panele słoneczne w rc - koncepcja

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: lotpawel »

Hej,

jakiś czas temu natknąłem sie na yt na filmik z latającym skrzydłem zasilanym panelami słonecznymi, oczywiście nie tylko panelami - do podtrzymania elektroniki i startu skrzydła jest osobna bateria. Panele zasilają tylko silnik.
Znalazłem u chińczyka ów panele, podobna jeden panel daje około 0,5-0,6V i max 3,3W czyli jakieś 6A, na kilku forach czytałem dobre opinie więc można wierzyć że parametry są zbliżone do tego co chińczyk pisze, cena też nie powala.
Jeden panel waży +/- 7g, żeby uzyskać napięcie na poziomie 4s trzeba mieć 30szt, czyli w sumie jakies 210g + kable, mocowanie - pewnie wyjdzie 250g czyli bez tragedii. Sam w swoim skrzydle worze "niepotrzebne" 300g laminatu.
W moim skrzydle przy dobrych warunkach te 6A spokojnie wystarcza do latania (nawet do nabierania wysokości) przez co widzę zasadność takiego rozwiązania.
Dużym plusem tych paneli jest też to że są giętkie, więc przy twardym lądowaniu nie powinno nic się stać.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - jak przełączać zasilanie po między lipolem a panelami?

Jako pierwsze rozwiązanie przyszło mi do głowy zastosowanie najzwyklejszego przekaźnika i elektroniki od serwa, wtedy można by po prostu zwierać +, tylko że przekaźnik - jego cewka zbiera sporo prądu a to marnotrastwo w takim projekcie;)

Druga sprawa to co w przypadku gdy jest za mało "światła" żeby latać na panelach, ale de facto jakiś prąd generują panele - może wtedy wartało by zrobić prostą ładowarkę do lipola, i w trakcie gdy latamy na pakiecie to równocześnie trochę bo trochę ale zawsze go ładujemy. Mówię o zastosowaniu np. 4x lm317 + tranzystor i parę rezystorów, wagowo pewnie nie było by tragedii a spokojnie można zrobić "ładowarkę" która dawała by max 1A na cele.

co myślicie, macie może jakieś spostrzeżenia i pomysły?
pozdro
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: edixot »

Coś nie chce mi się wierzyć w taką wydajność paneli. Chińczycy często liczą moc tak: mierzą napięcie bez obciążenia, mierzą prąd zwarcia, mnożą jedno razy drugie i jest wynik :-)
Gdybyś myślał nad tym poważnie, to zamiast tych lm317 daj jakąś mocniejszą przetwornicę typu step down/step up. Jak będzie 8v czy 16v na wejściu, to zawsze da ci ona 12v na wyjściu.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: lotpawel »

jednak gościu z filmu latał na samych panelach 6h więc gdzieś tam ktoś sprawdził ich wydajność, pomijam zależność potrzeby słonecznego dnia...
edixot pisze:Gdybyś myślał nad tym poważnie, to zamiast tych lm317 daj jakąś mocniejszą przetwornicę typu step down/step up.
Edixot przeczytaj raz jeszcze co napisałem ;)
jak dam lm317 to też niezależnie czy będzie 8V czy 16V to dostane na wyjściu 4,2V którymi chcę ładować lipo podczas lotu, gdy napięcie na panelach będzie za słabe do utrzymania lotu pionowego. Chodzi o to że w momencie kiedy nie korzysta się z paneli żeby to co produkują nie szło w gwizdek.
Awatar użytkownika
kamilborkowski
Posty: 2183
Rejestracja: niedziela 02 lut 2014, 14:43
Lokalizacja: Opole

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: kamilborkowski »

Gdzieś na forum już widziałem że ktoś stosował panele słoneczne. Chyba w wątku "Kaszubskie spotkania".
Awatar użytkownika
YoGi
Posty: 369
Rejestracja: wtorek 24 mar 2015, 07:55
Lokalizacja: Białystok

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: YoGi »

lotpawel pisze:jak dam lm317 to też niezależnie czy będzie 8V czy 16V to dostane na wyjściu 4,2V którymi chcę ładować lipo podczas lotu
Osobiście nie znam sposobu aby za wspólnego źródła ładować 4 oddzielne cele napięciem 4.2V (które do tego celu to i tak jest za małe) i jednocześnie używać te same cele jako pakiet 4S.
Szper
Posty: 443
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 10:22

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: Szper »

Sądzę, że trzeba by podzielić solary w grupy po ok 4.2v i wyrównać do wymaganego napięcia przetwornicami lub LMem. Wtedy każda cela jest podciągana do określonego napięcia.
Problem, że winglety mogą zasłaniać po bokach słońce i zmienią się parametry - któraś cela nie będzie dociągana.

Zapewne dałoby się coś na arduino i czujnikach ACL wyrzeźbić by zwracało parametry ładowania każdej celi po kolei na OSD by mieć pojęcie co się dzieje.
Syma X5C -> "Drewniak X5C"
S500 Black -> "Szlajacz" Black Snapper PRO L
GEPRC ZX5 190
I różne mikroby 1103, 1304...
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: lotpawel »

Szper pisze:Sądzę, że trzeba by podzielić solary w grupy po ok 4.2v i wyrównać do wymaganego napięcia przetwornicami lub LMem. Wtedy każda cela jest podciągana do określonego napięcia.
to właśnie załatwia ładowarka, to tak jak byś na skrzydło włożył imax b6 czy inne ustrojstwo do ładowania pakietów i zasilił tą ładowarkę z solarów.

mówię o takim czymś:
Obrazek
zwykły stabilizator który jest najprostszą ładowarką przeznaczoną do li-on czy li-po 1s,
więc 4x taki układ zasilany wspólnie z solarów będzie ładował przez balanser pakiet 4s.
wtedy też nie trzeba mieć podglądu "co się dzieje" bo takie ustrojstwo ze schematu jest automatyczne, a nie oszukujmy się, podczas lotu pakiet zapewne się nie naładuje, też nie to jest celem. Celem pobocznym jest doładowywanie pakietu
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: mkrawcz1 »

4x taki układ Ci nie zadziała - masz wspólną masę od WE, od WY nie możesz mieć
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: lotpawel »

fakt, nie pomyślałem o wspólnej masie. Ale dużo jest projektów prostych ładowarek,
choćby:
Obrazek
to najmniejszy problem, bardziej zastanawiam się czym przełączać napięcie z pakietu na solary.
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: kiepuri »

Pozdrawiam,
Paweł

http://paweu.eu
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: lotpawel »

"Maximum throughput : 10A / 30v"
trochę mało. z 40A musiało by być żeby było bezpiecznie.
edixot
Posty: 151
Rejestracja: wtorek 23 wrz 2014, 19:15
Lokalizacja: Wrocław

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: edixot »

Właściwie to nie wiem, czemu koniecznie chcecie balansować cele w czasie lotu. Najprościej byłoby po prostu spiąć przetwornicę nastawioną na powiedzmy trochę ponad 16v równolegle z akumulatorem. Pełniłby on wtedy podobną rolę jak kondensator podtrzymujący napięcie, kiedy układ bierze więcej prądu. Skrzydełko nie ma latać w nieskończoność, system ma tylko wydłużyć czas lotu. Balansowanie przeprowadzi się na ziemi.
kiepuri
Posty: 1235
Rejestracja: wtorek 10 sty 2012, 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: kiepuri »

Y. 30V przy 10A to 300W. Chyba Twoje solary tyle nie wyprodukuja?
Pozdrawiam,
Paweł

http://paweu.eu
kuczy
Posty: 2199
Rejestracja: wtorek 17 lis 2015, 22:03

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: kuczy »

lotpawel,
lotpawel pisze:edixot pisze:
Gdybyś myślał nad tym poważnie, to zamiast tych lm317 daj jakąś mocniejszą przetwornicę typu step down/step up.

Edixot przeczytaj raz jeszcze co napisałem ;)
jak dam lm317 to też niezależnie czy będzie 8V czy 16V to dostane na wyjściu 4,2V którymi chcę ładować lipo podczas lotu, gdy napięcie na panelach będzie za słabe do utrzymania lotu pionowego. Chodzi o to że w momencie kiedy nie korzysta się z paneli żeby to co produkują nie szło w gwizdek.
lotpawel, Myślę, że z LM317 jednak idziesz na łatwiznę - jest to stabilizator liniowy, który traconą moc niepotrzebnie zamienia w ciepło - natomiast przetwornica działa na zasadzie szybkiego przełączania i późniejszego filtrowania napięcia, i ma o wiele wiekszą sprawność. zmierz sobie spadek napięcia z 16 do 4,2V (bo tak rozumiem na ten LM to ograniczyć) - masz 11,8V różnicy, przy prądzie np 5A masz już 59W mocy która pójdzie właśnie w gwizdek, bo na ładowanie będzie szło 21W - proponuję dorobić mały zbiorniczek z wodą koło LM317, silniczek parowy napędzający jakieś dodatkowe śmigiełko do lotu postępowego - skoro więcej mocy chcesz dać na ogrzewanie atmosfery niż na ładowanie.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: panele słoneczne w rc - koncepcja

Post autor: lotpawel »

edixot pisze:Y. 30V przy 10A to 300W. Chyba Twoje solary tyle nie wyprodukuja?
solary nie, ale ze zwykłego pakietu można i więcej wyciągnąć. Przy mojej konfiguracji mam max pobór 40A,
a nie chodzi o to żeby dołączać solary do pakietu tylko przełączać po między pakietem a solarami.

Kuczy nie upieram sie przy lm317, po prostu na tym stabilizatorze znalazłem najprostszą ładowarkę DIY,
po za tym nie do końca rozumie - skąd te wyliczenia:
przy prądzie np 5A masz już 59W mocy która pójdzie właśnie w gwizdek
przecież stabilizator zejdzie do zadanego napięcia i pobierze max 1,5A bo tyle może ten stabilizator wyciągnąć. a zapewne mniej bo na wejściu da się diodę 1A, więc więcej niż 1A nie szarpnie, nie wiem czemu miała by być taka strata nagle.
edixot pisze:Najprościej byłoby po prostu spiąć przetwornicę nastawioną na powiedzmy trochę ponad 16v równolegle z akumulatorem. Pełniłby on wtedy podobną rolę jak kondensator podtrzymujący napięcie, kiedy układ bierze więcej prądu.
to zapewne, tylko jeśli solary dają na wyjściu 15-16V to musi być przecież jakaś różnica potencjałów żeby jaki kolwiek stabilizator zadziałał?
ODPOWIEDZ