana czestotliwoscia przelacza glowice w sposob ciagly. w ten sposob majac przykladowo glowice ustawione na dwie, rozne czestotliwosci mozemy podgladac lot dwoch osob. poprzez wykonywanie krotkich klikniec mozemy wydluzyc czas przelaczenia glowic (6 poziomow). wartosc ta nie jest zapisywana w pamieci (jezeli bedzie taka potrzeba to dodam). powrot do trybu automatycznego wykonujemy przez dlugie przytrzymanie przycisku.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 12 gru 2011, 23:43 przez cholo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

o matulu :-) pjjjęękniie :-)
Cholo Ty pisz do Vovy Rzeźnika że masz taki patent na Jego diversity, jakoś na tantiemach wyjdziesz na swoje, albo może chociaż sobie z nim barterek ubijesz...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cobra »

O w mordę, ale funkcjonalność!
________________
Cobra
ODPOWIEDZ