Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Piotra

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: miś »

Zależy od:
1. Wersji Arduino - niby wszystkie są takie same, ale jednak ciut się różnią bebechami
2. Sposobu zasilania (płytka FOX(Lawmate)/Wbudowany stabilizator)
3. Jak płytka Fox(Lawmate) to zależy od jej wersji bo też było kilka.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
JSt
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 12:13
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Bulwy

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: JSt »

Cześć

Poskładałem wersję full (2 x 5.8 i 2 x 1.2) - wszystko działa pięknie, tylko nie mogę zrobić kalibracji głowic...
Niezależnie czy 5.8, niezależni czy div on, czy off sytuacja jest następująca - uruchamiam z menu z włączonym nadajnikiem - pokazuje zbliżone wartości rssi z głowic (takie same anteny). Wyłączam zasilanie nadajnika, parametry rssi zmieniają się. Zatwierdzam przyciskiem i tu następuje restart Arduino...
Kondensator dolutowany, soft wgrany ponownie... Transmisja przez uart działa pięknie, zarówno odbieranie jak i sterowanie.
Dodam tylko, że rezonator Arduino 8 MHz, a więc transmisja na 28800.
Co może być przyczyną problemu z zapisem kalibracji ?
A może da się jakoś wpisać dane odczytane z wyświetlacza przy kalibracji ręcznie do eeprom ?
Inne ustawienia zapisuje poprawnie.
Pozdrawiam
Janusz

Ostatnio zamęczam: S800 na Omnibus F4
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: miś »

Arduino musi być 16MHz. Na 8MHz timmingi są 2x dłuższe, więc pewnie watchdog restartuje arduino.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
JSt
Posty: 137
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 12:13
Lokalizacja: Kraina Kwitnącej Bulwy

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: JSt »

Jakoś nie mogłem znaleźć Mini 16MHz z 4 dziurami ;-) więc postanowiłem wymienić rezonator. Znalazłem ze starych zapasów (jeszcze z czasów kiedy nie było Arduino ;-)) rezonatorek 16MHz o wymiarach 1/4 całej płytki Arduino... Działa pięknie, zdjęcia nie zamieszczę - na tym forum nikt raczej nie wrzuca obrazów, których nie da się później wymazać z pamięci :D

A jeszcze w ramach ciekawostki - ponieważ mam wersję OLED - nie wlutowałem 7805 - zasilam z płytki 1.2 MHz. Przy załączonych 2 głowicach stabilizatory były bardzo gorące. Wylutowałem je i zastąpiłem przykręconymi do radiatora wersjami w obudowach TO220. Teraz są ledwo letnie... Skuteczność zabiegu przekroczyła moje oczekiwania.
Pozdrawiam
Janusz

Ostatnio zamęczam: S800 na Omnibus F4
Awatar użytkownika
lotpawel
Posty: 918
Rejestracja: wtorek 31 gru 2013, 01:49
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: lotpawel »

Panowie czy próbował ktoś wypuścić samą głowicę np. na antenę - część ruchomą na trackerze, a elektronikę zostawić poniżej?
teoretycznie i2c może działać na kilku metrach kabla - tutaj miał bym z 50cm ale zastanawiam się czy nie będzie jakiś zakłóceń/przeciwwskazań?
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: miś »

A nie prościej dać 0.5m dobrego kabla antenowego ? Tłumienie kabla przy tej długości jest pomijalne.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Ryszard_I
Posty: 79
Rejestracja: piątek 21 kwie 2017, 18:33
Lokalizacja: Legnica

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: Ryszard_I »

Jaki typ kabla proponujesz?
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: wrepinski »

RG402, H155 lub grubsze ...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Ryszard_I
Posty: 79
Rejestracja: piątek 21 kwie 2017, 18:33
Lokalizacja: Legnica

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: Ryszard_I »

RG402 to nie jest drut? Jest w wersji z gorącym w postaci linki? Będzie odpowiedni do notorycznego gięcia na trackerze?
Awatar użytkownika
wrepinski
Posty: 319
Rejestracja: niedziela 10 maja 2015, 13:44
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: wrepinski »

H155 jest odpowiedni do gięcia.

Jeszcze mogę polecić RG316/316D, jest cienki dosyć.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: Ben »

Moja baza wygląda tak, że na dachu samochodu na podstawie magnetycznej mam maszt wysokości ~ 1m. Na szczycie masztu umieściłem nadajnik eLeReS'a 100mW oraz antenę odbiorczą video (ground plane) dostrojoną do 1200mHz. Na oparciu pasażera mam zawieszony monitor, obok odbiornik video + nagrywarka. Podczas lotu siadam sobie wygodnie na tylnym siedzeniu :-) . Od anteny (punktu"0") mam dwa kable, kawałek RG402 a później RG316. Oczywiście antena jest połączona z odbiornikiem :mrgreen: Długości są przycięte z przeliczenia długość fali (w centymetrach) pomnożona przez współczynnik skrócenia kabla. Jak do tej pory odleciałem na 4km z DOBRYM obrazem i z RSSI ~ 60%. Tak że jest jeszcze potencjał na dłuższe loty, może w tym roku w Konarzynach spróbuję sprawdzić jaki jest MAX. Lokalnie nie mam odwagi, bo niedaleko jest lotnisko sportowe i pomimo tego że każdy lot zgłaszam w FIS'ie, zdrowy rozsądek mówi NIE :->

Wniosek - tłumienie kabla antenowego jest znikome ;-)
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
Ben
Posty: 543
Rejestracja: sobota 07 sie 2010, 12:52
Lokalizacja: Okolica Koszalina

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: Ben »

Mam pytanko do autorów projektu. Zrobiłem sobie odbiornik dwu zakresowy 1.2G i 5.8G bez diversity. Na paśmie 1.2 działa BARDZO DOBRZE ale na 5.8G nie działa. Stwierdziłem to dopiero będąc na zlocie w Konarzynach, latam tylko na 1.2G a 5.8 miało być do e/w podglądu na takich spotkaniach. Nie mam żadnego sprzętu na 5.8G i nie miałem możliwości sprawdzenia wcześniej. Przed chwilą sprawdziłem poprawność podłączeń wszystko jest OK, nie jestem pewny gdzie powinno być podłączone RSSI przy jednej głowicy głowicy na 5,8 czy do A6 czy też A7, a może jest to bez znaczenia? Być może podczas wlutowywania zbędnego rezystora (lutownica transformatorowa) uszkodziłem głowicę.

Poprawnie działa przełączanie kanałów i skanowanie, na wyświetlaczu kanały są wyświetlane poprawnie. Chyba czeka mnie zakup nowej głowicy, ale zapytać można.
pozdrawiam
Ben
Awatar użytkownika
NeXuS
Posty: 881
Rejestracja: sobota 01 lut 2014, 21:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: NeXuS »

Z doświadczenia wiem, że łatwo przegrzać głowicę przy rozlutowywaniu dekla. Sam jedną tak załatwiłem.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9241
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: miś »

Ben pisze: nie jestem pewny gdzie powinno być podłączone RSSI przy jednej głowicy głowicy na 5,8 czy do A6 czy też A7
Do A7.
A6 musi być do masy spięte.
Popatrz na schemat Dexx'a na pierwszej stronie wątku. Pierwsza głowica to U1 i jest ta przy gniazdku ANT1.
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
cobra
Posty: 2876
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 22:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odbiornik/Diversity AV 1.2 + 5.8GHz - Projekt Misia i Pi

Post autor: cobra »

Koledzy, mam działające diversity z dwiema głowicami 1,2 GHz i jedną 5,8 GHz. Chcialbym rozszerzyć o drugą glowicę 5,8 GHz. Podajcie proszę jakieś źródło zakupu pasującej głowicy. A może ktoś ma akurat na zbyciu?
________________
Cobra
ODPOWIEDZ