MegaSound czyli gadająca Turnigy 9x / 9XR

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

MegaSound czyli gadająca Turnigy 9x / 9XR

Post autor: brodziek »

Projekt dość stary, ale poza wspomnieniem Profesora o jego istnieniu - nie zaistniał szerzej na forum.
Przedstawię więc własną realizację.
Strona domowa projektu
Całość działa pod kontrolą oprogramowania er9x oraz Open Tx.
MegaSound to nowa wersja modułu 9XVoice posiadająca własny procesor sterujący, dzięki czemu odciążony został główny procesor nadajnika.
Moduł zyskał też możliwość obsługi kart pamięci SDHC, oraz możliwość update plików dźwiękowych przez złącze serial, a także umiejętność kolejkowania komunikatów (jeśli zdarzenie wystąpi podczas odtwarzania komunikatu, jest zapamiętywane, trafia do kolejki i jest odtwarzane jako następne).

MegaSound po odpowiednim zaprogramowaniu nadajnika, umożliwia sygnalizację komunikatami dźwiękowymi praktycznie wszystkich parametrów nadajnika, od stanu przełączników, poziomów napięcia pakietów, do zmian parametrów odbieranej telemetrii.
Ponadto komunikaty można skonfigurować tak aby były odtwarzane jednorazowo po wystąpieniu jakiegoś zdarzenia, cyklicznie co jakiś czas dopóki zdarzenie występuje, lub odtwarzane po przełączeniu zaprogramowanego przełącznika.

Zrobiłem więc własną płytkę (wymiary 46 x 38mm):

Obrazek

Ze względu na bardziej typowe wartości elementów zdecydowałem się na uproszczony stopień końcówki Audio zaproponowany przez HaGeHa i do niego odnoszą się opisy elementów na płytce. (można też wykonać pełny stopień Audio wg MikeB - płytka została do tego przystosowana)

Obrazek

Montaż nie jest szczególnie trudny - wymaga jednak wprawy w posługiwaniu się lutownicą.
Szczegółowa instrukcja programowania i montażu znajduje się tu:

http://openrcforums.com/wiki/index.php/ ... _by_HaGeHa


W moim wypadku moduł trafił do Turnigy9XR:

ObrazekObrazek


Trochę nerwów straciłem przy próbie uruchomienia - za nic nie chciał gadać.
Po zgłębieniu tematu, okazało się, że w Turnigy 9XR nalezy dodatkowo usunąć z płyty nadajnika rezystor R72 lączący procesor z tranzystorem sterującym podświetleniem wyświetlacza (sterowanie przejmuje moduł MegaSound)
Po tej modyfikacji wszystko zadziałało idealnie.

Jako gniazdo dla karty MicroSD posłużył mi adapter SD/MicroSD (sprzedawany w komplecie z kartą) który za pomocą kynarka podlutowałem "na pająka" do złącza na płytce i przykleiłem HotGlue do spodniej jej strony.

Obrazek

Ze względu na możliwość Update plików dźwiękowych po złączu Serial zdecydowałem się zabudować całość we wnętrzu nadajnika i zrezygnować z dostępu do karty pamięci.
Idealnym miejscem na montaż złącza do Update okazał się otwór po usuniętym i zbędnym w moim przypadku gnieździe zasilania nadajnika.

Obrazek

Jeszcze nie do końca zaprogramowane ale widać że działa i nie gubi komunikatów:
http://www.youtube.com/watch?v=42kdFG2J ... e=youtu.be

A tu prezentacja realizacji kolegi Wojtek Sz z sąsiedniego forum z komunikatami w j. Polskim
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... SeVbBmdTf8

Edit:
Na podstawie doświadczeń zmodyfikowałem nieco płytkę.
Usunąłem wszystkie te niepotrzebne i nie wykorzystywane elementy konwerterów napięć RS232.
Obrazek
Płytka jest nieco mniejsza, znalazło się na niej miejsce na gniazdo microSD, oraz standardowy kwarc (znacznie łatwiej dostępny).
Dodatkowo linie karty SD zostały wyprowadzone na złącze, więc można ją wyciągnąć gdzieś na kabelkach (te same linie służą też do podpięcia programatora w celu wypalenia botloadera).
Obrazek

Rezystory/kondensatory w rozmiarze 805, elektrolity SMD C (lub B), kondensator wyjściowy 220uF - SMD D, lub cylindryczny przewlekany.

Sposób podłączenia pozostaje bez zmian.

Udostępniam na użytek własny dokumentację płytki w formacie Gerber.
MegaSound_Files

Płytki można zamówić np. w : OSH Park

Oraz przygotowane przeze mnie polskie komunikaty dźwiękowe (lista w pliku: Sound List.doc):
MegaSound_Voice_PL

Edit:
MegaSound Serial
Zasadnicza różnica polega na sposobie komunikacji i podłączenia modułu do płyty głównej nadajnika Turnigy.
W poprzedniej wersji modułu używana była transmisja danych równoległa, natomiast w obecnej używana jest transmisja szeregowa która wymaga połączenia dwuprzewodowego.

Dodatkowo zyskujemy nową funkcjonalność : model backup/restore, czyli możliwość archiwizacji modeli nadajnika na karcie pamięci modułu , oraz ich przywracania, ponadto zyskujemy dwa dodatkowe wejścia Ext1, Ext2 używane przez nowy firmware er9x do konwersji przelączników na trójpozycyjne.

Schemat Megasound Serial
Wygląd płytki zmienił się niewiele:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pełny rozmiar: Top , Bottom
Gniazdo pamięci microSD można zamontować na głównej modułu, lub na podłączonej przewodami płytce dodatkowej (łatwiej zamontować tak aby był dostęp do karty z zewnątrz obudowy).
Pliki Gerber do wykonania płytki, oraz Lista elementów
W układzie opcjonalnie do taktowania procesora można zastosować albo kwarc 12MHz, albo 16MHz ( należy potem wgrać odpowiednią wersję firmware).
Na płytce i schemacie przewidziałem możliwość dodania elementów "Gain Bost" , więc można pobawić się wzmocnieniem końcówki mocy audio - to dla osób którym niewystarcza standardowa głośność modułu.
Samo uruchomienie nie jest zbyt skomplikowane, ale wymagany jest programator ISP np. USBasp.
Po zmontowaniu płytki należy zaprogramować fusebity procesora i załadować program sterujący.
UWAGA!!!
Na czas programowania programatorem karta microSD MUSI BYĆ WYJĘTA, a programator ustawiony na 3,3V.

Płytka nie posiada dedykowanego złącza ISP, ale wszystkie potrzebne do zaprogramowania linie są wyprowadzone na krawędzi i służą równocześnie do podpięcia opcjonalnej zewnętrznej płytki karty SD.
Najpierw programujemy FUSEBITS:

* Low fuse: 0xDF
* High fuse: 0xD6
* Extended fuse: 0xFD (0x05)

Następnie program główny.
MikeB udostępnił tzw. wersję 'combined" która zawiera w sobie zarówno bootloader jak i program właściwy, dzięki temu programujemy wszystko za jednym zamachem.
W archiwum znajdziecie dwie wersje "amod_lastSer.hex" i "amod_lastSer16.hex" pierwsza jest dla wersji z kwarcem 12MHz, a druga dla 16MHz.
Pobierz Firmware

Jak to podłączyć?
W celu uwolnienia drugiego portu szeregowego procesora nadajnika Turnigy (pierwszy używany jest do danych telemetrii FrSky),
konieczne jest odpięcie z płyty głównej dwóch przewodów przycisków trymerów i podłączenie ich do płytki Megasound
(wejścia: "Thr Trim UP" i "Thr Trim DOWN")

Oto wymagane zmiany na płycie głównej:
Obrazek

MikeB użył pojedyńczych przewodówi "KYNAR" lutując je do rezystorów obok procesora, i wykorzystał kawałek płytki uniwersalnej do podłączenia właściwych przewodów łączących z płytką Megasound.
Na zdjęciu widać też puste miejsca w złączu (prawy górny róg), gdzie usunięto dwa przewody od trymerów, które zostały przylutowane do płytki modułu MegaSound.

Tak więc podłączenie modułu Megasound Serial sprowadza się do:
- podłączenia zasilania do Vcc i GND
- podłączenia podświetlenia wyświetlacza do BL+ i BL-
- podłączenia głośnika do Speaker +/-
- połączenia padów Pin27. Pin28 z odpowiednimi nogami procesora nadajnika
- usunięciu połączenia trymerów Thortle z plyty nadajnika i podłączeniu ich do płytki Megasound (wejścia T_Up i T_Dn)
- podłączeniu wejścia buzzera (dźwięk wbudowanego buzzera nadajnika będzie odtwarzany w głośniku modułu)

Jak już wspomniałem, dodatkowe wejścia Ext1 i Ext2 można w nowym firmware er9x wykorzystać do przerobienia przełączników nadajnika z dwu pozycyjnych na trzy pozycyjne.

W obecnej wersji na karcie pamięci micro SD oprócz plików dźwiękowych, mogą być również przechowywane kopie zaprogramowanych modeli tzw. funkcja "Model backup/restore"
Pliki dźwiękowe pozostają bez zmian.
Ostatnio zmieniony czwartek 04 lut 2016, 13:43 przez brodziek, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
remick
Posty: 303
Rejestracja: czwartek 18 kwie 2013, 14:34
Lokalizacja: daleka północ

Post autor: remick »

Super !!

Kolejna rzecz do wciśnięcia do 9xr :D
Szkoda że nie jest z gumy :D

Jeszcze napisz jaki głośniczek i gdzie wsadziłeś bo na fotkach nie mogę się dopatrzyć.

No i pytanie czy nie robiłeś więcej płytek - odkupiłbym jedną sztukę.
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Też poskładam swój egzemplarz , dzięki za opis i motywację :)
Pora wymienić mój moduł WT020 na ten co nie ma przerw między odczytem plików.
PS.. pliki dźwiękowe muszą być w miarę szybkie i krótkie ale wyraźne aby się gadaczka nie zapętlała się w gadaniu jak już wyłączę przełączniki.

Na początku do testu wrzucałem pliki wyciągnięte z plików dzwiękowych z Automapy w tym głos "Czesia".

Latam kiedyś szybolem klasycznie na "Lotnisku" u Pbrysia - jestem dosyć wysoko a tu "Czesio" się drze z aparatury "SZPITAL , SZPITAL , SZPITAL" - Komentarz PBRYS'ia - "Ty chyba już musisz lądować , i chyba nie wylądujesz " :-D :mrgreen:
Sam do tej pory nie wiem o co apce chodziło :-P
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

No tak pliki dźwiękowe to zwykłe .wav 22kHz 16bit, można wyciągnąć z czego się chce, nagrać samemu, lub użyć syntezatora mowy IVONA.

Sposób montażu głośniczka w 9XR jest pokazany tu: OpenRcForums

Ja u siebie zrobiłem trochę inaczej, przykleiłem go HotGlue mniej więcej jak na zdjęciu:
Obrazek

Głośniczek miałem w swoich zasobach, wyciągnięty z jakiegoś urządzenia.
Średnica to 40 - 50mm np. http://allegro.pl/glosnik-glosniczek-50 ... 37093.html

Montaż sprowadza się do przylutowania do płyty w nadajniku kabelków: D0-D3, B7, zasilania, oraz przepięcia podświetlenia wyświetlacza do pinów płytki +5V, BL.
Polecam też odciąć wbudowany Buzzer i jego sygnał też doprowadzić do płytki Megasound (dużo przyjemniejszy dźwięk).
Obrazek

I sposób podpięcia karty z wykorzystaniem adaptera SD/MicroSD:
Obrazek

Mam kilka płytek, proszę pytać na pw.
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Dzięki uSD można zapisać więcej modeli tak?
Ogólnie to fajny pomysł, bo podczas pilotażu nie mamy czasu patrzeć na aparaturę, więc aparatura nam powie co trzeba, już nie mówię o tym że mamy na lotnisku/miejscówce +100 do lansu :mrgreen:
Czemu na PCB nie został umieszczony slot na uSD?
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

Niestety nie.
Na karcie SD przechowujemy tylko pliki dźwiękowe.
Autorzy projektu mieli plany aby spiąć płytkę z procesorem nadajnika przez UART, aby ten miał dostęp do karty SD, ale jakoś nie zostało to do końca zrealizowane.
Gniazda SD nie ma na płytce bo planowałem początkowo zamontować je na kabelkach, aby był z zewnątrz dostęp do SD, później okazało się że nie ma takiej potrzeby.
Awatar użytkownika
Rybskee
Posty: 1332
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 02:14
Lokalizacja: Berlin

Post autor: Rybskee »

Kupiłbym, zwłaszcza, że po ostatniej odwrotnej polaryzacji głośniczek mi zjarało :D
Lee
Posty: 1828
Rejestracja: niedziela 23 paź 2011, 22:02
Lokalizacja: UK

Post autor: Lee »

Toć te buzzery po .50zł wołają :-P
Jak by więcej osób chciało można zrobić zbiorówkę w OSHpark, ok. 15zł za pozłacaną PCB, a jak i trzeba mogę się podjąć wypieków :mrgreen:
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Dzisiaj dokończyłem wymianę starego modułu na AudioMod328 - poskładałem go bez tranzystorów i rezystorów na Uarcie - dałem tylko po rezystorze 680omów aby zabezpieczyć procek, złączką serwową gniazdową wyprowadziłem kabelek do komory baterii.
Karta Micro SD 8GB jest w adapterze SC>MicroSD i działa - jest na 5cm taśmy tez w komorze baterii.

Jedynie mam jeszcze problem jak wyłacze apkę i włącze raz jeszcze - moduł jak by sie zwieszał - po minucie jest OK... jakieś problemy z resetem?

Drugi moduł mam do testów na biurku - chce mu trochę program przerobić pod GS Zbig&Pitlab - chyba się da :)
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

profesor pisze:... mam jeszcze problem jak wyłacze apkę i włącze raz jeszcze - moduł jak by sie zwieszał - po minucie jest OK... jakieś problemy z resetem?
Na kilka zamontowanych sztuk, żadnego podobnego objawu nie zauważyłem.
Każdorazowo po włączeniu Apki moduł pięknie wygłasza komunikat powitalny, nazwę ustawionego modelu.
Być może brakuje jakiegoś pliku dźwiękowego?
Spróbuj wgrać komplet komunikatów w j. Angielskim z linka który podałem w pierwszym poście.
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

brodziek pisze:
profesor pisze:... mam jeszcze problem jak wyłacze apkę i włącze raz jeszcze - moduł jak by sie zwieszał - po minucie jest OK... jakieś problemy z resetem?
Na kilka zamontowanych sztuk, żadnego podobnego objawu nie zauważyłem.
Każdorazowo po włączeniu Apki moduł pięknie wygłasza komunikat powitalny, nazwę ustawionego modelu.
Być może brakuje jakiegoś pliku dźwiękowego?
Spróbuj wgrać komplet komunikatów w j. Angielskim z linka który podałem w pierwszym poście.
Wgrałem za pierwszym razem komplet helena voice później podmieniłem na polskie swoje, tu objaw jest taki jak ci pisałem że podświetlenie nie działa , czyli coś z kwarcem (mam duży bo brak smd akurat u mnie) , prockiem albo obwód resetu, potestuje to się okaże.

Bynajmniej po testach szybciej działa odtwarzanie wielu plików niż na poprzednim nie atmegowym module, teraz tylko nagrać z syntezatora nowe słowa. Akro,Stabilizacja,Autopilot i w er9x wykorzystując wirtualne przełączniki SWx zrobić gadający tryb wybranego Autopilota w zależności od położenia drążka gazu czyli "Krążenie" lub "Hold"
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

Najwyższy czas chyba, aby uzupełnić projekt.
W pierwszym poście aktualizacja - nowa poprawiona płytka, jej dokumentacja i pliki VoicePL.
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

Fajny - kompaktowy :)
LRS 1W wchodzi mi na ten wzmacniacz, słychać "tryk tryk tryk" tyle że ja mam kondensatorek 160nF na wzmocnieniu dołożony bo gadało za cicho i wypadało by dać na wejściu z 4,7nF żeby wyciąć WCZ. Potestuje jak wróce z urlopu
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
brodziek
Posty: 430
Rejestracja: wtorek 08 sty 2013, 09:08
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: brodziek »

Hmm, u mnie ten sam problem występował przy 100mW LRS, gdy chciałem płytkę zamontować równolegle do płyty nadajnika (po prostu przyklejając ją na taśmie dwustronnej)
- problem rozwiązało takie umiejscowienie płytki jak pokazałem na fotkach.
No ale to jest tylko 100mW.

Czy bez tego kondensatorka zwiększającego wzmocnienie też terkota?
Przy 1W, może warto spróbować wyfiltrować lepiej zasilanie, lub zaekranować moduł?
Testując moduł, miałem gniazdo SD podpięte na kilkucentymetrowej taśmie i miałem wrażenie, że to właśnie te przewody działają jako antenka zbierająca zakłócenia.
Problem występował tylko przy linku na 433MHz, na 2,4GHz było wszystko ok.
Aby zwiększyć moc końcówki, a co za tym idzie również głośność - można by się pokusić na przeróbkę i zasilić scalaka LM386 wyższym napięciem
... tyle że to znowu trochę kombinowania bo zdaje się jego max. napięcie to 9V :-(
Awatar użytkownika
profesor
Posty: 1094
Rejestracja: poniedziałek 16 sie 2010, 09:37
Lokalizacja: Starachowice

Post autor: profesor »

brodziek pisze:Hmm, u mnie ten sam problem występował przy 100mW LRS, gdy chciałem płytkę zamontować równolegle do płyty nadajnika (po prostu przyklejając ją na taśmie dwustronnej)
- problem rozwiązało takie umiejscowienie płytki jak pokazałem na fotkach.
No ale to jest tylko 100mW.

Czy bez tego kondensatorka zwiększającego wzmocnienie też terkota?
Przy 1W, może warto spróbować wyfiltrować lepiej zasilanie, lub zaekranować moduł?
Testując moduł, miałem gniazdo SD podpięte na kilkucentymetrowej taśmie i miałem wrażenie, że to właśnie te przewody działają jako antenka zbierająca zakłócenia.
Problem występował tylko przy linku na 433MHz, na 2,4GHz było wszystko ok.
Aby zwiększyć moc końcówki, a co za tym idzie również głośność - można by się pokusić na przeróbkę i zasilić scalaka LM386 wyższym napięciem
... tyle że to znowu trochę kombinowania bo zdaje się jego max. napięcie to 9V :-(
Generalnie nie wiem jak będzie bez kondensatorka bo nie dawno to terkotanie zauważyłem, wszystko zalezy jak jest moduł z anteną jest ułożony - teraz mam bliżej całość radia może dlatego a i moduł jest bez karty
- ostatnio siedziałem nad wersją dla mojego oświetlenia w domu i przy okazji też dla GS wersja bez SPI - komunikaty słane komendami przez RS'a ale jak rozwiąże problem buforowania to się pochwale w temacie.
Pozdrawiam Piotr.
YouTube
ODPOWIEDZ