Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Opis modeli które pilotujemy

Moderatorzy: moderatorzy2014, moderatorzy

Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: Misiu Maniak »

Potrzebuję z wejściem analog video na zasięg 2-3km. Wymienię moje krótkie doświadczenia:

nadajnik: FPV EXUAV VTX PRO 5.8GHz - 48CH - 25mW/200mW/600mW odbiornik: goggle DJI RE

działa chociaż jakość obrazu jest taka sobie i lubi zanikać z odległością, niezależnie czy ustawiona jest większa czy mniejsza moc, oraz niezależnie od mocy paskudnie się grzeje (na biurku) co oznacza że pobiera spory prąd. Już wywalony.

nadajnik: AV FT953 5.8G 24CH 400mW odbiornik: goggle DJI RE

w ogóle nie ma stabilnego obrazu, brak synchronizacji czy jak to się nazywa, obraz lata w poziomie, względnie są jakieś pasy itp. Grzeje się mniej niż ten powyżej.

nadajnik: AV FT953 5.8G 24CH 400mW odbiornik: monitor FPV FPV720 (7", 600p, 5.8GHz,32CH, 2200mA)

testy jutro jak przyjdzie ten monitor

Generalnie to słabo :( cdn.
Ph.4adv, MavicPt
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: Verid »

Nie napisałeś nic o użytych antenach a to element niezwykle istotny.
Misiu Maniak pisze:w ogóle nie ma stabilnego obrazu, brak synchronizacji czy jak to się nazywa, obraz lata w poziomie, względnie są jakieś pasy itp
Wygląda jakbyś trafił w kanał obok.
Ten wredny...
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: pawelsky »

Misiu Maniak pisze:FPV EXUAV VTX PRO [...] Już wywalony.
Wywalic to nalezalo antene, a nie nadajnik... :-)
Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Re: Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: Misiu Maniak »

Verid pisze:Nie napisałeś nic o użytych antenach a to element niezwykle istotny.
Misiu Maniak pisze:w ogóle nie ma stabilnego obrazu, brak synchronizacji czy jak to się nazywa, obraz lata w poziomie, względnie są jakieś pasy itp
Wygląda jakbyś trafił w kanał obok.
Antena ta co była w komplecie, test na stole. Goggle DJI mają automatyczne wyszukiwanie, i znajdują tylko ten nieużywalny obraz.

Edytuj posty!!
pawelsky pisze:
Misiu Maniak pisze:FPV EXUAV VTX PRO [...] Już wywalony.
Wywalic to nalezalo antene, a nie nadajnik... :-)
Zmienić na jaką?
Ostatnio zmieniony czwartek 28 mar 2019, 23:24 przez Misiu Maniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Ph.4adv, MavicPt
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: pawelsky »

Misiu Maniak pisze:Zmienić na jaką?
Dopasowana do tej w goglach (koniczyne/pagode LHCP)
Misiu Maniak pisze:Goggle DJI mają automatyczne wyszukiwanie
Maja tez reczne...
Awatar użytkownika
Verid
Posty: 13004
Rejestracja: poniedziałek 01 lut 2010, 11:29
Lokalizacja: Mikoszewo

Re: Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: Verid »

Wygląda na to że kilka rzeczy wymaga wyklarowania.
Po pierwsze i najważniejsze - jeżeli spodziewasz się że obraz z analogowego nadajnika 5,8GHz będzie choćby w pobliżu tego co widzisz z Phantoma czy Mavic'a toś się sromotnie pomylił
Po drugie, anteny te co w komplecie w większości przypadków nadają się tylko do tego żeby nadajnik się nie spalił przy testach na stole i są one o polaryzacji liniowej. Mieszanie polaryzacji liniowej z kołową nie kończy się dobrze.
Po trzecie - błędnie zakładasz że "automatyczne wyszukiwanie" oznacza "skanuj wszystkie kanały i wybierz najlepszy". Na twoje nieszczęście oznacza "skanuj po kolei każdy kanał i jak znajdziesz cokolwiek o wystarczającej sile sygnału to na tym pozostań". Czyli autoscan'em za każdym razem trafisz w "prawie" dopasowany kanał jeżeli ten jest pierwszy w kolejności a nigdy w ten właściwy. Stąd dobrze jest w razie wątpliwości zweryfikować częstotliwość znalezionego kanału z tą na której rzeczywiście nadajesz a jeżeli to niemożliwe (bo np. nie masz rozpiski częstotliwości dla nadajnika) to zgodnie z radą Pawelsky'ego poszukać ręcznie po innych kanałach.
Ten wredny...
Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Re: Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: Misiu Maniak »

Tak zdaję sobie sprawę że to transmisja analogowa ale trzeba z niej wycisnąć co się da, kamerkę mam 336x256 (FLIR) więc nie ma tragedii.

Sfajczył mi się ten drugi nadajnik (AV FT953 5.8G 24CH 400mW) po paru minutach pracy na stole, wszystko podłączone prawidłowo, zasilanie 4S, antena oryginał, spalił się układ konwertera DC/DC oraz dioda :mrgreen: Bodajże 145 zeta :( ale numer.

Więc wróciłem do pierwszego nadajnika (EXUAV VTX PRO 5.8GHz - 48CH) i podłączyłem antenę pagoda od gogli DJI RE. Czyli nadajnik ma taką samą antenę jak gogle. Obraz na goglach teraz lata jak z tamtym nadajnikiem, przy ustawieniu manualnym tak samo.

Na szczęście monitor (FPV720 7", 600p, 5.8GHz,32CH, 2200mA) który właśnie przyszedł, odbiera ładnie. Niestety wietrzysko, na razie nie polatam :(

Na zdjęciu całe ustrojstwo.
Załączniki
P1010401.JPG
P1010401.JPG (160.75 KiB) Przejrzano 8183 razy
Ph.4adv, MavicPt
Awatar użytkownika
Majk99
Posty: 685
Rejestracja: poniedziałek 01 gru 2014, 16:42
Lokalizacja: Kazimierz Dolny

Re: Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: Majk99 »

To ja polecę nadajnik TBS Unify (model zależnie od potrzeb), do tego Pagoda od ProDrone, na odbiorniku długa koniczynka ProDrone i jeśli odbiornik jest diversity to do drugiego Xtreem Cross-Air też od ProDrone. Przy nadajniku 800mW na 1.5km była wizja idealna (dalej nie leciałem bo budynki ale poszukam większego pola :-P )
Hangar: De Stik x2.5
ZOHD Dart na sterydach vmax 200km/h
Fristajlo (w bliskich planach)
Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Re: Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: Misiu Maniak »

No nie, taki ładny nadajniczek i taniej niż to co mi się samo z siebie sfajczyło :oops: tylko sklep słabiej spozycjonowany niż gimmik, nie wyskoczył mi niestety.

Na odbiorniku mam 2 anteny, ale chyba nie jest to SMA, co to może być za standard? Średnica gwintu 6,12mm (nawiasem mówiąc jedna ma fabrycznie zwalony gwint więc i tak do wymiany).
Wróć to jest SMA. Będę brał te antenki.

Przy okazji, czy pasmo 1,2GHz jest w Polsce legalne? Powinno lepiej przechodzić przez teren/drzewa niż 5,8. A może są jakieś jeszcze niższe pasma?
Załączniki
P1010403.JPG
P1010403.JPG (105.09 KiB) Przejrzano 8144 razy
Ph.4adv, MavicPt
Awatar użytkownika
pawelsky
Posty: 9750
Rejestracja: środa 19 mar 2014, 02:03
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: pawelsky »

Misiu Maniak pisze:Więc wróciłem do pierwszego nadajnika (EXUAV VTX PRO 5.8GHz - 48CH) i podłączyłem antenę pagoda od gogli DJI RE. Czyli nadajnik ma taką samą antenę jak gogle. Obraz na goglach teraz lata jak z tamtym nadajnikiem, przy ustawieniu manualnym tak samo.
Cos robisz zle, prawdopodobnie zly kanal.
Misiu Maniak
Posty: 28
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2017, 00:33
Lokalizacja: Lębork

Re: Jaki nadajnik i odbiornik do FPV polecacie

Post autor: Misiu Maniak »

Niby ustawiam tą samą częstotliwość na goglach jaka jest ustawiona na nadajniku, być może nadajnik lub gogle mają jakiś błąd pomiędzy rzeczywistą a ustawioną częstotliwością. Dla mnie nie ma większego problemu bo nie będę już używał gogli jako że przy locie z termowizją trzeba też ciągle kontrolować ekran (w formie telefonu) z parametrami i mapą.
Ph.4adv, MavicPt
ODPOWIEDZ