hexa z alu i laminatu

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Adrián
Posty: 9286
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 11:11
Lokalizacja: 50°08′13″N ; 18°57′59″E

Re: hexa z alu i laminatu

Post autor: Adrián »

Koledzy dobrze radzą. Lepiej przeprojektować od razu cp, zanim się to nie złoży i koszty będą dużo większe. Chyba, że lubisz się uczyć na swoich błędach.
soki-poznan
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 04 paź 2015, 14:44

Re: hexa z alu i laminatu

Post autor: soki-poznan »

Nareszcie dyskusja :) W przypadku problemów z zestrojeniem i stabilnością to wszak można nowe CP zaprojektować i wyfrezować. Jednak dam szansę tej dziurawej kompozycji. Regle będą gdzie indziej niż w pierwotnej koncepcji. Będą na wysokości półki odbiornik/FC. Dzięki za sugestie.

Edit:
Panowie, jak już wspomniałem o sztywność się nie martwię. Dla spokoju ducha zrobiłem testy statyczne mojej ramki. Obciążona centralnie prawie 4kg, rozłożona pomiędzy 3 krzesła (starałem się oprzeć jak najbliżej końców ramion) ugięła się w centrum aż 0,5mm. Myślę, że swobodnie mógłbym dołożyć jeszcze soków, jednak nie mam więcej w zanadrzu. Wiadomo że testy dynamiczne będą bardziej wymagające, jednak jestem dziwnie spokojny o sztywność tej ramy.
testy wyglądały tak:
Obrazek

Co do rozłożenia elektroniki to jeśli mam być szczery nie spotkałem się jeszcze z reglami przy silnikach przy tak dużych copterach. Może mi kolega @Ładziak wyjaśnić jak niby ma to poprawić stabilność? Wg. mojej wiedzy i zdrowego rozsądku im mniejsza waga na zewnątrz modelu, tym lepsza jest jego responsywność i mniejsza bezwładność (wynika to z fizyki). Mniejsza też jest robota dla silników. No i środek ciężkości jest łatwiej zachować w odpowiedniej pozycji.
Awatar użytkownika
automaciek
Posty: 1035
Rejestracja: wtorek 16 paź 2012, 08:03
Lokalizacja: szczecin
Kontakt:

Re: hexa z alu i laminatu

Post autor: automaciek »

Tylko pamietaj że obciążenie statyczne nijak się ma do dynamicznych, a przy kreciku to już całkiem armagedon
Zapraszam na: http://automaciek.webhop.net oraz na miniblog modelarza: http://automaciek1.esy.es/
Nowy członek rodziny : PENTAX K-S2 https://www.flickr.com/photos/141377769@N08/
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Re: hexa z alu i laminatu

Post autor: mauer »

Czy te ramiona, których kolor akurat mi się podoba sam malowałeś ? Lakier samochodowy w sprayu? Zdradź jeszcze ile warstw nakładałeś ;-)
Różne aeroplany...
soki-poznan
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 04 paź 2015, 14:44

Re: hexa z alu i laminatu

Post autor: soki-poznan »

@mauer:
Nic z tych rzeczy. Słyszałeś o taśmie modelarskiej? Wygląda jak pakowa, tylko ma różne fansy kolorki. Ma kilka zalet, nie brudzi, nie śmierdzi, nie trzeba czekać aż wyschnie. Wada - kijowo się ją nakłada, bo jest szatańsko cienka i lubi się "zbąblić". Kolor wyszedł zabójczy, a samo latadło nabiera kształtów:

Obrazek
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: hexa z alu i laminatu

Post autor: Verid »

soki-poznan pisze:Kolor wyszedł zabójczy, a samo latadło nabiera kształtów:
No cóż - miejmy nadzieję że wbrew naszemu "czarnowidztwu" będzie latać jak wygląda :mrgreen:
Ten wredny...
Awatar użytkownika
mauer
Posty: 223
Rejestracja: wtorek 02 paź 2012, 21:06
Lokalizacja: Osowa

Re: hexa z alu i laminatu

Post autor: mauer »

Oblatałeś maszynę ? Bo ja od kilku tygodni nie mam szans na fruwanie i dokładne dostrojenie - pogoda deszczowa + praca .
Różne aeroplany...
soki-poznan
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 04 paź 2015, 14:44

Re: hexa z alu i laminatu

Post autor: soki-poznan »

Tak i nie. Zawis - elegancko, zapas mocy fantastyczny, wyrywa w górę aż miło i nie ma problemu z opadaniem w pionie (co wynika w sumie ze sporego zapasu ciągu). Tylko, że testy przeprowadziłem u mnie na ogródku. Jednak na większe latanie pogoda nie pozwala, no i muszę się koordynować z lotniskiem w Krzesinach (prócz pogody na moim "fyrtlu" muszę jeszcze ten czynnik brać pod uwagę, mieszkam w MATZ'cie).
Ale pierwsze testy latadełko ma za sobą. I jestem dobrej myśli :-D A co do finalnej konstrukcji to w pełni uzbrojona (RTF) z akusem 5Ah, podwoziem, GPS'em (strasznie ciężki ten NEO-6M) i resztą baboli waży 1,7kg.
Edit:
No i konstrukcja przetestowana na wskroś. Dziś pogoda była przednia, pomijając wiaterek. No i pierwszy kret zaliczony. Konstrukcja o dziwo i na przekór Waszemu czarnowidztwu wspaniale wytrzymała upadek na jedno z ramion (dokładnie prawe) z wysokości ok. 10m. Ze strat jakie poniosłem to złamany "patyk" z włókna węglowego od antenki GPS. Poza tym żadnych strat. Wyskoczył jedynie pakiet. Także 1:0 dla mnie niedowiarki :-P Mam nadzieję wkrótce nagrać film z oblotu. Niestety już nie dziewiczego :)
ODPOWIEDZ