Budowa pierwszej 214-stki FPV

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: hmer1 »

Witam Wszystkich

Zaczynam przygodę z dronami, na celownik 214mm z FPV. Czytając forum rozglądałem się w klasie 250-tek ale jakoś tak z czasem zacząłem przyglądać się mniejszej ramie 214mm.
Po pierwsze wygląd do mnie bardziej przemawia no i zwrotność

rama nad którą myślę to QAV-X 214mm
https://abc-rc.pl/rama-qav-x-214mm-pdb- ... z4a5ATm71P

i teraz moje pytanie.. czy uzbrojenie ramy jest takie same i zasady w doborze osprzętu jak w klasie 250???
o 214mm mało czytałem bo informacji jest dużo mniej niż o 250.

zaczynam zupełnie od "zera", więc pierwsze zakupy, które planuje to : aparatura taranis x9d plus (zakładam, że uda sie w przyszłości dorobić heli oraz jakiegos mustanda p51)
gogle eachine ev800 i do tego jakiś mały dronik do pierwszych lotów (mini FPV).

i teraz prośba o podpowiedzi, co do reszty.
Silniki:
https://abc-rc.pl/silnik-racing-dx2205- ... z4a5ATm71P
myślałem też o tych ale różnica w Polskim sklepie jest zabijająca w porówaniu do
http://www.myrcmart.com/rcx-h18066-2400 ... -8045.html
ESC
https://abc-rc.pl/regulator-esc-blheli- ... z4a5ATm71P wolałbym 20A również ze względu na cenę.
FC
no właśnie nie wiem co do tej ramy..????
Kamera?
Nadajnik?
Baterie
http://allegro.pl/li-pol-lipo-tattu-gen ... 26016.html
ładowarka
http://allegro.pl/ladowarka-dotyk-li-po ... 19991.html

bardzo proszę o opinie i o propozycję zamiany. wszystkie linki sa z Polskiego sklepu, ponieważ nie ma mam doświadczenia w zakupach na zagranicznych stronach (ale nie wykluczam) a nie chce Waś prosić o prowadzenie za rączkę.

bardzo proszę o rady, ponieważ wiosna idzie wielkimi krokami i chciałbym szybko zamawiać i składać.
i oczywiscie przez cały czas dalej studiuję forum.

pozdrawiam
Mac hmer1
baroslaw
Posty: 124
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 18:21
Lokalizacja: Przechlewo

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: baroslaw »

Ten pakiet 4s 1800 to zdecydowanie zbyt dużo. Do tej ramy to max 1300

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
X210
QX95
Holybro Shuriken 180
Fatshark Dom HD2
Tarot Ironman 650, ZXY-M, OSD, SunnySky 3508,props 1555, 6S 5200, xiaomi yi
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: hmer1 »

dzięki za uwagę, taki był plan, mój błąd w klejeniu do posta.
jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: jarnet86 »

Rama spoko. Ale jak widzisz obecnie niedostępna. Polecam zakupy na Banggood pewny sklep z tanimi częściami. Płatność kartą lub PayPal. Decydując się na zakup w polskich sklepach będziesz zmuszony brać co mają.

Jedynym minusem z zakupami z Chin jest czas dostawy 2-4tyg. czasem dłużej. No i utrudniona reklamacja gwarancyjna, ale z podstawową znajomością języka angielskiego i Google Translate idzie się dogadać. Z reguły jak coś się psuje to z winy użytkownika więc i w Polsce może być z tym problem.

Pytanie na koniec, chcesz złożyć model z najtańszych dostępnych części, czy jednak wolisz wybierać rzeczy z najlepszym stosunkiem performance/ceny. Będzie wiadomo jakie propozycje podsyłać.
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: hmer1 »

Zastanawiam si na zakupami na Banggood ale ten czas oczekiwania mnie martwi.
Jeśli chodzi o cenę do jakości to jak najbardziej interesuje mnie ten wskaźnik, wiem że np FC, ESC, kamera czy antenki to są rzeczy, które spokojnie w przyszłości mogę użyć jeśli będę chciał zbudować np 250-tkę. Silniki to rzecz którą trzeba wymieniać i na bank nie uda im sie przetrwać okresu nauki.
No i celuje w rzeczy które uda mi się wykorzystać w jak największym stopniu, moć silników, ESC czy FC gdzie nie porzeuję GPS-a czy innych takich bajerów. Cena oczywiście też się liczy. Kiedyś zrobię drona takiego jakiego naprawdę chce ale jak już loty będą wyżej niż poziom ziemi i nie bdzie porzeby tak częstych zmian i napraw.

mam nadzieję, że udało sie jakoś nakreślić moje podejście do pierwszej 214-stki.
dzieki za pomoc
jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: jarnet86 »

Jako, że nie chce mi się wertować w kilku polskich sklepach podam przykłady części z Chin. Może się skusisz na zakupy z stamtąd.

FC Omnibus F4 OSD + UBEC 12V
ESC Racerstar RS30Ax4 30A
Rama GEPRC GEP-T5 Chimp 5 Inch
Silniki Racerstar Racing Edition BR2205S 2300KV
Śmigła DALPROP T5045 V2 3 Blade
Kamera Runcam Swift
Nadajnik Eachine TS5828L
Gogle Eachine VR D2
Aparatura Flysky FS-i6X + X6B
Ładowarka IMAX B6 + zasilacz od Xbox'a
Bateria Tattu 1550mAh 14,8V 75C

Nawet kupując kilka baterii i kilkanaście par śmigieł, zamykasz się ze wszystkim w kwocie poniżej 2k PLN
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: hmer1 »

dzięki za dokładny spis :) co do aparatury chyba jednak zainwestuje przyszłościowo w taranisa no i pytanie co do gogli?? VR D2 bardziej polecacie niż EV800???

i jeszcze jedno pytanie.. czy zamówienie robic jednorazowe?? pytam ze wzgledu na opłaty celne.. zakupy dośc duże i troche sie zastanawiam :)
jarnet86
Posty: 65
Rejestracja: wtorek 19 sty 2016, 21:02
Lokalizacja: Malbork

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: jarnet86 »

VR D2 ma dodatkowo DVR (nagrywarkę) i diversity (dwie anteny).
Przy składaniu zamówienia w Banggood przy większej ilości przedmiotów automatycznie dzielone jest to na więcej paczek.
Rozbicie na większą ilość przesyłek na pewno nie zaszkodzi.
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: hmer1 »

:)
zakupiłem części, właśnie przyszły :)
do kupna pozostały:
-Baterie
-Ładowarka
-Aparatura i mikro odbiornik. (taranis plus i jakis micro odbiornik)

dokładny spis tego co zakupiłem postaram sie wrzucić, może ktoś podpowie jakąś małą zmianę albo jakies ciekawe pomysły na montarz.
no to wszystkie poradniki czas wlączyć, lutownica w dłoń i pamiętać, dwa razy myśleć, raz ciąć :)

pozdro
Mac

EDIT - scalenie

No i po zakupach.. składanie też już na ostatniej prostej, pozostała tylko konfiguracja w CleanFlight.
Z pozytywnych rzeczy to postępy na symulatorze, zakupiłem pełną wersję FPV freerider i łączę przez Usb do taranis Plus.

Pełen opis:
Rama - QAV-X-214
Silniki - Racing DX2205 2300KV 408W
ESC - XRotor 30A Micro BLHeli
PDB - matek XT60
FC - Naze32 REV6 w najprostrzej wersji bez telemetrii 6DOF
Kamerka - mini FPV CMOS 700TVL HD 2,8mm - na początek budżetowa do zmiany na lepszą ale w pomieszczniu obraz naprawde zaskakująco fajny
Nadajnik FPV - TS5828 5,8GHz mini TX 600mW - baaardzo ale to bardzo się grzeje nawet po krótkim podłączeniu baterii, po kilku sekundach jest naprawdę mocno gorący.
Aparatura Taranis Plus + odbiornik zastanawiam się nad FrSky XM+, mniejsza tansza i uboższa wersja X4RSB, i włąśnie się zastanawiam który wybrać.. z jednej strony nie mam telemetrii więć nadajnik z nią jest mi niepotrzebny z drugiej mogę podłąćżyć sobie napięcie baterii i alarmy do Taranisa.. sam jeszcze nie wiem...

pozdrawiam
Mac hmer1
WhiteElephant
Posty: 81
Rejestracja: piątek 16 wrz 2016, 21:31
Lokalizacja: Bełchatów/Łódź

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: WhiteElephant »

hmer1 pisze:Nadajnik FPV - TS5828 5,8GHz mini TX 600mW - baaardzo ale to bardzo się grzeje nawet po krótkim podłączeniu baterii, po kilku sekundach jest naprawdę mocno gorący.
Bez radiatora i na ziemi będzie się mocno grzał. Nie zapomniałeś przykręcić anteny przed uruchomieniem?
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: hmer1 »

wszystko włączane zgodnie z instrukcja ;) antena zawsze na swoim miejscu.. właśnie dowiedziałem się w sklepie ze odbiornik FrSky XM+ nie dzialą z Taranis plus w konfiguracji Europejskiej.. nie wiem co to oznacza ale skoro tak mówią to pewnie tak jest.. polecacie jakies inne mini odbiorniki??

EDIT - scalenie

No i problemy problemy i jeszcze raz problemy... za jasna ciasną nie mogę upchnąć gratów w ramie.. juz kilka dni siedzę i ślęczę nad tym jak to wszystko poupychać.. powiedzcie mi czy temperatura nadajnika FPV nie będzie na tyle gorąca, żęby zrobić coś innym płytkom?? czy nadajnik z odbiornikiem Frsky mogą być zraz obok siebie albo jedno na drugim?? z tego co wiem to radzi się nadajnik wizji oddalić od FC i odbiorika aparatury ale tu sie nie da niczego oddalić.. czy moge poprostu upychać tak, żeby to sie zmieściło?? jade jeszcze dzisiaj po mniejsze dystanse pomiędzy płykami PDB i FC więć torche powinno to wszystko "siąść" i może się uda.. boje się tylko zakłóceń jak "posklejam" to wszsystko razem ze sobą..
slaweks
Posty: 316
Rejestracja: wtorek 28 sty 2014, 18:11
Lokalizacja: Siewierz

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: slaweks »

składaj jak pasuje .Ja u siebie w Furii mam pbd, Fc, link rc złożone razem i vtx ia półce wyżej . Zero zakłuceń i lata ok . A prawie miesiąc składałem
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: hmer1 »

wczoraj wieczorem wszystko zostało rozlutowane i ponownie "z głową" poskładane.. Udało się, chętnie wrzuciłbym zdjecia ale pracuje jeszcze nad tą umiejętnością :)

Dzisiaj ostatnie szlify i zabawy z CeanFlight, sprawdzenie ustawien no i aparatury.. przed składaniem odbiornik był bindowany z aparaturą i działało (w CleanFlight widać było ruchy drązków) po złożeniu niestety juz nie. To pierwszy proboblem do rozwiązania a jak się to uda to jest już kolejny..

EDIT - scalenie

no to polatane... pierwsze koty za płoty a raczej dronem w płoty.. symulator Ok, szło naprwade dobrze i byłem raczej zadowolony ale real sprowadził do parteru baaaardzo szybciutko.. przerwa w lataniu do czasu zamontowania buzzera.. Panowiem powiem tak.. lotów cztery, wylatane pół pakietu poszukiwania w sumie około godziny, wiosenny spacerek i dotlenienie zaliczone..

najgorsze jest to, że nie ma nikogo z kim mogłbym się spotkać na polu, pooglądać czy przekazać drona na oblatanie czy wszystko jest OK..

ale walka trwa..

pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony piątek 24 mar 2017, 16:19 przez hmer1, łącznie zmieniany 1 raz.
draco20051
Posty: 17
Rejestracja: piątek 16 wrz 2016, 09:52
Lokalizacja: Czestochowa

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: draco20051 »

Witam w klubie. Ja też się uczę. Wczoraj zamontowałem FPV i zaczynam naukę w ACRO. Jak się trochę oblatam to trzeba będzie się umówić na jakieś wspólne latanie. Skąd dokładnie jesteś ?
hmer1
Posty: 21
Rejestracja: piątek 17 lut 2017, 09:12
Lokalizacja: częstochowa

Re: Budowa pierwszej 214-stki FPV

Post autor: hmer1 »

Wpadaj na fejsa na SC34 Drone.. bedzie latwiej sie komunikować, umawiać czy pytać o różne rzeczy.. a pytań mam miliony :)
ODPOWIEDZ