"Wędkarz" - latadło modularne

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Gregi
Posty: 190
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 18:41
Lokalizacja: Wieluń

"Wędkarz" - latadło modularne

Post autor: Gregi »

Wreszcie mi się udało zbudować coś taniego, do zrobienia na kolanie i na dodatek latającego. ;-)

W zasadzie już sobie odpuściłem własne konstrukcje, ale parę dni temu, w trakcie przełączania skysurfera w tryb stabilizacji model nieoczekiwanie przestał reagować na stery i runął z dwudziestu metrów na pełnym gazie pionowo w dół, z wiadomym skutkiem. Trochę się zirytowałem i stanąłem przed kolejnym zakupem lub...

Postanowiłem spróbować jeszcze raz i zrobić coś czym polatam fpv między drzewami, a gdy się rozbiję, to naprawię szybko i tanio.

Elementy, których użyłem tym razem to:
- dwie rurki z wędki kupionej na rynku za 20 zł,
- kawałek styroduru na kadłub o wymiarach mniej więcej 50x15x6 cm (3 zł?). Sorry za różowy kolor, ale taki akurat wpadł mi w ręce - wziąłem kawałek na próbę od gościa, który robi z tego litery na budynki,
- kawałki coroplastu na statecznik pionowy i poziomy,
- posiadane wcześniej skrzydła od sky surfera, i pozostała elektryka,

Rurki z wędki są dostatecznie mocne i lekkie oraz się rozsuwają (ma to służyć do składania samolotu na czas transportu i ewentualnie wyważania poprzez przesuwanie tylnej części samolotu).
Wędkę połączyłem z górnym płatem plastiku (służącym do mocowania silnika i skrzydeł) za pomocą jednej długiej śruby.

W kadłubie styroduru wyciąłem miejsce na pakiet, regulator i odbiornik, zaklejając je z wierzchu taśmą. Potem, po następnych testach jeszcze to dopracuję i pomaluję, aby wyglądało to ładniej. Zresztą kadłubów pewnie zrobię dwa - jeden do latania koło nogi, drugi do fpv.

Modularna budowa samolotu sprawi, że zmiana kadłuba to kwestia odkręcenia jednej głównej śruby, która łączy wędkę, kadłub i górną płytkę silnika i skrzydeł. W razie kreta i rozwalenia kadłuba, bardzo łatwo będzie można wyciąć nowy.

Filmik z pierwszego, dziewiczego lotu. Musiałem dołożyć na szybko dwa małe pakiety, aby dociążyć dziób. Potem to się dopracuje. Model miał stery na 100% i momentami reagował nerwowo, ale dał się prowadzić całkiem spoko. Silnik w miarę mocny, śmigło apc 8x6. Miejsca mam na śmigło 10 cali, które jest drodze do mnie. Pakiet zasilający 2200 mAh.



Ogólnie jestem zadowolony. Ciąg dalszy z różnych testów nastąpi.
Awatar użytkownika
Amat3ur
Posty: 125
Rejestracja: piątek 25 lip 2014, 21:37
Lokalizacja: Piaseczno

Re: "Wędkarz" - latadło modularne

Post autor: Amat3ur »

A może jakieś zdjęcia?
Pozdrawiam Piotrek
Gregi
Posty: 190
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 18:41
Lokalizacja: Wieluń

Re: "Wędkarz" - latadło modularne

Post autor: Gregi »

Chyba jestem mistrzem pozaczynanych projektów, ale to przez to, że wciąż szukam rozwiązania lepszego niż ciągłe klejenie pianki. ;-)
Ten projekt odłożyłem, bo po paru kretach znudziło mi się klejenie styroduru.

Postanowiłem jeszcze raz spróbować wykonać model z coroplastu i tym razem chyba mi się udało. Dzisiaj go ulotniłem i mimo bardzo dużych porywów wiatru jechał w powietrzu jak po szynach. Opiszę go w innym wątku, jak poskładam filmy.
ODPOWIEDZ