Popełniłem lepsze gimbale do Turnigy 9XR

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
pki
Posty: 445
Rejestracja: niedziela 09 lut 2014, 20:05
Lokalizacja: kaszuby

Popełniłem lepsze gimbale do Turnigy 9XR

Post autor: pki »

Hej.

Popełniłem wymianę gimbali w 9XR na (moim zdaniem) bardzo dobre - od Aurora 9 Hitech.

Mechanicznie w miarę znośnie idzie to zrobić, zostało mi dociąć lekko blendę. Elektrycznie to potencjometry aurory wykorzystywane są w mniejszym zakresie, są chyba 270 stopni, pomierzyłem sobie jak daleko chodzą i zasiliłem je napieciem 7V zamiast 5V. Na ślizgaczu wyszło coś około 4,8V maksymalnie, zakres około 2,2V czyli tyle co na fabrycznych.

Do zmiany napięcia zasilania użyłem 78L05 z dzielnikiem na rezystorach 1 kOhm i 300 Ohm. Resztę widać na fotkach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zagi 120cm, Boro X-9, Quad 550mm alu
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: Popełniłem lepsze gimbale do Turnigy 9XR

Post autor: Rurek »

pki pisze:zasiliłem je napieciem 7V zamiast 5V. Na ślizgaczu wyszło coś około 4,8V maksymalnie, zakres około 2,2V czyli tyle co na fabrycznych.

Do zmiany napięcia zasilania użyłem 78L05 z dzielnikiem na rezystorach 1 kOhm i 300 Ohm
Tylko czy to konieczne? Przecież one pracują cyfrowo - zaraz z potencjometru wchodzą na ADC i kalibracją drążków załatwiłbyś sprawę...
Sam się do takiej akcji przymierzam i nie planowałem dopasowania elektrycznego pod oryginał.
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
pki
Posty: 445
Rejestracja: niedziela 09 lut 2014, 20:05
Lokalizacja: kaszuby

Re: Popełniłem lepsze gimbale do Turnigy 9XR

Post autor: pki »

No tak ale bez modyfikacji wyszedł mi zakres około 1,2V, po modyfikacji 2,2V. Nie wiem jak tam z rozdzielczością ADC w tym ustroju więc uznałem że czym większy zakres mi podam tym lepiej. Oczywiście bez moda też dało się skalibrować. Widziałem na forach że maniacy zrobili płytkę z opampem na każdy kanał :D
Zagi 120cm, Boro X-9, Quad 550mm alu
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Re: Popełniłem lepsze gimbale do Turnigy 9XR

Post autor: losieeek »

Ostatnio też wykonałem ten mod w moim TGY 9XR z użyciem Gimbali od Aurory 9 bez żadnych dodatkowych ingerencji w radio i potencjometry... zacisnełem tylko nowe konektory na kablach od gimbali bo jest inna wtyczka w aurorze niż w TGY . Aha co do w tej srebrnej nakładki na aparaturę wystarczy zrównać w dwóch miejscach ( na górze i na dole gimbala ta z boków nie przeszkadzają) ten wypust który obejmuje orginalny gimbal. W samym gimbalu to tylko obcięcie wypustek do przykręcania...
może wieczorem wrzucę fotki... po kalibracji wszystko działa bez problemów... I w końcu neutrum jest jak trzeba za każdym razem gimbale trafiają w 0.
jak już robisz mod gimbali to warto też od razy wstawić mikroprzełączniki pod przyciski.... 5 minut roboty
Ostatnio zmieniony czwartek 07 maja 2015, 10:40 przez losieeek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pki
Posty: 445
Rejestracja: niedziela 09 lut 2014, 20:05
Lokalizacja: kaszuby

Re: Popełniłem lepsze gimbale do Turnigy 9XR

Post autor: pki »

Ja użyłem same piny z gimbali aurory, powciskałem bez wtyczki.
Zagi 120cm, Boro X-9, Quad 550mm alu
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Re: Popełniłem lepsze gimbale do Turnigy 9XR

Post autor: brodziek »

A gdzie kupowaliście te gimbale od Aurory?
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Re: Popełniłem lepsze gimbale do Turnigy 9XR

Post autor: losieeek »

robotshop cena 21 usd za szt + 10 usd przesyłka do polski...
http://www.robotshop.com/en/axis-joystick-gim.html

U mnie to tak wygląda
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
pki
Posty: 445
Rejestracja: niedziela 09 lut 2014, 20:05
Lokalizacja: kaszuby

Re: Popełniłem lepsze gimbale do Turnigy 9XR

Post autor: pki »

Ja w tym samym sklepie ale w USA, mają też w EU, zaproponowali żebym kupił w EU ale wysyłka droższa, cena droższa to zdecydowałem się w kanadzie i wyszło dobrze, w 4 dni u mnie były.

loosiek, robiłeś coś żeby nie haczyły o ramkę przy maksymalnych wychyłach po skosie?
Zagi 120cm, Boro X-9, Quad 550mm alu
Awatar użytkownika
losieeek
Posty: 205
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 09:47
Lokalizacja: Gliwice

Re: Popełniłem lepsze gimbale do Turnigy 9XR

Post autor: losieeek »

nie, poza uzbrajaniem silników rzadko używa się takich max wychyleń i fakt w skosie może nieco haczyć (pokazuje mi w apce ok 82 -84 % max wychylenia) i za pierwszym razem nie mogłem uzbroić silników w quadzie ale przestawiłem zakres na -/+125 i jest ok

ale zawsze można dokupić ten element :
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... White.html
i spróbować trochę porzeźbić .... może kiedyś....
ODPOWIEDZ