Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolotu?

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Gregi
Posty: 190
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 18:41
Lokalizacja: Wieluń

Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolotu?

Post autor: Gregi »

W szufladzie leżą mi silniczki od zepsutego quadrocopterka wielkości biedronki czy hubsanka.

Pomyślałem, że może dałoby się je wykorzystać do napędu mikro samolotu z depronu do latania w domu.
Bardzo mały, lekki odbiornik mam, bateryjki 3,7v też, tylko została kwestia serw i regulatora.

Znacie może takie regulatory do których dałoby się podłączyć takie dwa lub cztery silniczki połączone równolegle?
Albo czy da się takie silniczki szczotkowe, jednofazowe podłączyć do zwykłego regulatora silnika trójfazowego wykorzystując jedną fazę?
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: Adasko »

zapomnij o tej bajce
Gregi
Posty: 190
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 18:41
Lokalizacja: Wieluń

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: Gregi »

No, ale gdzie byłby w tym wszystkim największy problem?
Awatar użytkownika
false
Posty: 413
Rejestracja: czwartek 09 gru 2010, 12:01
Lokalizacja: Rzeszów/Nowy Sącz

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: false »

Na upartego się da. Jak mały ten odbiornik masz? Do tego potrzebowałbyś ze 2 mikro serwa ~2g (do kupienia w HK), regulator do silnika dc można by zrobić wykorzystując elektronikę z jakiegoś serwa, ew. też kupić coś bardzo lekkiego, do tego konstrukcja typu samolotu typu patyczak. Choć nie wiem jakiej mocy są te silniczki z biedronek i czy to uciągną.
Bartek
Gregi
Posty: 190
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2015, 18:41
Lokalizacja: Wieluń

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: Gregi »

Mam frsky VD5M - waży 2 gramy.
Zaciekawiłeś mnie tym przerobieniem serwa na regulator. Jak by to miało działać?
Myślę, że silniczki uciągną - wszak w kopterku muszą cały czas ciągnąć masę do góry, a w samolocie miałyby lżej.

Myślę o całkowitej prostocie. Dwa kawałki depronu 6mm na krzyż, dwa serwa do steru kierunku i wysokości i ognia. ;-)
Awatar użytkownika
Adasko
Posty: 2245
Rejestracja: wtorek 28 gru 2010, 15:14
Lokalizacja: Londyn

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: Adasko »

Gregi pisze:Myślę o całkowitej prostocie. Dwa kawałki depronu 6mm na krzyż, dwa serwa do steru kierunku i wysokości i ognia
jesli juz to depron 1-1.5mm w HK masz rc mikro jest odbiornik serwa i regulator w jednym
ale nie zrobisz takiego modelu by w domu latac samolot potrzebuje sily nosnej a to znaczy predkosci
to nie helik ani copter
sam uzywam tych mikroRC do orzeszkow ale to juz troche trudna budowa i zeby polatac potrzeba minimum 10x10m
orzeszki to klasa takich modeli
http://peanut.scale.free.fr/c-ls60.htm
roboty z takim na kilka tygodni dlubania w balsie i oklejaniu
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: mzyla »

A ja mam kilka 5in1 z helikopter, one mają serwa i silnik oczywiście z głównego wirnika.

Ma ktoś pomysł jak je wykorzystać? Bo odbudować mechanicznie helika to szkoda czasu a mikro plana by można popróbować.
Awatar użytkownika
Kris_po
Posty: 628
Rejestracja: niedziela 29 sty 2012, 13:16
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: Kris_po »

ja jestem w trakcie budowy takiego mini samolotu, zrobiłem wycinarkę do styropianu, wyciąłem arkusze grubości 2mm, potem zrobioną ręczną wycinarką wyciąłem skrzydła i kadłub. Nawinąłem cewkę, silnik założę z helika, do tego robię sterowanie na podczerwień na mikro procesorkach

a tak to na razie wygląda :

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
aro89aro
Posty: 220
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 01:04
Lokalizacja: Kielce

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: aro89aro »

false pisze:...regulator do silnika dc można by zrobić wykorzystując elektronikę z jakiegoś serwa...
Gregi da się zrobić "regulator obrotów" wyciągając elektronikę z serwa, ale nie będziesz miał płynnej regulacji. Regulator będzie pracował na zasadzie 0 lub 1 czyli albo kreci albo, nie będziesz mógł płynie regulować obrotów silnika/wału. Polega to na tym że wyciągasz elektronikę, silnik i potencjometr ze zwykłego serwa. Znajdujesz punkt neutralny czyli kręcisz potencjometrem tak aby silnik nie obracał się w żadną stronę. Zaklejasz go w tej pozycji na stałe lub wlutowujesz odpowiednie ( zmierzone) rezystory na stałe w obwód. W tym momencie elektronika myśli że potencjometr nie został przekręcony i będzie kręcić silnikiem w sposób ciągły dopóki bedizesz wychylał drążek. Będą działać obroty prawo lewo, ale nie proporcjonalnie. Nie potrafią tego prościej wytłumaczyć ale wiem że mój buzzer odpalany z apki działa tylko zamiast silnika mam buzzer zagubionego modelu który odpalam na zawołanie. Może też ślużyć jako klakson :P

Może inaczej, przeczytaj to: jest opis , są obrazki :) Napewno załapiesz :)
http://www.forbot.pl/forum/topics20/mec ... vt3902.htm
Łowca kretów i samotnych drzew.
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: Eman81krk »

fajny pomysł , też mam kilka zepsutych mini serw i silniczków z biedronki :) czekam na rozwój.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: RW »

Adasko pisze:ale nie zrobisz takiego modelu by w domu latac samolot potrzebuje sily nosnej a to znaczy predkosci
A ten samolocik to niby co? http://www.parkzone.com/Products/Defaul ... ID=PKZ3300
Nie potrzebuje wcale prędkości - może latać bardzo wolno w pomieszczeniach.

aro89aro jeszcze trzeba sprawdzić jak wytrzymałe są te silniczki od koptera. Bo zasilanie w mikro kopterach jest z jednej celi to na silnik idzie max 4,2V a na silniczek serwa (standardowego) idzie 5V. Kolejna sprawa, to różnica pomiędzy silnikiem koptera a silnikiem serwa - czy elektronika z serwa nie będzie czasem bardziej obciążona.

Myślę, że dobrym tropem jest serwo 360 stopni bez ograniczeń. Bo ono ma płynną regulację obrotów. Takie jak tutaj: http://abc-rc.pl/Feetech-FS5106R
Wywalić oryginalny silnik i dać ten od koptera (ewentualnie szeregowo z jakimś rezystorem).
Awatar użytkownika
Eman81krk
Posty: 782
Rejestracja: poniedziałek 03 lut 2014, 17:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: Eman81krk »

To duże serwo, elektronika też pewnie troszke duża i za ciężka będzie. Ale to dobry trop żeby poszukać mikro serwa 360 stopni.
Awatar użytkownika
RW
Posty: 1420
Rejestracja: czwartek 13 lut 2014, 00:09
Lokalizacja: LUBOŃ CITY, MATZ/MCTR EPKS, BSP_WOJTYNIAK

Re: Jak wykorzystać silniczki kopterka do budowy mini samolo

Post autor: RW »

W abc-rc sprzedawali kiedyś takie micro serwo - mam gdzieś jedno takie - tylko nie wiem gdzie :mrgreen:

Tutaj masz podobne do mojego - o podobnych wymiarach http://abc-rc.pl/Feetech-FS90R
23,2x12,5x22mm Jak wywalisz wszystko co niepotrzebne - koła zębate i obudowę, to będzie lekkie jak piórko :mrgreen:

Teraz te serwa mają potencjometr do ustalenia zera. Bo moje czasem to neutrum gubiło - zaczynało się delikatnie obracać w jednym kierunku. Po wytrymowaniu stało w miejscu, ale po długiej chwili zdarzało się, że znowu w którąś tam stronę lekko ruszyło.
ODPOWIEDZ