Akumulator LiPo 2S 5V?

Opis modeli które pilotujemy

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Akumulator LiPo 2S 5V?

Post autor: Spook »

Hej,

Podczas wczorajszych testów w pewnym momencie VTX przestał nadawać - sygnał, że akumulator się rozładował. Po odpięciu od modelu i zmierzeniu napięcia dostałem 5V. Lekko spanikowany podłączyłem go do ładowarki z balanserem, a tu - niespodzianka - z 5 w kilka sekund podjechał do 6.4 i dopiero tam zaczął się ładować. Przez cały cykl ładowania obie cele szły równiutko, naładował się ładnie do 4.2V na celę.

Akumulator był bardzo długo nieużywany (choć utrzymywany w napięciu storage), czy to może być przyczyną takiego mocnego spadku? Ani przed ładowaniem ani po ładowaniu nie był spuchnięty, ogólnie wygląda OK. Mowa o Gens Ace 1800 mAh, 2S. Ktoś spotkał się z czymś takim?
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Tanner
Posty: 793
Rejestracja: wtorek 31 maja 2016, 20:08
Lokalizacja: Gdańsk/Kraków

Re: Akumulator LiPo 2S 5V?

Post autor: Tanner »

Nie pomogę w sprawie spadku napięcia, miałem gens ace 1800 3s (takie niebiesko-pomarańczowe?) i leżał rok w storage, nic mu nie było. Natomiast kwestia ładowania od 2.5V/cela - generalnie, gdy cele spadną nam w jakiś sposób do 3.0V i niżej, powinno się je zacząć ładować bardzo małym prądem. Sam ustawiam 0.1A na 10-15min i dopiero po powrocie ponad 3.0V ładuję z normalną prędkością.
Przy głębokim rozładowaniu rośnie rezystancja wewnętrzna cel i ładując dużym prądem wydziela się dużo ciepła - ale może ktoś bardziej obeznany potwierdzi :-)
Awatar użytkownika
Spook
Posty: 154
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 17:31
Lokalizacja: Wrocław / Wałbrzych

Re: Akumulator LiPo 2S 5V?

Post autor: Spook »

Wiesz co, tylko po pierwsze akumulator w trakcie ładowania kompletnie się nie rozgrzał (w sensie wyczuwalnie), a po drugie napięcie z 5 do 6.4 skoczyło w przeciągu jakichś 5-8 sekund. Ładowałem 1A (czyli 0.5C). Podczas pracy akumulator nie jest jakoś dramatycznie obciążony, ale jednak - 4 silniki DC (choć technicznie każdy ma pobierać 125mA), nadajnik wideo, kamerka i kontroler (Teensy).
Aplikacja dla pilotów RC na Androida: Rc Assistant
ZMR250 "Zając", ZMR250 "Królik", DJI Mavic Pro, DJI Spark, HPI Savage Flux Xs "Ryś"
Z.W15
Posty: 253
Rejestracja: wtorek 02 lut 2016, 18:54
Lokalizacja: montreal.kan

Re: Akumulator LiPo 2S 5V?

Post autor: Z.W15 »

Spook pisze: napięcie z 5 do 6.4 skoczyło w przeciągu jakichś 5-8 sekund.
To swiadczy ze lipo ma problem ,jezeli przy pelnym naladowaniu weszlo mniej niz 1000mah to oznacza jest do utylizacji.
ODPOWIEDZ