Budowa Tarot FY650

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Dronolot
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 08 lis 2015, 21:33

Budowa Tarot FY650

Post autor: Dronolot »

Witam serdecznie.

W związku z tym, iż niedawno "zaraziłem" się tematem dronów, postanowiłem zbudować własny kopter.
i tak oto zakupiłem kilka części m.in. ramę Tarot FY650 , regulator 4x25A EMAX z oprogramowaniem SimonK, oraz APM 2.6.

Fotki części.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jako że dopiero zaczynam przygodę z quadrocopterami bardzo prosiłbym o pomoc przy doborze silników jak i reszty potrzebnych podzespołów. Zastanawiałem się nad silnikami Tarota : http://abc-rc.pl/Silnik-Tarot-4006-TL68P02 ( dedykowane do tejże ramy), ale sam nie wiem co o nich myśleć, wiele różnych skrajnych opinii na ich temat, dlatego wolę poradzić się Was, którzy macie większe doświadczenie niż ja w tej kwestii.

Planuję uzbroić APM`a w GPS Ublox M8N ( podobno dokładniejszy niż Neo 6M).

Nie wiem także jakiej aparatury użyć, by uzyskać optymalnie duży zasięg, a jednocześnie by zestaw nadawczo odbiorczy nie zrujnował mnie finansowo. Zastanawiałem się dośc mocno nad Turnigy 9X, ale nie doczytałem się czy ta apka obsługuje multicoptery. W większości opisów widnieje że można nią sterować szybowiec/samolot/helikopter. O dronach nic nie jest wspomniane.

Akumulator zapewne będzie 11,1 V 3s 5 000 mAh, opcjonalnie zamontuję gimbal z kamerką ( w późniejszym czasie, gdy wszystko będzie śmigało jak należy). Całość osiągnie szacowaną wagę - ok.2 kg ( bez gimbala i kamery) - co jest wartością niezbyt dokładną. Silniki, które sobie upatrzyłem dają ciąg ok 1,45 kg czyli jakieś 5,80 kg na 4 silnikach.

Bardzo bym prosił o radę i pomoc w doborze podzespołów. Jeśli macie jakieś propozycje co do doboru silników, aparatury, i innych bardzo proszę o sugestie. Wszelkie info na miarę złota.

Pozdrawiam :-D
darnok
Posty: 40
Rejestracja: sobota 14 lis 2015, 11:40

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: darnok »

Turnigy 9x normalnie bedzie działać z copterami. I chyba w takiej cenie to właśnie ona jest najczęściej polecana.

Z tym regulatorem czasem występują problemy, albo tylko ja do nich jestem tak nastowiony (w swoim egzemplarzu musiałem wymienić dwa moduły).

Na resztę tematów, niezbyt mogę się wypowiadać :)
zed
Posty: 215
Rejestracja: piątek 27 mar 2015, 11:37

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: zed »

Podany ciąg silnika masz dla aku 4S
Qunie
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek 06 lip 2015, 05:27

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Qunie »

Podłączę się trochę pod ten wątek, też jestem ciekaw optymalnego lub polecanego setup'u pod tą ramę, biorąc pod uwagę gimbal dla GP4 lub RX100 i dłuższy czas lotu niż 15 min.
Reptile 500 APM 2.6 - rest
S550 Apm 2.6 hexa
ZMR250 cc3d http://tnij.org/zmr250 - rest
QAV210
Quanum v2, Syma X5SC
Foty: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=13&t=34680
Awatar użytkownika
Dronolot
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 08 lis 2015, 21:33

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Dronolot »

zed pisze:Podany ciąg silnika masz dla aku 4S
Faktycznie, masz rację, moje niedopatrzenie. Ale to żaden problem dla mnie, mogę kupić pakiecik 4s. Niby troszke droższe, ale jakby przez to dron był żwawszy i bardziej dynamiczny, nie będę załował tych kilku $$ więcej. Tylko pytanie czy regulatory wtedy wytrzymają ? :roll: Niby silniki Tarota z 1 postu pobierają ok. 14 A, przy nominalnej pracy przy dedykowanych śmigłach 13 x 5,5.

@darnok - w sieci również wyczytałem że czasem moduły w regulatorach są uszkodzone, szczególnie często zdarza się że 1 z modułów jest uszkodzony, niby regiel nowy a tu niespodzianka. Dlatego też od razu nabyłem zapasowy moduł regulatora, by był na zapas :)

Co do Turnigy 9x - trzeba ją programować stricte pod wielowirnikowiec ( w tym przypadku quadrocopter typu X ), czy od razu po kupieniu jest gotowa do pracy z dronem ?

Jeśli ktoś ma jakieś info dotyczące tych silniczków, jak się sprawują, czy są dość dobrze wykonane, bardzo bym prosił o podzielenie się ze mną i forumowiczami informacjami na ich temat. Jako że silniki to dośc kosztowna część zestawu nie chciałbym kupić jakiegoś syfu i niepotrzebnie wydawać kupę kasy.



Pozdrawiam ! :)
Awatar użytkownika
Wisznia
Posty: 180
Rejestracja: niedziela 27 kwie 2014, 13:22
Lokalizacja: Łódź

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Wisznia »

Mam identyczną ramę i zamontowałem do niej 4x

http://www.aliexpress.com/item/EMAX-MT3 ... eb201560_1

silniki spisują się znakomicie przy tej wielkości latadła a i cenę można dobra trafić jak się poszuka tu i tam. Osobiście wprowadziłem trochę zmian w ramie aby pochować wszystko między poziomy (ochrona przy kretach) i uniknąć widocznego okablowania. Zabawa fajna, a to dopiero początek ;)
Awatar użytkownika
Master Yoda
Posty: 148
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 21:30
Lokalizacja: Gołdap

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Master Yoda »

Turnigy jest niezłym wyborem. Trzeba tylko pamiętać że oryginalny link bezpieczniej odłożyć na półkę bo będą niespodzianki z uciekającym quadem. Można się zastanowić nad wpakowaniem eleresa, daje to pewny link. No i warto byłoby zmodyfikować softa na 9xr który daje dużo większe możliwości w stosunku do oryginału.
Co do APM'a to nie wiem czy jak na osobę początkującą sobie z nim poradzisz ponieważ to dość skomplikowany kontroler i nawet doświadczeni piloci często mają z nim problemy przy konfiguracji.
Hangar: Compass Odin90 FBL, Kyosho C4, KDS 550 Innova v2, Trex 450 pro v2 FBL, Blade SR, 4x Blade 130X, Blade MCPX, Skoczek by Rayford.
Aparatury: Spektrum DX8T Dsmx, Spektrum DX6i Dsmx.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Piotrowy »

Wisznia pisze:Osobiście wprowadziłem trochę zmian w ramie aby pochować wszystko między poziomy (ochrona przy kretach) i uniknąć widocznego okablowania. Zabawa fajna, a to dopiero początek ;)
A może jakieś zdjęcia :-> Właśnie jestem na etapie okablowania. Wszystko przylutowane do płytki dystrybucyjnej i zastanawiam się, jak zamocować kanapkę KFC32 z Misiowym OSD, prawdopodobnie pójdzie pod półkę na baterie, ale wszelkie sugestie mile widziane :-) .
Nie mam za to pomysłu na diody na ramionach, te taśmy za cholerę nie chcą się trzymać :-/

Ha, te emax to ma większość :-P . Jakie dałeś do nich śmigła :roll:
Awatar użytkownika
Master Yoda
Posty: 148
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 21:30
Lokalizacja: Gołdap

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Master Yoda »

@Piotrowy trytytki i będą się trzymać elegancko :D
Hangar: Compass Odin90 FBL, Kyosho C4, KDS 550 Innova v2, Trex 450 pro v2 FBL, Blade SR, 4x Blade 130X, Blade MCPX, Skoczek by Rayford.
Aparatury: Spektrum DX8T Dsmx, Spektrum DX6i Dsmx.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Piotrowy »

Master Yoda pisze:@Piotrowy trytytki i będą się trzymać elegancko :D
Od trytytek u mnie już gęsto :lol: . Wyśłałem o jakiś wydumanym patentem na oświetlenie ramion ;-)
zbyk
Posty: 76
Rejestracja: czwartek 28 maja 2015, 19:43
Lokalizacja: Koło

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: zbyk »

Witam.
@Piotrowy
Ja dałem troszkę silikonu (klej) na taśmy - już miesiąc i ani drgną :)
Pozdrawiam zbyk
Awatar użytkownika
Master Yoda
Posty: 148
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 21:30
Lokalizacja: Gołdap

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Master Yoda »

Właśnie wpadłem na ciekawy pomysł, przezroczyste śmigła i power ledy 10W skierowane w śmigło. Myślę że ciekawe efekty można osiągnąć.
Hangar: Compass Odin90 FBL, Kyosho C4, KDS 550 Innova v2, Trex 450 pro v2 FBL, Blade SR, 4x Blade 130X, Blade MCPX, Skoczek by Rayford.
Aparatury: Spektrum DX8T Dsmx, Spektrum DX6i Dsmx.
Awatar użytkownika
Piotrowy
Posty: 3129
Rejestracja: wtorek 02 lut 2010, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Piotrowy »

Master Yoda pisze:Właśnie wpadłem na ciekawy pomysł, przezroczyste śmigła i power ledy 10W skierowane w śmigło. Myślę że ciekawe efekty można osiągnąć.
No, no :-D , ale może raczej białe, żeby się lepiej odbijało i było widoczne z dołu.
I te 10 W, to już smażalnia, ale 3 W :roll: Poszukam jakiś sensownych diodek czerwonych i zielonych na 12V. Będzie to patent by Master Yoda ;-)
Awatar użytkownika
Master Yoda
Posty: 148
Rejestracja: czwartek 17 lip 2014, 21:30
Lokalizacja: Gołdap

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Master Yoda »

Ja u siebie mam tak na przełączniku 3 pozycyjnymObrazekObrazek
ObrazekObrazek
Hangar: Compass Odin90 FBL, Kyosho C4, KDS 550 Innova v2, Trex 450 pro v2 FBL, Blade SR, 4x Blade 130X, Blade MCPX, Skoczek by Rayford.
Aparatury: Spektrum DX8T Dsmx, Spektrum DX6i Dsmx.
Awatar użytkownika
Dronolot
Posty: 15
Rejestracja: niedziela 08 lis 2015, 21:33

Re: Budowa Tarot FY650

Post autor: Dronolot »

Master Yoda pisze:Turnigy jest niezłym wyborem. Trzeba tylko pamiętać że oryginalny link bezpieczniej odłożyć na półkę bo będą niespodzianki z uciekającym quadem. Można się zastanowić nad wpakowaniem eleresa, daje to pewny link. No i warto byłoby zmodyfikować softa na 9xr który daje dużo większe możliwości w stosunku do oryginału.
Co do APM'a to nie wiem czy jak na osobę początkującą sobie z nim poradzisz ponieważ to dość skomplikowany kontroler i nawet doświadczeni piloci często mają z nim problemy przy konfiguracji.
Sprawa wygląda tak : w najbliższym czasie będę miał 1 000 zł wolnych środków na dokończenie projektu ( właściwie na dokupienie niezbędnych części ) - apka, akumulator, silniki, śmigła, ewentualnie GPS. Na tym etapie nie chcę modyfikować aparatury, gdyż to wiąże się z pewnymi kosztami, a na obecną chwilę chcę dokupić najpotrzebniejsze rzeczy, by powoli zabrać się za spasowanie części i konfigurację zestawu.
A tak z ciekawości. Michał - Ty latasz na eleresie ? Bo skoro o tym piszesz to pewnie miałeś z tym do czynienia. Wielką różnicę robi eleres w porównaniu do oryginalnego linku jaki jest w TGY 9x ? Jeśli oryginał miałby choć 100 m niezawodnego zasięgu na początek mi to wystarczy, jak już dron będzie w 100 % gotowy pomyślę wtedy o FPV i o ulepszeniu aparatury - na początek nie jest mi to potrzebne.

Ps. Całkiem ciekawy patent z tymi diodami ;-)

W kwestii APM`a faktycznie jestem zielony. Ale myślę, że z Waszą pomocą uda mi się wstępnie jakoś skonfigurować tę maszynkę :) Samo wgranie softu poprzez MissionPlanner nie załatwi sprawy ?

Pozdrawiam, dziękuję wszystkim za cenne rady :lol:
ODPOWIEDZ