Dedalus: Autopilot nie dla nas ;-)

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: Zbig »

Dedalus nie ma pojęcia na których kanałach odbiornika w danym systemie RC są ustawione lotki (a w takim Taranisie to w ogóle mogą być gdzie się komu podoba), więc trzeba to kabelkiem (przy równoległym) albo w managerze (CPPM/SBUS) ustawić.
Uwagi do dokumentacji przyjmuję z pokorą i obiecuję braki uzupełnić.
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: piotr »

Połatałem troszkę Funjetem ultra z Dedalusem i:
1) bezwzględnie trzeba wprowadzić funkcję zakresu (siły) stabilizacji podłużnej i poprzecznej w funkcji prędkości modelu. Przy locie nawet ze średnią prędkością szybko wpada w oscylacje ,a przy zmniejszeniu siły stabilizacji nie radzi sobie ze startem i lądowaniem ( zwłaszcza z bocznym wiatrem)
2) trzeba zastanowić się również nada możliwością zdalnego wprowadzania zmian czułości, lub funkcji EXPO przynajmniej w fazie testów.
3) potrzebna stabilizacja steru kierunku do większych modeli .
4) W trybie STAB bardzo trudno zakręcić pomimo ustawienia ograniczenia przechyłu do 30 stopni.
5) Potrzebny tryb ACRO do stabilizacji wykonywanych figur akrobacyjnych np: pętla, beczka , zawis na wektorze ciągu itp. (w końcu ma to być autopilot nie dla nas)
6) Zbyszku rozważ tryb HOLD?- pilot steruje prędkością kątową w poszczególnych płaszczyznach ,a nie wielkością wychyleń sterów (ma to ogromne znaczenie przy wykonywaniu precyzyjnych figur w silnym porywistym wietrze)
pozdrawiam Piotr
Awatar użytkownika
jelcyn
Posty: 3417
Rejestracja: niedziela 23 sty 2011, 16:56
Lokalizacja: B-stok

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: jelcyn »

piotr pisze:1) bezwzględnie trzeba wprowadzić funkcję zakresu (siły) stabilizacji podłużnej i poprzecznej w funkcji prędkości modelu.
Fajna funkcja, również do dużego AP.
Awatar użytkownika
miś
Posty: 9242
Rejestracja: niedziela 07 lut 2010, 15:24
Lokalizacja: Bytom

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: miś »

Ekhem, Piotrze, wszystkie Twoje postulaty spełnia konkurencja, czyli autopilot eLeReS :-D
Punkt 1 jest robiony nie w funkcji prędkości, a w funkcji ustawionego gazu (przepustnicy).
Dodatkowo stabilizacja w trybie ACRO jest też uzależniona od kąta pochylenia modelu, a więc przy zawisie na śmigle działa mocniej niż przy locie poziomym.
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=4&t=19771
Pzdr. -----MIŚ-----
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: piotr »

MIŚ. elersa już kupiłem .
funkcja siły stabilizacji musi jednak być powiązana z prędkością modelu -najlepiej względem powietrza ,ale wiadomo rurki się zatykają więc może być GPS. Zwłoka w rozpędzaniu modelu o masie 20kg napędzanego turbiną trwa wieki.
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: Rufio »

Co do siły stabilizacji w funkcji (czegoś tam: czy gazu, czy prędkości) mam przekonanie, że to nie jest najlepsze z możliwych rozwiązań, choć oczywiście jakoś tam zadziała.
Najlepsze rozwiązanie jakie widziałem, to wykrywane przez ustrojstwo przesterowanie i w związku z tym zmniejszanie siły stabilizacji.
Też uważam że przydała by się w dużym AP.

No i postulat 5ty czyli STABILIZACJA ACRO (na samych żyrkach bez poziomowania) też by nie zaszkodziła.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: Zbig »

Dzięki Piotrze za uwagi.
Ustawialne ograniczenie przechyłu jest tylko dla trybu AUTO. Tu potrzeba byłoby zwiększyć wewnętrzny limit przechyłu dla STAB.
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: piotr »

Ważne są też wartości procentowe siły stabilizacji lotki:dla małych prędkości wynoszą 90% (start lądowanie) dla średnich 30% , a dla pełnej nie próbowałem z obawy że konstrukcja nie wytrzyma (bardzo szybkie oscylacje). Dla wysokości widoczny drobny ruch(pompowanie) ale nastawy stałe około 90%. Nie wiem czy można dorobić algorytm wygaszania oscylacji tak ,żeby w szybkich zmianach prędkości reagował poprawnie we wszystkich przedziałach , czy nie prościej powiązać wprost z prędkości odczytanej z GPS. Potrzebna też stabilizacja kierunku.
Pozdrawiam Piotr
EDIT . przycisk UP na klawiaturze zmniejsza wartości nastaw i odwrotnie.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: Zbig »

Dla szybkiego modelu GPS jest OK, prędkość wiatru będzie stosunkowo niedużo wnosić.
Ale dla wolniejszych to może być problem.
Powiązanie z gazem jest możliwe, ale wtedy trzeba wprowadzić dwa parametry "bezwładność" lub czas rozpędzania się modelu, oraz proporcję siły stabilizacji dla min/max (bo nie da się tego estymować na podstawie samej prędkości)
Awatar użytkownika
Rufio
Posty: 1157
Rejestracja: sobota 23 kwie 2011, 22:57
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: Rufio »

ja oby rozwiązań widzę tylko "problemy":
- GPS - lecę pod wiatr, nieco silniejszy, i z wiatrem mam słabszą stabilizację niż pod wiatr
- poziom gazu - to już w ogóle kiszka, rozpędzamy model z małej prędkości czyli gaz na max i jakoś "bezwładność" opóźni drastyczne zdjęcie stabilizacji, po czym na full prędkości zdejmujemy gaz na min, i na bank drgawki się pojawią po wzmocnieniu stabilizacji po uwzględnieniu "bezwładności".

Jestem przekonany, że wykrywanie "drgawek" jest stosunkowo proste i najskuteczniejsze.
piotr
Posty: 269
Rejestracja: piątek 23 kwie 2010, 23:40
Lokalizacja: Chorzów
Kontakt:

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: piotr »

Jety latają w przedziale prędkości 60do 400 km/h wykrycie "drgawek" może jest proste , ale jak gwałtownie zmniejszymy prędkość to trzeba je wywołać. Może proces (tryb )uczenia się?
pozdrawiam Piotr
labo
Posty: 1150
Rejestracja: sobota 04 gru 2010, 21:19
Lokalizacja: Toruń

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: labo »

Dwa lata mnie nie było na forum. Temat ucichł, bo projekt dopracowany i każdy go zna, czy umarł śmiercią naturalną?
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: Zbig »

To pierwsze :-) System cały czas jest w sprzedaży i jest jak najbardziej wspierany.
Awatar użytkownika
Zbig
Posty: 2268
Rejestracja: czwartek 13 gru 2012, 20:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: Zbig »

Miło mi poinformować, że ruszyła realizacja trybu Acro i kompensacji stabilizacji na podstawie prędkości modelu.
Zainteresowanych testami proszę o informację.
Awatar użytkownika
zbipok
Posty: 1965
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 10:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Autopilot nie dla nas ;-)

Post autor: zbipok »

Mogę przećwiczyć, mam akrobata i zestaw dedalus
Zbyszek
ODPOWIEDZ