DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
tmrcx
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 wrz 2013, 07:28
Lokalizacja: Kraków

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: tmrcx »

Ostatnio upaliłem sterownik na chipsect'cie TSUMV29LU podpinając odwrotnie zasilanie. Cóż tym razem check lista zawiodła ;)
W związku z powyższym zaszła konieczność szybkiej wymiany spalonej płytki. Nowy model jak się okazało ma inny chipset TSUMV56. Aby wgrać do niego firmware trzeba zmienić nazwę pliku, gdyż pliki dedykowane do tego sterownika mają nazwę LAMV56.bin (a takich niestety ten sterownik nie zaczytuje), a powinny mieć LAMV56R.bin. Ogólnie sterownik działa OK.
Z racji tego, że i tak wszystkie graty trzeba było wyjąc z walizki to również postanowiłem wymienić świetlówki na paski LED.
Wymiana bardzo prosta (matryca LTA150XH-L06). Efekt super. Ledy świecą zdecydowanie jaśniej i pobierają zaledwie 1.5A (poprzednio na świetlówkach pobór prądu wynosił 2.5A).
Dwa paski led i inverter - koszt 45zł jak dobrze pamiętam.
i jestem zadowolony :-)
Skywalker X8 FPV, Drewniak III FPV
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: Rurek »

plizz napisz więcej (szczegóły czyli wszystko ;-) ) o ledach i ich zasilaniu. Które i jak :-)
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
tmrcx
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 26 wrz 2013, 07:28
Lokalizacja: Kraków

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: tmrcx »

Rurek pisze:plizz napisz więcej (szczegóły czyli wszystko ) o ledach i ich zasilaniu. Które i jak
Cała wymiana sprowadza się do odkręcenia dwóch malutkich śrubek trzymających metalowe profile ze świetlówkami. Po ich odkręceniu owe listwy wystarczy wysunąć (jedna wyszła bez problemu, druga stawiała lekki opór). Następnie trzeba odkleić folię, którą są przyklejone świetlówki i je wyjąć. W ich miejsce wklejamy paski led na taśmie dwustronnej albo hot glucie po uprzednim docięciu na wymiar wyciągniętej rynienki (odcinamy co 3 ledy) i pakujemy do matrycy.
Trzeba jeszcze wymienić inverter ten od świetlówek na odpowiedni do ledów. I to tyle w kwestii zasilania ledów (plug & play).
inverter_preview.jpeg
inverter_preview.jpeg (135.5 KiB) Przejrzano 5235 razy
Z prawej strony inwerter do świetlówek, z lewej do ledów. Kolejny plus to to, że zajmuje on dużo mniej miejsca ;)

Co do samych ledów:
ledy+inwerter_preview.jpeg
ledy+inwerter_preview.jpeg (74.74 KiB) Przejrzano 5235 razy
Dwa paski led o długości 385mm każdy (opcja do matryc 19") - trzeba więc było kawałek odciąć żeby się zmieściły w miejsce świetlówek.

Z dropboxa obrazki nie działają prawidłowo, lepiej wrzucić na forum
Skywalker X8 FPV, Drewniak III FPV
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: Piotrowy »

A co to za ledy, że trzeba do nich stosować inwerter :roll:
Mam fabryczną matrycę podświetlaną ledami. Zasilające 12V dostają prosto ze sterownika.
Awatar użytkownika
itrea
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 02 lut 2017, 12:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: itrea »

Tak zapytam, bo e dumie zainteresował mnie ten temat, czy jest ktoś kto chciałby (oczywiście odpłatnie) przerobić podświetlenia w polecanej forumowej matrycy na podświetlenie ledowe?
księgowa Jelenia Góra
Jak coś to PW :)
Ostatnio zmieniony wtorek 02 sty 2018, 08:05 przez itrea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PiotrSz
Posty: 3518
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 22:04
Lokalizacja: Olsztyn

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: PiotrSz »

tmrcx, podeślij proszę linki LEDów i przetwornicy jakie użyłeś w swojej matrycy.
nowy
Posty: 112
Rejestracja: niedziela 28 lip 2013, 09:18
Lokalizacja: Poznań

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: nowy »

Jestem w połowie całego wątku, i powoli tracę nadzieję że znajdę odpowiedź - w którym miejscu dataszitów jest info o tym, w jakim standardzie szukać kabelka do podłączenia monitora? Tzn SI6L (single channel 6 bit), DO8L (double channel 8bit) itp? Na stronce "panelook" jest to parametr "Signal Type", a w dataszicie?
I drugie pytanie na które też nie znalazłem (jeszcze) odpowiedzi - jaką wydajność musi mieć zasilacz? 12V (tyle jest napisane na płytce kontrolera), ale ile A?

EDIT
Dotarłem do 97 strony wątku, i na drugie pytanie już chyba sobie odpowiedziałem - im więcej tym lepiej :-P :-D :-D , ale właśnie urodziło się kolejne:
miś pisze:
kabanosik pisze:Na pinie ADJ nie zmienia mi się napięcie przy regulacji jasności czy to jest zależne od wgranego softu ?
Jasność w menu nie zmienia napięcia na ADJ. Te możesz zmieniać tylko w trybie serwisowym sterownika. Wiem, trochę bez sensu ale tak jest. Więc w trybie serwisowym ustawia się najczęściej MAX (a może to być 0 lub 255 w zależności od invertera) i trzeba z tym żyć że zmiana jasności z menu zmienia tylko wysterowanie samej matrycy a nie podświetlania.
Może w takim razie da radę wstawić jakiś potencjometr w okolicach płytki V29, którym można manualnie zmieniać jasność?
Awatar użytkownika
Avatar
Posty: 127
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:46
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: Avatar »

PiotrSz pisze:tmrcx, podeślij proszę linki LEDów i przetwornicy jakie użyłeś w swojej matrycy.
To są te ledy:http://allegro.pl/uniwersalny-pasek-led ... 70282.html

W zależności jaką masz matrycę to będą potrzebne maksymalnie dwa zestawy.
U mnie w matrycy z kilku postów wyżej, jeden wystarcza w zupełności. Jeśli mocno słoneczko zaświeci - odpalam drugi zestaw pasków i obraz jest wyraźny.

Jedyne co musiałem zrobić, to lekko zeszlifować krawędzie płytek PCB led, aby się zmieściły w rynience po świetlówkach.
Co do wymiany na paski, musiałem praktycznie całą matrycę rozebrać na części pierwsze, udało się pacjent przeżył, zero czarnych linii w obrazie.
Aparatura: Taranis 9XD + pulpit
Modele: MPX Easy Glider 4; dronik 5" na ramie KHXC5 GEPRC
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: miś »

Avatar pisze:udało się pacjent przeżył, zero czarnych linii w obrazie.
I zero paprochów na matrycy ? Bo to mnie zawsze najbardziej dobijało... poskładałeś, włączasz i... ,najczęściej, złośliwie na środku ekranu sterczy jakiś paproch :evil: . Rozbierasz, pucujesz, składasz i... no jakby inaczej, paproch dalej jest, inny i w innym miejscu, ale jest :roll:
Pzdr. -----MIŚ-----
Awatar użytkownika
Avatar
Posty: 127
Rejestracja: środa 12 sie 2015, 19:46
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: Avatar »

Brak paprochów.
Matrycę otwierałem ostrożnie. Zdejmując po kolei elementy: śrubki, ramki, prowadnice. W szczególności uwagę trzeba przyłożyć do płytki z elektroniką i połączenia do szkła. Najważniejsze to nie podnosić matrycy bez powodu i jej rozdzielać. Wtedy nic się nie dostanie.
Aparatura: Taranis 9XD + pulpit
Modele: MPX Easy Glider 4; dronik 5" na ramie KHXC5 GEPRC
Awatar użytkownika
saticzek
Posty: 61
Rejestracja: piątek 02 cze 2017, 21:43
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: saticzek »

Czy ktoś wie gdzie znajdę datasheet do matrycy H-m101Q-10Q ? Ma złącze 60 pin najprawdopodobniej TTL 60 pin. Próbuję ustalić czy da się ją uruchomić na tym:
https://www.banggood.com/Universal-LCD- ... 76957.html
Modelarz...."Wymierający gatunek"
Awatar użytkownika
TorFPV
Posty: 3632
Rejestracja: wtorek 26 lip 2011, 20:03
Lokalizacja: Strefa G

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: TorFPV »

Zabieram się za wymianę świetlówek w swojej matrycy. Jaki kolor ledów kupić ? Biały ciepły, biały zimny czy biały neutralny ? Jaki Wy macie u siebie ?
Pozdrawiam Damian :-)

YouTube
Awatar użytkownika
JaNoT
Posty: 340
Rejestracja: wtorek 30 sie 2011, 13:49
Lokalizacja: Żory

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: JaNoT »

toretto1995 pisze:Zabieram się za wymianę świetlówek w swojej matrycy. Jaki kolor ledów kupić ? Biały ciepły, biały zimny czy biały neutralny ? Jaki Wy macie u siebie ?
Ja mam zimny i jest okej ;)
Futaba 6j,Turnigy 9x,eleres,AV 200mw 5,8,tri,KFC v2,OSD,Hexa,H-quad,skrzydełka,naza v2,fox 800
Pozdrawiam
mzyla
Posty: 961
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 10:42
Lokalizacja: Manchester

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: mzyla »

A ja mam pytanie o podłączenie polecanego drivera / lub sterownik do ekranu o większej rozdzielczości, z kabelkiem 50 pin.

Rozdzielczość 1440*2560
Signal Interface:   50 pins   MIPI (2 ch, 4 data lanes)


Da rade coś wymyśleć?


Input Voltage  : 1.8/5.75/-5.75V (Typ.)(IOVCC/VSP/VSN) 

Nie musi całej rozdzielczości obsługiwać, ale koniecznie po HDMI, bo mam sterownik po DVI, a to tylko z komputera działa.

Pozdrawiam MZ

 



Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Awatar użytkownika
volender
Posty: 896
Rejestracja: sobota 27 kwie 2013, 16:56
Lokalizacja: Kraków

Re: DIY monitor do FPV z dowolenej matrycy LCD TFT

Post autor: volender »

Hmm... A kabel dvi-hdmi Ci nie wystarczy? To de facto te same sygnały w obu złączach.
ODPOWIEDZ