3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
macgyverek
Posty: 273
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 21:21
Lokalizacja: śląsk

3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: macgyverek »

3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Chciałbym przedstawić Wam mój projekt układu telemetrii do pixhawka działającej jako most pomiędzy smartphonem, a nadajnikiem/odbiornikiem telemetri.
Wszystko to zgodne ze standardem 3DR.

Jak to działa:
Obrazek

Co jest na płytce:
- moduł Bluetooth
- moduł nadajnika RF firmy HopeRF 433MHz
- wbudowana ładowarka akumulatorka LiPo poprzez wbudowany port microUSB (5V)
- sygnalizacja łądowania oraz słabego akumulatora
- sygnalizacja pracy modułu Bluetooth
- sygnalizacja pracy modułu RF (połączenie/transmisja)
- przełącznik załącz/wyłącz

Moduł nadawczy można konfigurować bezpośrednio z Mission Plannera tak jak moduł 3DR podłączony do portu USB.
Wcześniej należy w systemie Windows sparować bluetootha i wybrać odpowiedni port COM w Mission Planner.

Jak wygląda moduł:
Obrazek
Obrazek
Syma 107G | Walkera Ladybird QR V1 | Align TREX 450L DOMINATOR | Align TREX 250 DFC | DJI SPARK | HELL QUAD 3D | Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: Eman81krk »

Fajnie fajnie :) tylko jakie to ma zastosowanie, jaki wygody daje w porównaniu do zwykłego modułu podłączonego kablem OTG do telefonu ? Z reguły telefon czy tablet i tak jest przypięty gdzieś koło radia żeby te dane można było oglądać :)

Ps: to jakaś produkcja na większą skalę czy tylko prototyp dla własnego użytku ?
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: Verid »

Eman81krk pisze:Fajnie fajnie :) tylko jakie to ma zastosowanie, jaki wygody daje w porównaniu do zwykłego modułu podłączonego kablem OTG do telefonu ?
A takie że nie wszystkie telefony dobrze sobie radzą z OTG i nie musisz tachać kabla. Z tego samego powodu na np. AIO Pro czy innych MWii wpycha się moduł BT mimo że można by kabelkiem. No i dochodzi możliwość zmiany parametrów bez lądowania.
macgyverek pisze:- moduł nadajnika RF firmy HopeRF 433MHz
Nad tym bym się zastanowił. Sporo osób lata na RC 433MHz, czy moduły na te osiemset coś nie byłyby lepsze?
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: Eman81krk »

A takie że nie wszystkie telefony dobrze sobie radzą z OTG i nie musisz tachać kabla. Z tego samego powodu na np. AIO Pro czy innych MWii wpycha się moduł BT mimo że można by kabelkiem. No i dochodzi możliwość zmiany parametrów bez lądowania.
Co do tego że nie wszystkie mają obsługę OTG to fakt tu jest plus ale bez BT na smartfonie z OTG też można zmieniać parametry w locie ... co nie zawsze jest dobra opcją :D
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: michal_e »

Eman81krk pisze:Fajnie fajnie :) tylko jakie to ma zastosowanie, jaki wygody daje w porównaniu do zwykłego modułu podłączonego kablem OTG do telefonu ? Z reguły telefon czy tablet i tak jest przypięty gdzieś koło radia żeby te dane można było oglądać :)
zalety nie do przecenienia :-)
Co prawda zrobiłem prostsze rozwiązanie, a mianowicie do linku ala 3DR 868 (USB) wlutowałem sobie gniazdo na znanego nam dobrze BT
- całe zasilanie bierze TO z USB,
- wpięte USB w lapka - działa po USB w lapku, albo po BT w lapku czy telefonie,
- wpięte w zapalniczkę ( czy zasilacz 5V z przetworniczki z gniazdem XT60/90) - śmiga po BT.
komunikacja dwustronna z MP.
Wywalam to na dach bryki i siedzę w środku czy chodzę dookoła bez dyndających kabli ;-)
Wygoda BT, zasięg 868.
edit:
a dane nie koniecznie trzeba tylko oglądać,
siedzi w kieszeni i słuchasz co mówi :-)
Michał
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: Eman81krk »

Ile to to kosztuje? :)
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: pawelsky »

Fajne, szczegolnie wbudowana ladowarka. W nastepnej iteracji bardziej bym to zminiaturyzowal :)
Awatar użytkownika
macgyverek
Posty: 273
Rejestracja: niedziela 26 paź 2014, 21:21
Lokalizacja: śląsk

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: macgyverek »

To urządzenie powstało troszkę do innych celów - lokalizatora GPS do modeli swobodnie latających. Są zawody takich modeli i ważne jest, aby przebieg lotu był rejestrowany. Do kompletu jest GPS z radiomodemem, który wysyła dane o aktualnej pozycji.

Pomyślałem, również czy ktoś nie będzie z "droniaży" chętny na takie urządzenie więc wrzuciłem, też opis tutaj. Teraz powstała wersja finalna w obudowie. Sam używam konwertera RF-BLUETOOTH z APMem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Syma 107G | Walkera Ladybird QR V1 | Align TREX 450L DOMINATOR | Align TREX 250 DFC | DJI SPARK | HELL QUAD 3D | Walkera DEVO 8S + DEVIATIONTX 5.0
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: Adrián »

michal_e pisze:
Eman81krk pisze:Fajnie fajnie :) tylko jakie to ma zastosowanie, jaki wygody daje w porównaniu do zwykłego modułu podłączonego kablem OTG do telefonu ? Z reguły telefon czy tablet i tak jest przypięty gdzieś koło radia żeby te dane można było oglądać :)
zalety nie do przecenienia :-)
Co prawda zrobiłem prostsze rozwiązanie, a mianowicie do linku ala 3DR 868 (USB) wlutowałem sobie gniazdo na znanego nam dobrze BT
- całe zasilanie bierze TO z USB,
- wpięte USB w lapka - działa po USB w lapku, albo po BT w lapku czy telefonie,
- wpięte w zapalniczkę ( czy zasilacz 5V z przetworniczki z gniazdem XT60/90) - śmiga po BT.
komunikacja dwustronna z MP.
Wywalam to na dach bryki i siedzę w środku czy chodzę dookoła bez dyndających kabli ;-)
Wygoda BT, zasięg 868.
edit:
a dane nie koniecznie trzeba tylko oglądać,
siedzi w kieszeni i słuchasz co mówi :-)

Sorry, że się wcinam w temat, ale mam problem z nawiązaniem połączenia przez otg z telefonem/tabletem. Nie wiem czy problem tkwi w telemetrii, czy urządzeniach (raczej mało prawdopodobne..)
Widzę, że zrobiłeś, to, co sam chciałem uzyskać, jednak u mnie się to nie udało..

Próbowałem według tego schematu

Obrazek

Mam powerbank i mogę się wpiąć bezpośrednio przez usb i jest zasilanie, teraz tylko, pytanie o bt. Mam hc-06, czy to podłączenie jest poprawne?
Mógłbyś pokazać swoje rozwiązanie w środku, lub chociaż podłączenie pod bt? Bo już mi ręce opadają i nie wiem czy reklamować telemetrię..

Mam taką:
http://www.goodluckbuy.com/ardupilot-3d ... enna-.html

Zamówiłem inny kabel otg, ale jeszcze nie dotarł. Może tu jest problem (chociaż obecny działa i myszka, klawiatura jest wykrywana bez problemu)
Ale w między czasie chętnie bym spróbował podpiąć się bt.
BT przestawiony na 57600

bt dokładnie taki Obrazek
michal_e
Posty: 632
Rejestracja: niedziela 08 sty 2012, 14:18
Lokalizacja: mazowsze

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: michal_e »

Macgyverek, Sorry za mieszanie w wątku ale Adrian prosił żebym mu opisał co i jak u mnie.
Jeśli twój temat to biznes to niech admin sprzątnie i wstawi gdzieś jako "BT-3dr 868 Bridge"

diody shotky - BAT85 takie akurat mam ;-)
jest trochę dłubania lutownicą,
oznaczenia nóg możesz sprawdzić w datasheetach ( jeśli twoje urządzenia różnią się wyglądem - zdaje się , że zamieniona noga 5-4 w 868)

Obrazek
Michał
Awatar użytkownika
mkrawcz1
Posty: 1772
Rejestracja: piątek 18 lut 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa-Wilanów

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: mkrawcz1 »

Wszystki moduły HM-TRP są IDENTYCZNE.
Róznica jest w elementach LC w okonwertera USB-UART (chyba FTDI) nie jest wyłączony?bwodach antenowych - jak się zmieni bootloader, to z 433 można zrobić 868 czy 915 i vice versa (choć zasięg będzie oczywiście gorszy).
Ten układ konwertera USB-UART (chyba FTDI) nie jest wyłączony?
Doświadczenie - wiedza, którą zdobyłeś tuż po tym, kiedy była ci najbardziej potrzebna...
Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: 3DR Bluetooth Bridge dla APM i PIXHAWK

Post autor: Adrián »

Dziękuję za szczegółowy opis, spróbuję powalczyć z moim :-)
ODPOWIEDZ