Sterowanie silnikiem BL przy użyciu potencjometru - pomysł

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Sterowanie silnikiem BL przy użyciu potencjometru - pom

Post autor: Chestnut »

Może gdzieś coś przegapiam- ale nie lepiej zamiast potka w serwo testerze wlutować potek z częścią gimbala z aparatury, z centrowaniem na środku, i miec w "0" na środku, +100% mocy na +50% potencjometru, a -100% mocy na -50% potencjometru? kwestia czy regiel jest dwukierunkowy... ;-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Sterowanie silnikiem BL przy użyciu potencjometru - pom

Post autor: Verid »

Chestnut pisze: kwestia czy regiel jest dwukierunkowy... ;-)
pawelsky pisze:A nie prosciej zastosowac dwukierunkowe ESC?
dubik3e pisze:W pierwszym poście tego tematu na samym dole napisałem ze regiel jest dwu kierunkowy.
:roll:
Ten wredny...
Awatar użytkownika
Chestnut
Posty: 336
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 20:28
Lokalizacja: Krosno

Re: Sterowanie silnikiem BL przy użyciu potencjometru - pom

Post autor: Chestnut »

Offtopic:

Zobaczyłem kto dopisał posta- i już myślę o tym "co zrobiłem głupiego" ;-)

Sorry, :oops: obiecuję przypomnieć sobie jak się czyta (szkoła była dawno ) ze zrozumieniem :-P


Ale w takim razie zostaję przy swojej propozycji użycia starego gimbala z apki / zrobienia czegoś podobnego - układu centrującego - do potencjometru od serwo testera ;-)
Mój największy lęk to sytuacja w której ja umieram, a Żona sprzedaje moje "zabawki" za tyle, za ile jej powiedziałem że je kupiłem...
Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Sterowanie silnikiem BL przy użyciu potencjometru - pom

Post autor: dubik3e »

pawelsky pisze:
To dla pewnosci pewnie lepiej kupic potencjometr i rezystor o polowe mniejsze, tak zeby w sumie mialy taka sama rezystancje jak oryginalny potencjometr.

Tudziez zaopatrzyc sie w Arduino Nano, potencjometr i przelacznik. Kod do tego to bedze doslownie kilka linijek.

....

Opcja z dodatkowym precyzyjnym potencjometrem i rezystorem działa idealnie. Jestem Ci winny piwo (bezalkoholowe oczywiście :D ).

Zastanawiam się jeszcze czy mogę zmienić oryginalny potencjometr mający 8k4 na powiedzmy 10k i oczywiście wtedy dać nowy rezystor i prze kalibrować precyzyjny potencjometr?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Sterowanie silnikiem BL przy użyciu potencjometru - pom

Post autor: miś »

Pewnie tak, ale lepiej dać potencjometr 5k. Wypadkowa rezystancji będzie bliższa oryginałowi.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Sterowanie silnikiem BL przy użyciu potencjometru - pom

Post autor: dubik3e »

miś pisze:Pewnie tak, ale lepiej dać potencjometr 5k. Wypadkowa rezystancji będzie bliższa oryginałowi.

Czyli układ towarzyszący testerowi serwa jest zaprogramowany pod jakiś zakres potencjometrów?
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9763
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Sterowanie silnikiem BL przy użyciu potencjometru - pom

Post autor: pawelsky »

dubik3e pisze:Opcja z dodatkowym precyzyjnym potencjometrem i rezystorem działa idealnie. Jestem Ci winny piwo (bezalkoholowe oczywiście :D ).
Ciesze sie ze dziala.
dubik3e pisze:Zastanawiam się jeszcze czy mogę zmienić oryginalny potencjometr mający 8k4 na powiedzmy 10k i oczywiście wtedy dać nowy rezystor i prze kalibrować precyzyjny potencjometr?
Tak jak pisze Miś, wzialbym raczej 4k7 zeby sumarycznie byc jak najblizej oryginalnego.
dubik3e pisze:Czyli układ towarzyszący testerowi serwa jest zaprogramowany pod jakiś zakres potencjometrów?
NIe wiem jaki to uklad jest, potencjomatre moze dzialac jako zwykly dzielnik (wtedy rezystancja nie ma az takiego znaczenia), ale moze tez byc czescia wiekszego ukladu, wtedy (sumarycznie) powinienes byc jak najblizej oryginalu.
Awatar użytkownika
dubik3e
Posty: 248
Rejestracja: wtorek 15 maja 2012, 19:30
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Sterowanie silnikiem BL przy użyciu potencjometru - pom

Post autor: dubik3e »

pawelsky pisze: NIe wiem jaki to uklad jest, potencjomatre moze dzialac jako zwykly dzielnik (wtedy rezystancja nie ma az takiego znaczenia), ale moze tez byc czescia wiekszego ukladu, wtedy (sumarycznie) powinienes byc jak najblizej oryginalu.

No tak przyszło mi przez myśl, że działa to jako dzielni skoro można zmienić potencjometr na inny.

Ok ale jak 4k7 jest bliższy oryginałowi mającemu 8k4 niż 10k0?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Sterowanie silnikiem BL przy użyciu potencjometru - pom

Post autor: miś »

dubik3e pisze:Ok ale jak 4k7 jest bliższy oryginałowi mającemu 8k4 niż 10k0?
Do rezystancji potencjometru dodajesz rezystor (o wartości zbliżonej do rezystancji potencjometru). W efekcie końcowym dostajesz sumarycznie 2x większą rezystancję.
Czyli 2x 4.7k = 9.4k
Pzdr. -----MIŚ-----
ODPOWIEDZ