Laser CNC by Tanner

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Laser CNC by Tanner

Post autor: Tanner »

Zbudowałem ostatnio fajną maszynkę, nie kopter, ale na pewno przyda się w modelarstwie i nie tylko, może ktoś się zainspiruje - laser na diodzie 3500mW o polu roboczym 750x350mm z osią Z. Bez problemu tnie piankę PA, plexę czarną (testowałem 1mm i 2mm), filc, podobno też balsę, wypalanie w drewnie/kartonie itd. Zaczęło się gdy zobaczyłem gotowca - EleksLaser A3 PRO, zacząłem szukać, czytać i doszkalać się, dobrałem najoptymalniejsze wg. mnie rozwiązania.

Rama i płytki konstrukcyjne - projekt Openbuilds ACRO - https://openbuilds.com/builds/openbuild ... stem.5416/
Laser - model LA03-3500 - z tego co wyczytałem, najmocniejszy któremu można wyregulować kropkę na sensowne 0.3-0.2mm. Cena tez jeszcze w miarę przystępna. Sterowanie TTL 5V.
Kontroler - Ramps 1.4 + Arduino Mega 2560, firmware Marlin. Sterowanie laserem podłączone do D9 (wentylator), ale nie do wyjścia Rampsa (12V), a bezpośrednio do arduino (5V). Arduino ma PWM o częstotliwości 490Hz, dla kontrolera lasera to jest ok, ale przyjąłby do 20kHz. Mam zamiar głównie ciąć i grawerować wektorowe projekty więc nie potrzebuje narazie jakoś bardzo szybkiej zmiany mocy lasera
Ekran + czytnik SD - gotowy "shield" graficzny 12864 z enkoderem i przyciskiem
Stepsticki - to chyba najważniejszy element, miałem okazję przetestować sporo modeli przy okazji innego projektu. W większości kitów wrzucone są najtańsze A4988, ja zamontowałem od razu TMC2130 które są chyba najlepsze na rynku. Bezgłośna praca, sterowanie 1/16 kroku który jest interpolowany do 1/256 - jest cudownie. A4988 zamontowałem do osi Z, bo ona jakby nie bierze udziału w procesie cięcia/grawerowania. Stepsticki mozna sterować cyfrowo przez SPI, Marlin potrafi je obsłużyć. Najważniejsze co zyskujemy to dynamiczne sterowanie prądem silników, wykrywanie kolizji, automatyczny "homing" (bez krańcówek). Tego jeszcze nie podłączyłem.
Silniki krokowe - nema 17 niskie

Całość działa bardzo fajnie i daje wieele możliwości. Czego nie widać na zdjęciach, materiał który tnę na wylot kładę na kratownicy (półce ażurowej z castoramy) - gdy leżał na płasko na stole, bardzo często nie przecinało do końca na wylot, teraz gdy materiał jest jakby zawieszony w powietrzu, idzie bez najmniejszego problemu.

Płytki w wersji aliexpress-alu (kanapka z 1mm alu i tworzywa) i reszta - wszystkie potrzebne elementy
Obrazek Obrazek Obrazek

Śrubki kupiłem lokalnie po zmierzeniu wszystkiego, profile trzeba było nagwintować. V-slot zamówione na allegro, jeden 20x20 mm musiałem przeciąć na pół
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Oś Z jest zaprojektowana od zera i wydrukowana - pręty oraz gwint o długości 100 mm, łotyska 40 mm, zakres pracy 40mm - teoretycznie do grawerowania i cięcia cienkich elementów można obejść się zupełnie bez osi Z, ale chciałem mieć możliwość cięcia na kilka razy z opuszczaniem lasera co przejazd oraz możliwość dokładnego ustawienia skupienia plamki. Mocowania krańcówek i mocowania pasków są z thingverse
Obrazek Obrazek Obrazek

Oryginalnie tylko wózek z laserem ma płyty po obu stronach kółek, druga oś powinna działać na pojedynczych płytach, ale moje próby skręcenia kółek bez luzu skończyły się źle, wydrukowałem łączniki na drugą stronę kółek - teraz jest idealnie.
Obrazek Obrazek Obrazek

Krańcówki tymczasowo przyklejone, zabrakło mi wkrętów w odpowiednim rozmiarze.
Obrazek Obrazek Obrazek

Po udanych testach kupiłem 20 m przewodu, starczyło co do centymetra - swobodny ruch w całym polu roboczym. Peszel wymienię na łańcuch plastikowy.
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Pierwsze próby, po lewej kreska ustawiona na oko - laser ustawiony na 1% i kręcimy soczewką. A potem testy - 20 kresek, zmiana Z o 1 mm co przejazd, po prawej wytypowany zwycięzca. Na zdjęciu pianka 10 mm (np do skrzyni na pakiety czy segregatora narzędzi) - przecina na raz przy prędkości 2mm/s.
Obrazek Obrazek

Kwadraciki o boku 1 mm oraz 0.5 mm
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 26 maja 2019, 14:12 przez Tanner, łącznie zmieniany 1 raz.
Szymon
Posty: 992
Rejestracja: poniedziałek 06 wrz 2010, 09:18
Lokalizacja: Pruszków
Kontakt:

Re: Laser CNC by Tanner

Post autor: Szymon »

Super! Możesz sprawdzić jak się tym tnie balsę i balsosklejkę?
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: Laser CNC by Tanner

Post autor: kuczy »

Tanner, Wow, ale extra !!!! Gratuluję !
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Laser CNC by Tanner

Post autor: Tanner »

Dzięki!
Szymon, nie mam tych materiałów... Mam sklejkę 3mm i HDF 3mm, spróbuję z ciekawości na nich, choć podobno przy sklejce najtrudniej przechodzi przez klej. Jeśli do czegoś potrzebujesz to info to możesz mi wysłać skrawki w kopercie, chętnie przetestuję :-D
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Laser CNC by Tanner

Post autor: Kris_po »

lepiej idzie cęcie sklejki niż np. mdf'u, mam ten sam laser :)
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Laser CNC by Tanner

Post autor: Tanner »

Kris_po, a jak sobie radzisz ze słabszym cięciem na osi X (patrząc na czoło lasera) niż przód-tył? Ustawiam detale pod kątem 45st a gdy mam jakieś łuki to robię na nich dodatkowe przejazdy, póki co nic lepszego nie wymyśliłem.
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Laser CNC by Tanner

Post autor: Kris_po »

niestety nic lepszego nie wymyśliłem, taki materiał jak sklejka muszę ciąć na kilka razy
ODPOWIEDZ