QCZEK LRS

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: QCZEK LRS

Post autor: kolsek345 »

Czy jest jakas szansa na dodanie wyświetlania w Tower odleglości modelu od bazy ? - bo w zasadzie to tylko tego mi jeszcze brakuje i byloby naprawde super.Nawet telemetria dwukierunkowa jest chyba mniej ważna bo pewnie bylaby i taz bardzo wolna i tutaj zwykly bluettoth HC-06 dodany do modelu załatwia sprawe bardzo ładnie.Jako ,że robie dużo lotów UAV ( bez OSD) to dana o odleglosci modelu na ekranie Tower,a bardzo by sie przydała.
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Yaardai
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2018, 14:45
Lokalizacja: Poland

Re: QCZEK LRS

Post autor: Yaardai »

qczek,

Wgrałem dzisiaj po raz pierwszy ver.1.80 master do TX (e45-ttl-1W ma służyć tylko jako odbiornik telemetrii) a do RX (e45-ttl-100) wersję ublox do którego jest przypięty ublox m8n (podróbka). Konfigurowanie ograniczyłem do zmiany serPortSpd na 9600 (w RX i TX), bo na tyle działa GPS, ustawienia pCode w obu takiego samego oraz serMode. Pod który pin powinien być podpięty GPS? Czy dobrze myślę, że skoro w TX nie mogę ustawić serMode 2 z konfiguratora (z konsoli idzie tak ustawić) to powinienem ustawić serMode 1 i cieszyć się po drugiej stronie z ograniczonego tylko do danych GPS mavlinka? Więc jakolwiek aplikacja na androida, np. Tower powinna działać?
Moduł 1W trochę się grzeje. Kilka dni używałem oryginalnego firmware'u i nie był tak ciepły.
Kombinuję już ponad pół dnia. Normalny tryb pracy to M0 i M1 w RX i TX nie spięte do GND?
Latam Nano Talonem :)
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

kolsek345 pisze:Czy jest jakas szansa na dodanie wyświetlania w Tower odleglości modelu od bazy ? - bo w zasadzie to tylko tego mi jeszcze brakuje i byloby naprawde super.Nawet telemetria dwukierunkowa jest chyba mniej ważna bo pewnie bylaby i taz bardzo wolna i tutaj zwykly bluettoth HC-06 dodany do modelu załatwia sprawe bardzo ładnie.Jako ,że robie dużo lotów UAV ( bez OSD) to dana o odleglosci modelu na ekranie Tower,a bardzo by sie przydała.
Szansa jest, ale nie ma miejsca we flashu na procesowanie kolejnych messagy mavlinka...
muszę to przemyśleć... na razie robię beacon...

Yaardai pisze:qczek,

Wgrałem dzisiaj po raz pierwszy ver.1.80 master do TX (e45-ttl-1W ma służyć tylko jako odbiornik telemetrii) a do RX (e45-ttl-100) wersję ublox do którego jest przypięty ublox m8n (podróbka). Konfigurowanie ograniczyłem do zmiany serPortSpd na 9600 (w RX i TX), bo na tyle działa GPS, ustawienia pCode w obu takiego samego oraz serMode. Pod który pin powinien być podpięty GPS? Czy dobrze myślę, że skoro w TX nie mogę ustawić serMode 2 z konfiguratora (z konsoli idzie tak ustawić) to powinienem ustawić serMode 1 i cieszyć się po drugiej stronie z ograniczonego tylko do danych GPS mavlinka? Więc jakolwiek aplikacja na androida, np. Tower powinna działać?
Moduł 1W trochę się grzeje. Kilka dni używałem oryginalnego firmware'u i nie był tak ciepły.
Kombinuję już ponad pół dnia. Normalny tryb pracy to M0 i M1 w RX i TX nie spięte do GND?
Hej,
Robisz tak,
Po pierwsze w GPS ustawiasz żeby wysyłał tylko MSG_POSLLH, MSG_STATUS, MSG_SOL i MSG_VELNED.
Potem ustawiasz w RX typ serial mode na 2 a w TX na 1.
GPS podłączasz normalnie TX GPS to RX modułu...
Co do grzania to tak już niestety jest...
Powinno działać, jak by nadal nie działało to mogę sprawdzić jakoś w tygodniu bo dawno już tego trybu nie używałem (a i pamietaj o firmwarze dla uBLOX ).
Krzysiek
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: QCZEK LRS

Post autor: kolsek345 »

Szansa jest, ale nie ma miejsca we flashu na procesowanie kolejnych messagy mavlinka...
muszę to przemyśleć... na razie robię beacon...
A może dałoby zrobić wersję z jak najlepszą obsługą Mavlinka - bez wodotrysków typu SBUS,BEACON,LBEEP,SILENT MODE ,dwa wyjscia na serwa itp....? Taka wersje typowo pod APM,a.
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
darek_op
Posty: 780
Rejestracja: piątek 02 mar 2012, 12:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: QCZEK LRS

Post autor: darek_op »

Jakby do tego dorobić prosty dekoder np. na arduino z wyjściem na serwa, to byłby naprawdę najtańszy link RC :-D
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: QCZEK LRS

Post autor: maxiiii »

wychodzi na to, że nie jest tak źle. Są trzy wyjścia pwm więc już nadaje się dodatkowo do samochodów i łódek.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

Nowa wersja czeka na pobranie :)
Yaardai
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2018, 14:45
Lokalizacja: Poland

Re: QCZEK LRS

Post autor: Yaardai »

Hej,
Robisz tak,
Po pierwsze w GPS ustawiasz żeby wysyłał tylko MSG_POSLLH, MSG_STATUS, MSG_SOL i MSG_VELNED.
Potem ustawiasz w RX typ serial mode na 2 a w TX na 1.
GPS podłączasz normalnie TX GPS to RX modułu...
Co do grzania to tak już niestety jest...
Powinno działać, jak by nadal nie działało to mogę sprawdzić jakoś w tygodniu bo dawno już tego trybu nie używałem (a i pamietaj o firmwarze dla uBLOX ).
Krzysiek

Działa na stole, tzn. po drugiej stronie widzę, że jest mavlink: lat, lon, ilość satelitów, rodzaj fixa, alt asl (npm). Coś innego powinienem jeszcze widzieć? Wyłączyłem NMEA (protocol out: UBX) i z UBLOX włączyłem wskazane przez ciebie komunikaty. Co prawda nie widzę tego w Tower, ale na Mission Planner jako surowe parametry. Jaki RSSI Type powinien być wybrany na RX, aby był przenoszony?
Chyba już wiem na czym polega problem: mój GPS to podróbka bez flasha (jakich pewnie pełno ludzie mają na Aliexpress), więc nie mogę zapisać konfiguracji i prędkości portu, więc....

Czy wersja Ublox firmware'u mogłaby być zmodyfikowana w stosunku do pozostałych w następujący sposób:
- po odhaczeniu w konfiguratorze opcji "GPS autoconfig" RX (po podpięciu zasilania) sam sobie konfiguruje GPS, włączając/wyłączając odpowiednie komunikaty i inne parametry, np. częstotliwość odświeżania RATES - dobrane pod kątem tego co aktualny firmware potrafi przekazać przez mavlink
- funkcja autobaud z opcją wymuszenia wybranej przez nas prędkości portu - sprawdza z jaką prędkością działa podłączony GPS, jeśli to inna prędkość niż przez nas oczekiwana to wymusza na GPSie zmianę prędkości portu

Z góry dziękuję :)
Latam Nano Talonem :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: QCZEK LRS

Post autor: pawelsky »

Yaardai pisze:Chyba już wiem na czym polega problem: mój GPS to podróbka bez flasha (jakich pewnie pełno ludzie mają na Aliexpress), więc nie mogę zapisać konfiguracji i prędkości portu, więc....
Mam conajmniej kilka M8N z Aliexpress i wszystkie maja flasha, moze cos zle zapisujesz? Pokaz co zwraca Ci komenda UBX-MON-VER.
Yaardai
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek 07 maja 2018, 14:45
Lokalizacja: Poland

Re: QCZEK LRS

Post autor: Yaardai »

pawelsky pisze:
Yaardai pisze:Chyba już wiem na czym polega problem: mój GPS to podróbka bez flasha (jakich pewnie pełno ludzie mają na Aliexpress), więc nie mogę zapisać konfiguracji i prędkości portu, więc....
Mam conajmniej kilka M8N z Aliexpress i wszystkie maja flasha, moze cos zle zapisujesz? Pokaz co zwraca Ci komenda UBX-MON-VER.

Software Version
ROM CORE 3.01 (107888)

Hardware Version
00080000

Extensions
FWVER=SPG 3.01
PROTVER=18.00
GPS;GLO;GAL;BDS
SBAS;IMES;QZSS
Latam Nano Talonem :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: QCZEK LRS

Post autor: pawelsky »

Yaardai pisze: Extensions
FWVER=SPG 3.01
PROTVER=18.00
GPS;GLO;GAL;BDS
SBAS;IMES;QZSS
No to faktycznie brak flasha. Mozesz podrzucic zdjecia samego GPSa (z obu stron)? Moze wystarczy wlutowac (ew. podmienic felerna) kosc flash?
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

Yaardai pisze: Czy wersja Ublox firmware'u mogłaby być zmodyfikowana w stosunku do pozostałych w następujący sposób:
- po odhaczeniu w konfiguratorze opcji "GPS autoconfig" RX (po podpięciu zasilania) sam sobie konfiguruje GPS, włączając/wyłączając odpowiednie komunikaty i inne parametry, np. częstotliwość odświeżania RATES - dobrane pod kątem tego co aktualny firmware potrafi przekazać przez mavlink
- funkcja autobaud z opcją wymuszenia wybranej przez nas prędkości portu - sprawdza z jaką prędkością działa podłączony GPS, jeśli to inna prędkość niż przez nas oczekiwana to wymusza na GPSie zmianę prędkości portu

Z góry dziękuję :)
Hej,
Niestety nie ma miejsca na to poza tym jesteś chyba jedyna osobą która tego chce :)
Sorry :)

a co do GPS, to podróbki m8n nie zapisują ustawień (takie małe ...)
Krzysiek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: QCZEK LRS

Post autor: pawelsky »

qczek pisze:a co do GPS, to podróbki m8n nie zapisują ustawień (takie małe ...)
Takie male (kwadratowa puszka) to raczej M8Q, bez flasha 'by design'
Waldek 1964
Posty: 110
Rejestracja: poniedziałek 31 paź 2016, 11:30
Lokalizacja: Olsztynek

Re: QCZEK LRS

Post autor: Waldek 1964 »

Mam takie pytanie czy w telemetrii mavlink przez link QCZEK LRS przesyłana jest wysokość od poziomu gruntu czy wysokość npm.
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: QCZEK LRS

Post autor: maxiiii »

Jedna i druga.
ODPOWIEDZ