Antena Biquad na PCB

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Antena Biquad na PCB

Post autor: PitLab »

Kilka osób naciskało na mnie abym zrobił antenę odbiorczą do FPV na laminatowych płytkach drukowanych, no więc zrobiłem. Narysowałem kilka anten na różne częstotliwości, co 3 kanały w paśmie 1,2GHz. Na razie poszła do produkcji wersja liczona na 1200MHz. Tak to wygląda:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kabelek na moje potrzeby wystarczy 50cm, zrobiłem profilaktycznie 70cm. Kabel jest w miarę elastyczny, promień zgięcia bez użycia zauważalnej siły to ok 4cm, więc nie ma co szaleć z nadmiarem jeżeli odbiornik może być zamocowany niedaleko mechanizmu anteny śledzącej.

Wypadało by to jakoś sprawdzić. To co mogę zrobić to porównać biquada z bacikiem z zestawu.
Warunki pomiaru były następujące: Nadajnik ~200mW z anteną dookólną w sąsiednim pomieszczeniu. Analizator widma ustawiony na skanowanie pasma 900-1250MHz, włączony "track hold" ta aby uniezależnić się od chwilowych fluktuacji. Pierwszy pomiar jest dla bacika deklarowanego zwykle jako 3dB, drugi pomiar dla biquada ustawionego w poziomie dla max sygnału.
Obrazek
Obrazek
Zmierzone wartości są tylko komunikatami, informacją jest ich wzajemny stosunek. Zysk typowego bacik deklarowany jako 3dB.
Moc odbieranego sygnału dla bacika to -42,3dBm. Moc sygnału z biquada to -37,7. Różnica to 4,6dBm, czyli licho. Pewnie wynika to z warunków pomiaru gdzie anteny widzą się przez żelbetową ścianę, czyli zbieramy sygnał w dużej mierze odbity i nie wykorzystywane są kierunkowe właściwości anteny.
Próbowałem jeszcze zrobić test na większa odległość ale sygnał transmitowany z tylnej półki samochodu stojącego pod domem ma poziom rzędu -60dBm, więc jest odrobinę wyżej nad poziomem tła. Jutro spróbuję zrobić lepszą antenę nadawczą, bo teraz jest kawałek drucika.

Jeżeli ktoś chce pobawić się w weekend to chętnie dam do testów.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
Awatar użytkownika
qczek
Posty: 954
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 19:04
Lokalizacja: Zielonki/Kraków

Re: Antena Biquad na PCB

Post autor: qczek »

Za duza odległość od reflektora. Zrob możliwość regulacji i zobacz jak się zmieniają odczyty. Mi to po amatorsku tak wyszło http://qczek.beyondrc.com/diy-biquad-an ... u-can-buy/
Awatar użytkownika
pawlo
Posty: 505
Rejestracja: czwartek 03 mar 2011, 21:07
Lokalizacja: Olszewnica St.

Re: Antena Biquad na PCB

Post autor: pawlo »

Zamiast ściany i innych przeszkód(odbicia) lepiej zastosować tłumiki, dodatkowo łącznik lepiej jak by miał pełen oplot/ekran, lub zastosować kawałek rurki.
Ostatnio zmieniony piątek 17 cze 2016, 21:16 przez pawlo, łącznie zmieniany 1 raz.
fx 79, S-800, Vega, Ursus, pix , ostatnio Fimi x8
i kilka wynalazków ...
myślę że już starczy
Awatar użytkownika
PitLab
Posty: 967
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 20:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Antena Biquad na PCB

Post autor: PitLab »

qczek pisze:Za duza odległość od reflektora. Zrob możliwość regulacji i zobacz jak się zmieniają odczyty.
Dobry pomysł. Mam możliwość regulacji, więc spróbuję. Obecną odległość wziąłem z kalkulatora (31,25mm = 1/8 długości fali).
pawlo pisze:Zamiast ściany i innych przeszkód(odbicia) lepiej zastosować tłumiki, dodatkowo łącznik lepiej jak by miał pełen oplot/ekran.
Ta ściana to zawalidroga w kontekście pomiaru. W sumie lepiej było by wstawić wszystko w jednym pomieszczeniu, ale firma mieści się w kawalerce, więc szaleństwa nie ma. :)
W tej konstrukcji pełnego ekranu nie da się puścić do końca, ale można znacznie skrócić gorący koniec. Robiąc pierwszy egzemplarz zależało mi na przejrzystości, ale rozumiem intencję i będę optymalizował pod tym kątem.
Piotrek.
Z różnych form kontaktu preferuję e-mail
ODPOWIEDZ