Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: kuczy »

Pozwolę założożyć temat o swoim dronie, ale tak na prawdę o wyposażeniu które otrzymał:
Jest to czujnik 7-miu parametrów powietrza:

CO2 : Dwutlenek węgla - wpływa na globalne ocieplenie.
CH2O : Formaldehyd - powoduje podrażnienia oczu, nosa i gardła, oraz astmę.
TVOC : Lotne związki organiczne - powodują podrażnienie oczu, utratę koordynacji oraz nudności.
PM 2,5, PM10 : Pyły zawieszone: - oddziałują negatywnie na układ oddechowy, przyczyniając się do zachorowań na astmę, chorobę płuc (POChP), oraz infekcje dróg oddechowych.
Temperaturę powietrza
Wilgotność

System składa się z dwóch urządzeń, "czujnik właściwy" znajduje się na dronie, natomiast "podręczny bateryjny monitor parametrów" - na ziemi. Łączność pomiędzy urządzeniami zrealizowana jest linkiem radiowym 433MHz, wg zapewnień producenta możliwy zasięg maksymalny (pewnie po zmianie anten) to ok 1km. - zasięgu jeszcze nie testowałem, mi osobiście wystarczy kilkaset m.

Jeśli by nawet link radiowy uległ zakłóceniu - przerwaniu - nic się nie stanie: Czujnik ma zintegrowaną kartę SD, na którą zapisuje pomiary niezależnie od linku radiowego. Podgląd fpv / sterowanie drona jest oczywiście niezależny

Czujnik wyposażyłem w jego własny, niezależny odbiornik GPS, dzięki czemu każdy pomiar (odbywa się co sekundę) posiada następujące dane: Datę, czas, współrzędne geograficzne, wysokość npm, ilość satelit, hdop.
Dane zapisują się do pliku *.csv, dzięki czemu są dostępne od razu w postaci tabeli, np w Excell'u
forum.jpg
Te dane pozwalają na umiejscowienie pomiaru na mapie, wyciągnięcie maximum, minimum, średniej itp....
Screenshot.jpg
FILM:



Na samym czujniku zamocowane są diody informacyjne LED. ich działania nie widać na filmie, ale kod jest taki:

Po włączeniu zasilania:
- miga dioda niebieska oraz żółta. Niebieska: Szukanie GPS, żółta: nagrzewanie czujnika.
- jeśli GPS złapie "fixa" niebieska przestaje mrugać (jest wygaszona)
- jeśli czujnik się nagrzeje - żółta przestaje mrugać (jest wygaszona)
- w tym momencie (jeśli mamy nagrzany czujnik oraz równocześnie fix GPS) - zapala się dioda zielona,
- dioda czerwona mruga w momencie zapisu do pliku na karcie.

- jeśli nie ma karty w czytniku, lub jest problem z otwarciem pliku do zapisu - dioda czerwona świeci się ciągle.

Jako, że projekt jest z założenia przyszłościowo-komercyjny, to niestety pozostaje mi poczekać na Wasze reakcje, i mam nadzieję, że wybaczycie brak szczegółów.

Całość powstała w przeciągu kilku miesięcy (w wolnych chwilach, jakich mało), chciałem zdążyć przed sezonem grzewczym - i udało się !!! ;) Bezpośrednią motywacją do budowy niestety był brak działań mojego miasta w tym kierunku.
- Projekt ma uświadomić zarówno mieszkańców jak i urzędników, że problemy z zanieczyszczeniami pojawiają się lokalnie i są uciążliwe. Wiatr od Bałtyku nad którym mieszkam bardzo pomaga w statystykach, ale chyba nie o statystyki chodzi.
Marek_Spy
Posty: 103
Rejestracja: czwartek 15 lip 2010, 17:27

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: Marek_Spy »

A zanieczyszczenie środowiska falami radiowymi uwzgledniles? A w to CO2 to dawno przestałem wierzyć bo za tym stoi dużą kasa. Ale gratulacje pomysłu

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: kuczy »

Marek_Spy pisze:A zanieczyszczenie środowiska falami radiowymi uwzgledniles?
hmm...
sterowanie 2,4 GHz
FPV: 5GHz
dane: 433MHz...

ajć... ;) ;) - do tego wszystkie GPSy z nieba, telefonia komórkowa nadajniki radiowe, wifi, radiolinie... - i brak jednoznacznych badań, że ma to wpływ na nasze zdrowie ;) - nie no żartuję....

Dziękuję za gratulacje - a jeśli chodzi o CO2 oraz inne parametry - są mądrzejsi ode mnie. Nie jestem ani fizykiem, ani chemikiem, tym bardziej specjalistą od wpływu czynników na zdrowie. Moim celem jaki sobie przyjąłem, było zbudowanie narzędzia, które może przysłużyć się dobrej sprawie.

Dron z czujnikiem też nowością nie jest, słyszymy o takich dronach bardzo często, ale jak wspomniałem - często słyszę, że "coś się nie da", albo "nie ma na coś pieniędzy": to moja skromna odpowiedź - zamiast hejtować i narzekać - postanowiłem udowodnić, że jednak "DA SIĘ" - na tyle skromnymi środkami jakimi dysponuje statystyczny "kowalski" w zaciszu domowego ogniska :D

Jeszcze raz dzięki !

bunioopl - Rozumiem, że jeśli czujnik ma pomiar wilgotności i temp, to mam nie rejestrować tych danych ?
wczorajsza próba była kręcona tuż po deszczu, kiedy wilgotność była bardzo duża. co było efektem? - ano to, że wyniki pyłów były idealne - deszcz wszystko zmył... - jeszcze coś mądrego w temacie ?
Marek_Spy
Posty: 103
Rejestracja: czwartek 15 lip 2010, 17:27

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: Marek_Spy »

Ależ popieram projekt i jest jak najbardziej na czasie bo palą czym sie da i podejrzewam ze dron to wykryje. A co do zanieczyszczeń to... juz inna bajka. Gratulacje pomysłu i wytrwaj w zapalenie tworzenia projektu.

Wysłane z mojego K6000 Pro przy użyciu Tapatalka
bunioopl
Posty: 34
Rejestracja: środa 23 sty 2019, 11:06

Re: Dron by

Post autor: bunioopl »

Ja tylko napisałem, że: Para wodna o wiele bardziej wpływa na efek cieplarniany niż CO2.
Ale wiadomo też, że najlepiej czyści z powietrze z pyłów.
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: kuczy »

Dronem kilka lat robię zdjęcia, to teraz coś innego - dron DIY daje frajdę i możliwość podłączenia czego tylko dusza zapragnie i konstrukcja pozwoli. Przy okazji bardzo miło było zrobić coś samemu, odbierać dane z dwóch żródeł, wymyśleć sobie jak to zapisać, jak mają mrygać LEDy itp ;) lubię to, więc robię :D - pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: Verid »

No ładnie, Panie, ładnie. Czujnik czujnikiem ale mnie jak zwykle interesuje nosiciel - a ten, jak zwykle u Kuczego, na poziomie :-)
Ten wredny...
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: kuczy »

Verid pisze:mnie jak zwykle interesuje nosiciel - a ten, jak zwykle u Kuczego, na poziomie
Wow... Verid - serdeczne dzięki...
ps. sam jestem w szoku ile ta moja konstrukcja zniosła do tej pory :D - "gniotsia, nie łamiotsja" :D
Awatar użytkownika
rex
Posty: 379
Rejestracja: piątek 09 kwie 2010, 21:42
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: rex »

Gratulacje widzę iż czujnik daje rade w powietrzu też.
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: rc.fpv.poland »

Super :) ale po co to? Jak ktoś prywatny pali śmieciami to widać z daleka i co? Nico :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: Verid »

Widać ale nie ma dowodów (co, ma Pan spektroskop w oczach?). A tak - są ;-)
Ten wredny...
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: rc.fpv.poland »

No to czekamy na rezultaty :) mam tylko nadzieję że zaczniesz od zakładów, hut, z grubej rury - bo to oni najbardziej zanieczyszczają.
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: Verid »

Hut tu nie mamy ale kilka elektrociepłowni by się znalazło...
Ten wredny...
Awatar użytkownika
krall
Posty: 3152
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 10:00
Lokalizacja: Kartuzy
Kontakt:

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: krall »

Fajny projekt,
Ale zdajesz sobie sprawę, że dopóki go (czujnika) nie scertyfikujesz będzie tylko fajną zabawką.
Temat trucia/zanieczyszczeń jest bardzo poważny ale nikomu nic nie udowodnisz bez twardych danych z urządzenia certyfikowanego.
pozdrawiam
Krzysztof
http://www.fly.kartuzy.com.pl
rc.fpv.poland
Posty: 117
Rejestracja: środa 04 wrz 2019, 18:23
Lokalizacja: GB

Re: Dron by "kuczy" w walce z zanieczyszczeniami powietrza

Post autor: rc.fpv.poland »

Dokładnie bez "legalizacji" to będzie to samo co chromatograf gazowy w oku :)
ODPOWIEDZ