eleres mod

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

eleres mod

Post autor: bagger »

Witam,


wymyśliłem jakiś czas temu mod eleresa, wlasciwie na koniec roku 2012 ;) Czas szybko płynie, ale udało mi się zakonczyć prace. Zaprojektowałem płytkę typowo pod nadajnik, wymiary 50 x 65 [mm], zainstalowałem moduł 500 mW. Wyprowadzone gniazdo do ISP.

Testy:

Antena w nadajniku Nagoya 711
Antena w odbiorniku Turnstyle by IBC
Odległość ok 800 m. Nadajnik z anteną w aucie, model na Ip. w oknie.

Dla oryginalnego eleresa 100 mW RSSI = 63
Dla eleresa mod 250 mW RSSI = 77
Dla eleresa mod 500 mW RSSI = 87

Nie wiem czy w tym zakresie skala jest linowa, wyniki uważam za zadawalające:)

To już historia :-)

.............................................................................................................................................

Tak wygląda gotowy eLeReS MOD.

Obrazek

A tu go można zanabyć.


A tu kabelkologia przygotowana przez kolegę rycerz100 ( dzięki ! ):

Obrazek

Tutaj jeszcze raz rozpiska gniazd:
Obrazek

Regulacja mocy - 3 poziomy (+ PicoPower)
1. 100mW - LOW - zielona dioda świeci ciągle + jeden beep.
2. 200mW - MID - zielona dioda mruga wolno + dwa beep (ki?)
3. 500mW - HIGH - zielona dioda mruga szybko+ trzy beep (ki)
PicoPower - uW (micro watty )(przycisk) - powinno wystarczyć na kilkanaście, kilkadziesiąt metrów.

Regulacja mocy jest możliwa na dwa sposoby:
Sposób A: Trójpozycyjny przełącznik na module nadawczym.
Sposób B: Z aparatury poprzez przełącznik na dowolnym kanale RC. Jeśli dwupozycyjny to będzie dostępne 125 i 500mW, jeśli trójpozycyjny, to wszystkie trzy moce będą dostępne.
Przy pomocy konfiguratora będzie można wybrać sposób A lub B oraz kanał RC na którym ma być sterowanie mocą przy sposobie B (od ch5 do ch10).
Sygnalizacja wybranej mocy przy pomocy buzzera i zielonej diody na module.

Opis gniazd:

RS232

Służy do zasilania urządzeń zewnętrznych (do 150 mA) oraz wysyłania telmetrii. Druga funkcja to programowanie i upgrade softu. Podczas programowania zasilać eLeReSa MOD poprzez gniazdo PPM. Gniazdo RS232 nie służy do zasilania urządzenia w zadnym z trybów pracy.

+5V - wyjście zasilania + 5 V dla zasilania urządzeń zewnętrznych BT, eLDisp, etc.
G - GND-masa dla sygnałów i zasilania.
RxD - wejscie danych w standardzie rs232 ttl
TxD - wyjście danych w standardzie rs232 ttl

PPM

"-" - masa zasilania i sygnału
"+" - plus zasilania MOD'a (min 6,5V max 13V)
S - sygnał PPM z aparatury

BIN

Wejścia kanałów binarnych i wyjście RSSI analogowe ( patrz wątek o eLeResie by mifau http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=5202&p ... sc&start=0)

eLeReS MOD jest w pełni kompatybilny z eleresem V1 (by mifau) oraz z eleresem V2 (by marbalon).
Wszelka wiedza na temat tego systemu znajduje sie tu:

Instrukcja:

https://drive.google.com/file/d/0ByQbe1 ... sp=sharing

Wątek na forum:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=5202&p ... sc&start=0
Ostatnio zmieniony czwartek 31 lip 2014, 20:01 przez bagger, łącznie zmieniany 9 razy.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
arrato
Posty: 95
Rejestracja: czwartek 11 lip 2013, 13:03
Lokalizacja: 3city

Post autor: arrato »

Fajny pomysl.
Jaki typ modułu nadawczego ?
X-8 Black beast
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Dorji 4431

Edit by Mis:
A dokładnie DRF4431F27
http://www.dorji.com/pro/Wireless-modul ... odule.html
Ostatnio zmieniony wtorek 10 wrz 2013, 13:36 przez bagger, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
Prono
Posty: 1496
Rejestracja: wtorek 23 paź 2012, 20:07
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Prono »

A w jakim stopniu jest kompatybilny z eleresem by Mifau? :-?
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Programowa kompatybilność 100%.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
Tsyvin
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek 08 lut 2010, 12:14
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tsyvin »

A planujesz jakąś większą produkcję, lub możliwość kupna od Ciebie?
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Sprawa dla mnie nie jest prosta. Technicznie nie ma żadnych przeciwskazań, myślę że prototyp działa poprawnie, może potrzeba drobnych zmian. Natomiast nie mam praw autorskich do oprogramowania. Zrobilem proby i założenia chyba jeszcze przed wielką burzą związana z eleresem max. Nie chcę narażać się na posądzenia o naruszenie praw autorskich. Jesli zaintereswoanie będzie duże i będzie przyzwolenie forum a przede wszystkim wlaścicieli eleresa na forumową sprzedaż eleresa mod to nie widze problemu zebym sprzedał płytkę, zestaw do montażu lub gotowca. Mam kilka innych pomysłów na to zeby było to w miarę ok wobec mifau'a ale czy warto kruszyć kopię? Będzie zainteresowanie będziemy działać;)
Pozdrawiam, Jarek
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

Panowie,


w przyszłym tygodniu dowiem się ile mogą kosztować poszczegolne opcje:

A - tylko płytka;
B - płytka + wlutowany moduł nadawczy;
C - komplet;

Gotowa płytka będzie bez oprogramowania tylko hardware będzie można wgrać przez ISP dowolny soft.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Czy zrobiłeś Regulacje mocy wyjściowej sterowanej sprzętowo czy będzie walił non stop z 0.5W?
Wiadomo że programowo jest taka opcja w GUI, ale mnie interesuje hardłerowo, przełącznik czy potencjometr np 100mW,200 i 500.

robiłem próby z RFM23BP w module OrangeLRS i faktycznie sieje na wyświetlacz (1W) w T9x ale po walce udało mi się to opanować .Suma sumarum także generalnie lepiej na zewnątrz go wywalić w pudło ALU tak jak ma RangeLink i podpiąc ppm z zasilaniem z gniazda w apce, no i ... zostaje regulacja mocy - wiadomo jak by chcieli zrobić to w programie to by to zrobili, więc kupa, trzeba sobie radzić samemu.

moduł rozebrałem i wstawię go w puszkę ALU na sankach na zewnątrz APKI bo brał pół ampera na 1W i to dla pakietu w apce było za dużo - bez sensu, pozatym trzy razy więcej bierze na 100mW od RFM22B więc bez regulacji mocy jest to o kant d. obić. :-P
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

Ciii, profesor, wszystko jest do opanowania :-D W przeciwieństwie do cyberdronasów jestem tu i czuwam. W razie czego zejdę do podziemia :lol:. Ten moduł wygląda bardziej obiecująco niż 23BP, choćby z racji zamknięcia go w ekranującej puszcze. 0.5W to nie 1W, ale myślę że spokojnie wystarczy. Przełącznik się zrobi jak trzeba będzie (a właściwie to już jest plan na to) :-)
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Noooo widzę że będzie eLeReS underground ;-)
Ten Dorji wygląda na taki co go Rangelink używa....
No i fajnie że nie trzeba go popędzać z wyższego napięcia, wystarcza mu standardowe 5V.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

Ponieważ przypadła mi rola ojca chrzestnego w tym temacie :-) znaczy takiego co wymyśla nazwy w naszym krajowym LRSie to może dajmy temu projektowi nazwę która nawet pasuje z tytułu tematu :-)
Co powiecie na nazywanie tego wynalazku z dorji na pokładzie, pomysłu bagger'a : eLeReS MOD ?
MOD miałby tu znaczenie od moderate :-) czyli nie MAX tylko taki na pół gwizdka mocy :-) a więc średniak...mnie pasuje :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
bagger
Posty: 549
Rejestracja: czwartek 24 lis 2011, 09:08
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bagger »

To może elers unMOD :)

Wg wsakzówek wprowadzam kilka poprawek na płytce. Poźniej będzie następny prototyp, wtedy trzeba będzie betatesterów. Myślę ze ze wzgledu na problemy MAX'a optymalna będzie obudowa aluminiowa. Wierze po koncowy sukces, praca prototypu nr 1 jest jak narazie bezproblemowa.
Pozdrawiam, Jarek
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Post autor: miś »

No, mały update :-)
Projekt sprzętu prawie gotowy, na dniach idzie do prototypowania.

Co do regulacji mocy to będą 3 poziomy (+ MicroPower)
1. 125mW
2. 250mW
3. 500mW
MicroPower - 8mW

Moc będzie zmieniana na dwa sposoby:
Sposób A: Trójpozycyjny przełącznik na module nadawczym.
Sposób B: Z aparatury poprzez przełącznik na dowolnym kanale RC. Jeśli dwupozycyjny to będzie dostępne 125 i 500mW, jeśli trójpozycyjny, to wszystkie trzy moce będą dostępne.
Przy pomocy konfiguratora będzie można wybrać sposób A lub B oraz kanał RC na którym ma być sterowanie mocą przy sposobie B (od ch5 do ch10).
Sygnalizacja wybranej mocy przy pomocy buzzera i zielonej diody na module.

Temat otwarłem, ale jak się tu zaś zacznie robić śmietnik i gadka nie na temat to zamknę ponownie. To jest dział projekty a nie hydepark.
Ostatnio zmieniony czwartek 29 maja 2014, 23:47 przez miś, łącznie zmieniany 2 razy.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 12999
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Post autor: Verid »

No proszę - jaki miły początek tygodnia.

Czy wybór która opcja (przełącznik wbudowany czy RC) ma rządzić mocą będzie ustawiany z konfiguratora?
Ten wredny...
ODPOWIEDZ