Quadrocopter z trybem powrotu do punktu zadanego.

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Borroq
Posty: 1
Rejestracja: sobota 07 lip 2018, 23:48
Lokalizacja: Poznań

Quadrocopter z trybem powrotu do punktu zadanego.

Post autor: Borroq »

Witam.
Obecnie stoję przed dylematem wyboru pracy inżynierskiej. Jako student kierunku automatyka i robotyka wstępnie wybrałem temat "Budowa drona z trybem powrotu do punktu zadanego."
Zamysł jest taki, że wzbijam się w powietrze, zapisuję pozycję na jakiej się znajduje (odczytywać współrzędne geograficzne z odbiornika GPS i wysokość na podstawie danych z barometru). Następnie odlatuje nim od tego punktu i przełączam w tryb "AUTO", by sam powrócił do wcześniej zapisanej pozycji.
Problem w tym, że nie jestem pewien co do tego tematu, bo nie wiem czy poradzę sobie z oprogramowaniem (obawiam się że po przejściu na "autopilot" mimo, iż będzie próbował kierować się do punktu zadanego zacznie świrować. Nie może być to po prostu zbudowanie drona i konfiguracja FC/jakiegoś modułu (autopilot), ponieważ byłoby to zbyt łatwe.
Odczytać i przetworzyć dane z barometru i GPS-u nie będzie aż tak trudne, ale co ze sterowaniem? Kopter będzie musiał sam dostosowywać prędkość każdego silniczka z osobna, by kierować się w odpowiednim kierunku i utrzymywać poziom lotu. Do tego dochodzi regulator PID...
Dodam jeszcze że mam za sobą budowę quadrocoptera 250 z FC FORTINI F4.

Czy któryś z obecnych tu forumowiczów podjął się takiego projektu?
Innym pomysłem na temat inżynierki jest budowa robota balansującego wykrywającego przeszkody (lub coś podobnego). Liczę na wasze opinie i sugestie...
Awatar użytkownika
Lady-Drone
Posty: 71
Rejestracja: poniedziałek 02 maja 2016, 23:30
Lokalizacja: Polska

Re: Quadrocopter z trybem powrotu do punktu zadanego.

Post autor: Lady-Drone »

Wiele FC ma otwarty kod, bazując na otwartym kodzie zbuduj swój program sterujący.
To nie jest niczym dziwnym przeglądarka Chrome też zbudowana na otwartym kodzie Chromium.
majek
Posty: 267
Rejestracja: czwartek 20 wrz 2012, 22:38
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Quadrocopter z trybem powrotu do punktu zadanego.

Post autor: majek »

Może zamiast wynajdować koło na nowo, to spójrz w issues Betaflight i zobacz jaka funkcjonalność nie jest jeszcze zaimplementowana lub ma krytyczne błędy, a jest potrzebna i mogłaby pasować do czegoś co zbudujesz?

Żeby to zrobić i tak pewnie będziesz musiał wgryźć się w kod i zasady sterowania (czyli zdobędziesz wiedzę), a przy okazji stworzysz coś, co nie pójdzie od razu po obronie do szuflady czy kosza. Bo nie ma się co oszukiwać, ale nic lepszego od tego co już jest naklepane nie zrobisz.
ODPOWIEDZ