Projekt w pełni zautomatyzowanej hamowni - Arduino by ci3jk4

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
ci3jk4
Posty: 1576
Rejestracja: środa 25 kwie 2012, 16:35
Lokalizacja: Gdańsk / Straszyn

Projekt w pełni zautomatyzowanej hamowni - Arduino by ci3jk4

Post autor: ci3jk4 »

Kolejne podejście do zautomatyzowanej hamowni opartej na Arduino, tym razem w moim wykonaniu.

Generalnie do zaczęcia prac zachęcił mnie projekt h0rn3ta http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=10&t=37103 i to że na hamowni której obecnie używam jest za dużo walających się kabelków :)
Dzięki jego pracy dowiedziałem się że w sumie większość komponentów już mam i wystarczyło mi tylko dokupić wyświetlacz i trct5000.

Jest to mój pierwszy projekt na Arduino i chyba rzuciłem się na dość głęboką wodę ale chciałem zrobić to nieco inaczej i z użyciem dotykowego wyświetlacza tft zamiast standardowego lcd.
Gotowca nie chciałem, bo lubię uczyć się nowych rzeczy, ale oczywiście oparłem się na kilku tutorialach z internetu, żeby przełamać barierę niemocy :)

Puki co udaje mi się po dniu/kilku dniach główkowania przebrnąć przez kolejne pojawiające się probemy. Jest to dość powolny proces, bo często muszę rozczytywać kod opierając się na słowniku pojęć Arduino :)
Dodatkowym problemem jest to że mój wyświetlacz ma bardzo słabą bibliotekę (a przynajmniej mi nie udało uruchomić się go na innej, ponoć lepszej i bardziej intuicyjnej).
Gdybym teraz go kupował to wiedziałbym żeby wziąć inny model, a tak zamiast wywoływać gotową funkcję, muszę wymyślać jak napisać ją samodzielnie.
Na początku poszło dość gładko, ale zatrzymałem się na przeliczaniu wyników z amp power module na ampery i dość dużo czasu tam zmarnowałem. Niby proste, ale jednak :)
Z pomocą przyszedł mi kolega Szper i tutaj chciałbym bardzo podziękować, bo jako że był to sam początek, to istniała duża szansa że porzucę projekt i ściągnę gdzieś gotowca.
Dzięki jego szybkiej pomocy na szczęście tak się nie stało, a teraz projekt jest już na tyle zaawansowany że szkoda było by go porzucić.

Poniżej możecie znaleźć krótki filmik pokazujący jak to obecnie wygląda, który będę podmieniał w miarę postępowania prac.

Nagrane na szybko, bez podłączonych czujników dlatego wartości na stronce pomiaru podskakują na różne wartości, nie mniej jednak sam kod jest już sprawdzony i już w tym momencie mogę testować silniki/zestawy napędowe.

Do pełni szczęścia zostało umocować jakoś "tachometr" na hamowni, przeprowadzić testy i wrzucić go w obecnie pustą zakładkę.
Kod już jest, ale jak na razie skupiłem się na innych problemach.
Testu wyważenia jak na razie nawet nie tknąłem od strony kodu, ale opierać się będzie o znany MPU-6050.
Oprócz tego jak na razie wszystkie odczyty są wypluwane na ekran i po serialu, a docelowo na kartę microSD - tutaj też muszę dopisać trochę kodu.
Obecnie głowię się nad sterowaniem obrotami silnika za pomocą potencjometru wpiętego w Arduino - niby działa jak trzeba, ale wszędzie widzę informacje iż regulatory z blheli są jakieś inne i trzeba inaczej opisać kod i zaprogramować regulator.
Szkoda tylko że co tam trzeba zmienić, to już nikt nie napisał i znowu muszę rozbijać głową mur :)

W najbliższym czasie mam zamiar ukończyć całość i zabrać się za stronę mechaniczną, a jak na razie używam mechaniki od RC Lander Thrust Stand'a.
ODPOWIEDZ