MavLink OSD 2.70 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

MavLink OSD 2.70 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: Zbig »

Jest już gotowa pierwsza oficjalna wersja produkcyjna (stabilna) firmware wspierająca protokół MavLink i współpracę z kontrolerami Pixhawk/APM.

Wersje testowe przed oficjalnym wydaniem dostępne są tutaj (w lewym menu "download"):
http://www.bigaj.com.pl/fpvsystem/

Dotychczasowi użytkownicy systemu z pewnością docenią nowe okno definiowania tras z dowolnymi wysokościami węzłów i kontrolą wysokości ponad poziomem gruntu, rozszerzony monitor kanałów RC czy możliwość nadania nazw dla layoutów (widocznych w menu OSD).
Ale najważniejsza funkcjonalność, to współpraca naszego OSD z autopilotami obsługującymi protokół MavLink (Ardupilot), np. APM czy Pixhawk. I to zarówno w trybie samolotowym jak i dla wielowirnikowców.
Obrazek

OSD nie tylko prezentuje dane z kontrolera (horyzont, kurs, stan baterii, kanałów RC itp), ale również udostępnia wiele funkcji typowych dla GCS (stacji naziemnej) - jak wybór punktów trasy, uzbrojenie/rozbrojenie, status i komunikaty systemowe, wybór dowolnego trybu lotu itd.
Obrazek

OSD po prostu przejmuje funkcje GCS i pozwala na komfortowe loty bez laptopa i live połączenia z GCS.
Obrazek
Oczywiście funkcjonalność MavLink nie jest zamknięta i nowe funkcjonalności będą się sukcesywnie pojawiać, liczę jak zwykle również na sugestie użytkowników.
Ostatnio zmieniony sobota 27 kwie 2019, 09:26 przez Zbig, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: Zbig »

Na prośbę użytkowników dodałem menu podstawowego strojenia (Basic tuning) do menu OSD,
Ale zmiana parametrów nie odbywa się przez edycję liczb (co byłoby cokolwiek niewygodne poprzez OSD menu),
więc zrobiłem zmianę (zwiekszenie lub zmniejszenie wartości) o procent wybrany z menu

wygląda to tak:
Obrazek

O ile MissionPlanner w trybie BASIC łaczy kilka parametrów PID pod jedną nazwą i wszystkim tym parametrom nadaje nowa wartość,
o tyle OSD zachowuje proporcje między tymi paramtrami modyfikując je indywidualnie o zadany procent. dzięki temu jeśli ktoś potrzebuje różne propocje PID-ów dla osi Pitch i Roll, to zmiana z OSD zachowa te proporcje (ustawione wcześniej w MP advanced tuning, lub ustawione przez Auto tune)
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: Zbig »

Doszła kolejna finkcjonalność: Parametryzowanie "Fence". Powstało dodatkowe menu w którym można właczyć/wyłaczyć lub sparmetryzować tę funkcjonalność.

Obrazek

Oczywiście z oczywistych przyczyn nie można poprzez menu OSD zbudować własnego, dowolnego ogrodzenia (poligonu).
Awatar użytkownika
adam.pc
Posty: 170
Rejestracja: sobota 10 sty 2015, 13:44
Lokalizacja: Katowice

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: adam.pc »

Przed wgraniem nowej wersji jeden z ekranów OSD wygląda tak (2.60c):

Obrazek

natomiast po wgraniu 2.62beta do OSD i AP jest tak:

Obrazek

Informacja o RSSI jest = 0 (mimo, że link RC jest ok) i zamiast wskazania wartości Throttle pojawia się coś "innego" i wartość niereaguje na zmianę drążka gazu. Po powrocie do wersji 2.60c wszystko wraca do normy (w między czasie żadnych zmian w layout'cie OSD nie robiłem). Co może być tego przyczyną?
P.S.
Sorry za jakość zdjęć, ale tak na szybko miałem problemy z ostrością , a nie mam monitora z możliwością printscreena :-(
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: Zbig »

Chyba padło forum, bo znikły ostatnie posty.
Gotowa jest wersja 262Beta2:
- z poprawkami (Monitor RC, RSSI)
UWAGA: jeśli ktoś modyfikował pola RC monitor w layoucie FPV_managerem 2.62beta1 to musi poprawić ustawienia
wersją 2.62beta2

-z dodanym menu Fence
-z dodanym menu Basic tuning

Do pobrania tutaj:
http://www.bigaj.com.pl/fpvsystem/
Awatar użytkownika
adam.pc
Posty: 170
Rejestracja: sobota 10 sty 2015, 13:44
Lokalizacja: Katowice

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: adam.pc »

Po wymianie firmware w OSD i AP na 2.62b2 wydawało się wszystko ok do czasy wczorajszej próby latania (model to skrzydło X6). Przed startem okazało się (oczywiście, mogłem to sprawdzić w domu) że miksery są zmienione. Dotychczas miałem tak:

Delta (serwa przeciwne)
Rewersy lotki: TAK
Rewersy Wysokość: TAK
Rewersy Kierunek: NIE

a po wymianie firmware zrobiło się tak:

Obrazek

No to zmieniłem ustawienia na te poprzednie i lotki zaczęły się zachowywać poprawnie. Ale tylko w trybie Manual. W trybie Stab nie reagowały na drążki i na przechylanie modelu. W terenie nie byłem w stanienie więcej zdziałać więc wróciłem do domu i szukałem co sie zmieniło. Dopiero dziś rano znalazłem taką powtarzalną sytuację:
- po przejściu w OSD i AP na 2.62b2 miksery są ok (ciekawe czemu zmieniły się wczoraj?)
- lotki działają ok w trybie Manual,
- lotki już nie działają w trybie Stab (czy to w reakcji na drążki czy na pochylnie kadłuba).

Wymiana firmware w AP na 2.60c nic nie zmienia, dopiero wgranie wersji 2.60c również do OSD powoduje powrót do poprawnej pracy.

Dwa razy powtórzyłem drogę upgrade - downgrade i było to samo - przy 2.62b2 stabilizacja mi nie działa (na ekranie OSD jest sygnalizowana zmiana trybu Manu -> Stab).
Może jeszcze trzeba coś ustawić w 2.62, żeby działała stabilizacja (przy wymianach firmware nie zmieniałem żadnych ustawień)?
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: Zbig »

Właśnie to sprawdzam na swoim zestawie i na Beta2 lotki działają w STAB - reagują i na przechylenia i na drążek!
Awatar użytkownika
adam.pc
Posty: 170
Rejestracja: sobota 10 sty 2015, 13:44
Lokalizacja: Katowice

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: adam.pc »

hmmm, powtórzę jeszcze całą operację. Mam teraz załadowane 2.60c i jest ok, wszystko działa. Wgram kolejny raz beta2 i zobaczę co się będzie działo.

EDIT:
Powtórzyłem. Po wgraniu Beta2 nie ma sterowania lotkami przez AP w trybie Stab. Nagrałem filmiki i zgrałem ustawienia. Prześlę mailem na adres:
zbig@bigaj.com.pl.
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: Zbig »

Dzięki za dane.
Nienawidzę MavLinka nienawiścią pełną, dozgonną i w pełni zasłużoną. A właściwie to nie samego MavLinka, ile jego twórców i programistów.
Szczególnie Mavlink2, który jest niedorobiony i nieprzetestowany (o dokumentacji nie wspominając). A właściwie przetestowany jest tylko jeden zestaw opcji i funkcji, akurat używany przez developerów APM/Pixhawk (pewnie to ci sami developerzy).

Tak czy inaczej błąd w MavLink2 (nie występujący w MavLink1) znalazłem i obejście zaaplikowałem. Chyba będzie działać...
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

BETA3 jest gotowa

Post autor: Zbig »

Beta3 z poprawkami błędów zgłoszonych przez Adama jest gotowa.

http://www.bigaj.com.pl/fpvsystem/
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Beta4 gotowa!

Post autor: Zbig »

Jest już gotowa beta4.
-Dodane wyjście telemetrii bezpośrednio z OSD na porcie USART1 (buddy flight). Może być przydatne, gdy zabraknie portów telemetrii w kontrolerze lotu. Na razie stay zestaw komunikatów, aktywowany z menu OSD.
-Dodana obsługa komendy DO_JUMP, dzieki czemu można wygodnie podzielić misje na kilka oddzielnych części, wykonywanych niezależnie.
-drobne poprawki błędów.
Do pobrania tutaj:
http://www.bigaj.com.pl/fpvsystem/
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

BETA6

Post autor: Zbig »

Beta6 jest gotowa.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: Zbig »

Firmware 2.62beta7 jest gotowa.
http://www.bigaj.com.pl/fpvsystem/

Niestety moje testy z Pixhawkiem zawieszone - padł mi kontroler :( przestał odczytywać CPPM i padł jeden kanał wyjściowy. Jak nie uda się naprawić, to czeka mnie kolejny wydatek...
Sytuację ratują jednak pozostali beta-testerzy :)
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: Zbig »

Udało mi się jednak zwalczyć problem z kontrolerem. Przy okazji okazało się, że brakuje jeszcze aktualizacji parametrów baterii napędowej pomiędzy FC i OSD.
Przez to moje dzisiejsze loty były bardzo krótkie (za wysoko ustawiony cutoff) i oczywiście zmiana parametrów baterii z menu nie zadziałała :-(
Poprawka już zrobiona, a nowa wersja wkrótce.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: MavLink OSD 2.62 by Pitlab&Zbig dla APM/Pixhawk

Post autor: Zbig »

Firmware 262beta8 jest gotowa:
http://www.bigaj.com.pl/fpvsystem/

Dodałem obok odometru również łączny czas wszystkich lotów (nalot) - dla Pixhawk/APM jest to sumaryczny czas uzbrojenia systemu,
oraz opcję zerowania/ustawiania odometru i nalotu (w FPV_managerze)

Po starcie OSD odczytuje aktualną pojemność i cutoff baterii z kontrolera (ustawiony przez GCS), a po wybraniu baterii z menu OSD aktualizuje te dane w kontrolerze.

Dziś testowałem to na swoim kopterze z Pixhawk:
Obrazek
ODPOWIEDZ