QCZEK LRS

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

pawelsky pisze:
qczek pisze:powiedz mi proszę, gdzie znajdę opis tego protokołu, jakoś ciężko mi idzie.
Oficjalnie nalezaloby wstapic do FrSky Developer Union, ale obawiam sie ze niestety przestala istniec. Przypomnij sie wieczorem na PW, to podziele sie z Toba dokumentacja.
dzięki :)
pawelsky pisze: A na ktorym koncu linka chcesz to robic? Co konkretnie chcesz osiagnac?
Po stronie Taranisa czy też innego radia. Chce konwertować tą moja uboga telemetrię mavlinkową także na s port, na osobnym pinie jakoś, może na tym co ledem mrugam ;)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: QCZEK LRS

Post autor: pawelsky »

qczek pisze:Po stronie Taranisa czy też innego radia. Chce konwertować tą moja uboga telemetrię mavlinkową także na s port, na osobnym pinie jakoś, może na tym co ledem mrugam ;)
To mysle ze da sie to zrobic. Bedziesz musial oczywiscie oprocz odpowiedzi Twojego sztucznego sensora wysylac rowniez udawany polling z czestotliwoscia zblizona do oryginalu. Dodatkowo bedziesz musial regularnie wysylac RSSI (w oryginale co 444ms).
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

pawelsky pisze:
qczek pisze:Po stronie Taranisa czy też innego radia. Chce konwertować tą moja uboga telemetrię mavlinkową także na s port, na osobnym pinie jakoś, może na tym co ledem mrugam ;)
To mysle ze da sie to zrobic. Bedziesz musial oczywiscie oprocz odpowiedzi Twojego sztucznego sensora wysylac rowniez udawany polling z czestotliwoscia zblizona do oryginalu. Dodatkowo bedziesz musial regularnie wysylac RSSI (w oryginale co 444ms).
czyli wrzucając po koleji ramki z różnymi value type powinno być ok....

a i trochę tego nie czaje, właśnie oglądam sobie czy coś idzie na pinie sport modułu taranisa, i cisza, zero, null, nic, Mam wybrany dla external module PXX D8 i nic, jak robię sensors discovery to nadal nic.....
why?
Awatar użytkownika
kolsek345
Posty: 825
Rejestracja: poniedziałek 28 sty 2013, 19:08
Lokalizacja: lubelskie

Re: QCZEK LRS

Post autor: kolsek345 »

Ale to wpinasz wyjście QLRS'A pod wejscie S port ( we wnęce modułu) i wybrales typ telemetrii S Port w menu Taranisa oczywiscie?
EASY STAR II 1800mm+KFC32FTB - RC:TaranisQ7-Frsky-100mW+Patch14dbi ,AV:500mW 5.8GHz+Patch 23dBi , Z-84(APM),QLRS-4SLion3500mAh-60kmUAV
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: QCZEK LRS

Post autor: pawelsky »

qczek pisze:właśnie oglądam sobie czy coś idzie na pinie sport modułu taranisa, i cisza, zero, null, nic
I prawidlowo
qczek pisze:external module PXX D8
Jak chcesz miec S.Porta to potrzebujesz D16
qczek pisze:why?
Bo Taranis jedynie slucha. To odbiornik robi polling.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

pawelsky pisze:
qczek pisze:właśnie oglądam sobie czy coś idzie na pinie sport modułu taranisa, i cisza, zero, null, nic
I prawidlowo
qczek pisze:external module PXX D8
Jak chcesz miec S.Porta to potrzebujesz D16
qczek pisze:why?
Bo Taranis jedynie slucha. To odbiornik robi polling.
Ok dzięki. O czaje temat i dorobię jak flasha starczy :)
Awatar użytkownika
arek2081
Posty: 1054
Rejestracja: sobota 20 paź 2012, 04:53
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: QCZEK LRS

Post autor: arek2081 »

15km, minimalna moc, 100% rssi.
Po 12km niekiedy spadało, wystarczyło podnieć nadajnik ponad głowę i było już 100%

Obrazek
Optic 6 (expander 12ch), eleres mod, OSD Remzibi, Fox 800, AP eleres V2, sony 600, gopro 4 sliver, pixhawk
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

arek2081 pisze:15km, minimalna moc, 100% rssi.
Po 12km niekiedy spadało, wystarczyło podnieć nadajnik ponad głowę i było już 100%

Obrazek
O mój jeżu, ale czy tak daleko to wolno ;)
Dostałem od @pawelsky dokumentacje sport, zaczynam działać, tak aby chodziło to zarówno bezpośrednio z taranisem, jak i z dowolnym odbiornikiem sport (jako stacja przekaźnikowa sbus input + sport)
Może da się zrobić, prosto bez czytania, z tego co widzę, to mamy jakieś 12ms na wysyłanie danych
sport_scan.PNG
sport_scan.PNG (69.28 KiB) Przejrzano 2221 razy
zastanawiam się czy wystarczyło by wykrywać logiczne zero na porcie, i gdy jest np przez 2ms, to nadawać po kolei dane sensorów...
no i zastanawiam się, która tabelka w dokumentacji opisuje to co widzę... to są ramki 7E i jakiś byte(data id) podobno z tablelki 13 w dokumentacji, tyle że tam są wartości 16 bitowe....

Krzysiek
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: QCZEK LRS

Post autor: maxiiii »

arek2081,
Gratulacje.
To już nie jestem pierwszy :(
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: QCZEK LRS

Post autor: pawelsky »

qczek pisze:to są ramki 7E i jakiś byte(data id) podobno z tablelki 13 w dokumentacji
Ten bajt to physical ID wraz z checksuma (zgodnie z tabelka 2 i 13).
qczek pisze:tyle że tam są wartości 16 bitowe....
Cos Ci sie tabelki pomerdaly. w tabelce 13 masz wartosci 8 bitowe. 16 bitowe (application ID) masz w tabelce 10.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

pawelsky pisze:
qczek pisze:to są ramki 7E i jakiś byte(data id) podobno z tablelki 13 w dokumentacji
Ten bajt to physical ID wraz z checksuma (zgodnie z tabelka 2 i 13).
qczek pisze:tyle że tam są wartości 16 bitowe....
Cos Ci sie tabelki pomerdaly. w tabelce 13 masz wartosci 8 bitowe. 16 bitowe (application ID) masz w tabelce 10.
Czyli on sobie wysyła zapytania do konkretnych urządzeń, np GPS 0x03 i ja mam mu odpowiedzeć ramka z PRIM 0x10 a potem z odpowiednim application ID dla GPS 0x0800~0x080f....
a co się stanie jak na zapytanie o GPS odpowiem mu danymi np dla variometru :)?
Krzysiek
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: QCZEK LRS

Post autor: pawelsky »

qczek pisze:Czyli on sobie wysyła zapytania do konkretnych urządzeń, np GPS 0x03 i ja mam mu odpowiedzeć ramka z PRIM 0x10 a potem z odpowiednim application ID dla GPS 0x0800~0x080f....
Tak
qczek pisze:a co się stanie jak na zapytanie o GPS odpowiem mu danymi np dla variometru :)?
Zrobi sie balagan.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

pawelsky pisze:
qczek pisze:a co się stanie jak na zapytanie o GPS odpowiem mu danymi np dla variometru :)?
Zrobi sie balagan.
No dobra, ale application id są różne i nie powtarzają się dla physical id, RX powinien je poprostu odrzucić i tyle, ale skoro jest tych application id jakieś 28, to wysyłając pod rząd po 28 ramek z tym samym application id, w końcu wstrzelimy się w odpowiednie physical id ?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: QCZEK LRS

Post autor: pawelsky »

qczek pisze:No dobra, ale application id są różne i nie powtarzają się dla physical id, RX powinien je poprostu odrzucić i tyle, ale skoro jest tych application id jakieś 28, to wysyłając pod rząd po 28 ramek z tym samym application id, w końcu wstrzelimy się w odpowiednie physical id ?
RX niczego nie odrzuca, jak mu odpowiesz jakims App ID na jakis Physical ID to taka informacja pojdzie do radia. Taranis wyswietli Ci to pozniej jako np. kilka GPSow, czy kilka Vario z roznymi ID.

Nie wiem do konca co bys chcial osiagnac, wiec ciezko mi cos konkretnego doradzic.

P.S. Physical ID jest 28, AppID jest znacznie wiecej.
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: QCZEK LRS

Post autor: qczek »

pawelsky pisze: RX niczego nie odrzuca, jak mu odpowiesz jakims App ID na jakis Physical ID to taka informacja pojdzie do radia. Taranis wyswietli Ci to pozniej jako np. kilka GPSow, czy kilka Vario z roznymi ID.
No nie do końca tak może być, bo załóżmy, że RX woła Physical ID przypisane do GPS physical ID 0x03, a ty mu na to walisz application id RPM 0x0003 no i jak on to ma łyknąć musi to olać i tyle...
pawelsky pisze: Nie wiem do konca co bys chcial osiagnac, wiec ciezko mi cos konkretnego doradzic.
Chce bez angażowania odczytu tego co się dzieje na s port wysyłać dane sensorów może być wolniej, nie ważne...
pawelsky pisze: P.S. Physical ID jest 28, AppID jest znacznie wiecej.
Dokładnie, ale o Physiacl ID decyduje RX a o application ID ja, więc mogę sobie wysyłać.
Ja rozumiem to tak, że np dla gpsów mamy zakres application ID 0x0830~0x083f, czyli 16 róznych urządzeń typu GPS, jak mu wyślę dane tylko z application ID 0x0830 to będzie widział jeden GPS. Pytanie jest takie, co się stanie jak on zapyta o variometr a dostanie dane gps ;)

Krzysiek
ODPOWIEDZ