Kanapka do KFC32 - czyli OSD+odbiornik eLeReS'a+BEC w jednym

Autorskie projekty naszych użytkowników

Moderatorzy: marbalon, moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Kanapka do KFC32 - czyli OSD+odbiornik eLeReS'a+BEC w jednym

Post autor: marbalon »

Z uwagi na t trwają prace nad kanapką do KFC32 która będzie zawierać:

- moduł OSD
- filtrowanie zasilania kamery i nadajnika video - złącza wideo kompatybilne z MiśOSD
- odbiornik eleresa
- BEC dla IMU
- wejście ADC na czujnik prądu (trzypinowe z zasilaniem 5V)
- wejście RSSI w przypadku braku RFM22

Bardzo fajny i obszerny opis jest również na stronie kolegi Pirzola

Prosiłbym abyście tutaj wyrazili swoje pomysły i co wam się podoba/niepodoba w aktualnej koncepcji póki nie poszła partia produkcyjna.

Na razie wygląda to tak ale będzie jeszcze kilka drobnych poprawek:

Obrazek

U układzie gdy mamy OSD obok IMu można dać tasiemkę:
Obrazek


Skrócony opis podłączenia i konfiguracji:

1. Aby obsługiwać powyższe OSD należy posiadac w KFC32 wgraną wersję v46 lub wyższą

2. Obsługę OSD właczamy za pomocą konsoli poleceniem "feature OSD"

3. Jeżeli wybraliśmy wersję z modułem eLeReSa to aktywujemy go poleceniem "feature eleres" (szerszy opis eleresa w oficjalnym manualu)

4. Jeżeli chcemy wbudowany BEC używać do zasilania IMU to na OSD od spodu przy złączy SPI jest zworka do zalutowania. Pamiętajmy aby w takim układzie odłączyć zasilanie z regulatora kanału PWM1 a w przypadku KFC32 - wersja czarna z PWM2

5. Wejście do menu wykonujemy za pomocą kombinacji znanej z MiśOSD czyli: Throttle na połowę i jednocześnie PITCH na minimum na przez 1sekundę

6. Poruszanie po menu:

PITCH - góra / dól
ROLL - zatwierdzanie opcji lub wybor Tak/Nie, zmiana wartości
YAW - wychodzi do poprzedniego ekranu (poza wyjściem z głównego menu)

7. Przełączanie aktywnych ekranów - w GUI pojawi się nowa opcja z nazwą OSD. Przypisujemy do niego przełącznik i sekwencja włączenie / wyłączenie spowoduje przełączenie ekranu na kolejny

8. Kalibracja Czujnika prądu -
- bierzemy naładowany pakiet i idziemy latać
- po zakończeniu latania zapamiętujemy wartość zużycia prądu wyświetlanego w OSD
- ładujemy pakiet za pomocą ładowarki pokazującej mAh i również zapamiętujemy
- Wchodzimy do menu OSD->czujnik prądu->Kalibracja... i wprowadzamy zapamiętane dane za pomocą drążków i zatwierdzamy. Przy następnym locie wskazania mAh oraz A powinny być już OK.

9. Resetowanie ustawień OSD - jeżeli chcemy skasować tylko ustawienia OSD to w konsoli możemy zrobić to komendą "osd_reset"
Ostatnio zmieniony poniedziałek 27 maja 2013, 08:10 przez marbalon, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
elektrex
Posty: 208
Rejestracja: piątek 11 sty 2013, 00:14
Lokalizacja: WLKP

Post autor: elektrex »

Ale kombajn :shock:

Rozumiem że odbiornik eleresa na płytce OSD po spięciu z płytką KFC załatwi sprawę RX-a?
BEC dla IMU o jakiej wydajności prądowej?

Na koniec koncert życzeń: czy jest możliwe kontrolowanie temp. otoczenia przez OSD i wysłanie na ekran?
Pozdrawiam
Sławek
Awatar użytkownika
Rurek
Posty: 16419
Rejestracja: środa 10 mar 2010, 15:21
Lokalizacja: AIP ENR 5.5 - AAA 153 :-)

Post autor: Rurek »

elektrex pisze:Na koniec koncert życzeń: czy jest możliwe kontrolowanie temp. otoczenia przez OSD i wysłanie na ekran?
Chyba damy radę namówić Marcina do dorobienie wejścia ADC dla czujnika temperatury LM35 oraz dla czujników PitLab'a prądowych...
infekcja FPV postępuje w zastraszającym tempie...
Awatar użytkownika
dual
Posty: 653
Rejestracja: piątek 09 lip 2010, 21:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dual »

Pytanie dla mnie dość istotne, czy OSD może pracować bez LeReSa? Czyli czy mogę do kanapki podać Sumę PPM i latać?
Pozdrawiam

Marcin
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

elektrex pisze:BEC dla IMU o jakiej wydajności prądowej?
Tak do 0.8A można podłączać (chodzi o 5V). To chodzi tylko o to aby IMU + GPS i OSD miały zasilanie swoje a nie z regla.
elektrex pisze:czy jest możliwe kontrolowanie temp. otoczenia przez OSD i wysłanie na ekran?
Na moje jet to nieuzasadnione gdyż ile kopterem można latać ? 1-2km wysoko ? No i mamy zmianę max 10C czyli jak na moje kompletnie nieistotne. Dokładać nic nie muszę bo i gyro i baro mają czujniki wbudowane. Ale uprzedzam że będzie to domyślnie wyłączone ;-)
Rurek pisze:..dla czujników PitLab'a prądowych...
Oczywiście na to jest miejsce i będzie dorobione.
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

dual pisze:Czyli czy mogę do kanapki podać Sumę PPM i latać?
Tak oczywiście, jest nawet plan aby rfm22 zastąpić modulikiem kompatybilnym z FrSky.
Artu

Post autor: Artu »

I jeszcze jedno... złącze SPI... "żeńskie" i od spodu płytki, aby można było "na kanapkę" z KFC32 :-P
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Artu pisze:I jeszcze jedno... złącze SPI... "żeńskie" i od spodu płytki, aby można było "na kanapkę" z KFC32
Może być kanapka z żeńskimi i może być na tasiemkę (patrz pierwszy post dorzuciłem fotkę).
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Co by nie było że nic się nie dzieje.. to ostatnio powalczyłem z optymalizacją bo malowanie samego horyzontu zaciagnalem z MinimOSD a tam zaszaleli i liczą sobie 14 x tan() w jednej pętli co nawet dla stm32 jest za dużo aby pętla nie pływała. Ale spokojnie jak się okazało to udało się to obejść i całość już pięknie pracuje. Dorobiłem już odczyt czujnika prądu tylko muszę założyć go do modelu aby przetestować jak działa.

Przeorganizowałem całe menu konfiguracji ekranów, i najpierw mamy listę gdzie wybieramy sobie aktywne elementy a potem je w drugiej zakładce układamy na ekranie. Aktywne ekrany będzie można przełączać rotacyjnie przełącznikiem który przypiszemy sobie w GUI - jest nowa opcja pod failsafe.

Dorobiłem zakładkę konfiguracja IMU gdzie możemy sobie ustawić PID i rate,expo, zakładkę GPS gdzie mamy PID od GPS oraz opcje od nawigacji takie jak wysokość powrotu podczas failsafe , szybkość itp. No i ostatni zakładka do konfiguracji wbudowanego odbiornika eLeReS'a.

Zostało do zrobienia:
- oprogramować kalibrację czujnika prądu
- zrobić statystyki
- dorobić pomiar temp.

I chyba można pchać go do produkcji. Choć przyznam, że chętnie bym jeszcze chwilkę przytrzymał go abym mógł polatać i być pewnym że wszystko pięknie działa.

Poniżej ładuje się filmik, za parę minut powinien być.
Awatar użytkownika
marceli
Posty: 1586
Rejestracja: środa 03 lut 2010, 12:44
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: marceli »

Czy ta kanapka będzie pasowała do dużej płytki kfc32 w wersji 1?
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Tak, oczywiscie.
Awatar użytkownika
JaNoT
Posty: 340
Rejestracja: wtorek 30 sie 2011, 13:49
Lokalizacja: Żory

Post autor: JaNoT »

Już mi ślinka cieknie :mrgreen: .Marbalon,dasz rade sprzedać pierwsze sztuki przed zlotem w skoczowie?
Awatar użytkownika
marbalon
Posty: 4080
Rejestracja: piątek 16 wrz 2011, 13:02
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: marbalon »

Ja myślę za 2 tyg. dać płytki do zrobienia o ile nie wyjdą jakieś kwiatki...
Artu

Post autor: Artu »

JaNoT pisze:Już mi ślinka cieknie :mrgreen: .Marbalon,dasz rade sprzedać pierwsze sztuki przed zlotem w skoczowie?
Hola hola :mrgreen: Jest lista kolejkowa :-P
Awatar użytkownika
JaNoT
Posty: 340
Rejestracja: wtorek 30 sie 2011, 13:49
Lokalizacja: Żory

Post autor: JaNoT »

Mam nadzieje że się na pierwszy rzut zapisze :lol:
ODPOWIEDZ