Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Re: Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Post autor: brodziek »

Scott pisze:Pokazuje wysokość npm. W aparaturze można sobie to wyzerować i pokazuje wtedy względnie z miejsca gdzie stoimy.
Nie ma sensu dublować tego wskazania z wysokością n.pm. z GPS'u, wskazania zawsze będą się różniły i będziesz musiał tłumaczyć dlaczego ;-) :-P
A tak na poważnie to dużo bardziej przydatna będzie wysokość baro mierzona względem miejsca startu.
Ale jak już tak chcesz, to może niech się chociaż automatycznie zeruje w momencie uzbrojenia FC.

Edit:
Alt baro - działa poprawnie (przynajmniej w zakresie +/- 9m, bo tyle narazie mogłem przetestowac)
Hdop - wyświetla, choć sporadycznie zdarzały się zaniki wskazania (wyświetlana max. wartość)
Po zaniku telemetrii teraz wskazania się zerują się poprawnie.
Dwie uwagi:
1. Hdop - po zaniku telemetrii też wyświetla 00.0, a raczej powinno wartość max.
2. Alt baro - tu chyba do obliczeń jako bazową stosujesz średnią wartość ciśnienia n.pm.
efekt jest taki, że Alt GPS wskazuje 297m n.pm. a Alt baro 124m.
Awatar użytkownika
Scott
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek 27 paź 2014, 10:01
Lokalizacja: Opole

Re: Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Post autor: Scott »

brodziek pisze: Nie ma sensu dublować tego wskazania z wysokością n.pm. z GPS'u, wskazania zawsze będą się różniły i będziesz musiał tłumaczyć dlaczego ;-) :-P
A tak na poważnie to dużo bardziej przydatna będzie wysokość baro mierzona względem miejsca startu.
Ale jak już tak chcesz, to może niech się chociaż automatycznie zeruje w momencie uzbrojenia FC.
Wysyłam wysokość z baro i z GPS - bo nie każdy ma to i to ;)
Właśnie się zastanawiam nad zerowaniem wysokości z baro w momencie uzbrojenia.
brodziek pisze: 1. Hdop - po zaniku telemetrii też wyświetla 00.0, a raczej powinno wartość max.
No tak - bo zeruję te zmienne ;) musiałbym wysyłać 99.9 ? nie wiem jaki jest max - to sprawdzę.
brodziek pisze: 2. Alt baro - tu chyba do obliczeń jako bazową stosujesz średnią wartość ciśnienia n.pm.
efekt jest taki, że Alt GPS wskazuje 297m n.pm. a Alt baro 124m.
Tak stosuję ciśnienie 1013.25 hPa. Takie spotkałem na kilku stronach jako podstawę do obliczeń.
Baro w sumie i tak każdego dnia może wskazać inną wysokość, bo zmienia się też i ciśnienie.
Easy Star II, 450, 250, 120, 90, 33 ...
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Re: Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Post autor: brodziek »

Scott pisze: Wysyłam wysokość z baro i z GPS - bo nie każdy ma to i to ;)
No i bardzo dobrze.
Chodziło mi, że baro nie musi wskazywać wys. n. pm.
Ale i tak jak teraz, też ok.
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Post autor: lotpawel »

Scott, zastanawiam się nad pewną rzeczą, trochę pobocznie - czy w ardu zostaje jeszcze troche miejsca? Myśle czy nie dało by się połączyć konwertera telemetrii z Konwerter Radio->eleres serial
żeby uniknąć upychania kolejnego pro mini w apce
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Post autor: miś »

lotpawel pisze: Myśle czy nie dało by się połączyć konwertera telemetrii z Konwerter Radio->eleres serial
Pracuję nad tym, choć jest jeden problem. Nie wiem czy inne wersje softu aparatury też tak robią, ale ER9X dla zwykłej Tg9x po wybraniu protokołu PXX przestawiają prędkość odbierania telemetrii frsky z 9600 na 57600 baud. No i to jest nie do przeskoczenia dla programowego UART'a w arduino (bo sprzętowy jest już zajęty komunikacją z eleresem).
Tak więc wygląda na to że uda się zrobić 2 w 1, ale aparatura będzie musiała wysyłać dane albo w PPM albo w S.BUS (DSM pomijam, bo tam są jakieś kwiatki z ilością kanałów). Osobiście z tych dwóch preferuję S.BUS (szybki i dokładny).
Z grubsza to już działa, ale potrzeba więcej testów i dopracowania softu.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Post autor: lotpawel »

no proszę:D a już miałem wkładać do apki drugie arduino... ;)
więc się wstrzymam. Jeśli potrzeba kogoś do testów to mogę pomóc.
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Post autor: pawelsky »

miś pisze:Pracuję nad tym, choć jest jeden problem. Nie wiem czy inne wersje softu aparatury też tak robią, ale ER9X dla zwykłej Tg9x po wybraniu protokołu PXX przestawiają prędkość odbierania telemetrii frsky z 9600 na 57600 baud.
Z tego co mi wiadomo w er9x przez wybor protokolu wybieraja pomiedzy odbiorem telemetrii FrSky standardowej i S.Port (stad zmiana baudrate).
miś pisze:No i to jest nie do przeskoczenia dla programowego UART'a w arduino (bo sprzętowy jest już zajęty komunikacją z eleresem).
W moim emulatorze telemetrii programowy UART radzi sobie z 57600, ale zgaduje ze na tym Twoim Arduino biega wiecej rzeczy i dlatego sie nie wyrabia.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Post autor: miś »

pawelsky, Nooo, mam PROGRAMOWY odbiornik uarta na 100/125kbps do S.BUS/DSM. Czysty kawałek assemblera w przerwaniu i to w wersji naked :mrgreen: , inaczej nie ma szans. Tak samo capture czasów w PXX typu 8us... I to ma najwyższy priorytet bo musi.
Sam jestem zdziwiony że kolejny softuart (na przerwaniach) nie zrobił sieczki. Jak ja uwielbiam programowe uarty tam gdzie się dużo dzieje...

Ale żeby nie śmiecić, info o nowej, testowej wersji softu do konwertera jest tu: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=4&t=29 ... 75#p472980 . I tam też proszę o kontynuowanie wątku o mojej wersji konwertera.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Post autor: miś »

Scott, Masz trochę za dużo uproszczeń w Twoich procedurach nadawania telemetrii FrSky, i aparatury z softem Esky9x (np 9XR Pro) nie widzą telemetrii. Po krótkich poszukiwaniach doszedłem do problemu. Musi być zachowana 11 bajtowa długość ramki.
Czyli procedury sendUserData i sendLinkData powinny wyglądać tak: (moja trochę zmieniona wersja)

Kod: Zaznacz cały

void sendUserData(uint8_t id, uint16_t val) //wyslanie pojedynczego pakietu USERDATA
{
    sw_uart_send(0x7E);
    sw_uart_send(0xFD);
    sw_uart_send(0x04);
    sw_uart_send(0x5E);
    sw_uart_send(id);
    SendDValue(val);
    sw_uart_send(0x5E);
	 sw_uart_send(0);
	 sw_uart_send(0);
    sw_uart_send(0x7E);   // End of frame
}

void sendLinkData(void) //wyslanie pakietu LINKDATA
{
    sw_uart_send(0x7E);
    sw_uart_send(0xFE);
    SendLValue(telem.BATT);
    SendLValue(telem.CURRENT);
    SendLValue(telem.RSSI);
    SendLValue(telem.STX<<1);
	 sw_uart_send(0);
	 sw_uart_send(0);
	 sw_uart_send(0);
	 sw_uart_send(0);
    sw_uart_send(0x7E);   // End of frame
}
Przy takich procedurach zarówno na 9x jak i na 9xr wszystko działa poprawnie.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Scott
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek 27 paź 2014, 10:01
Lokalizacja: Opole

Re: Konwerter telemetrii eLeReS - FrSky v2 by Scott

Post autor: Scott »

Dzięki. Poprawiłem.
Dwie osoby z 9xr Pro pisały mi o problemie z telemetrią. Teraz u nich też powinno wszystko działać.
Easy Star II, 450, 250, 120, 90, 33 ...
ODPOWIEDZ