Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
cugi
Posty: 47
Rejestracja: piątek 20 kwie 2012, 11:38
Lokalizacja: Świdnica

Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: cugi »

Witam.

Postanowiłem podzielić się swoim projektem zanim przyjdą po mnie smutni panowie w niebieskich uniformach lub uprzejmi ludzie w białych kitlach.

Jest to projekt miniaturowego działka automatycznego do samolotu zdalnie sterowanego FPV.

Podstawowe założenia są takie aby zabawka była mała i dało się ją zamontować w samolocie RC, musi być na tyle silna aby byłą w stanie pociąć inny samolot/dron RC z niewielkiej odległości ale jednocześnie na tyle słaba aby nie przestrzelić komuś głowy - czyli względnie bezpieczna w użyciu.

Dane zakładane:
* zasilanie z naboju CO2
* waga poniżej 300 gram ( działko + amunicja + CO2 )
* amunicja kulki stalowe 4,45mm do wiatrówek
* energia pocisku poniżej 2 Jouli
* szybkostrzelność 10 bps minimum

Projekt jest wciąż w fazie rozwojowej i jest jeszcze dużo do zrobienia. Wszelkie komentarze mile widziane ( hejt również ).

Zdjęcie z wczesniej fazy, tripod nie jest czescia dzialka tylko go do zdjecia przykręciłem:
https://i37.servimg.com/u/f37/19/51/80/95/lmg_110.jpg

Tutaj nowsze zdjęcie w wersji podwójnie sprzężonej:
Obrazek


Filmik z testów:
Ostatnio zmieniony poniedziałek 27 lut 2017, 23:38 przez cugi, łącznie zmieniany 1 raz.
lesz
Posty: 473
Rejestracja: wtorek 03 lut 2015, 20:29
Lokalizacja: wlkp

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: lesz »

pomysl ciekawy :) z checia obejrze dalszy rozwoj projektu :D dobra robota
#czasami bez ogonkow
flota 75mm-250mm +Mini2 +XK X380 +dji fpv (ex: air1; air2)
RX:QX7, X-Lite, TX16S, T-lite +frsky +eleres +multi +expresslrs
Gogle:DJI FPV, Skyzone 04X
4x4:A979, reely core, remo, feiuye, abs ab1, trx merv, trx pede, tmaxx elekt.
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: Pieth »

To coś dla OTK Macierewicza ;-) konstrukcja całkowicie własna, czy wykorzystałeś blok i lufę od jakiejś dmuchawki?
Przyznam się że też chodzi mi po głowie od czasu jak MON pokazało te zabawki dla OT, a raczej zbieram klamoty do pojazdu RC z karabinem maszynowym, podgląd FPV będzie przez lunetę i przekaz obrazu w HD na tablet.

Obrazek

Obrazek

Bazą będzie blok z lufą od Ebosa Umarexa zasilanie CO2 lub HP
https://www.youtube.com/watch?v=FPr2s6tmfgc
Fajnie że będziemy mogli podzielić się pomysłami ;-)
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
Awatar użytkownika
macjihad
Posty: 26
Rejestracja: wtorek 03 lis 2015, 23:18
Lokalizacja: Mała Wieś/Warszawa/Kozienice

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: macjihad »

2 J też potrafią sporo szkody narobić... na głowie, oku, mieniu ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Syma X5sc, CX-10, Diatone F450 w rozbudowie... i sporo planów ;-)
Awatar użytkownika
cugi
Posty: 47
Rejestracja: piątek 20 kwie 2012, 11:38
Lokalizacja: Świdnica

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: cugi »

Pieth pisze:konstrukcja całkowicie własna, czy wykorzystałeś blok i lufę od jakiejś dmuchawki?
Konstrukcja własna: rurki mosiężne + druk 3D PLA + śrubki.
Pieth pisze: Przyznam się że też chodzi mi po głowie od czasu jak MON pokazało te zabawki dla OT, a raczej zbieram klamoty do pojazdu RC z karabinem maszynowym, podgląd FPV będzie przez lunetę i przekaz obrazu w HD na tablet.
Fajnie, bo też mam w planach miedzy innymi coś podobnego - mobilne działko przeciwlotnicze :evil:
Pieth pisze: Bazą będzie blok z lufą od Ebosa Umarexa zasilanie CO2 lub HP
https://www.youtube.com/watch?v=FPr2s6tmfgc
Ciekawe, chętnie obejrzę postępy prac : )
macjihad pisze: 2 J też potrafią sporo szkody narobić... na głowie, oku, mieniu ;)
To prawda, to nie jest zabawka, moc chcę dobrać tak aby zabezpieczyć oczy na wypadek przypadkowego trafienia. Podobnie jak jest w ASG i paintballu.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: PiotrSz »

cugi, jaka jest waga jednej kulki stalowej na której testowałeś prędkość wylotową ? Jeśli Ty na stalówce masz 290FPS to ten Twój karabinek przy założeniu że w ASG pomiaru dokonuje się na kulkach 0.20g to Ty masz naprawdę bardzo mocne narzędzie które potencjalnie cholernie niebezpieczne i może wyrządzić duże kuku... zasadniczo to się tylko nadaje do strzelania tarczowego i do niczego więcej...
Awatar użytkownika
cugi
Posty: 47
Rejestracja: piątek 20 kwie 2012, 11:38
Lokalizacja: Świdnica

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: cugi »

@PiotrSz:
Waga kulki 0.35g. Dla 290 FPS prędkość wylotowa to 88 m/s, energia pocisku 1.35J.
W ASG stosuje się rożne kulki, 0.10g 0.25g i cięższe pewnie też. Poza tym w ASG przepisy dopuszczają 500 FPS i więcej. Taki snajper w ASG strzelający kulką 0.25g z 600 FPS ma 180 m/s i 4.15 Joula. Ludzie podświadomie myślą że jak plastik to bezpieczne - ale energia jest duża - no i wyciskają kulki spod skóry , wypluwają zęby no i niestety tracą też oczy ( wypadki w ASG zdarzają się znacznie częściej niz w paintball gdzie jest twarde ograniczenie do 300 FPS ).

A tutaj mówimy o sporcie w którym strzelanie będzie tylko innych modeli - rekreacyjnie.
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: Pieth »

PiotrSZ mylisz się, legalne i traktowane nie jako broń tylko pneumatyczne urządzenie miotające jest to którego energia pocisku nie przekracza 17J dopiero pow jest wymagana rejestracja i strzelanie na wyznaczonych strzelnicach a zabawy w ASG czy Paintball,a bez odpowiednich zabezpieczeń jest proszeniem się o wypadek.
Te nasze zabawki mogą na kulkach bbs cal 4.46 i wadze 0,35g osiągnąć legalnie 290m.sek lub ponad 1000fps
O zachowaniu zasad bezpieczeństwa się nie wypowiem, bo to jest chyba jasne dla rozumnego człowieka.

Dodam, że w Polsce można mieć legalnie i bez pozwolenia broń o energii pocisku 4000J ;-)
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: PiotrSz »

cugi, przez 3 lata bawiłem się w ASG począwszy od szturmowca a skończywszy na zabawie w snajperzenie a jeśli chodzi przepisy to nie spotkałem się z jednymi dla wszystkich, co region/grupa to inne zasady ;-) W moim regionie czy replika zostanie dopuszczona do zabawy czy nie decydował pomiar prędkości na kulce 0.20g i na moją wiedzę w większości grup w Polsce coś takiego jest praktykowane.
cugi pisze:Taki snajper w ASG strzelający kulką 0.25g z 600 FPS ma 180 m/s i 4.15 Joula.
Kulka o tej wadze nie nadaje się do takiej prędkości bo zaczyna świrować, ja używałem kulek 0.40g do takiej prędkości ale to nie forum ASG.
Pieth pisze:PiotrSZ mylisz się, legalne i traktowane nie jako broń tylko pneumatyczne urządzenie miotające jest to którego energia pocisku nie przekracza 17J dopiero pow jest wymagana rejestracja i strzelanie na wyznaczonych strzelnicach a zabawy w ASG czy Paintball,a bez odpowiednich zabezpieczeń jest proszeniem się o wypadek.
Nie możesz napisać że się mylę, nie napisałem ani słowa o legalności a jedynie o tym że te urządzenia cugiego są cholernie niebezpieczne. Z racji drugiego hobby często mam do czynienia z urządzeniami plującymi dużo bardziej niebezpiecznymi pociskami ;-) stąd moje dmuchanie na zimne.

Pieth, tutaj bardzo źle trafiłeś bo z przepisami jestem na bieżąco...

Wracając do wynalazku który stworzył cugi, są bardzo niebezpieczne jeśli będą używane na zwykłym lotnisku modelarskim gdzie oprócz bawiących się tymi pukawkami będą postronni widzowie bez zabezpieczeń stąd mój sprzeciw.
W moim środowisku modelarskim nikt nie pozwolił by na użycie tego na lotnisku gdzie jest parking z samochodami, ludzie chodzą bez ochrony oczu itp... Za dużo się nasłuchałem od znajomych o wyciąganiu kompozytu z pod skóry...
Może demonizuję ale jakoś nie pasują mi takie plujki w modelach latających ;-)
Pomijając to że jest to niebezpieczne urządzenie to pomysł ciekawy :-)
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: Jagoda »

Pieth pisze:
Dodam, że w Polsce można mieć legalnie i bez pozwolenia broń o energii pocisku 4000J ;-)
Nadal robisz samopały?
Ja skończyłem zanim "dorosłem" ;-)
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Pieth
Posty: 1841
Rejestracja: niedziela 23 lut 2014, 11:53
Lokalizacja: Poznań

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: Pieth »

cyt 'ty masz naprawdę bardzo mocne narzędzie które potencjalnie cholernie niebezpieczne i może wyrządzić duże kuku... zasadniczo to się tylko nadaje do strzelania tarczowego i do niczego więcej'

Zrozumiałem jako do strzelania na strzelnicach.
Jagoda, produkcja broni bez odpowiedniej koncesji jest karalna, ale możesz sobie kupić jakieś CP w słusznym kalibrze i na strzelnicach sobie podymić ;-)
Wszystko co lata, jeździ, pływa no i ... kobieta.
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: Jagoda »

Pieth pisze: Jagoda, produkcja broni bez odpowiedniej koncesji jest karalna, ale możesz sobie kupić jakieś CP w słusznym kalibrze i na strzelnicach sobie podymić ;-)
Celna uwaga ;-)
A wracając do tematu:
cugi pisze:
A tutaj mówimy o sporcie w którym strzelanie będzie tylko innych modeli - rekreacyjnie.
Nie widziałem jak zachowa się lipol, w który zostanie wbita stalowa kulka.
Widziałem tylko wbity gwóźdź.Ogniowo-dymny efekt był. :-D
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: Verid »

Jagoda pisze:A wracając do tematu:
cugi pisze:

A tutaj mówimy o sporcie w którym strzelanie będzie tylko innych modeli - rekreacyjnie.

Nie widziałem jak zachowa się lipol, w który zostanie wbita stalowa kulka.
Widziałem tylko wbity gwóźdź.Ogniowo-dymny efekt był. :-D
Biorąc pod uwagę że ma być to rozwinięcie AirCombat'u gdzie model jest de facto od startu spisany na straty mimo że działek nie ma to po prostu mówi się trudno. To tak jak chcieć startować w wyścigach 250tek i obawiać się czy się śmigła nie połamią. Uszkodzenia wliczone w koszty zabawy...
Ten wredny...
Jagoda
Posty: 1346
Rejestracja: poniedziałek 20 lip 2015, 16:02

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: Jagoda »

Verid pisze:............. Uszkodzenia wliczone w koszty zabawy...
No oczywiście - tego przecież nie neguję - elektronika też może oberwać.Ale efekt jaki wspomniałem (jeżeli wystąpi ) tę zabawę tylko uatrakcyjni.
Pamiętać tylko trza o zabezpieczeniu p/poż miejsc dla spadających latadeł - ale to chyba też oczywiste.
Pozdrawiam. :), :)
Awatar użytkownika
maxiiii
Posty: 2348
Rejestracja: piątek 03 kwie 2015, 07:04

Re: Działko pokładowe kal. 4,45 mm

Post autor: maxiiii »

Pomysł bardzo dobry.
Masz jakieś plany do tego projektu?
ODPOWIEDZ